Firefox’u Hızlandırıyoruz!


06 Haziran 2010 Pazar 11:14
Firefox’u Hızlandırıyoruz!

Firefox ile Chrome arasında hız olarak ciddi bir fark oluştuğu artık birçok kullanıcı ve uzman tarafından kabul ediliyor. Ne var ki hala daha birçok konuda Firefox’un Chrome’a karşı üstünlüğü devam etmekte. Bu sebeple birkaç küçük ayarla Firefox’u hızlandırmayı denedik ve sonuçta Chrome’dan az farkla da olsa hızlı olmasını sağladık. (Firefox 3.6.4’ten İyi Haber)

 1. Öncelikle Firefox’un adres satırına about:config yazarak ayarlar sayfasına ulaşıyoruz.
 2. Ayarlar sayfasında aşağıya doğru kayarak; network.http.pipelining, network.http.proxy.pipelining değerlerini çift tıklamayla true olarak değiştiriyoruz.
 3. Bir sonraki adımda network.http.pipelining.maxrequests değerini bularak 8 ile değiştiriyoruz.
 4. Dördüncü adımda ayarlar sayfasında boş bir yeri tıklayıp “New->Integer” yolunu izleyerek “nglayout.initialpaint.delay” adlı 0 değerinde bir değişken oluşturuyorsunuz.
 5. Yine bir önceki adımdaki yöntemle “content.notify.interval” adında bir integer değişken oluşturarak değerini 500000 olarak ayarlıyorsunuz.
 6. Tekrar aynı ekranda yukarıdakiler gibi “content.switch.threshold” adında bir integer değer oluşturup değerini 250000 olarak ayarlıyorsunuz. Merak etmeyin mutlu sona yaklaştık artık.
 7. Son iki adım olarak bu sefer oluşturduğumuz değişkenleri Integer olarak değilde Boolean olarak oluşturuyorsunuz ve değişkenlerin isimleri ve değerlerini aşağıdaki gibi ayarlamalısınız. “content.notify.ontimer – true” “content.interrupt.parsing – false”

Bu ince ayarlardan sonra Firefox‘unuzda gözle görülür bir hızlanma yaşanacak. Tabi bunların yanında eklentilerin sayısını az tutmak veya kapatmak, flash içeriği bloklamak gibi ayarlarda önemli hızlanmalara sebep olacaktır.

:: Bu ayarları yapmakla uğraşır mısınız?
yazarÖmer AK

Enerjisini Açık Kaynak dünyasından alan Ömer, yazılarını okuyarak büyüdüğü editörlerle beraber yazıyor olmanın sevincini yaşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Firefox’u Hızlandırıyoruz!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Forumda da muhabbeti geçti, belirttik. Buradan da yazayım Türkçe sürümlerde sayı olarak geçiyor, kendi kullandığım sürümün İngilizce olmasından kaynaklanan öyle bir eksiklik oldu kusura bakmayın. 🙂 Ömer Faruk AK

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  integer ?

" Firefox’u Hızlandırıyoruz! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Firefox’u Hızlandırıyoruz! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Firefox’u Hızlandırıyoruz! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 2. 2 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 3. 3 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 4. 4 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 5. 5 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 6. 6 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 7. 7 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 8. 8 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 9. 9 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 10. 10 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!