Firefox, Yerinizi Bilecek


09 Ekim 2008 Perşembe 23:14
Firefox, Yerinizi Bilecek

Bir Mozilla Vakfı ürünü olan Firefox, kurulduğu bilgisayarların fiziksel yerlerini belirleyerek, web sitelerinin daha etkin kullanımını sağlayacak. Örneğin, dizüstü bilgisayarınızda yüklü olan bir Firefox‘u başka bir şehirde çalıştırdığınızda, restoran ve şehir bilgileri gibi zaman kazandıran bilgileri kolayca elde edebiliyorsunuz. Geode olarak adlandırılan çalışma, Firefox‘un gelecek sürümlerinde, bu bilgilere ulaşılmasını sağlayan Geolocation API Specification‘ı destekleyecek.

Firefox 3.1 ile Gelecek

Firefox 3.1‘in beta sürümlerinde bu özellik, kullanıcılar tarafından test edilebilecek. Burada, önemli bir konu olan gizlilik gündeme geliyor. Firefox, bu konuda; istenen bilgilerin, istenilen miktarlarda verilmesine olanak sağlayacaklarını belirterek kullanıcıları biraz rahatlatıyor.

Nasıl Yapılıyor?

Fiziksel yerin belirlenmesi konusunda Skyhooks adlı firmanın Loki teknolojisi kullanılıyor. Bu yolla elde edilen veriler, 10-20 metre sapmaya sahip doğruluk derecesiyle sunulacaklar.

Bu eklentiyi, şu anda kullandığınız son sürüm Firefox ile de deneyebilirsiniz. Eklentiyi indirmek için buraya tıklamanız yeterli. Kurulumdan sonra yeniden başlattığınız tarayıcınız, deneme amaçlı http://azarask.in/local/ adresine gitmenizi önerecek.

Tıkladığınızda, konumunuz hakkında hangi bilgiyi vermek istediğiniz size sayfanın üst tarafında uyarı olarak bildirilecek. Türkiye‘deki IP altyapısı ve haritalandırılması, bu sistem ile entegre olmadığından dolayı hata ekranı ile karşılaşmanız olası.

:: Yerinizi, Firefox ile paylaşır mısınız? Tartışmak için tıklayın.

Yazan: Hakkı Alkan
Bilgi için: Mozilla Labs
SDNhttp://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Firefox, Yerinizi Bilecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Firefox, Yerinizi Bilecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Firefox, Yerinizi Bilecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
  2. 2 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
  3. 3 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
  4. 4 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
  5. 5 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
  6. 6 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
  7. 7 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
  8. 8 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
  9. 9 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
  10. 10 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!