Firefox’a Kürtçe Takviyesi


24 Şubat 2007 Cumartesi 14:00
ABONE OL
Firefox’a Kürtçe Takviyesi

Mozilla Vakfı, Internet Explorer ile yarış halinde olan açık kaynak kodlu tarayıcısı
Firefox‘u, bu yarışta geri bırakmamak için güncelleyerek son sürümünü kullanıcılara
sundu. Güncellemeler arasında 7 güvenlik yaması, Windows Vista ile ilgili bazı
sorunların çözümü ve bazı dil eklentileri bulunuyor. İlginç bir gelişme de; bu
diller arasında bu sürümden itibaren Kürtçe’nin de bulunuyor olması.

:: Firefox 2.0.0.2’yi indirmek için buraya tıklayın.

Güncelleme (25-02-2006 19:42)
Hassasiyetlerini editörlerimize bildiren, Mozilla Türkçe Yerelleştirme Topluluğu‘nun sitemize gönderdiği mesaj içerisinde;

"Sitenizde Firefox’un Kürtçe sürümüyle ilgili haber yayınlandıktan sonra haberin sayfasından Mozilla.org.tr’ye ulaşan ziyaretçiler Kürtçe sürüme karşı duydukları tepkiyi bize yöneltmişlerdir. Bunun nedeni de "Mozilla Vakfı" diye verdiğinin bağlantının Mozilla Türkçe yerelleştirme topluluğunun sitesi Mozilla.org.tr olmasıydı.

Mozilla.org.tr, Mozilla Vakfı’nın bir sitesi değildir, sadece Türkçe yerelleştirme topluluğunun sitesidir.

Gelen tehditler üzerine bu konuyla ilgili bir duyuru yayınlamak zorunda kaldık.

http://mozilla.org.tr/duyuru/24.02.2007.html

Lütfen ilgili haber sayfası ve olası diğer sayfalardaki Mozilla Vakfı bağlantısını Mozilla.org.tr’den Mozilla.org’a çeviriniz.

Haber yapacaksanız lütfen neyin ne olduğunu güzelce araştırın. Çok desteklediğiniz Mozilla’nın geliştiricisiyle Türkçe’ye çeviren topluluğunu bile ayırt edemiyorsanız, hiç haber yapmayın"

demektedir. Mesajda da denildiği gibi "çok desteklediğimiz" ve bundan sonra da desteklemeye devam edeceğimiz Firefox için bugüne kadar yaptığımız yüzlerce haberin altında Mozilla Türkiye olarak bağlantı verirken sesini çıkarmayan, bu tür hassas bir konuda doğru bilgiyi verecek ve yönlendirecek en doğru adres olarak gördüğümüz bu adrese verdiğimiz bağlantıdan rahatsız olan site yöneticilerinin bu mesajını, anlamsız bulduğumuzu okuyucularımızla paylaşmak istiyoruz.

Kendi sitelerinde, gruplarını Mozilla Türkiye olarak adlandıran bu arkadaşlarımızın, bağlantı değiştirme talebi yerine duyurusunda kullanıcıları yönlendirmelerini beklerdik.

Tıpkı aşağıdaki yorumlarda okurlarımızın bir mesajında olduğu gibi;

"Bu konuda tepki göstermek isteyen okurlar aşağıdaki mesajı http://hendrix.mozilla.org adresine iletebilirler;

Hi,
I have just heard that you support Kurdish Language in Firefox. I think that it will be problematic situation for you. Did you research that this Kurdish language is not real?
In Turkey, Turkish people are not against this language, but this time, it will be a chaos. Maybe you do not know who you serve.

I want to you to rethink this issue and take back it."

Bilgi için: Mozilla.org
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
200 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Evet firefox tan soğudum artık bunu yapmaması lazımdı

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Firefox

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Hiç birşey olmaz. İçinizi ferah tutun

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Kürtçe diyince neden böyle ayaklanıyorsunuz. Size ne oluyor. İlk defa bu kadar mesaJ görüyorum burada.
ne var yani türkçe sizin anadilinizse kürtçe de bizim anadilimiz. Şimdi siz firefox a da bölücü dersiniz komik insanlar. Niye kürtçe rahatsız ediyor sizi. Bırakıın artık şu bölünme paranoyalarını. Azıcık kendinizi kürtlerin yerine koyun. Bir dil niye bu kadar rahatsız ediyor sizi. Yeri gelince çeçenistan filistin dersiniz. Kürtler insan değilmiş. Mahzuni şerif ten bir türküyle size cevap vereyim

bende bir insanoğluyum
bırak beni konuşayım
bir başım bir beynim vardır
bırak beni konuşayım
düşüneyim danışayım

düşünen cahil olamaz
cahil kendini bilemez
can ölür fikir ölemez
bırak beni konuşayım
yine sana danışayım

senin dilin benim dilim
yakışmaz insana zulüm
insanım hayvan değilim
bırak beni konuşayım
düşüneyim danışayım

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Bakıyorum da amma sloganvari msjlar varmış. Siz linuxtan, firefoxtan, windowstan daha iyi bilceksiniz değil mi Kürtçe’nin dil olup olmadığını. Ya sen bi kere neye göre konuşuyorsun? çoğu kişinin de Türkçenin dil olmadığını, arapçadan farsçadan esinlendiğini Osmanlıların bile Türkleri farkendilerinden farklı olduğu söyleniyor, şimdi kalkıp biz de bunları tasvip mi edelim? bu ne biçim kıt anlayıştır, PC kullanacak kadar mantığınız var ama hala o mantığı doğru dürüst kullanamıyorsunuz. Türkçe Avrupa-Hint ailesine mensup olan bir dildir, araştırın bakalım ki zaten bir arkadaş sizlere bol kaynak vermiş, şöyle bir yan tarafınıza bakın Kürt komşunuz vardır, gidin konuşun bi bakalım anlayabiliyor musunuz? şive, ağız farklıdır başlı başına dil farklıdır. şive, ağızda ne dediklerini anlarsınız ama hadi bakalım biri has Kürtçe konuşsun anlayın da görelim, öyle hmen atıp tutmakla olmaz. Kullandığımız prog. Türkçe dil desteğini nasıl arıyorsak, Kürdün de kendi dilini araması gayet doğal bir harekettir. SDN yi de kınıyorum, tepkilerinizi dile getirmek için hazır msj vermişsiniz, bu da sizin tutumunuzu yansıtıyor, o zaman bu msjı da yayınlamamalısınız. haksız mıyım? şimdi eğer eşirt şartlar olacaksa diğer tarafta tebrik msjımı göndersinz, siz de hazır tebrik msjımı ekleyeceksiniz üste, bu bir ayrımcılık değil mi? lütfen yanlışımızdan dönelim. iyi günler…

Editör: Habere eklediğimiz bir okurumuzun yorumudur. Oraya ekleme nedenimizi eleştirilsin diye algılamanızı çok garip buluyoruz. Amacımız tepki ya da desteğinizin bize değil, okurumuzun yorumundaki gibi Mozilla’ya yapılmasıdır.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

İşte bu akılla biz herşeyin en iyisini yaparız
kürtçe eklenmiş diye (zaten ekleyende bi kısım kürtler)
firefoxu siliyorum diyenler i kınıyorum
basit milliyetçi duygularla
hareket edip teknolojinin yararlı olabilecek kısımlarını protesto etmenin milletimize ne kazandıracağını düşünmek lazım
Allah akıl versin

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Özgür yazılım diyorsunuz, sonrada yazılım genişleyince kınıyorsunuz.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

PARDUS’ta bile Kürtçe desteği var ve emin olun Kürtler zamanı geldiğinde vatanı sizlerden daha iyi koruyacaktır. Birşey daha, çoğu Kürt’ün de sizlerden (hani o Türkçe Türkçe diye diretenler) daha iyi Türkçe bildiğini de bilin. Windows’u, Linux’u, Google ve daha nice Kürtçe dil desteği veren hizmetleri de kullanmayın o zaman görelm, hangi işletim sistemini kullanacaksınız merak ettim doğrusu. Mozilla da birkaç kişi silecek diye gece uyumaz artık, ne yazık! Bij

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Bu işe çok sevindim. Sonunda Türkiye’deki şu FireFox şakşakçılığı biraz biter belki!… Birşeye benzemeyn bir browser, herkes “kral”mış gibi bahsediyor!

“Mozilla Türkçe Yerelleştirme Topluluğu”nun tavrını ben de anlamsız buldum. İşlerine gelmeyince böyle oluyor demek.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

bir dilden nefret eden bir insan, eksik insandır.
“bir dil, bir ***** türkçe atasözü
interneti kullanmanıza rağmen, hala sadece türkçeden başka bir dilin olmadığını düşünenlere;
yabancılardan türk milliyetçiliğini yapmayı bekleyecek kadar, dünyadan yabancısınız.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Kürtçe dil desteği var diye Firefox’u kınamak, bundan sonra kullanmıycam demek falan çok komik bir davranış.. Türkiye’deki terörün en büyük sebeplerinden biri Kürtlerin görülmezden gelinmeye çalışılmasıdır bence.. Bu arada ben Kürt falan değilim bunuda belirtiyim.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

İlk sorum tepki duyanlara: Kürtçe XP veya ie7 de çıkarsa bunlatrı da mı kullanmayacaksınız? Gerçekçi tepki göstermeye davet ediyorum. İkinci olarak topraklaırmızda yaşayanlarda bu yönde bir talep geldiyse kuş dili bile olsa ihtiyaçalrının giderilmesi iyi bir şeydir. İkinci olarak bizim düşmanımız dil midir vatan hainleri midir? Türkçe konuşan, lafa geldimi en önde giden insanların bu ülkeye ne biçim zarar verdiklerini ve vermeye devam da ettiklerini unutmamak gerek.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Google’da da kürtçe var istiyorsanız silin 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

@Kürtçe bir dil değildir diyenler neye dayanıp da böyle bir söz söyleyebiliyorlar

Öncelikle neye dayanarak dil oluyor??? bu konuya bir açıklık getirebilirmiyiz

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Yuh be kardeşim Kürtlerden fazla bölücü bizimkilermiş bu ne yahu??? Ben bir Kürt Kürtçe konuştuğunda ne dediğini anlamıyorum neden? çünkü Kürtçede bir dil… Bazılarımız kabul etmese de… Bir arkadaş lazca demiş “git” yerine “cit” olur demiş… be arkadaşım senin söylediğin dil değil şivedir… kürtçesinde git yerine “de get ha” mı yazıyor sanıyorsun :)))

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

SDN çok ayıp etti doğrusu… google, windows ve pardus da kullanmayın da göreyim..

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Yaaa Kürtçe 300 400 kelimelik saçma bir dilmiş ha! bazı bilim adam adamları Kürtçe’nin farsçadan bile daha eski bir dil olduğunu vurguluyor evet ben şuan da en fazla 300 400 kelime ile konuşuyorum o Kürtçe’yi ama bu o kadarlık bir dil olduğunun göstermez aksine bu “Türkiye’de, İran’da ve Suriye’de Kürtçeye yapılan asimilasyonun ne dereceye geldiğinin resmidir yukarıdaki arkadaşlara sesleniyorum araştırın, okuyun ezbere dayalı hayatı terk edin herkes karşısındakinin diline dinine ırkına saygı göstermek z o r u n d a d ı r … ayrıca “xcrypt” nic li arkadaşımıza katılıyorum ve sdn i kınıyorum firefox u kaldıracağım diyenlerede şunu söylüyorum ” Kaldırın, kaldırın kaldırın ki Türkiye’de hala bu tür kafaların olduğu tezi unutulmasın ”
editörlere not: ya bu yorumu eksiksiz koyun ya da hiç koymayın

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Ben türküm ve kürtçeye karşı değilim. Saçmalamayın. Çok duygusal hareket ediyorsunuz.
Bölücüler ile Kürtçe dilini günlük hayatında kullanan vatandaşları aynı kefeye koymak çok yanlış.
Bazı arkadaşlar “firefox’u bıraktık, opera ve ie’ye geçiyoruz” demişler. yakında onlar da kürtçeye destek verirlerse ne yapacaksınız?
Bu kadar bağnazlık olmaz…

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Kürtçe 300 – 400 kelimeden oluşan uyduruk bir dil değildir Sınırda Yaşayan Türkbeylerinin (şimdiki kürt dediğimiz insanlar) sınırdan diğer türk devletlerine gizli mesaj götürmek için yapılmış bir dildir.
Tarihimize Sahip Çıkalım yoksa Amerikalılar sahip çıkınca kardeş kardeşe düşman oluyor.

Saygılarımla

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Çok Çok abartıyoruz Arapçayı da yasaklayalımmı ?

niyemi araplarda bize ihanet etti peki Yunanca Sıpça Ermenice ??
Hepsi bizim ülkenin insanıydı ne oldu ?? biraz Araştırın sönük bir zihniyet dir sizin yaptığınız.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Sayın SDN yöneticileri,eleştrilerimi yanlış olarak yorumlamışsınız.söylemek istediğim sizler tarafsız olmalıydınıoz,bırakın kimin bir sıkıntısı varsa o kendi yollasın,sizin msjı yukarıya eklemeniz hoş olmadı.okuyucu msjı diyorsunuz,isteyen zaten kopyalayıp msjı gö***** konuyu görüp hemen sövmeye başlayan,nefret eden ne kadar kişi varsa bir o kadar da sevinen ve mutlu olan kişiler de vardır.yani kısacası msjı oraya eklemeniz yanlıştı,sizin görüşünüz olmasa ***** hep korumalısınız,unutmayın sadece bir kesim tarafından takip ***** de kürtçe hakkında kaynak gösteren bir arkadaş hakkında bir diğeri zaten bölücülerden almış,zaten kürtlerin sitelerinden alınmış kaynaklar diyor.o zaman soruyorum sana nedenini sordun mu,yasaklardan olmasın.Kürtçeyi çekememezliğinizden olmasın,neden rahatça site açılamıyor ve hala sansür uygulanı***** hiç düşündün mü?acizlikten,***** ellerine ne geçti,daha çok sorun daha çok ***** sadece bu ülkede değil bunu da bilmiyorsanız diğer arkadaşlar gibi ben de hatırlatayım.SDNye başarılar,msjda yayınlanmasını engelleyecek hiç bir unsur ***** de etniği Kürt diye Türk yok,***** kenilerince bişeyler kurgulamasın.Türkse Türktür,Kürtse Kürttür.Türkiya Vatandaşı Kürt vardır.burada anlaşalım,hani diyorsunuz ya Türk olunmaz Türk doğulur aynan ö***** farklı bir ırk yapamazsın.)

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Kaliteli yayıncılık Anlayışı Budur SDN Ailesini Türk Halkını Bilgilendirme ve Kullanıcılarının isteklerine sahip çıkıp girişimde bulundukları için yürekten tebrik ediyorum.
Taktire değer yayıncılık anlayışı budur teşekkürler SDN Seninle gurur duyuyoruz…

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Kürtçe Firefox mu? Kürtçe Ubuntu (hem Gnome hem de KDE 🙂 de var) şimdi Windows çeviri çalışmaları devam ediyor. Sanırım verdiğim bu haberler; günlük konuşmalarında 150 kelimeden fazla kullanamayan, ülkesinde olup bitenlerden habersiz yaşayan, dur dendiğinde duran, git dendiğinde giden ama “Kürt” kelimesini duyunca -korkudan mı zavallılıktan mı yada bilinmez- sinirinden küplere binenlerin altlarına bir kaç küp daha koymalarına sebep olacak.
Firefox’u prostesto amacıyla, Firefox kullanmayı bırakıp Opera’ya geçmeyi düşünen bu zavallılara, onlar için üzücü olacan bir başka haber :; Opera ilk Kürtçe browser olma özelliğini taşıyor, Firefox ise ikincisi.
Bu arkadaşlar yoksa Opera’yı da mı protesto edecekler? Etsinler ama Protesto Operayla sınırlı kalmasın; Debian, Ubuntu, Gnome, KDE, PHP-Nuke, Joomla, FileZilla, *****, Gaim, aMSN ve Özgür Yazılımın daha bir çok programlarını protesto etsinler… ve Kürtçe Windows çıktığında da, Microsoftu protesto etsinler ve abileri olan ABD’nin kendilerine gösterdiği yoldan hiç sapmadan yürüsünler.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

yıl 1923 gazete başyazarı Ahmet Emin Bey Kürtlük sorunu nedir? diye sorar; Atatürk: “Kürt sorunu; bizim yani Türklerin çıkarına olarak da kesinlikle söz konusu olmaz. Çünkü bildiğimiz gibi bizim milli sınırımız içinde var olan Kürt unsurlar o şekilde yerleşmişlerdir ki, pek az yerlerde yoğundur. Fakat yoğunluklarını kaybede kaybede ve Türk unsurunun içine gire gire , öyle bir sınır doğmuştur ki, Kürtlük adına bir sınır çizmek istersek Türklüğü ve Türkiye�yi mahvetmek gerekir.

