Okunma

Firefox’un Yeni Sekmelerini Deneyin


24 Mart 2009 Salı 07:27
Firefox’un Yeni Sekmelerini Deneyin

Yeni açılan sekmelerde hem ihtiyacınız olan siteleri görüntüleyip, hem de fazla dikkatinizi dağıtmayacak bir sistem üzerinde çalışan Mozilla ekibi, çözümü “cognitive shield” adını verdikleri yöntemde buldu.

Türkçesi “bilişsel muhafaza” olarak çevirilebilecek bu terim, boş bir sayfaya en yakın tasarımla yeni sekmede ihtiyacınız olan siteleri görüntüleme mantığı üzerine kurulmuş. Soluk gri renkte birkaç minik simgenin bulunduğu yeni sekmelerde, ancak farenizi hareket ettirdiğinizde renkli web sayfalarını ve favicon’ları görüntülüyorsunuz.

Rakiplerinden Farkı Ne?

Opera’nın hızlı erişim özelliğinden farklı olarak otomatik oluşturulan Firefox yer imleri, Chrome’dan farkını da yeni sekme sayfasına link ekleyip kaldırma imkanıyla sergiliyor.

Bilişsel muhafaza özelliğini denemek için, öncelikle Firefox 3.1‘in en son sürümünü buradan indirmeniz, sonrasında da New Tab eklentisini buraya tıklayıp Firefox’a kurmanız gerekiyor.

:: Firefox’a yeni sekmeler konusunda güveniyor musunuz?

Bilgi İçin : Mozilla Labs
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Firefox’un Yeni Sekmelerini Deneyin”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    firefox yeni çıkardığı sürümleri eklentileriyle beraber uyumlu hala getirse tadından yenmez bu durumda eklentisiz bir firefox kullanılmaz

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Teşekkürler ama ben Yine İE8 kullanmaya devam edeyim.

" Firefox’un Yeni Sekmelerini Deneyin konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Firefox’un Yeni Sekmelerini Deneyin ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Firefox’un Yeni Sekmelerini Deneyin ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "