Okunma

Firefox’a Kürtçe Takviyesi


24 Şubat 2007 Cumartesi 14:00
Firefox’a Kürtçe Takviyesi

Mozilla Vakfı, Internet Explorer ile yarış halinde olan açık kaynak kodlu tarayıcısı
Firefox‘u, bu yarışta geri bırakmamak için güncelleyerek son sürümünü kullanıcılara
sundu. Güncellemeler arasında 7 güvenlik yaması, Windows Vista ile ilgili bazı
sorunların çözümü ve bazı dil eklentileri bulunuyor. İlginç bir gelişme de; bu
diller arasında bu sürümden itibaren Kürtçe’nin de bulunuyor olması.

:: Firefox 2.0.0.2’yi indirmek için buraya tıklayın.

Güncelleme (25-02-2006 19:42)
Hassasiyetlerini editörlerimize bildiren, Mozilla Türkçe Yerelleştirme Topluluğu‘nun sitemize gönderdiği mesaj içerisinde;

"Sitenizde Firefox’un Kürtçe sürümüyle ilgili haber yayınlandıktan sonra haberin sayfasından Mozilla.org.tr’ye ulaşan ziyaretçiler Kürtçe sürüme karşı duydukları tepkiyi bize yöneltmişlerdir. Bunun nedeni de "Mozilla Vakfı" diye verdiğinin bağlantının Mozilla Türkçe yerelleştirme topluluğunun sitesi Mozilla.org.tr olmasıydı.

Mozilla.org.tr, Mozilla Vakfı’nın bir sitesi değildir, sadece Türkçe yerelleştirme topluluğunun sitesidir.

Gelen tehditler üzerine bu konuyla ilgili bir duyuru yayınlamak zorunda kaldık.

http://mozilla.org.tr/duyuru/24.02.2007.html

Lütfen ilgili haber sayfası ve olası diğer sayfalardaki Mozilla Vakfı bağlantısını Mozilla.org.tr’den Mozilla.org’a çeviriniz.

Haber yapacaksanız lütfen neyin ne olduğunu güzelce araştırın. Çok desteklediğiniz Mozilla’nın geliştiricisiyle Türkçe’ye çeviren topluluğunu bile ayırt edemiyorsanız, hiç haber yapmayın"

demektedir. Mesajda da denildiği gibi "çok desteklediğimiz" ve bundan sonra da desteklemeye devam edeceğimiz Firefox için bugüne kadar yaptığımız yüzlerce haberin altında Mozilla Türkiye olarak bağlantı verirken sesini çıkarmayan, bu tür hassas bir konuda doğru bilgiyi verecek ve yönlendirecek en doğru adres olarak gördüğümüz bu adrese verdiğimiz bağlantıdan rahatsız olan site yöneticilerinin bu mesajını, anlamsız bulduğumuzu okuyucularımızla paylaşmak istiyoruz.

Kendi sitelerinde, gruplarını Mozilla Türkiye olarak adlandıran bu arkadaşlarımızın, bağlantı değiştirme talebi yerine duyurusunda kullanıcıları yönlendirmelerini beklerdik.

Tıpkı aşağıdaki yorumlarda okurlarımızın bir mesajında olduğu gibi;

"Bu konuda tepki göstermek isteyen okurlar aşağıdaki mesajı http://hendrix.mozilla.org adresine iletebilirler;

Hi,
I have just heard that you support Kurdish Language in Firefox. I think that it will be problematic situation for you. Did you research that this Kurdish language is not real?
In Turkey, Turkish people are not against this language, but this time, it will be a chaos. Maybe you do not know who you serve.

I want to you to rethink this issue and take back it."

Bilgi için: Mozilla.org
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

200 yorum - “Firefox’a Kürtçe Takviyesi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ya ne olur kullan ya sen kullanmazsan batacak şirket,bu kadar küçük seylere bile nefretini kusanlar asıl boluculugu yapan sizlersiniz..

 2. SDN Okuru dedi ki:

  burdan anlaşılıyorki geröektende kürtlerin türk denen kardeşleri yokmuş kürdistanı kuracaz türkiyeyi başınıza yıkacaz heryerde bölücüsünüz amerikanın usaglıgını yapın sonra gelin kürtçeye hakaret edin

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Herşeye faşişt mantığıyla bakarsanızyorumlarınızda böle olur kürtçe uyduruk bir dil değil bu bir kürçe uyduruksa türkçe uydurukların daniskasıdır nedeni toplama bilgisayara gibi toplama dil yapılmış adınada türkçe konmuş böle bir dilden 10 bin kelime olsa kaç yazar

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Kürtçe milyonlarca insanın konuştuğu bir dildir. Bu sebepten ötürü Kürtler kendi dilleriyle teknoloji, sanat, bilim yani bütün alanlarda söz sahibi olabilirler. Kısaca hayatı bu şekilde yaşayabilirler. Bu onların en doğal hakkıdır. Bunu hiçbir kurum hiçbir rejim vs. yani hiçbir şey engelleyemez. Bu kadar.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  FireFox’u kutluyorum.
  Gerçekten de güzel olmuş.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  kullanmayan kullanmasın, zaten firefox özgür yazılım, sizin gibiler gidin ie kulanın, türkçe ne kadar dilse kürtçe okadar hatta fazla bile 🙂

 7. SDN Okuru dedi ki:

  kürtçe desteginden dolayı kınıyorum . bir daha hiç bir ürününü kullanmam

 8. SDN Okuru dedi ki:

  hadi git lan ne göndercen nie ayrımcılık yapıyon sana zararımı var kürtçenin sen mi kullanıyon mozilla kürtçeyi boş boş şelerle uğraşmayın işinize bakın

 9. SDN Okuru dedi ki:

  neden bir dili kabul etmek size bu kadar zor geliyor amlayamıyorum yani???????nasıl almanca ingilizce bir dilse kürtçe de aynen öyle bir ***** ile vardır.aksini kimse ne inkar edebilir ne de inkarını delillendirebilir….işte neden geri kaldığımızın bir göstergesi bizi birbirimize böyle düşürüyorlar…oysa hepimiz kardeşiz.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  kurtçe dili çok kapsamlı bir ***** yıllardırcada kullanılmaktadır.turkçede yazılmış en buyuk sözluk40 bin kelimeden oluşmaktayken bugun kurtçe katkısız 70 bin kelimeden oluşmaktadır .türkçe 80yıl önce yazıldı ve yarısını arapçadan oluşturmakta bu lafımı arapça bilen arkadaşlar iyi bilir gerisini söylemeye gerek yo…

 11. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşım bende destekliyorum neden olmasın tüm dünya kabul etmiş kürtleri siz daha kabulleniyonuz

 12. SDN Okuru dedi ki:

  kürt ve kütrçe diye bir sey yok diyenlere ancak bölücü ve cahil diyorum başkada yok

 13. SDN Okuru dedi ki:

  “Kürtçe dil değil” diyenler, dil bilimci sanırım, ya da bizim ülkemizde sık görülen sokak filozofları..
  Kürt halkının sadece Türkiye’de yaşayan insanlar sananlar da ala komikler… 🙂
  Türkiye’ye, kast sananlar ayrı…
  400 – 500 kelime diyenler de utansın biraz sadece Türkçe’ye giren Kürtçe kelime sayısı binleri buluyor. Binlerce yıldır var Kürtçe, siz kafanızı sokun kuma…
  Kullanıyorum, bu mikro ırkçılara inat…
  Türk olup da 400 – 500 Türkçe kelime bilmeyen ama ona buna laf sallamaya hazır arkadaşlara inat…

 14. SDN Okuru dedi ki:

  niye bu kadar tepki aldi anlaymadim dunya uzerinde 10 15 milyon kisi kurtce konusuyor&cesitli lehcelerde& kuzey irakta da konusuluyo bu dil belki k/iraktan icin yapilmistir bu destek

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Kullanmam bende firefox ala alah ya .!
  explorer bole terbiyesizlikler yapmiyo turklere

 16. SDN Okuru dedi ki:

  dinazorollla espisini yapan arkadaşş süpeeeeeeeeeer bi espiri..bu da irkçilik yapanlara kapak olsun….!!!!.:)))))

 17. SDN Okuru dedi ki:

  kürtçe takviyesi gereksiz olmuş bence.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Benimde hiç böyle bir olaydan haberim yoktu bugün mozillayı güncelledim güncel versiyonda neler yeni diye bir yazı çıktı yani can sıkıntısından ölesine tıkladım birde baktımki kürtçe dili eklendi yazıyor o dakika kaldırdım bilgisayarımdan bir dahada kullanmayı düşünmüyorum. Arkasından dedim internetten arıyayım bakayım bu konuda başka arkadaşlarında haberi varmı varsa neler düşünüyorlar ardından bu başlığa rastladım. teşekkürler shiftdelete.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  hemen mozillayı *****

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Irkçılığın boyutları ne kadar da fazla. Ben Türküm ( ne anlamı varsa) Kalkıp sen Kürt müsün? diye soran kişiyi okuyunca bundan utanç duyuyorum. 300-400 kelime denilen dil hakkında hiçbir fikriniz yok ve atıyorsunuz. İnsanların bir dili konuşması için devlet kurmasına gerek yok. O zaman Lazca da olmasın, çerkezce ***** firefox Çerkezce olsa alkış tutardınız ya!) Bırakın insanlar hangi dili konuşursa konuşsın. Firefox kürtçe diye kullanmıyorum yazanlar var. Aferin ülkeyi bölünmekten kurtardınız. Her gün lahmacun, çiğ köfte, adana-urfa kebabı yiyen; İbrahim Tatlıses vb. dinleyen halkım bu ne yaman çelişki o zaman.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Nedir bu arkadaşlar nedir bu çirkin IRKÇILIK anlamı nedir tüm bunların amacınız nedir sizin kürtlere neden bu kadar öfke duyuyorsunuz anlamadım kürt sanatçılar var kürt iş adamları var vede kürt millet vekilleri var artık silin bu saçma sapan fikirleri kafanızdan silkelenin kendinize gelin türkiye artık bir bütün geçmişte kaldı tüm bu IRKÇILIK TÃœRKİYE bir çok milletten oluşuyor kürdü lazı çerkezi macırı kasabı boşnakı abazası ülkemizde bir çok millet var ama siz kürtlere takılmışsınız ayıptır sizin yaptıklarınız yanlıştır bilesiniz sizin uğraşacak başka şeylerinizmi yok kürtlerle uğraşıyorsunuz ben şundan eminimki sizin tanıdığınız çok kürt vardır ama siz onlara herhangi bişey diyemiyorsunuz sanal dünyada yani internet ortamında azınıza geleni söylüyorsunuz yok şöyledir yok böyledir gerçi sizde neyin ne olduğunu bilmiyorsunuz ya öle kulaktan dolma konuşuyorsunuz e bide kürtlerin yüzüne söyleyemediğiniz şeyleri sanalda cesurca yazabiliyorsunuz nede olsa onlar sizin kim olduğunuz bilmiyor sizin bu yaptığınız KORKAKLIKTIR!!! başka bişey değildir…UNUTMAYIN VATANLARI TÃœRKİYE İÇİN ÖLEN KÃœRT ŞEHİTLER VAR BİDE BUNU DÃœŞÃœNÃœN VEDE SAÇMALAMAYI KESİN!!!
  ( site yetkililerinden isteğim şudur bu saçma sapan IRKÇILIK konusunu kapatmanızı istiyorum sizden… daha fazla IRKÇILIK olmaması için bu konuyu kapatmalı vede daha fazla ilerlemesini engellemelisiniz )