Sözgelimi, Erzurum�a kadar giden, Erzincan�a, Sivas�a kadar giden, Harput�a kadar giden bir sınır aramak gerekir. Ve hatta, Konya çöllerindeki Kürt aşiretlerini de gözden uzak tutmamak gerekir. Dolayısıyla başlı başına bir Kürtlük düşünmektense, bizim Teşkilat-ı Esasiye Kanunu�nu gereğince zaten bir tür yerel özerklikler oluşacaktır. O halde, hangi livanı n (sancak) halkı Kürt ise, onlar kendi kendilerini özerk olarak idare edeceklerdir.
atatürk türkler ve kürtler
…Bundan başka Türkiye�nin halkı sözkonusu olurken onları da beraber ifade etmek gerekir. İfade olunmadıkları zaman bundan kendilerine ait sorun yaratmaları daima mümkündür. Şimdi Türkiye Büyük Millet Meclisi, hem Kürtlerin hem de Türklerin sahibi vekillerden oluşmuştur , bu iki unsur bütün çıkarlarını ve kaderlerini birleştirmiştir. Yani onlar bilirler ki, bu ortak bir şeydir. Ayrı bir sınır çizmeye kalkışmak doğru *****

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Bahsi geçen yazılım özgür bir yazılımdır. Bunun manası, isteyen istediği dil yamasını istediği gibi çıkartabilir.

Debian kurulumda, dil seçeneklerinde kürtçeyi gördüğümde ben de bir hayli şaşırmıştım ama yukarıdada yazdığım gibi, bu bir özgür yazılım, eğer herkes “yahu tamam özgürsünüz ama şu özelliği ve şu dil yamalarını ekleyecek kadar özgür değilsiniz” deseydi ortada gönül rahatlığıyla kullanılabilecek bir yazılım kalmazdı. (Ha bir de ” firefox’u bırakıyorum, firefox yapmamalıydı bunu” türü cümleler kuran arkadaşlar olmuş, kusura bakmayın ama ben burda kahkaha attım, mozilla duysa neresiyle güler siz tahmin edin)

Habere bakacak olursak kürtçe dil desteği biraz zor bir iş zira kürtçe hali hazırda oturmuş ve stabil bir dil değil. Kürtçe bilen 1-2 tanıdığım “ankaradaki adamla vandaki adam bile ne konuştuklarını anlayamıyor” demişti, yani istanbul türkçesi olarak adlandırılan “standart türkçe” gibi bir yapı olmadan kürtçe yazılım desteği vermek pek olanaklı değil. Gereksiz bir çaba olmuş yani. (Microsoft bile elindeki adamxpara gücüne rağmen “Kürtçe Windows” fikrine sıcak bakamıyor bu yüzden.)

