Firefox’da Yer İmlerinizi Nasıl Saklarsınız?


26 Mayıs 2010 Çarşamba 10:30
Firefox’da Yer İmlerinizi Nasıl Saklarsınız?

Microsoft‘un geçtiğimiz aylarda Windows’un tekel tarayıcısı olma özelliğini kaybetmesiyle birlikte Firefox’un yıldızı biraz daha parlamaya başladı. Bu tarayıcının büyük ilgi görmesinin en büyük nedeni ise Firefox’u daha yetenekli hale getiren eklentiler.

Ancak, Firefox eklentilere sahip olmadan da kullanıcıları memnun edecek bazı özelliklere sahip. Bunlardan biri ise programın son versiyonlarıyla birlikte giderek gelişen yer imlerini yönetme sistemleri.

Internet Explorer‘da oldukça zahmetli şekilde yapılan bu yedekleme işlemi Firefox’da çok daha pratik şekilde halledilebiliyor. Hemen her kullanıcı ani bir Windows çökmesi sonucunda aylarca toplayarak oluşturduğu yer imleri (sık kullanılanlar) listesini kaybetmiştir.

Bu sorunu tekrar yaşamamanız için adım adım Firefox’da yer imleriniz nasıl yedekleneceğini göstereceğiz.

Adım 1: Gerekli menüye ulaşmak

Yedekleme işlemini başlatmak için Firefox pencerenizin üst kısmında bulunan yer imleri sekmesine tıklayın. Burası normalde sık kullanan sitelerinize ulaştığınız yer. Ancak biz farklı bir işlem yapacağız.


Bu sekmeye tıkladığınız zaman karşınıza gelecek olan seçeneklerden yer imlerini düzenle kısmına tıklayın ya da CTRL+Shift+B tuşlarına basın. Şimdi ayarları yapacağımız özel menüye ulaştınız.

Adım 2: Kütüphane ayarları ve yedekleme

Bir önceki adımda yaptığımız işlemler sizi Firefox’un yer imleri kütüphanesine ulaştıracak. Bu menüden yer imeleri sekmenizi istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.


Bu menüye geldikten sonra, ekranın sağ üst kısmında bulunan içe aktarma ve yedekleme kısmında tıklayın. Buradan hem yer imlerinizin yedeklerini alabileceksiniz.

Ekranın sağ üst kısmında bulunan içe aktarma ve yedekleme sekmesine tıklayın. Karşınıza gelen pencereden ise yedekle kısmına tıklayın. Buradan listenizi istediğiniz klasörün içine yedekleyin. Herhangibir sorunda Firefox otomatik olarak listenizi buradan geri alır.

Adım 3: Listeyi başka bilgisayara taşımak

Bu adımımızda size sık kullanılanlar listenizi farklı bilgisayarlara da taşımanın yolunu anlatacağız.Kütüphane menüsünün sağ üst kısmında bulunan içe aktarma ve yedekleme sekmesine tekrar tıklayın.

Karşınıza gelen pencereden ise yer imlerini HTML olarak dışa aktar adlı özelliği seçin.

Firefox listenizi HTML dosyası olarak istediğiniz klasörün içerisine kopyalayacaktır. Bu HTML yüklediğiniz her bilgisayardan Firefox yer imleri listenize ulaşabilrisiniz.

Adım: 4 Listenizi tekrar yüklemek

Bu adımda ise HTML olarak kaydettiğiniz bir dosyayı istediğiniz bilgisayara yüklemeyi göreceksiniz. Kütüphane menüsünde bulunan içe aktarma ve yedekleme sekmesine tekrar tıklayın.

Karşınıza gelen pencereden ise HTML olarak içe aktarma seçeneğini seçin. Bu sekmeye tıklayınca karşınıza, dosyayı göstermenizi isteyen bir pencere çıkacak. Buradan HTML dosyasıyla seçeneğini seçin ve ileriye tıklayın.

Son adım olarak ise gerekli dosyayı bulun ve ekle tuşuna basın. Artık yer imlerinize başka bilgisayardan da ulaşabilrisiniz. Format işleminden sonra bu adım sayesinde eski sık kullananlarınızı yeni sistemineze de yükleyebilirsiniz.

:: Firefox’un en beğendiniz özelliği nedir? Daha önce yedekleme yapmadığınız için yer imlerinizi kaybettiğiniz oldu mu?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Firefox’da Yer İmlerinizi Nasıl Saklarsınız?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Teşekkürler Cem kardeşim. Aklına, bilgine sağlık. Benim gibi teknoloji çağının ortalarından yetişip te tam olarak adapte olamayan, ama teknolojiden de vazgeçemeyenler için çok yararlı bilgiler vermişsin.

" Firefox’da Yer İmlerinizi Nasıl Saklarsınız? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Firefox’da Yer İmlerinizi Nasıl Saklarsınız? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Firefox’da Yer İmlerinizi Nasıl Saklarsınız? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 2. 2 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 3. 3 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 4. 4 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 5. 5 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 6. 6 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 7. 7 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 8. 8 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 9. 9 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 10. 10 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)