 22. SDN Okuru dedi ki:

  ya bu kürtçe ve kürt düşmanlığı bitsin artık diyoruz yoksa herkes bitecek gibi…

 23. SDN Okuru dedi ki:

  (Bence gereksiz olmuş kürtçe nin olması (sanırım ubuntu da da var.) kürtçe bilen kaç kişi var ki ayrıca bu bilenleri kaçı bilgisayar kullanıyor ve internete giriyor. Acaba talabani bilgisayar nedir biliyor mu?) bunu yazan arkadaşa sesleniyorum Bu yaptığın çok ayıp arkadaşım hem ayıp hemde akılsızca senin bilgisiz olduğun kanısındayım öncelikle kürtçe bilen kaç kişimi var milyonlarca kürtçe bilen var kaçımı bilgisayar kullanıyor alayı kullanıyor aralarında sıfırdan program yazabilen çok kişi var sen daha parmaklarını emerken senin küçük gördüğün insanlar projeler çiziyordu bilgisayarda (talabani bilgisayar nedir biliyormu talabani umrumuzda değil arkadaşım) kürtler hakkında kötü kötü konuşan arkadaşlar unutmayınki askerde binlerce kürt var ve hepside vatanları için nöbet tutuyor türkiye için nöbet tutuyor…bu nasıl bir zihniyettir ya anlamış değilim ülkemizde yabancı diller dolaşıyor siz kalkmış kürtçeye dil uzatıyorsunuz hangi hakka hizmet dil uzatır vede kürtleri küçük görürsünüz….türkler yani biz herkez yabancı müziklerle kopuyor slow parçalarla arkadaşlarımızla dans edoruz eminem,50 cent,jennifer lopez nirvana,mariah carey,britney spears,linkin park,metelica,santana vs vs vs bunlarla kopuyor uçuyor hatta sevgililerinize armağan ediyorsunuz ama ne yazıkki anlamlarını bilmeden modlara giriyorsunuz ve bunların yayınlanması sizi ilgilendirmiyor tam tersi mutlu ediyor…son ırak savaşında amerikanında açıkladığı gibi gerçi bunu mecburen yaptı türkiyedeki tüm gazetelerde vede kanallarda çıktı ıraktaki kürtlere silah yardımında bulunduklarını itiraf ettiler unutmayın ülkemize giren pkklılar o silahlarla geliyordu vurulan şehit olan kardeşlerimizde amerikanın ıraktaki pkk ya verdiği silahlarla şehit olmuşlardır!!!! ama sizler ne yapıyorsunuz bunlara tepkisiz kalıyor hatta umursamıyorsunuz konu sadece krtçe dille alakalı olunca kürtlere hucum saldırın vurun yok edin kürtleri nede olsa onlar bilgisyar kullanmazlar onlar ne anlar bilgisayardan yazık ya vallahide yazık acıyorum sizlere bu yaptığınız konuşmalara anlam veremiyorum amerika her sene yeşil kart dağıtıyor çabalayın uğraşın alın yeşil kart ve satın vatanınızı türkiyeyi umursamayın unutmayın kürtlerde var bu ülkede ve daima olucaktır her zamanda vatanları türkiyeyi savunacaklardır bu böle *****

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Mozilladan, Operaya geçecek arkadaşlara duyurulur. Opera internet tarayıcısında da Kürtçe dil desteği var. isterseniz Dinazorolla diye bir tarayıcı var. İsterseniz onu bilgisayarınıza kurun. :)))

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Selamlar olsun benden size ben bu siteyi daha yeni ***** site gerçektende muhteşem sunduğu bilgiler oldukça bilgilendirici sitenin yapımcılarını tebrik ederim uzun zamandır net kullanıyorum çevremdekilerin benin için kullandığı isim araştırmacı internettçi 🙂 ve şimdiye kadar bulabildiğim en yararlı site gerçektende bu bö***** takip eden arkadaşlarda benimle aynı ***** burdaki konuya gelince kürtçe neden bukadar sert yargılanıyor anlamış değilim kabul etmeniz gereken bişey var arkadaşlar sizin hoşunuz gitmeyecek ama kürtçe gerçektende bir dildir siz bunu kabullenmesenizde bu böyle devletimizinde onayladığı bir dildir ve televizyonda kürtçe yayınlar yapılıyor artık kafanızda o kalıplaşmış düşünceleri silin kürtlerin hepsi lanet olası pkklı değildir bende kürdüm ve doğuda operasyonlara katlıdım ve kurşun yağdırdım pkkya ve arkadaşlarım vuruldu vuralanların çoğuda kürttü vurulan arkadaşlarımda kurşun yağdırdı ***** ne olduğunu bilmeden konuşmayın neymiş kürtçe bir dil değildir nerden biliyorsunuz araştırdınızmı neden kürt denilince bir çok kişi cinleniyor artık silin kafanızdaki o düşünceleri etrafta kürtçe türküler var ve çoğu kimse rahatsız olmuyor bundan hatta tanıdıklarım var kürt olmadıkları halde kürtçe türküler dinliyor vede türkçe sözlerini istiyorlar ülkemizde cafeler mağzalar alışveriş merkezleri firmalar tekstil firmaları bir çoğu ingilizce kafanızı bi kaldırın tabelalara bakın kaç tane turkçe isim var alayı yabancı dil siz bunlara her hangi bişey demiyorsunuz hatta umursamıyorsunuz ama konu kürtçe dil olunca alayınız ayaklanıyor işi başka yerlere çekiyorsunuz ben sanmıyorum kürt devleti kurulsun zaten kurulamazda ben ülkemden TÃœRKİYEDEN memnunum TÃœRKİYEDE doğdum TÃœRKİYEDE yaşadım vede TÃœRKİYEDE ölücem bu ***** kürtçe dil için yapılan kötü yorumları kınıyorum neyin ne olduğunu araştırın iyice öğrenin ondan sonra yorum yapın arkadaşlar…Benden bukadar umarım yayınlanır…Kendinize iyi davranın SAYGILARIMLA…

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Bahsi geçen yazılım özgür bir yazılımdır. Bunun manası, isteyen istediği dil yamasını istediği gibi çıkartabilir.

  Debian kurulumda, dil seçeneklerinde kürtçeyi gördüğümde ben de bir hayli şaşırmıştım ama yukarıdada yazdığım gibi, bu bir özgür yazılım, eğer herkes “yahu tamam özgürsünüz ama şu özelliği ve şu dil yamalarını ekleyecek kadar özgür değilsiniz” deseydi ortada gönül rahatlığıyla kullanılabilecek bir yazılım kalmazdı. (Ha bir de ” firefox’u bırakıyorum, firefox yapmamalıydı bunu” türü cümleler kuran arkadaşlar olmuş, kusura bakmayın ama ben burda kahkaha attım, mozilla duysa neresiyle güler siz tahmin edin)

  Habere bakacak olursak kürtçe dil desteği biraz zor bir iş zira kürtçe hali hazırda oturmuş ve stabil bir dil değil. Kürtçe bilen 1-2 tanıdığım “ankaradaki adamla vandaki adam bile ne konuştuklarını anlayamıyor” demişti, yani istanbul türkçesi olarak adlandırılan “standart türkçe” gibi bir yapı olmadan kürtçe yazılım desteği vermek pek olanaklı değil. Gereksiz bir çaba olmuş yani. (Microsoft bile elindeki adamxpara gücüne rağmen “Kürtçe Windows” fikrine sıcak bakamıyor bu yüzden.)

 27. SDN Okuru dedi ki:

  yıl 1923 gazete başyazarı Ahmet Emin Bey Kürtlük sorunu nedir? diye sorar; Atatürk: “Kürt sorunu; bizim yani Türklerin çıkarına olarak da kesinlikle söz konusu olmaz. Çünkü bildiğimiz gibi bizim milli sınırımız içinde var olan Kürt unsurlar o şekilde yerleşmişlerdir ki, pek az yerlerde yoğundur. Fakat yoğunluklarını kaybede kaybede ve Türk unsurunun içine gire gire , öyle bir sınır doğmuştur ki, Kürtlük adına bir sınır çizmek istersek Türklüğü ve Türkiye�yi mahvetmek gerekir.

  Sözgelimi, Erzurum�a kadar giden, Erzincan�a, Sivas�a kadar giden, Harput�a kadar giden bir sınır aramak gerekir. Ve hatta, Konya çöllerindeki Kürt aşiretlerini de gözden uzak tutmamak gerekir. Dolayısıyla başlı başına bir Kürtlük düşünmektense, bizim Teşkilat-ı Esasiye Kanunu�nu gereğince zaten bir tür yerel özerklikler oluşacaktır. O halde, hangi livanı n (sancak) halkı Kürt ise, onlar kendi kendilerini özerk olarak idare edeceklerdir.
  atatürk türkler ve kürtler
  …Bundan başka Türkiye�nin halkı sözkonusu olurken onları da beraber ifade etmek gerekir. İfade olunmadıkları zaman bundan kendilerine ait sorun yaratmaları daima mümkündür. Şimdi Türkiye Büyük Millet Meclisi, hem Kürtlerin hem de Türklerin sahibi vekillerden oluşmuştur , bu iki unsur bütün çıkarlarını ve kaderlerini birleştirmiştir. Yani onlar bilirler ki, bu ortak bir şeydir. Ayrı bir sınır çizmeye kalkışmak doğru *****

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Kürtçe Firefox mu? Kürtçe Ubuntu (hem Gnome hem de KDE 🙂 de var) şimdi Windows çeviri çalışmaları devam ediyor. Sanırım verdiğim bu haberler; günlük konuşmalarında 150 kelimeden fazla kullanamayan, ülkesinde olup bitenlerden habersiz yaşayan, dur dendiğinde duran, git dendiğinde giden ama “Kürt” kelimesini duyunca -korkudan mı zavallılıktan mı yada bilinmez- sinirinden küplere binenlerin altlarına bir kaç küp daha koymalarına sebep olacak.
  Firefox’u prostesto amacıyla, Firefox kullanmayı bırakıp Opera’ya geçmeyi düşünen bu zavallılara, onlar için üzücü olacan bir başka haber :; Opera ilk Kürtçe browser olma özelliğini taşıyor, Firefox ise ikincisi.
  Bu arkadaşlar yoksa Opera’yı da mı protesto edecekler? Etsinler ama Protesto Operayla sınırlı kalmasın; Debian, Ubuntu, Gnome, KDE, PHP-Nuke, Joomla, FileZilla, *****, Gaim, aMSN ve Özgür Yazılımın daha bir çok programlarını protesto etsinler… ve Kürtçe Windows çıktığında da, Microsoftu protesto etsinler ve abileri olan ABD’nin kendilerine gösterdiği yoldan hiç sapmadan yürüsünler.

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Kaliteli yayıncılık Anlayışı Budur SDN Ailesini Türk Halkını Bilgilendirme ve Kullanıcılarının isteklerine sahip çıkıp girişimde bulundukları için yürekten tebrik ediyorum.
  Taktire değer yayıncılık anlayışı budur teşekkürler SDN Seninle gurur duyuyoruz…

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Sayın SDN yöneticileri,eleştrilerimi yanlış olarak yorumlamışsınız.söylemek istediğim sizler tarafsız olmalıydınıoz,bırakın kimin bir sıkıntısı varsa o kendi yollasın,sizin msjı yukarıya eklemeniz hoş olmadı.okuyucu msjı diyorsunuz,isteyen zaten kopyalayıp msjı gö***** konuyu görüp hemen sövmeye başlayan,nefret eden ne kadar kişi varsa bir o kadar da sevinen ve mutlu olan kişiler de vardır.yani kısacası msjı oraya eklemeniz yanlıştı,sizin görüşünüz olmasa ***** hep korumalısınız,unutmayın sadece bir kesim tarafından takip ***** de kürtçe hakkında kaynak gösteren bir arkadaş hakkında bir diğeri zaten bölücülerden almış,zaten kürtlerin sitelerinden alınmış kaynaklar diyor.o zaman soruyorum sana nedenini sordun mu,yasaklardan olmasın.Kürtçeyi çekememezliğinizden olmasın,neden rahatça site açılamıyor ve hala sansür uygulanı***** hiç düşündün mü?acizlikten,***** ellerine ne geçti,daha çok sorun daha çok ***** sadece bu ülkede değil bunu da bilmiyorsanız diğer arkadaşlar gibi ben de hatırlatayım.SDNye başarılar,msjda yayınlanmasını engelleyecek hiç bir unsur ***** de etniği Kürt diye Türk yok,***** kenilerince bişeyler kurgulamasın.Türkse Türktür,Kürtse Kürttür.Türkiya Vatandaşı Kürt vardır.burada anlaşalım,hani diyorsunuz ya Türk olunmaz Türk doğulur aynan ö***** farklı bir ırk yapamazsın.)

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Çok Çok abartıyoruz Arapçayı da yasaklayalımmı ?

  niyemi araplarda bize ihanet etti peki Yunanca Sıpça Ermenice ??
  Hepsi bizim ülkenin insanıydı ne oldu ?? biraz Araştırın sönük bir zihniyet dir sizin yaptığınız.