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Selamlar olsun benden size ben bu siteyi daha yeni ***** site gerçektende muhteşem sunduğu bilgiler oldukça bilgilendirici sitenin yapımcılarını tebrik ederim uzun zamandır net kullanıyorum çevremdekilerin benin için kullandığı isim araştırmacı internettçi 🙂 ve şimdiye kadar bulabildiğim en yararlı site gerçektende bu bö***** takip eden arkadaşlarda benimle aynı ***** burdaki konuya gelince kürtçe neden bukadar sert yargılanıyor anlamış değilim kabul etmeniz gereken bişey var arkadaşlar sizin hoşunuz gitmeyecek ama kürtçe gerçektende bir dildir siz bunu kabullenmesenizde bu böyle devletimizinde onayladığı bir dildir ve televizyonda kürtçe yayınlar yapılıyor artık kafanızda o kalıplaşmış düşünceleri silin kürtlerin hepsi lanet olası pkklı değildir bende kürdüm ve doğuda operasyonlara katlıdım ve kurşun yağdırdım pkkya ve arkadaşlarım vuruldu vuralanların çoğuda kürttü vurulan arkadaşlarımda kurşun yağdırdı ***** ne olduğunu bilmeden konuşmayın neymiş kürtçe bir dil değildir nerden biliyorsunuz araştırdınızmı neden kürt denilince bir çok kişi cinleniyor artık silin kafanızdaki o düşünceleri etrafta kürtçe türküler var ve çoğu kimse rahatsız olmuyor bundan hatta tanıdıklarım var kürt olmadıkları halde kürtçe türküler dinliyor vede türkçe sözlerini istiyorlar ülkemizde cafeler mağzalar alışveriş merkezleri firmalar tekstil firmaları bir çoğu ingilizce kafanızı bi kaldırın tabelalara bakın kaç tane turkçe isim var alayı yabancı dil siz bunlara her hangi bişey demiyorsunuz hatta umursamıyorsunuz ama konu kürtçe dil olunca alayınız ayaklanıyor işi başka yerlere çekiyorsunuz ben sanmıyorum kürt devleti kurulsun zaten kurulamazda ben ülkemden TÃœRKİYEDEN memnunum TÃœRKİYEDE doğdum TÃœRKİYEDE yaşadım vede TÃœRKİYEDE ölücem bu ***** kürtçe dil için yapılan kötü yorumları kınıyorum neyin ne olduğunu araştırın iyice öğrenin ondan sonra yorum yapın arkadaşlar…Benden bukadar umarım yayınlanır…Kendinize iyi davranın SAYGILARIMLA…

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Mozilladan, Operaya geçecek arkadaşlara duyurulur. Opera internet tarayıcısında da Kürtçe dil desteği var. isterseniz Dinazorolla diye bir tarayıcı var. İsterseniz onu bilgisayarınıza kurun. :)))

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

(Bence gereksiz olmuş kürtçe nin olması (sanırım ubuntu da da var.) kürtçe bilen kaç kişi var ki ayrıca bu bilenleri kaçı bilgisayar kullanıyor ve internete giriyor. Acaba talabani bilgisayar nedir biliyor mu?) bunu yazan arkadaşa sesleniyorum Bu yaptığın çok ayıp arkadaşım hem ayıp hemde akılsızca senin bilgisiz olduğun kanısındayım öncelikle kürtçe bilen kaç kişimi var milyonlarca kürtçe bilen var kaçımı bilgisayar kullanıyor alayı kullanıyor aralarında sıfırdan program yazabilen çok kişi var sen daha parmaklarını emerken senin küçük gördüğün insanlar projeler çiziyordu bilgisayarda (talabani bilgisayar nedir biliyormu talabani umrumuzda değil arkadaşım) kürtler hakkında kötü kötü konuşan arkadaşlar unutmayınki askerde binlerce kürt var ve hepside vatanları için nöbet tutuyor türkiye için nöbet tutuyor…bu nasıl bir zihniyettir ya anlamış değilim ülkemizde yabancı diller dolaşıyor siz kalkmış kürtçeye dil uzatıyorsunuz hangi hakka hizmet dil uzatır vede kürtleri küçük görürsünüz….türkler yani biz herkez yabancı müziklerle kopuyor slow parçalarla arkadaşlarımızla dans edoruz eminem,50 cent,jennifer lopez nirvana,mariah carey,britney spears,linkin park,metelica,santana vs vs vs bunlarla kopuyor uçuyor hatta sevgililerinize armağan ediyorsunuz ama ne yazıkki anlamlarını bilmeden modlara giriyorsunuz ve bunların yayınlanması sizi ilgilendirmiyor tam tersi mutlu ediyor…son ırak savaşında amerikanında açıkladığı gibi gerçi bunu mecburen yaptı türkiyedeki tüm gazetelerde vede kanallarda çıktı ıraktaki kürtlere silah yardımında bulunduklarını itiraf ettiler unutmayın ülkemize giren pkklılar o silahlarla geliyordu vurulan şehit olan kardeşlerimizde amerikanın ıraktaki pkk ya verdiği silahlarla şehit olmuşlardır!!!! ama sizler ne yapıyorsunuz bunlara tepkisiz kalıyor hatta umursamıyorsunuz konu sadece krtçe dille alakalı olunca kürtlere hucum saldırın vurun yok edin kürtleri nede olsa onlar bilgisyar kullanmazlar onlar ne anlar bilgisayardan yazık ya vallahide yazık acıyorum sizlere bu yaptığınız konuşmalara anlam veremiyorum amerika her sene yeşil kart dağıtıyor çabalayın uğraşın alın yeşil kart ve satın vatanınızı türkiyeyi umursamayın unutmayın kürtlerde var bu ülkede ve daima olucaktır her zamanda vatanları türkiyeyi savunacaklardır bu böle *****