 32. SDN Okuru dedi ki:

  Kürtçe 300 – 400 kelimeden oluşan uyduruk bir dil değildir Sınırda Yaşayan Türkbeylerinin (şimdiki kürt dediğimiz insanlar) sınırdan diğer türk devletlerine gizli mesaj götürmek için yapılmış bir dildir.
  Tarihimize Sahip Çıkalım yoksa Amerikalılar sahip çıkınca kardeş kardeşe düşman oluyor.

  Saygılarımla

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Ben türküm ve kürtçeye karşı değilim. Saçmalamayın. Çok duygusal hareket ediyorsunuz.
  Bölücüler ile Kürtçe dilini günlük hayatında kullanan vatandaşları aynı kefeye koymak çok yanlış.
  Bazı arkadaşlar “firefox’u bıraktık, opera ve ie’ye geçiyoruz” demişler. yakında onlar da kürtçeye destek verirlerse ne yapacaksınız?
  Bu kadar bağnazlık olmaz…

 34. SDN Okuru dedi ki:

  Yaaa Kürtçe 300 400 kelimelik saçma bir dilmiş ha! bazı bilim adam adamları Kürtçe’nin farsçadan bile daha eski bir dil olduğunu vurguluyor evet ben şuan da en fazla 300 400 kelime ile konuşuyorum o Kürtçe’yi ama bu o kadarlık bir dil olduğunun göstermez aksine bu “Türkiye’de, İran’da ve Suriye’de Kürtçeye yapılan asimilasyonun ne dereceye geldiğinin resmidir yukarıdaki arkadaşlara sesleniyorum araştırın, okuyun ezbere dayalı hayatı terk edin herkes karşısındakinin diline dinine ırkına saygı göstermek z o r u n d a d ı r … ayrıca “xcrypt” nic li arkadaşımıza katılıyorum ve sdn i kınıyorum firefox u kaldıracağım diyenlerede şunu söylüyorum ” Kaldırın, kaldırın kaldırın ki Türkiye’de hala bu tür kafaların olduğu tezi unutulmasın ”
  editörlere not: ya bu yorumu eksiksiz koyun ya da hiç koymayın

 35. SDN Okuru dedi ki:

  SDN çok ayıp etti doğrusu… google, windows ve pardus da kullanmayın da göreyim..

 36. SDN Okuru dedi ki:

  Yuh be kardeşim Kürtlerden fazla bölücü bizimkilermiş bu ne yahu??? Ben bir Kürt Kürtçe konuştuğunda ne dediğini anlamıyorum neden? çünkü Kürtçede bir dil… Bazılarımız kabul etmese de… Bir arkadaş lazca demiş “git” yerine “cit” olur demiş… be arkadaşım senin söylediğin dil değil şivedir… kürtçesinde git yerine “de get ha” mı yazıyor sanıyorsun :)))

 37. SDN Okuru dedi ki:

  @Kürtçe bir dil değildir diyenler neye dayanıp da böyle bir söz söyleyebiliyorlar

  Öncelikle neye dayanarak dil oluyor??? bu konuya bir açıklık getirebilirmiyiz

 38. SDN Okuru dedi ki:

  Google’da da kürtçe var istiyorsanız silin 🙂

 39. SDN Okuru dedi ki:

  İlk sorum tepki duyanlara: Kürtçe XP veya ie7 de çıkarsa bunlatrı da mı kullanmayacaksınız? Gerçekçi tepki göstermeye davet ediyorum. İkinci olarak topraklaırmızda yaşayanlarda bu yönde bir talep geldiyse kuş dili bile olsa ihtiyaçalrının giderilmesi iyi bir şeydir. İkinci olarak bizim düşmanımız dil midir vatan hainleri midir? Türkçe konuşan, lafa geldimi en önde giden insanların bu ülkeye ne biçim zarar verdiklerini ve vermeye devam da ettiklerini unutmamak gerek.

 40. SDN Okuru dedi ki:

  Kürtçe dil desteği var diye Firefox’u kınamak, bundan sonra kullanmıycam demek falan çok komik bir davranış.. Türkiye’deki terörün en büyük sebeplerinden biri Kürtlerin görülmezden gelinmeye çalışılmasıdır bence.. Bu arada ben Kürt falan değilim bunuda belirtiyim.

 41. SDN Okuru dedi ki:

  bir dilden nefret eden bir insan, eksik insandır.
  “bir dil, bir ***** türkçe atasözü
  interneti kullanmanıza rağmen, hala sadece türkçeden başka bir dilin olmadığını düşünenlere;
  yabancılardan türk milliyetçiliğini yapmayı bekleyecek kadar, dünyadan yabancısınız.

 42. SDN Okuru dedi ki:

  Bu işe çok sevindim. Sonunda Türkiye’deki şu FireFox şakşakçılığı biraz biter belki!… Birşeye benzemeyn bir browser, herkes “kral”mış gibi bahsediyor!

  “Mozilla Türkçe Yerelleştirme Topluluğu”nun tavrını ben de anlamsız buldum. İşlerine gelmeyince böyle oluyor demek.

 43. SDN Okuru dedi ki:

  Bakıyorum da amma sloganvari msjlar varmış. Siz linuxtan, firefoxtan, windowstan daha iyi bilceksiniz değil mi Kürtçe’nin dil olup olmadığını. Ya sen bi kere neye göre konuşuyorsun? çoğu kişinin de Türkçenin dil olmadığını, arapçadan farsçadan esinlendiğini Osmanlıların bile Türkleri farkendilerinden farklı olduğu söyleniyor, şimdi kalkıp biz de bunları tasvip mi edelim? bu ne biçim kıt anlayıştır, PC kullanacak kadar mantığınız var ama hala o mantığı doğru dürüst kullanamıyorsunuz. Türkçe Avrupa-Hint ailesine mensup olan bir dildir, araştırın bakalım ki zaten bir arkadaş sizlere bol kaynak vermiş, şöyle bir yan tarafınıza bakın Kürt komşunuz vardır, gidin konuşun bi bakalım anlayabiliyor musunuz? şive, ağız farklıdır başlı başına dil farklıdır. şive, ağızda ne dediklerini anlarsınız ama hadi bakalım biri has Kürtçe konuşsun anlayın da görelim, öyle hmen atıp tutmakla olmaz. Kullandığımız prog. Türkçe dil desteğini nasıl arıyorsak, Kürdün de kendi dilini araması gayet doğal bir harekettir. SDN yi de kınıyorum, tepkilerinizi dile getirmek için hazır msj vermişsiniz, bu da sizin tutumunuzu yansıtıyor, o zaman bu msjı da yayınlamamalısınız. haksız mıyım? şimdi eğer eşirt şartlar olacaksa diğer tarafta tebrik msjımı göndersinz, siz de hazır tebrik msjımı ekleyeceksiniz üste, bu bir ayrımcılık değil mi? lütfen yanlışımızdan dönelim. iyi günler…

  Editör: Habere eklediğimiz bir okurumuzun yorumudur. Oraya ekleme nedenimizi eleştirilsin diye algılamanızı çok garip buluyoruz. Amacımız tepki ya da desteğinizin bize değil, okurumuzun yorumundaki gibi Mozilla’ya yapılmasıdır.

 44. SDN Okuru dedi ki:

  PARDUS’ta bile Kürtçe desteği var ve emin olun Kürtler zamanı geldiğinde vatanı sizlerden daha iyi koruyacaktır. Birşey daha, çoğu Kürt’ün de sizlerden (hani o Türkçe Türkçe diye diretenler) daha iyi Türkçe bildiğini de bilin. Windows’u, Linux’u, Google ve daha nice Kürtçe dil desteği veren hizmetleri de kullanmayın o zaman görelm, hangi işletim sistemini kullanacaksınız merak ettim doğrusu. Mozilla da birkaç kişi silecek diye gece uyumaz artık, ne yazık! Bij

 45. SDN Okuru dedi ki:

  Özgür yazılım diyorsunuz, sonrada yazılım genişleyince kınıyorsunuz.

 46. SDN Okuru dedi ki:

  İşte bu akılla biz herşeyin en iyisini yaparız
  kürtçe eklenmiş diye (zaten ekleyende bi kısım kürtler)
  firefoxu siliyorum diyenler i kınıyorum
  basit milliyetçi duygularla
  hareket edip teknolojinin yararlı olabilecek kısımlarını protesto etmenin milletimize ne kazandıracağını düşünmek lazım
  Allah akıl versin

 47. SDN Okuru dedi ki:

  Kürtçe diyince neden böyle ayaklanıyorsunuz. Size ne oluyor. İlk defa bu kadar mesaJ görüyorum burada.
  ne var yani türkçe sizin anadilinizse kürtçe de bizim anadilimiz. Şimdi siz firefox a da bölücü dersiniz komik insanlar. Niye kürtçe rahatsız ediyor sizi. Bırakıın artık şu bölünme paranoyalarını. Azıcık kendinizi kürtlerin yerine koyun. Bir dil niye bu kadar rahatsız ediyor sizi. Yeri gelince çeçenistan filistin dersiniz. Kürtler insan değilmiş. Mahzuni şerif ten bir türküyle size cevap vereyim

  bende bir insanoğluyum
  bırak beni konuşayım
  bir başım bir beynim vardır
  bırak beni konuşayım
  düşüneyim danışayım

  düşünen cahil olamaz
  cahil kendini bilemez
  can ölür fikir ölemez
  bırak beni konuşayım
  yine sana danışayım

  senin dilin benim dilim
  yakışmaz insana zulüm
  insanım hayvan değilim
  bırak beni konuşayım
  düşüneyim danışayım

 48. SDN Okuru dedi ki:

  Hiç birşey olmaz. İçinizi ferah tutun

 49. SDN Okuru dedi ki:

  Firefox

 50. SDN Okuru dedi ki:

  Evet firefox tan soğudum artık bunu yapmaması lazımdı

 51. SDN Okuru dedi ki:

  Kardeşim o dili konuşan insanlara neden saygı duymuyorsunuz bence ayıp ediyorsunuz…

 52. SDN Okuru dedi ki:

  Siz bu kadar yazdınız diye inadına kurdum süpermiş Sağol SDN böyle haber vermeye devam edin.

 53. SDN Okuru dedi ki:

  Nedır bu ırk çatışması ben arabım ama burdakılerın hepsıne gulmekten başka bişi yapamadım …. Firefox’u ındırınce illahım dil sadece kürtçe olacak değil herkes istediğini seçsin.. Adamlar Firefox daha çok kullanılsın dünyada yaygınlaşsın diye tüm dilleri koymus ama şu varki kürtçede bir dil bunu kabullensınler arkadaslar.. Hem burası siyası bir site değil.. SND okumuyacakmıs okuma kardesım SND de aç kalacak sen gırmezsen 🙂 …. Bu adamlar işini yapıyor ve en iyi şekilde kaç senedır bu sitedeyım tek kelımeyle harıka hıcbır yerde bu kadar ayrıntılı bılgı ve yenı tanıtımlar hakkında detaylı bılgi yok… Yaşasın SND yaşasın en iyi tarayıcı Firefox…

 54. SDN Okuru dedi ki:

  Benim anlamadığım niye okadar batıyor size bilip bilmeden kürtçenin nasıl bir dil olmadığını söylersiniz hem ubuntu linux kürtçe deteği veriyor.
  beim anlamadığım şey bazıları biz ülkede kardeşiz diyor ama kardeşinin diline saygı duymuyorlar yazıklar olsun size. şunuda unutmayın atalarımızda başkalarını diline ırkını saygı vardı bunu sizde görmüyorum çıkarın at gözlüklerinizi
  sdn operatorüne not; lütfen bu yazıyı yayınlayın

 55. SDN Okuru dedi ki:

  BİR ULUSUN PASAPORTUNA SAHİP OLMAK SİZİ O ULUSTAN YAPMAZ; KENDİNİZİ O ULUSTAN HİSSETMENİZ SİZİ O ULUSTAN YAPAR. ayrıca, yazık. Bazı insanlar yüzünden (abd uşağı vatan hainleri) Kürt etnikli Türk kardeşlerimizle aramızı açmaya çalışmayın. bu devleti dini ve etniği farklı onlarca insan tek bir amaç uğruna ölerek kurdu. o amaç BAĞIMSIZLIK idi. bir başka devletin boyunduruğu altına girmektense ölmeyi tercih ettiler ve bu toprakları bize bıraktılar; kardeşçe ve dostça. ama dış güçler bizim içimize girerek din ve etnik propagandaları yaparak bizim ekonomimizin yıllardır iyileşmemesini sağladılar. UYANIN KARDEŞLERİM, GELMEYELİM BÖYLE SAÇMA OYUNLARA!!! bakın ne güzel bir tanım yapılmış: TÃœRKİYE CUMHURİYETİ SINIRLARI İÇİNDE YAŞAYAN HALKA TÃœRK MİLLETİ DENİR. Burda etnik veya din ayrımı var mı? yok. o zaman neden o p_i_s_l_i_k_l_e_r_i_n oyununa gelelim? şimdi sırtımızı birbirimize dayama zamanı. GELİN HEP BERABER ULUSAL MİLLİYETİMİZİ KORUYALIM.

 56. SDN Okuru dedi ki:

  Türkçe’yi bu kadar savunan arkadaşlar ilk önce Türkçelerine dikkat etsin bence. Başka dilleri bu kadar özümsemek fark etmiyor da, Türkçe bilmeyip Kürtçe bilen insanlar olduğu halde onların kendi dillerinde özgür yazılım kullanması fark ediyor. Yazık yazık.

 57. SDN Okuru dedi ki:

  Firefoxun Kürtçe destegi bu kadar yaygara çıkarması, bu ulkede şövenizmin ve ırkçılığın ne kadar yayginlaştiginin belirtisidr mlsf. Mozilla vakfi sizin gibi şöven ve ırkçı olmak zorunda degil ve üstelik dünyada konuşulan irili ufaklı yüzlerce dile destek veriyor. Kürtler bir tek sizin ulkede yaşamiyor Irak, İran ve Suriyede ve hatta Lübnan ve Ermenistanda bile yaşiyorlar sizdeki bu fobi nedir yani .Ortadogunun en eski ve kadim halklarindan biridir ve sizin atalariniz at sırtında ilkel bir yaşam sürerken onlar burda medeniyet kurmuşlardı. Kaldiki Anadoluya türkleri girişi Kürtlerin bizansa karşı destegiyle olmuştur, gerçek tarihi birazıcık incelerseniz gerçekklerle yüzleşirsiniz. Microsoft dunyada toplam nufusları 200.000 ve üstü bir sürü dile destek veriyor bu tepki niye.. Avrupada 100 türkün bir arada olduğu yerlerde bile camiler kurulurken ve anadilleriyle okullar açılırken Trabzonda ve ülkenin başka yerlerinde bir kiliseye bile tahamulsüzlük yok. Sadece Kürtlere degil farklı olan herşeye karşı bir şövenizm var, oysa farklilik, mozaik zenginliktir. Bunu herkesin anlaması mlsf zor.. Beyinler ilkel milliyetçilik, ırkçılık ve faşizan anlayışla doldurlmuş.. Çok yazık oysa herkesin kardeşçe yaşadıgı bu ulke dunyanın en zengin ve güçlü ülkesi olurdu…

 58. SDN Okuru dedi ki:

  Ne Mutlu Türküm Diyene.
  Mustafa Kemal ATATÃœRK.

 59. SDN Okuru dedi ki:

  “Fikirsel” rumuzlu kullanıcıya tamamen katılıyorum.. Ek olarak, kendi yapımımız [geliştirdiğimiz] Pardus’ta bile “Kürtçe” desteği bulunurken ve milyonlarca “Türk” insanı ve devletin üst kademeleri, buna ses çıkarmazken, hatta daha da ileri giderek [elbette iyi anlamda] Pardus’un “ne kadar kuşatıcı bir sistem” olduğunu defalarca dile getirirken, “el”in yaptığı ve benim de beğenerek kullandığım “Firefox” u neden eleştirirsiniz anlamış değilim..

  Yazık.. At gözlüğünü çıkarın artık!

  Özgür yazılım diyerek insanları sürekli Linux’a, Firefox’a yönlendiren sizler, işinize gelmediği için şimdi düşmanlık mı yapıyorsunuz ?

  Bir kez daha düşünün!

 60. SDN Okuru dedi ki:

  EDİTÖR!!!
  ALINTI
  “Millet kusura bakmayın ama çok cahilsiniz ***** diye başlayan arkadaşa hitaben

  sen kürt müsün?

  Editör: Okurlarımızın aslının Türk ya da başka bir şey olmasının önemi yoktur. Resmi dili Türkçe olan Türkiye’de yaşıyoruz. Lütfen bu mesajlar yerine, birleştirici mesajlar kullanalım.

  O zaman konu baslıgını değiştir ya da konuyu sil! Baslık yaz deme bir sürü arkadasımız tavsiyelerini yazmıs! Sdn’de Amerikancı oldu iyice!

  BUNLARIN HEPSİ ABD NIN OYUNU! Kalite kontrol YAP SDN ! Titre Ve Kendine Gel!!!

 61. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar bukadar tepki nedir ki.
  Kürtler vatansız en büyük topluluk. Bu kadar büyük bir topluluğun dilinin firefox ta olması pek doğal.
  Adamlar o eklentiyi koyarken türkiyede türkçe öğrenmeyip ben kürdüm türk değil diyen şahısları düşünmüyo. o bizim kendi iç sorunumuz.
  Adamlar şu kadar kürt var onların dilinide koyarsak kullanılma sayımız artar diyerek bu eklentiyi yapıyor. gayette normaldir bu..

  Benim sinirimi bozan bazıları kürtçe dil desteğini önce verdiği halde türkçeyi vermio.
  ben bunlarda kasıt olmasından şüpheleniyorum. (lime wire gibi)

 62. SDN Okuru dedi ki:

  Allahım yaaa bn napayım kürtçeyi ay indirecektim firefox u indirmeyeceğimmmm

 63. SDN Okuru dedi ki:

  Mozilla kürtçe dil desteği koyuyor diye herkes ayağa kalktı hele şükür be kardeşim demekki duyarlı insanlarımızda varmış. Aynı fikirdeyim haklısınız çünki bir sürü kaliteli program var (örn:system mechanic pro) türkçe dil desteği yok (yama demiyorum) bu adamlar türkçe konuşanları adam yerine koyup türkçe dil desteği koymamış mozilla kürtçe dil desteği verecekmiş demek ki bu adamlar ile var aralarında bir şey lanet olsun mozilla hemen siliyorum….

 64. SDN Okuru dedi ki:

  Kaldırın kaldırın arkadaşlar. Ne mutlu TÃœRKÃœM diyene. Opera ve İE Yeter.

 65. SDN Okuru dedi ki:

  Ares de Kürtçe desteği veriyor?

 66. SDN Okuru dedi ki:

  Boyle bi konu icin bu site uygun degil.

 67. SDN Okuru dedi ki:
 68. SDN Okuru dedi ki:

  SND yı kınıyorum fırefox bırakacagım. SND nınde böyle haber yaptıgı için girmemeyi düşünüyorum ya da daha düzgün haberler versin

 69. SDN Okuru dedi ki:

  Kürtlere karşı ne alıp veremediğiniz var anlamıyorum. Onlarında Türkler ve Türkiye’den ne alıp veremedikleri var onuda anlamıyorum. Tüm dünya küreselleşmeye giderken bu kadar a**alca çekişmeleri bırakıp çalışsak çabalasak olmaz mı? Mozilla Türkiye yazısı da değişecek bugüne kadar kimsenin olumlu bir eleştiride bulunduğunu hatırlamıyorum. A**alca sorular sorup sonra da cevap alamayınca hakaret ve küfür edenlerden dolayı bir çok desteğimizi çektik. Sadece yerelleştirme ile ilgileniyoruz. Siyasal hiç bir baskımız olmadı. Olmayacakta.

  Bu arada arkadaşımızın yolladığı mesajı anlamayıp doğrudan haberin altına yapıştırarak bizi çekemediğinizi ve kendinizi küçük ve kalitenizin ne olduğunu belli ediyorsunuz.

  Bunlar kişisel fikirlerim.

  Teşekkür Ederim

 70. SDN Okuru dedi ki:

  haber basligi hatali…

  “Editör: Doğru başlık tavsiyesini bildirin lü***** (alinti)

  Konu Basligi: Firefox Güncellendi. devaminda 7 güvenlik yaması, vistaya uyumu ve birkac dil eklentisi vs. olabilirdi haber, ama SDN üstüne basa basa kürtce firefox cikti diyor. haber teknolojiden cok siyasi anlamda oldugundan yorumlarda bu sekilde olmaktadir

 71. SDN Okuru dedi ki:

  Sayın SDN yönetimi türkiye de yaşayan ve nufusu yaklaşık 20 milyorn olan bir halkı ve bu halkın kullanmış olduğu dili küçük düşürücü ve aşğılayıcı yorumların burada yani teknoloji ve internet haberlerini sunan böyle saygın bir sitede yayınlanmasını esffle kınıyorum
  saygılarımla

 72. SDN Okuru dedi ki:

  Chicken translation ile habere eklenen ornek protesto metni icin sdn’yi kınıyorum.

  eski gunleri arar olduk. kalitenizi iyice dusurmeyin.

 73. SDN Okuru dedi ki:

  Bilmiyorum dikkat ettiniz mi? Mozilla Türkiye, mozilla’nın sadece Türkçe diliyle ilgileniyormuş. Bunu ben dahil sanırım kimse bilmiyordu. Demek ki Mozilla Türkiye’ye hatalı çeviriler dışında başka bir şeyle muhattap olmayacağız. Olsak bile bize geri dönüşümü olmayacağı belli.

 74. SDN Okuru dedi ki:

  Kürtçe konuşulması önüne geçilemez bir olaydır ve oylede olacaktır zaten firefoxun kürtçe dil yaması koyması kendisine sadece 30-40 müşeri kazandıracaktır fakat haberin yayılması ise müthiş bir ses işte gördüğünüz gibi yine birbirimizi bize düşürecek bir olay adamlar herzaman amaçlarına ulaşıyor yine ulaştılar yorumlardan görüldüğü üzere oyuna gelmeyelim arkadaşlar.

 75. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel bir haber umarım daha da çok dili kapsar yaşasın Firefox!

 76. SDN Okuru dedi ki:

  İşletim sistemine sahip bir dilin (UBUNTU), bir tarayıcı da dil paketi olamayacak kadar ‘lehçe’ olduğunu savunanlara verilesi yanıtım bile yoktur.
  Dilimce; ‘biji firefox’

  🙂

 77. SDN Okuru dedi ki:

  Kürtçe dil desteği konuldugu icin

  Firefox’la son mesajımı atıp

  Denetim masasına doğru yol alıyorum

  .. Elveda Firefox !

 78. SDN Okuru dedi ki:

  Ya bir baktım da şu yazdıklarınıza bu günden sonra kaldıracam firefoxu falan arkadaşlar herkesin kendi bileceği iş bu ama şimdi sadece bir kürtçe desteği çıktı diye ne bu?? Kürtleri sevip sevmeyeyeceğiniz size kalmış (lütfen benim bu cümlemden kürt destekçisi ya da kürt olduğumu falan çıkarmayın) ama sonuçta onlar da insan ve bu düşmanlık tazvırları işte tam da yabancı güçlerin istediği şeyler, lütfen yabancıların oyunlarına gelmeyelim. Türkler, Kürtler, Ermeniler yıllarca barış içinde yaşamışlardır ve dış güçlerin Türkiye’yi bölmek için seçtikleri yol da bu dostluk ortamını ortadan kaldırmak ve oluşacak kaos ortamından kendilerine pay çıkarmaktır. Tekrarlıyorum, lütfen yabancı güçlerin oyunlarına gelmeyelim!!!!

 79. SDN Okuru dedi ki:

  Eğer birileri internete girmek ve bilgisayar kullanmak için ille de MS işletim sistemleri ve firefox lazım diyorsa Pardus’tan haberleri yok demektir. Bakın Konqueror kullanıyorum, ve pardustan şu anda internete bağlanıyorum.