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

ya bu kürtçe ve kürt düşmanlığı bitsin artık diyoruz yoksa herkes bitecek gibi…

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Nedir bu arkadaşlar nedir bu çirkin IRKÇILIK anlamı nedir tüm bunların amacınız nedir sizin kürtlere neden bu kadar öfke duyuyorsunuz anlamadım kürt sanatçılar var kürt iş adamları var vede kürt millet vekilleri var artık silin bu saçma sapan fikirleri kafanızdan silkelenin kendinize gelin türkiye artık bir bütün geçmişte kaldı tüm bu IRKÇILIK TÃœRKİYE bir çok milletten oluşuyor kürdü lazı çerkezi macırı kasabı boşnakı abazası ülkemizde bir çok millet var ama siz kürtlere takılmışsınız ayıptır sizin yaptıklarınız yanlıştır bilesiniz sizin uğraşacak başka şeylerinizmi yok kürtlerle uğraşıyorsunuz ben şundan eminimki sizin tanıdığınız çok kürt vardır ama siz onlara herhangi bişey diyemiyorsunuz sanal dünyada yani internet ortamında azınıza geleni söylüyorsunuz yok şöyledir yok böyledir gerçi sizde neyin ne olduğunu bilmiyorsunuz ya öle kulaktan dolma konuşuyorsunuz e bide kürtlerin yüzüne söyleyemediğiniz şeyleri sanalda cesurca yazabiliyorsunuz nede olsa onlar sizin kim olduğunuz bilmiyor sizin bu yaptığınız KORKAKLIKTIR!!! başka bişey değildir…UNUTMAYIN VATANLARI TÃœRKİYE İÇİN ÖLEN KÃœRT ŞEHİTLER VAR BİDE BUNU DÃœŞÃœNÃœN VEDE SAÇMALAMAYI KESİN!!!
( site yetkililerinden isteğim şudur bu saçma sapan IRKÇILIK konusunu kapatmanızı istiyorum sizden… daha fazla IRKÇILIK olmaması için bu konuyu kapatmalı vede daha fazla ilerlemesini engellemelisiniz )

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Irkçılığın boyutları ne kadar da fazla. Ben Türküm ( ne anlamı varsa) Kalkıp sen Kürt müsün? diye soran kişiyi okuyunca bundan utanç duyuyorum. 300-400 kelime denilen dil hakkında hiçbir fikriniz yok ve atıyorsunuz. İnsanların bir dili konuşması için devlet kurmasına gerek yok. O zaman Lazca da olmasın, çerkezce ***** firefox Çerkezce olsa alkış tutardınız ya!) Bırakın insanlar hangi dili konuşursa konuşsın. Firefox kürtçe diye kullanmıyorum yazanlar var. Aferin ülkeyi bölünmekten kurtardınız. Her gün lahmacun, çiğ köfte, adana-urfa kebabı yiyen; İbrahim Tatlıses vb. dinleyen halkım bu ne yaman çelişki o zaman.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

hemen mozillayı *****

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Benimde hiç böyle bir olaydan haberim yoktu bugün mozillayı güncelledim güncel versiyonda neler yeni diye bir yazı çıktı yani can sıkıntısından ölesine tıkladım birde baktımki kürtçe dili eklendi yazıyor o dakika kaldırdım bilgisayarımdan bir dahada kullanmayı düşünmüyorum. Arkasından dedim internetten arıyayım bakayım bu konuda başka arkadaşlarında haberi varmı varsa neler düşünüyorlar ardından bu başlığa rastladım. teşekkürler shiftdelete.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

kürtçe takviyesi gereksiz olmuş bence.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

dinazorollla espisini yapan arkadaşş süpeeeeeeeeeer bi espiri..bu da irkçilik yapanlara kapak olsun….!!!!.:)))))

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Kullanmam bende firefox ala alah ya .!
explorer bole terbiyesizlikler yapmiyo turklere

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

niye bu kadar tepki aldi anlaymadim dunya uzerinde 10 15 milyon kisi kurtce konusuyor&cesitli lehcelerde& kuzey irakta da konusuluyo bu dil belki k/iraktan icin yapilmistir bu destek

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

“Kürtçe dil değil” diyenler, dil bilimci sanırım, ya da bizim ülkemizde sık görülen sokak filozofları..
Kürt halkının sadece Türkiye’de yaşayan insanlar sananlar da ala komikler… 🙂
Türkiye’ye, kast sananlar ayrı…
400 – 500 kelime diyenler de utansın biraz sadece Türkçe’ye giren Kürtçe kelime sayısı binleri buluyor. Binlerce yıldır var Kürtçe, siz kafanızı sokun kuma…
Kullanıyorum, bu mikro ırkçılara inat…
Türk olup da 400 – 500 Türkçe kelime bilmeyen ama ona buna laf sallamaya hazır arkadaşlara inat…

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

kürt ve kütrçe diye bir sey yok diyenlere ancak bölücü ve cahil diyorum başkada yok

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

arkadaşım bende destekliyorum neden olmasın tüm dünya kabul etmiş kürtleri siz daha kabulleniyonuz

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

kurtçe dili çok kapsamlı bir ***** yıllardırcada kullanılmaktadır.turkçede yazılmış en buyuk sözluk40 bin kelimeden oluşmaktayken bugun kurtçe katkısız 70 bin kelimeden oluşmaktadır .türkçe 80yıl önce yazıldı ve yarısını arapçadan oluşturmakta bu lafımı arapça bilen arkadaşlar iyi bilir gerisini söylemeye gerek yo…

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

neden bir dili kabul etmek size bu kadar zor geliyor amlayamıyorum yani???????nasıl almanca ingilizce bir dilse kürtçe de aynen öyle bir ***** ile vardır.aksini kimse ne inkar edebilir ne de inkarını delillendirebilir….işte neden geri kaldığımızın bir göstergesi bizi birbirimize böyle düşürüyorlar…oysa hepimiz kardeşiz.

SDN Okuru
SDN Okuru
12 yıl önce

hadi git lan ne göndercen nie ayrımcılık yapıyon sana zararımı var kürtçenin sen mi kullanıyon mozilla kürtçeyi boş boş şelerle uğraşmayın işinize bakın

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

kürtçe desteginden dolayı kınıyorum . bir daha hiç bir ürününü kullanmam

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

kullanmayan kullanmasın, zaten firefox özgür yazılım, sizin gibiler gidin ie kulanın, türkçe ne kadar dilse kürtçe okadar hatta fazla bile 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

FireFox’u kutluyorum.
Gerçekten de güzel olmuş.

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

Kürtçe milyonlarca insanın konuştuğu bir dildir. Bu sebepten ötürü Kürtler kendi dilleriyle teknoloji, sanat, bilim yani bütün alanlarda söz sahibi olabilirler. Kısaca hayatı bu şekilde yaşayabilirler. Bu onların en doğal hakkıdır. Bunu hiçbir kurum hiçbir rejim vs. yani hiçbir şey engelleyemez. Bu kadar.

SDN Okuru
SDN Okuru
9 yıl önce

Herşeye faşişt mantığıyla bakarsanızyorumlarınızda böle olur kürtçe uyduruk bir dil değil bu bir kürçe uyduruksa türkçe uydurukların daniskasıdır nedeni toplama bilgisayara gibi toplama dil yapılmış adınada türkçe konmuş böle bir dilden 10 bin kelime olsa kaç yazar

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

burdan anlaşılıyorki geröektende kürtlerin türk denen kardeşleri yokmuş kürdistanı kuracaz türkiyeyi başınıza yıkacaz heryerde bölücüsünüz amerikanın usaglıgını yapın sonra gelin kürtçeye hakaret edin

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Ya ne olur kullan ya sen kullanmazsan batacak şirket,bu kadar küçük seylere bile nefretini kusanlar asıl boluculugu yapan sizlersiniz..

" Firefox’a Kürtçe Takviyesi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Firefox’a Kürtçe Takviyesi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Firefox’a Kürtçe Takviyesi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  2. 2 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  3. 3 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  4. 4 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  5. 5 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  6. 6 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  7. 7 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  8. 8 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  9. 9 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  10. 10 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!