 80. SDN Okuru dedi ki:

  Kürdü türkü birbirine düşman olmak için fazla kardeş değil mi yahu? yüzyıllardır aynı topraklarda yaşıyoruz. batının binlerce uzaktaki medeniyetine niye boyun eğiyosunuzki?
  kürt demek pkk demek yada teror demek deil!
  bunun ayrımını yapıp birbirimize saygılı olduğumuz sürece bu topraklarda rahat yaşarız. yoksa böyle en ufak olaylarda birbirimize hakaret edersek. iki ırkında bu topraklarda fazla ömrü olmaz. kırar geçerler ıraka yaptıkları gibi…

 81. SDN Okuru dedi ki:

  Sayın SDN yönetimi, sizde bir okuyucunuzun yorumunu alıp yönlendirme diye örnek olarak göstererek Kürtçe karşıtlığınızı gösteriyorsunuz. Burası teknoloji haber sitesi değilmi bunlara hiç gerek yok.

 82. SDN Okuru dedi ki:

  Tamam belki büyük bir mesele değil ama böyle olunca insanı sinirlendiriyor.

 83. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten firefox kullanmıyordum, iyi kide kullanmıyormuşum.

 84. SDN Okuru dedi ki:

  olmadı SDN olmadı…

 85. SDN Okuru dedi ki:

  Allah Allah, yorumlara bak 🙂

  Kürtçe sanki bir tek Türkiye’de konuşuluyor ve Kürtçe dil desteğiyle çıkan bir Firefox memleketimizi böldü.

  Kürtçe, Irt’ın kuzeyinde kurulan (neredeyse bağımsızlığını ilan etmiş) bir Kürdistan için çıkarılmış olamaz mı? Kaldı ki ne kadar çok yerel dilde çıkarsa, o kadar yaygınlaşır.

  Kürtçe Ubuntu’da kullanmak için Kürtçe bir Firefox…

  Umarım bazı ırkçılar ve nasyonal sosyalistler’in anlamsız tepki(!)leri nedeniyle, Kürtçe, Firefox’un dilleri arasından çıkarılmaz.

 86. SDN Okuru dedi ki:

  Ben zaten kullanmıyodum şimdi kullanan arkadaş varsa onlara da söyleceğim kaldırsınlar

 87. SDN Okuru dedi ki:

  Mozilla hep özgür olmayı bildi…

  Yukarıda gerekli cevaplar verilmiş zaten, TRT bile Kürtçe yayım yaparken, bizim yeni yetme mantıksız aşırı milliyetçi internet gençliği gaza gelip Mozilla’yı protesto ediyor. Gençliğin geldiği duruma bak!!

  Yukarda yazılanlar gibi, Windows’u da silin de görelim, eminim ki yüzde 90’ınız kaçak Windows kullanıyordur… Kendi işletim sisteminizi yapıp kullanırsınız artık (Tabii o kadar yetkiniz varsa!)

 88. SDN Okuru dedi ki:

  Kürt, Türk, Laz, Çerkez, Ermeni gözümde kimse ırksal nedenlerden dolayı bazılarıdan üstün değil. hangi ırktan gelirse gelsin ben ülkemi bölmeye çalışanlara karşıyım arkadaş. burda çoğu mantıklı yorumlar yapmış bulunan kendilerini kürt olarak tanımlayan arkadaşlara şunu sormak istiyorum “vatan hainliği”ile yargılanması gereken DTP il başkanını hangi platformlarda protesto ettiniz. İnsanları ırkçılıkla suçlarken siz kürt milliyetçiliği ve bölücülüğü tartışılmaz derecede ortada olan DTP ye oy vermemeleri için insanlarınızın ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz. Firefox kürtçemi olacakmış olsun varsın. benim ülkemi kırmızı kuyruklu tilkimi bölecek. gülerim. trt de yayınlanan kürtçe programların aldığı reyting ortadayken, tilki ne yapabilir ki?

 89. SDN Okuru dedi ki:

  Burası neresi siyaset meydanımı teknoloji ile din, dil, ırk, renk gibi tartışmaların ne alakası var.

 90. SDN Okuru dedi ki:

  olmaması daha guzel olurdu ama olduysada tepkınızı maıl atarak bellı edebılırsınız..

  bazılarıda cocukca ay ben fırefox u bırakıyorum
  yok operaya gecıyorum gıbı tepkiler ya da yonlendırmelerle ugrasmayın bosuna!
  bırakıyorsan bızene kardesım! sen bıraktın dıye fırefox mu çökecek sankı!!!

 91. SDN Okuru dedi ki:

  Kürtçe veya Kürt deyince aklımıza PKK geliyor. Merak ettiniz mi? PKK’ya yardım edenlerin çoğunluğu Kürt olduğundan olmasın? Bunun yanında güçlü bir Türkiye görmek istemeyen dost-düşman ülkeler olmasın? Bütün bunları düşününce ve demokratik haklarımı kullanarak “kuş dili” gibi olan bir dili onaylamıyorum. Bu benim kendi fikrimdir, Firefox’u kınıyorum, saygılarımla

 92. SDN Okuru dedi ki:

  Neden bu kadar gocunuyorsunuz kürtçe bir dildir ve hiç kimse bu dili esaret altında tutamaz kimse gocunmasın. Hani kardeştik türk kürt bumu sizin kardeşliğiniz. Kürtçeyi hazmedin artık kürtçe bir dildir.

 93. SDN Okuru dedi ki:

  Ben de sildim ff yi… operacıyım artık

 94. SDN Okuru dedi ki:

  Şahsım adına bir dil olarak değerlendirilemeyecek Kürtçe’nin firefox’un kurulum dilleri arasına katılmasından çok fazla rahatsız olmadım.

  Koymasalar daha iyi olurdu, çünkü okumuş veya firefox’u kullanacak kadar bilgisi olan her Kürt’ün zaten Türkçe’yi bilmesidir. (ör:tepkilere cevap veren Kürt kardeşler)

  Hiddetlenen arkadaşlara da sakin olmalarını ve bu dil desteğinin çok fazla rağbet görmeyeceğini belirtmek istiyorum. Varsa; tepkilerinizi dile getirmeniz, kullanımı terketmenizden daha etkili olacaktır kanaatimce…

 95. SDN Okuru dedi ki:

  Bir türk olarak gözü kapalı milliyetçilik yapan arkadaşlara soruyorum acaba kürtçe dil desteği veren diğer yazılımları ve siteleri kullanmayıda bırakacaklarmı windows u kaldırıp linux kullanacaklarmı google dan da vazgececeklermi körü körüne milliyetçilik yapıp nicklerini anlamını bile bilmedikleri ingilizce kelimelerden kullanacaklarmı yazık… malesef ülkemizde bir terör belası var. binlerce insanızmız şehit oldu. fakat bu yüzden tüm kürt vatandaşları katil ilan etmek ırkçılığın en beteri olmuyormu. lütfen daha dikkatli olalım. varsın kürtçe dil desteği olsun ne olacak. firefox adını bile duymadığınız daha nice dillere destek veriyor. lazca desteği de verilse böyle zıplamazsınız ama. varsın lazcada olsun. ben bir türk oğlu türk olarak kürtce dil desteği olmasında bir sakınca görmüyorum. saygılar…

 96. SDN Okuru dedi ki:

  Anında kaldırırım MoziLLa Firefoxu anında !!!

 97. SDN Okuru dedi ki:

  Bir türk olaraktan firefox’un kürtçe desteği olmasını hiç mi hiç yadırgamıyorum. Ben firefox kullanmaya devam edeceğim ama SDN okumayı bırakacağım.

 98. SDN Okuru dedi ki:

  Bir göz attımda , Kürtçeyi göremedim. Heralde gözümden kaçtı.
  Ama Ermeniceyi gördüm. Çok tuhahaf bazı insanların sevmediği dili nasıl bir programa eklerler. ?
  Allah aşkına bırakın bu ırkçılık ayaklarını. Hepimizin babası Hz. Adem.
  Böyle yaparak terör örgütüne destek vermiş oluyorsunuz.
  Vatanı bölmeye çalışanlara bir destekte siz vermeyin.
  Müslüman olarak kardeşliğinizin kıymetini bilin. İster Kürtçe konuşun ister Ermenice, isterse Türkçe…

 99. SDN Okuru dedi ki:

  Bir kurt olarak olumsuz ve cahilce yorumlar yapanlari kiniyorum. Siz kurtceyi bir dil kurtleri bir irk olarak gormeseniz bile bunu sindireceksiniz. Ayrica sdn gibi bir sitede bu kadar dar goruslu adamin olmasi cok sasirtici… yasasin mozilla bende exploreri sildim sadece mozilla olacak bundan sonra

 100. SDN Okuru dedi ki:

  “Türk demek Türkçe demek!
  Ne mutlu Türküm diyene!”

  Bu sözün sahibini de biliyor musunuz? Ulu Önderimiz bu sözü de diğer sözlerinde olduğu gibi mutlak suretle tartarak söylemiştir. Benim tepkim herhangi bir ırka değil, dünya üzerinde binlerce azınlık grubu varken bizim içimizdeki azınlıkların destekleniyor olması. Bunun sebebi ne? İsteyen istediği dili kullansın ancak; hiç kimse benim ülkemde bölücülük yapmak için bu tarz şeyleri kullanmasın.

 101. SDN Okuru dedi ki:

  Fobı nedir? korku. Firefox 88 ulusun dilini tarayacısını yüklese çıt çıkmaz. Ama fırefox Kürtçe dilinde browsermi yayımlamış, saldırın! içinizdeki kürd-fobik takıntılarınızla. Kürtce dili bir tarayıcıyı yaşatacak kadar dil alt yapısını sahiptir.

  Bu ne kin, bu ne düşmanlık

 102. SDN Okuru dedi ki:

  Gorunuse gore firefox boykotcuları microsoft, ubuntu ve google’ı da boykot etmek zorunda kalacaklar.

  İsletim sistemleri olmayacak olan bu arkadasları internette son gorusunuz olabilir. Fazla uzerlerine gitmeyin. yazıktır. 🙂

 103. SDN Okuru dedi ki:

  Dil insanlar arasında anlaşmayı sağlayan tabii bir vasıta; kendi kanunları içerisinde yaşayan ve gelişen canlı bir varlık; milleti birleştiren, koruyan ve onun ortak malı olan sosyal bir müessese; bin yıllar boyunca gelişerek meydana gelmiş bir sosyal kurum; seslerden örülmüş bir ağ; temeli bilinmeyen zamanlarda atılmış bir gizli antlaşmalar sistemidir. bu izahtan sonra kürtçe bir dildir demeyin sakin. (DİKKAT! genelliyorum) sizi türkçe bile bizle yakınlaştıramadı. Türkiye’ye hala T.C. diyen vatandaşlarımız var doguda. Türkiye dese dilini arı sokacak sanki. kürtler kendilerini azınlık durumuna getiriyorlar bu mühabbetlerle olayın özeti bu.. yıllarca kürtçe diye diye türklerden ayırdılar kendilerini. oysa bir toprak üzerinde çok refah içinde yaşayabilirlerdi .. zaman geç degil düşmanlarımızı çatlatabiliriz. birlikte hareket edebiliriz..(NE MUTLU TÃœRKÃœM DİYENE. kendi düşüncelerimin bir yerde özeti)

 104. SDN Okuru dedi ki:

  Boş işlerle uğraşıyoruz. Firefox a gelene kadar…

 105. SDN Okuru dedi ki:

  Madem beğenmiyorsunuz kullanmayın hayret bişi. Zorla mı kullandırıyorlar size. Sizin gözünüzde bütün kürtler aynı hepsi terörist, katil. Siz bu ön yargıdan kurtulmadıkça adam olmazsınız. Bir dilin oluşması için bi devlet mi olması gerekir, afrikada her köyde ayrı dil konuşuluyor ama hepsi afrikaya bağlı değil mi? İşinize gelince ben türküm diyorsunuz deseler gelin amerikaya size yeşil kart verelim iş sağlayalım hepiniz gidersiniz.

 106. SDN Okuru dedi ki:

  Yukarı da verilen kaynaklar kaynak değildir. Gidip kürt sitesinden veririsen tabii dil sayarlar. Ayrıca wikipedia da kürtçeyi destekleyen bölücüğü teşvik eden bi site…

 107. SDN Okuru dedi ki:

  Madem öyle benimde dedelerimin yaşadığı yerin yerel dili olan boşnakçayıda eklesinler. Ne oldu işinize gelmedi mi? ortalık karışmadı mı? Teknelojiyide bu işlere alet ettiniz. Bneim için olay bitmiştir. kullananlara geçmş olsun.

 108. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaslar kurtceye bir tepkim yok ama suna cok buyuk bir tepkim var kendilerini angi millete malediyorlar merak ediyorum bugun bu ulkede farkli konusan bir cok insan var ama nicin kurtce on planda cunku bunu kendileri yapiyorlar bizler turksunuz kardesimizsiniz dedikce sizler uzaklasiyorsunuz doguya birileri goreve geldikce onlara sevgi vereceginize gozlerini korkutuyorsunuz yapmayin lutfen bu tur oyunlara gelmeyelim bu devlet dogusunu batisindan ayirmadi cografi hayatin olumsuzluklari doguya hic bir sey yapilmiyormus gibi bir imaj biraktirdi insanlarda bugun en buyuk barajimiz tarim ve hayvanciliga doguda devam ediyoruz egitim icin herseyi yapiyoruz sizlerse kurtcede bir dil deyip kendinizi bizden ayiriyorsunuz yapmayin bunu unutmayin turkiye olmazsa sizde olmazsiniz bizde olmayiz. firefox olanlarin farkinda degil yaptigi bu destekle hem kendine kostek oluyor hemde insanlara tartisma ortami yaratip bolmeye calisiyor buna bir tepki olarak firefoxu artik kaldiriyorum.

 109. SDN Okuru dedi ki:

  Ben de hepinizi kınıyorum. kendimi bir anda SDN de değil de sanki nazi Almanyasında buldum. Türkiye de bu dili konuşan milyonlarca insan var. Bu insanlar Kürtçe
  konuşurlar. Neden ezbere konuşacağınıza araştırıp öğrenmiyorsunuz. Yani Firefox ta Kürtçenin olması neden bu kadar korkunç onu da anlamış değilim.

 110. SDN Okuru dedi ki:

  Bence tugbagaleri arkadaş en doğru tespiti yapmış.. Bu dil sadece Türkiye’de konuşulmuyor.. suriye mısır ırak iran ve bir çok ülkede konuşuluyor.. adamların uluslar arası şarkıcıları bile var “şivanperver” “civanhaco” gibi.. az belgesel izleyenler bilir avusturalyada ve afrikada 50-60 kelimeden oluşan konuşmalar bile unesco tarafından dil olarak kabul edilmiştir.. tartışmaları anlayabilmiş değilim.. kürtçe denince neden bazı terör örgütleri aklımıza geliyor.. onu hiç anlamış değilim.. şu gereksiz milliyetçiliği vergi kaçıranlara, bilime teknolojiye yatırım yapmayan politikacılara göstermiş olsaydık bence şimdiye kadar çok daha güçlü bir ülke olurduk diye düşünüyorum.. ben firefox kullanmaya devam edecem.. hemde kendi dilimde.. kim hangi dilde kullanmak isterse kullansın..? buda demokrasi ve özgürlüğün gereği değilmidir…? saygılar..

 111. SDN Okuru dedi ki:

  Yukaridaki ‘konu hakkında engin bilgisi yazdığı satırlardan belli bir arkadaş(!)’a’ hitaben

  Firefox’un Lazcası ne zaman olur, veya uygulanır mı bilmem ama, eğer yapılacaksa da ‘GO’ tuşunun Laz dilindeki karşılığı ‘İGZALİ’ olur, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanların standard çapının yansımasının acı bir sonucu olarak yukarıya yazılmış bozuk Türkçe bir kelime olan ‘CİT’ olmaz.

  Her türlü genel kültür eksikliğini gidermek için (eğer bünye böyle bir istek gösteriyorsa tabii ki) ***** tuşu kuşkusuz pek bi faideli olacaktır,
  Arz olunur…

 112. SDN Okuru dedi ki:

  Sizler neden bu kadar rahatsiz oldunuzki bu haberden, adamlar siyaset yapmiyor program yaziyorlar demek ki boyle bir dil varki adamlar bunu bu Browser e uyarlamislar adamlar kendi kafalarindan kelimemi uyudrudu yapti. Birde Türkiyede irkcilik yoktur diyorlar buna bile tahammul edemeyinler var ki burasi bir teknoloji sitesi boyle seyler olursa burda amacinizdan sapmis olursunuz.

 113. SDN Okuru dedi ki:

  Ayrılık biraz zor olacak ama öncelikle Hendrix’e bir mail atacağım sonra da firefox’u bırakmayı bile düşünüyorum.
  Yanlış yoldasın mozilla!!!

 114. SDN Okuru dedi ki:

  ne boş yorumlar..
  yazık ki ne yazık..
  programı kaldıracakmış. ne olacak programı kaldırınca. tahammülsüz, bomboş yorumlar..

 115. SDN Okuru dedi ki:

  Bir dilin dil olması için geçerli koşul ‘herhangi bir devlet tarafından resmi lisan olarak belirlenmiş olması’ diye bir şey yoktur. Komikleşmeyelim. Histerik tepkilerle, hem yurttaşlarımızı (kürt kökenli vs vb. ) inciltiyorlar birileri, hem de bir anlamda suc işliyorlar. Unutmayalım ki, yeni bilişim suclari yasasına göre herhangi bir halkı, ırkı, dini, inancı, inançsızlığı, dili vs vb aşağılamak, karalamak fln fln suçtur.

  Ne olursa olsun, mozilla çoklu sekmelerinle vs ***** asssla vazgeçmem sendeeen 🙂 hele ki böylesi komik bi gerekçeyleee 😀

 116. SDN Okuru dedi ki:

  ben gitmem size bir kere göz yumdular
  30 000 den fazla insanımızı öldürdünüz ve bunların bir çoğu doğuda yaşayan kürtlerrrr biz hem kendimizi hemde doğuda yaşayan insanlarımızın canını malını namusu koruyoruz askerlerimizle ve şehitlerimizle
  tabi siz bunları anlarmısınız bilmiyorum
  ha bu arada sayın sdn ne zaman bir konuya cevap yazsam yayınlanmıyor lütfedip bunu yayınlarsanız
  sevinirim sansür uygulamazsınız inşallah

  Editör: Yorumlarınızın küfür, bölücü mesaj, yasal olmayan bağlantıları içerip içermediği kontrol edilip yayınlanmaktadır. O nedenle bir gecikmeden sonra yorumlarınızı yayınlıyoruz. Bu gecikme için sizden anlayış bekliyoruz.

 117. SDN Okuru dedi ki:

  Birincisi fireworks mu firefox mu? bazı yerlerde böyle yazıyor. benim atladığım bir yer mi var yoksa yazım hatasımı?

  ikincisi mozillayı kullanmak istemeyen arkadaşlar kendileri bilir. mozilla için bir sorun olmaz. Mozilla Türkçe Yerelleştirme Topluluğunun sitesinde kürtçe firefox yayınlansaydı kızmakda haklıydınız ama herkezin bir özgürlüğü var ne yaparlarsa yapsınlar. Kimse sesini çıkarmıyor ama diyarbakır büyükşehir belediyesinin sitesinde ingilizce türkçe kürtçe(kürdi yazıyor) var. esas buna tepki gösterin gösterecekseniz. google da ayarlarda arayüz dili olarka kürtçe de var(kurdish yazıyor). bu da mozilla ile aynı işi yapmış ama bu üç olaya bakarsanız siz gidip hala mozilla suçlu google suçlu dersiniz biraz suç atmış olursunuz. ilk kendi resmi sitemizi düzeltmemiz lazım. google yada mozilla derse diyarbakırın sitesine bakın orada da var!!! kim ne diyebilir.

  üçüncüsü Mozilla Türkçe Yerelleştirme Topluluğu kızmakda haklı çünkü onlar başka bir şeye tepki gösteriyorlar. bu konuda sdn hatalı ve bu hatasını kabul etmesi lazım. hatanızı kabul etmekden korkmayın. adamların bir suçu yok. size attıkları mail de (ve yaptıkları duyuruda) çok güzel özetlemişler yaptıkları işi. biraz da konu yok siz mozilla türkiyesiniz de yok değilsiniz de değil. bence adamların kızdığı bu konuyla ilgisi olmadı halde sizin oraya yönlendirmiş olmanız. şimdiye kadar biz hep mozilla türkiye yazdık diyorsunuz. bu da sizin hatanız. kimse sizi düzeltmek zorunda değil. burada bir sorumluluk aldınız ve bunu yerine getirmek zorundasınız. Mozilla Türkçe Yerelleştirme Topluluğunun benim hakkında kim ne haber yapmış bakayım yanlış ise düzelteyim gibi bir sorumluluğu olamaz. ama sdn nin doğru haber yapmak gibi bir sorumluluğu var.
  Bunu yayınlarsanız sevinirim. 4c17h

 118. SDN Okuru dedi ki:

  Mozilla firefox’un Kürtçe dil desteği olmasını nasıl anlamıyorsunuz.

  Belki şu an hiç bilmediğimiz başka bir dilde daha dil desteği hazırlanıyor.

  Bunun nesine kızıyorsunuz. Programların dil araçları var. Bu araçları kullanıp programa dil desteği kazandırırsınız.

  Bu araçlar kullanılıp son olarak birden fazla dile daha destek gelmiştir. Olay bundan ibarettir.

  Çok şükürkü bu araçları geliştirenler dar kafalı düşünmüyorlar. Dil araçları geliştiriyorlar. İsteyen bu araçları kullanıp istedikleri dilde kullansınlar diye.

  Bu sayede açık kaynak programların Türkçe versiyonu çok rahat bir şekilde hemen hazırlanıyor.

  Bazı arkadaşlar firefox programını silsinler. Bunu yapanlar gözlerini kapadığında güneşin yok olduğunu düşünen çoçuklara benzetiyorum.

  Ama güneş parlamaya devam edecektir.

 119. SDN Okuru dedi ki:

  Bence bir kod hazırlanmalı, site sahipleri firefoxla açılan her sayfada bu olayı anlatmalı. Bu durum düzelene kadar bu böyşe devam etmeli.

 120. SDN Okuru dedi ki:

  ben de asagıdaki maili gonderiyorum isteyen kopyalayabilir.
  ———————–
  hello my dear friends,

  this morning, i heard that you added support for kurdish language in firefox. i appreciate the work for this translation. because there are about 20 million kurdish people in my country, it will be easier to spread firefox. I’m sure it will be better for them to use their browser in their very own language.

  keep up the good work guys. it is the victory of open source as there are no support for kurdish in ie or opera.
  ———————–

  Editör: İngilizce bilmeyen okurlarımız için söyleyelim; bu mesajda Kürtçe dil desteği tebrik edilmektedir.

 121. SDN Okuru dedi ki:

  firefox ile yazdığım son mesajım…
  byy firefox 🙁

 122. SDN Okuru dedi ki:

  Ben opera kullanıyordum ama firefoxu denemek istiyordum ARTIK HAYATTA Firefox Bilgisayarıma Giremez Yaşasın Opera Tabi Oda siyasete katılıp kürtçesini çıkarmazsa

 123. SDN Okuru dedi ki:

  firefox larını silen arkadaşlar umarım windowslarını da siliyordur. umarm.

 124. SDN Okuru dedi ki:

  Şu an itibariyle firefox ve benzeri tüm Mozilla Vakfı ürünlerini silmiş ve Operayı kurmuş bulunmaktayım bizi tanımayanı biz hiç tanımayız..

  Hepimiz Aynı tavırda olur isek işin ciddiyetini anlayacak ve bu yanlışlığı düzelteceklerdir.

  SDN Site Editör ve Yöneticilerinden ricam Kimleri desteklediğinize dikkat edin ki kurunun yanında yaşda yanmasın daha düne kadar sizde Firefox şöyle Firefox böyle diyordunuz Sizde Desteğinizi Çekin ki sizinde tepkiniz onlar için ve bizim için ÖNEMLİDİR.

  İyi Günler..

 125. SDN Okuru dedi ki:

  Bu kürtçede kaç kelime var ki koyuyorlar. Karşılığı olmayan sözcükleri ne yapacaklar merak ediyorum. Bizdeki dumansal tüttürgeç gibi saçma sapan seyler cıkacak anlasılan.

 126. SDN Okuru dedi ki:

  SDN ye hiç yakışmadı bu haber. Özellikle haberin sunuşu yanlış. Bunu kişisel bir çabayla olduğunu. isteyen herkesin böyle bişe yapacağını yazmalıydınız. bence SDN çook ayıp etti.

 127. SDN Okuru dedi ki:

  türkiye öyle bir hale geldiki trt gazete derken adamlar tam bir dil haline getirdiler kürtçeyi. ben kınıyorum kardeşim yanımdan 2 kürt geçiyor konuşarak. bana küfür mü ediyor gel şunu gasp edelim mi diyorlar anlamıyorum. yakında türkiyede kürt&türk dil kurumu açılırsa şaşmayın.türklerin yönetmediği bir türkiyeden daha ne beklersinki.

 128. SDN Okuru dedi ki:

  Ben aşağıdaki mesajı gönderdim sizde kopyala yapıştır yapıp gönderebilirsiniz. Eğer Kürtçe gibi bir kabile dili Firefox tarafından desteklenecekse Afrikadaki her kabilenin dili de desteklenmeli!

  I have been using Firefox for more than 3 years and I hate Microsft and IE. So I have always worked to spread firefox and stop IE, by usind Firefox avatars, Firefox slogans and criticisinf IE. I also translated a few extensions from English to Turkish. I always see Firefox as a symbol of freedom

  Today, I heard that Firefox will start to support Kurdish language nowadays. This news maked me very unhappy! How can Firefox can support a tribe language? Do you know there are only 15-20 million kurdish on the earth and most of them dont speak kurdish! The Kurds have never establish a state in the history and they dont have a state today.

  Please rethink supporting kurdish language and if you do that, 80 million Turkish people wont like Firefox anymore and they will probably stop using Firefox.

 129. SDN Okuru dedi ki:

  sayın editörler izninizle ben bir başlık önereyim;
  “Kürtçe Windows’tan sonra Kürtçe Firefox”
  nasıl?

 130. SDN Okuru dedi ki:

  Mozillayı kınıyorum, opera en iyisi

 131. SDN Okuru dedi ki:

  Bu kadar korkaka olunmaz. Bir program, Kürtçe dil desteğinden bölücülükle suçlanıyor. Çok komik. Bu ülke, bu kadar güçsüz mü? Gençler, biraz düşünmenizi tavsiye ederim. Bir zamanlar ben de sizler gibi fevri hareket eder, asıp keserdim. Ama ne faydası var? Bırakın bu şiddeti…
  Kürtçe kurslar serbest bırakıldı. Ne oldu? Hiçkimse o kurslara gitmedi. Kürtçe kurs açılmadan önce birileri bir yerlerini yırtıyordu. Şimdi ne oldu. Sustular. Hiddetlenmeye, şiddetlenmeye ve böyle bir güzide siteye çamur atmaya gerek yok. Lütfen. Öfkeyle kalkan, zararla oturur demiş atalar. Milliyetçilikse önce dedelerimizin sözünü dinleyelim. Aklın yeri beyindir. Ama o beyine öfke gelilnce akıl oradan göç eder. Lütfen. Türk milleti zekidir. Türk milleti çalışkandır. Türk milleti tarihte çok büyük işler yapmıştır. Bunun için çatışmayı bırakalım, işimizi iyi yapmaya bakalım… Kızmakla, bağırmakla, slogan atmakla milliyetçi olunmaz. Ama maalesef bizim ülkemizde milliyetçilik insanlara böyle gösteriliyor. En büyük milliyetçi işini iyi yapandır. Kültürünü en iyi bilendir. Türkçe hayranı ve Kürtçeye tepki gösteren kardeşlerimizin kullanıcı adlarına bakıyorum da genellikle ecnebi ismi kullanıyorlar. Neden bunda dikkatli olunmuyor? Önce kendinize dikkat edin. Gerçek milliyetçi olun. Kimseyi kırmak ve incitmek için bu satırları yazmıyorum. Lütfen, biraz dikkatli olalım… Kendi hatalarımızı düzeltelim. Bu ülke, olması gereken yerde olacaktır… Saygılar…

 132. SDN Okuru dedi ki:

  S.a. Ben bir türküm ve bu eleştirileri yapan zihniyetelere! sesleniyorum.. Bunun neresi yanlış lazı çıksın lazca yazsın ne olacak yani? sizene kim ne dil eklemiş! arkdaşlar Bu resmen Irkçılıktır yazık yazık Ãœmmedi muhammed! bu hallere düşmez! müslüman bir kimse kendini üstün görmez hiç bir IRK diğer Irktan üstün değildir… Bu gaflete düşmeyin zira şeytan o yüksek mevkiden bu yüzden kovulmuştur…

 133. SDN Okuru dedi ki:

  Silin silin . Ama kürtçeyi yok edemezsiniz.

 134. SDN Okuru dedi ki:

  Firefoxı silcekmis, mozillayı kınıyormusmus, kurtce dil degilmis. Bunca insanın konustugu ne peki?

  300-400 kelimeyi gecmez diyen dusundu mu acaba bu insanlar nasıl anlasıyor aralarında?

  Ayrıca ozgur yazılım dunyası burası arkadaslar. oyle siyasi oyundur, odur budur olmaz, kurtce cevirisi yapılıyorsa eklenmemesi icin hicbir sebep gosterilemez. Kaldı ki sizin adını bile duymadıgınız ufacık afrika ulkeleri dillerine bile ceviri yapılmısken sebebi nedir kurtceye bu dusmanlıgın?

  Kendi golgenizden korkar olmussunuz. yazık..

 135. SDN Okuru dedi ki:

  siyasi oyunların yeni bir versiyonu. kürtçeyi siyasallaştırmak için hazırlanmış uzun soluklu bir oyunun başlangıcı. bakalım bundan sonra neler yapacaklar. kürtçenin kendine özgü bir kökeni bile yok. ordan burdan şurdan modifiye bir dil.

 136. SDN Okuru dedi ki:

  Hemen siliyorum …
  Kürt diye birşey yoktur ki ..Türkiyede yaşayan herkes Türk’tür

  “Türkiye Türklerindir” M.K.Atatürk

  Türk’üm demeyen çeker ***** bulursanız “güzelce kınayın ;)”

 137. SDN Okuru dedi ki:

  Evet kürtçe diye bir dil yoktur. Elbette bazıları çıkıp hayır var diyecek ama bazılarına göre elvis presley hala yaşıyor. 300-400 kelimeyle konuşulan bir yörede konuşulanı başka bir yöredekinin anlamadığı bir ses grubuna dil denilemez.

 138. SDN Okuru dedi ki:

  Ne kürtçesi yaaa herkes mi bize karsi bu kadar da olmaz artıkk
  yazıklar olsun ne diyemm baska

 139. SDN Okuru dedi ki:

  “Millet kusura bakmayın ama çok cahilsiniz ***** diye başlayan arkadaşa hitaben

  sen kürt müsün?

  Editör: Okurlarımızın aslının Türk ya da başka bir şey olmasının önemi yoktur. Resmi dili Türkçe olan Türkiye’de yaşıyoruz. Lütfen bu mesajlar yerine, birleştirici mesajlar kullanalım.

 140. SDN Okuru dedi ki:

  Google da da kürt lehçesi seçeneği var. Eğer firefox u kaldırıyorsanız google da arama da yapmayın ya da gmail kullanmayın. Hatta windows ta kullanmayın. Çünkü kürt lehçesi windws ta ya var ya da çıkacak. Aksini yapmayan iki yüzlü şerefsizdir ki firefox silecekseniz bari opera kullanın.

 141. SDN Okuru dedi ki:

  Bence gereksiz olmuş kürtçe nin olması (sanırım ubuntu da da var.) kürtçe bilen kaç kişi var ki ayrıca bu bilenleri kaçı bilgisayar kullanıyor ve internete giriyor. Acaba talabani bilgisayar nedir biliyor mu?

 142. SDN Okuru dedi ki:

  Ben kürtçeyi dil saymayanların şaşarım aklına. Yahu arkadaşlar ülkemizdeki bunca insanımızın konuştuğu dili niye yabana atıyorsunuz. Hem bazı arkadaşların da dediği gibi sadece güzel ülkem Türkiyemde de konuşulmuyorki bu dil. Siz böyle kürt kökenli yurttaşlarımızı hor görürseniz, hepsini terörist ve bölücü diye nitelendirirseniz kim bölücü oluyo bu durumda. Sonrada avrupa ülkeyi bölmeye çalışıyo dersiniz ki gerçekten böyle bir amaçları olduğuna adım gibi eminim bizde böyle şeyler yazarak onların ekmeğine yağ süzüyoruz… BİLGİNİZe

 143. SDN Okuru dedi ki:

  sayın editörler firefox u silecek arkadaşlara acaba kürtçe windows desteğini de anımsatır mısınız? bakalım firefox u silenler onu da silebilecek mi yoksa acizliklerinden çatlayacaklar mı?

 144. SDN Okuru dedi ki:

  I have been using Firefox for more than 3 years and I hate Microsfot and IE. So I have always worked to spread firefox and stop IE, by usindg Firefox avatars, Firefox slogans and criticising IE. I also translated a few extensions from English to Turkish. I always see Firefox as a symbol of freedom in the Internet.

  Today, I heard that Firefox will start to support Kurdish language nowadays. This news maked me very unhappy! How can Firefox can support a tribe language? Do you know there are only 15-20 million kurdish on the earth and most of them dont speak kurdish! The Kurds have never establish a state in the history and they dont have a state today.

  Please rethink supporting kurdish language and if you do that, 80 million Turkish people wont like Firefox anymore and they will probably stop using Firefox. Because kurdish racists try to use kurdish language to spread their terroristic ideas.

 145. SDN Okuru dedi ki:

  Olmaz böyle şey. Yazısı olmayan dil. 10 yıl kadar önce fransada çalışıyorlardı alfabeleri için.

 146. SDN Okuru dedi ki:

  Mozilla yi kesinlikle siliyorum ve editor arkadasimiz sole yazmis firefox u silmek yerine rahatisizligimizi bildirmemiz gerektigini yazmis.. hem kaldirmak hemde rahatsizligimiz bildirmek gorevimizdir kim kullaniyorsa mizilla yi kiniyorum..

  TÃœRK olmanin TAFRASI yeter(!)..

 147. SDN Okuru dedi ki:

  Çok büyük bir hata. Olmayan bir [devletin(!)] dili de yok demektir. Bu dili buraya koyarak Türkleri Firefox’tan soğutuyorlar.

 148. SDN Okuru dedi ki:

  mozzilalayı bırkama zamanı geldi operaya devam
  bu siyasi oyunlara düşmeyelim boykota çagırıyorum sizi

 149. SDN Okuru dedi ki:

  Keltce ya da Baskça neden yok? Çünkü bu milletler varlıkları ıspatlı ve belli bir tarihi olan, dilleri gerçekten var olan Avrupa’nın tanıdığı ülkelerde şu anda azınlık durumunda olan, yüzyıllardır İspanyol ve İngiliz baskısı altında yaşamaya itilen milletlerin dilleri. Bu diller konulmuyor çünkü şu anda gücü elinde bulunduran hakim güçlere karşı çıkıyorlar. Kürtçe’ye gelince… Bir dil olup olmadığı muğlak, tarihi ile ilgili yazılı kaynağı olmayan sözde bir ırkın, bölücü maksatlı kullandığı kurmaca bir dil. Neden bunu kullanıyorlar peki? Çünkü yukarıdaki hakim güçler kendi edepsizliklerini, yaptıkları zulmü ve soykırımları bizim üzerimizden perdelemeye çalışıyorlar.

 150. SDN Okuru dedi ki:

  gereksiz bir haber niye yayınlıyosunuz bunları anlam ***** daha da kızıştırmak için mi?

 151. SDN Okuru dedi ki:

  kürtçe hala beta aşamasındaymış!
  gürcüce, güney afrika dili, beyaz rusya dili de öyle….

 152. SDN Okuru dedi ki:

  Hemen Firefox’u bilgisayarımdan siliyorum Haklısınız arkadaslarım okuyunca bende size hak verdim Kaldırıorum Böle şeymi olur…:(

  Editör: Bu uygulamadan sonra Firefox’u kaldırmak yerine duyulan rahatsızlığı lütfen güncellenen Bu şekilde daha etkili olabilirsiniz. Yorumunuz için teşekkür ederiz.

 153. SDN Okuru dedi ki:

  Tepkisiz kalmayalım. Ben sildim firefox’u yerine opera ve i.e. kullanıyorum

 154. SDN Okuru dedi ki:

  Kürtçe diye bir dil yok diyen kişiler için kaynaklar.

  *****
  *****
  (ingilizce)
  *****
  *****
  *****

 155. SDN Okuru dedi ki:

  haber basligi hatali…

  Editör: Doğru başlık tavsiyesini bildirin lütfen.

 156. SDN Okuru dedi ki:

  hiç güleceğim yoktu yaa,
  trt3 her hafta bilmem kaç dakika boyunca mevcut olmayan bir dil üzerinden mi Kürt asılllı Türk vatandaşlarına sesleniyor? Çok komik hakikaten, saçma sapan tepkiler vermenin bir alemi yok ki, hadi hiç bir şey yapamiyorsan aç google’ı aç yahoo yu bir search yaparsın öğrenirsin bir iki şey. Hem bu bahsi geçen dil bir tek anadoluda konuşulmaz ki, iranda ırakta suriyede falan filan konuşulur. Aslinda ben latin alfabe mi yoksa arapça alfabe mi kullanıldğıdır. Umarım bizin ülkenin kürtlerinin kullandığı alfabeyle yapılmıştır 🙂 yurttaşlarımızla gurur duyarız, öteki soydaşlarından daha baskın çıktılar diye

 157. SDN Okuru dedi ki:

  kurtceyi bir dil olarak gormeyen ve mozillanin aldigi
  bu karari baska tarafa ceken yorumculara yaziklar olsun diyorum,kurtce dil destegi cikmasi neden bu kadar batiyor ***** inat bende explorer i kaldiracam sadece mozilla kullanacam

 158. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaslar kurtcenin nasil bir yazisi var? sagdan soldan alinan harfler girtlaktan cikan sesler nasi bunlari yaziya yansitiosunuz? kurtceymis.. yazik.. SDN boyle bi haberi yayimladiginiz icin sizi kiniyorum.. bunlar tamamen politika.. tamam belki bi yerlere gelmeye calisabilirler amma sunu hatirlatirim kurtlere TALABANİ diyorki: “Bagimsiz bi kurt devleti tamamen bi hayal. Zaten biz kurmaya calissak TÃœRKİYE engel olur..” siz bunu hala daha kafaniza sokamadinizmi ? Türkiye bunlara izin vermez.. Az kaldi.. Hemde cok az.. ermeni soy kirimi var diolar yapmadigimiz halde ama kurt soy kirimi ciksa ilk basta ben olucam!!

 159. SDN Okuru dedi ki:

  Cahilsiniz diyenlere,
  bu dili fireworks a gönderenlerle, dağa çıkıp 30.000 tane insanımızı öldürenler arasında bir fark olmadığından.
  Ve dahası öldürmektense, dünyaya kendilerini mazlum olarak gösterip siyasi yollara başvuran insanlardan bahsediyoruz.
  bizim için hala tehlikesi olan birşeyden yani PKK dan, youtube ta videoları olan örgütten bahsediyoruz.

 160. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar şimdi bari burada bölücülük oyunu oynamayalım TRT de bile kürtçe habeler var ne olacak şimdi trt bölücümü oldu.. hala boş konuşuyoruz..Sonuçta bu dili kullananlar var bu dili kullananların hepsini potansiyel kötü adam yapıyoruz ki buda çok tehlikeli bir düşünce madem cok duyarlıyız geçin bakalım “pardus” a elın işletim sistemiyle bari milliyetçilik yapmayalım..

 161. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar şimdi bari burada bölücülük oyunu oynamayalım TRT de bile kürtçe habeler var ne olacak şimdi trt bölücümü oldu.. Hala boş konuşuyoruz.. Sonuçta bu dili kullananlar var bu dili kullananların hepsini potansiyel kötü adam yapıyoruz ki buda çok tehlikeli bir düşünce madem cok duyarlıyız geçin bakalım “pardus” a elın işletim sistemiyle bari milliyetçilik yapmayalım..

 162. SDN Okuru dedi ki:

  Millet kusura bakmayın ama çok cahilsiniz be.

  Kürtçe bir dil değildir diyenler neye dayanıp da böyle bir söz söyleyebiliyorlar kendileri Kürtçe biliyor mu acaba?
  Sonra bu yamayı zaten mozilla hazırlamıyor. herhangi biri programın dil dosyasını kendi diline çevirip mozilla’ya yolluyor ve dil desteği sağlanmış oluyor.
  Programı Kürtçe kullanmanın nesi kötü bana söyler misiniz? Neden Kürtçe’si olamıyor da Türkçesi, Almancası, Japoncası olabiliyor?
  Ve hatırlatırım ki Kürtçe sadece Türkiye’de konuşulmuyor?

 163. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar saçmalamayın kürtçesini değil türkçesini kullanın gülüyorum sizee

 164. SDN Okuru dedi ki:

  Shiftdelete biraz ağır olacak, ama ben Türk’üm ve bana hitap eden iyi Türkçe websitesi olan ***** i hayranlıkla takip ediyorum. Yukarıdaki yorumları okuyunca düşündüm ki, hepsi Türkçe yazılmış ve bazı okurlar Kürtçe yazılımın olması gerektiğini savunmuşlar, Türklük kavramı genlerle alakalı bir şey değildir. Türk Bayrağının altında yaşayan, Türk dili konuşan her insan Türktür.

  Shift delete sansür koymazsın, inşallah. Size bir sorum olacak Kürtçeyi Savunanlar için, websitenizde Kürtçe bir arayüz yapacak mısınız?

 165. SDN Okuru dedi ki:

  Ne kürtçesi ya. Kürtçe dil mi? Microsoft’ta Kürtçe desteği veriyor, wikipedia’da. Bir de Mozilla eksikti. Bunların hepsi oyundur. Hepsini kınıyorum.

 166. SDN Okuru dedi ki:

  Buraya kadarmış firefox u bırakıyorum….

 167. SDN Okuru dedi ki:

  ***** buraya mail atın…
  Hi,
  I have just heard that you support Kurdish Language in Fireworks. I think that it will be problematic situation for you. Did you research that this Kurdish language is not real?
  In Turkey, Turkish people are not against this language, but this time, it will be a chaos. Maybe you do not know who you serve.

  I want to you to rethink this issue and take back it.

 168. SDN Okuru dedi ki:

  O zaman Lazcasını da çıkartsınlar 🙂
  komik olur mesela git tuşu yerine cit falan 😀

 169. SDN Okuru dedi ki:

  Abi böyle bir kritik zamanda, bunun olması sevindirici bir şey değil. Kürdistan denilen devletin yavaş yavaş kendini herkese kabul ettiriyor manasına gelir.

 170. SDN Okuru dedi ki:

  Yaw kardeşim engel olun böle şeylere yetkılıler kimse engel olsun kardesım gerekırse protesto edelım tum kullanıcılar Firefox u bırakalım akıllansın

 171. SDN Okuru dedi ki:

  Dünyada hiç dil kalmaış gibi kürtçeyide koyuyorlar bun Türkiye’ye karşı yapılan gizli politikalra

 172. SDN Okuru dedi ki:

  Kutluyorum gerçekten güzel bir düşünce anadilimde bir tarayıcı çok güzel olacak

 173. SDN Okuru dedi ki:

  Çok lazımdı sanki kürtçe olması cok gereksiz bisey

 174. SDN Okuru dedi ki:

  Mozilla Vakfı tarafından bir açıklama yapılmış böyle bir şey yok diye

 175. SDN Okuru dedi ki:

  Kürtçenin bulunması niye ilginç geliyor. Sayısı milyonları bulan halkın dili, o zaman trnin ***** olmaması nasıl rahatsızlık vericiyse, Kürtçenin bulunmaması o kadar rahatsızlık verici…

 176. SDN Okuru dedi ki:

  İyi 0Imuş

 177. SDN Okuru dedi ki:

  Mozillayı şiddetle kınıyorum!!! Birçok Türk’ü karşısına alacağından haberi yok ..!

 178. SDN Okuru dedi ki:

  OPERA’ya geçmenin zamanı gelmiştir. Hatta geçmektedir…

 179. SDN Okuru dedi ki:

  Kürdistan diye bi ülke mi kuruldu bizim mi haberimiz yok?

 180. SDN Okuru dedi ki:

  Ubuntu gibi bununda kürtçesi çıktı. Resmi olmayan bir dil olmayan ve sadece bir konuşma ağzı olan kürtçenin firefox’a dahil edilmesine karşıyım.

 181. SDN Okuru dedi ki:

  Kınıyorum…

 182. SDN Okuru dedi ki:

  Böyle bir ülke yok ..
  ne dili ?

 183. SDN Okuru dedi ki:

  Böyle saçmalık olmaz. Hiç bir kabüllüğü olmayan bir dil (Bence değil) bilgisayar gibi zaten en altta taban olarak ingilizcenin kullanıldığı sistemlere ekleniyor. Kaç tane site varki kürtçe yapılmış. Ayrıca kürtçenin kendine has karakterlerimi varmış. Kendine ait imlasımı var. Sadece ortam kızıştırmakdan başka bir şey değil.

 184. SDN Okuru dedi ki:

  Gerçektende tebrik etmek lazım, Bende bir süredir Kürtçe sürümünü kullanıyorum, geliştirici ve çeviricilere sonsuz teşekkürler…..

 185. SDN Okuru dedi ki:

  Böyle giderse ülkeyi de kurarlar.

  bizde böyle bir yönetim olduğu sürece.

  Biraz siyaset oldu ama…

  Bakalım SDN olarak sizde sansür uygulayacakmısınız.

  saygılarımla

  tugi

 186. SDN Okuru dedi ki:

  ***** bu adrese girin ve oraya rahatsızlığınız dilegetiren mesaj atıp gönderin.
  Bu dil için bazı insanlar bayağı uğraşmış anlaşılan… Eğer bizde uğraşırsak önleyebiliriz.

 187. SDN Okuru dedi ki:

  Yaw neden ilginç olsun ki bu, ben türküm ve kürtçenin de olmasını destekliyorum, ülkemiz içinde hayırlı olacaktır diye düşünüyorum.

 188. SDN Okuru dedi ki:

  Lazcası ve çerkezcesi de var mı?

 189. SDN Okuru dedi ki:

  İlk defa mozilla gözümden düştü….

 190. SDN Okuru dedi ki:


  İlginç bir gelişme de; bu diller arasında bu sürümden itibaren Kürtçe’nin de bulunuyor olması.

  Bunun neresi ilginç?
  Dil eklemişler işte!
  Ben buraya teknoloji haberi okumak için geliyorum!
  7 Güvenlik yaması diyorsunuz, Vista ile ilgili bazı sorunların çözümü diyorsunuz… Ben bunların ayrıntısını okumak istiyorum.
  Banane Kürtçe desteğinden!
  Ayrıca bazı diller eklenmiş demişsiniz.
  Niçin Kürtçe desteğini ön plana çıkarıyorsunuz?
  SDN kaliteni yitiriyorsun!

  Editör: Eleştirileriniz için teşekkür ederiz.

 191. SDN Okuru dedi ki:

  Saçmalıyorlar. Bir sürü yazılım var bir çok dili destekliyor ama Türkçe yok. Kürtçe olsa ne olur olmasa ne olur. Kim kullanıyor sanki.

 192. SDN Okuru dedi ki:

  Sırf bu yüzden Türkiye’de tepki toplayabilirler.

 193. SDN Okuru dedi ki:

  Kürtçe desteği sunmaya başladıysa bende firefox u bilgisayarımdan kaldırıyorum..

 194. SDN Okuru dedi ki:

  Firefox siliyorum hemen

 195. SDN Okuru dedi ki:

  Siyasi oyun bunların hepsi bence.. zaten kullanmıyorum firefox ama bundan sonra kesinlikle kullanmam…

 196. SDN Okuru dedi ki:

  Bu günden itibaren mozillayı ben resmen bırakıyorum :@ :@ :@

 197. SDN Okuru dedi ki:

  Bir Kürtçesi eksik kalmıştı

 198. SDN Okuru dedi ki:

  Bir FireFox’ları eksikti.

 199. SDN Okuru dedi ki:

  Kürtçe bir dil değildir !!
  300 – 400 kelimeden oluşan uyduruk bir şeydir..
  Dil özelliği kazanabilmesi yüzyıllar boyunca değişik kelimeler üretebilmesi, yeni anlamlar çıkarabilmesi gerekir..
  firefox u kınıyorum…
  Kaldırdım..
  Opera en iyisi..

 200. SDN Okuru dedi ki:

  Ben bunun farkındaydım
  kendi kendime sormuştum herkesmi bize karşı!!!

Geri bildirim