Okunma

Firesheep Nasıl Engellenecek?


28 Ekim 2010 Perşembe 09:30
Firesheep Nasıl Engellenecek?

Halka açık Wi-Fi ağlarından internete girenlerin Facebook, Twitter ve benzeri hesaplarını herkesin görebilmesini sağlayan Firesheep adlı Firefox eklentisi tartışma yaratmaya devam ediyor. (Herkesin Facebook Hesabını Gösteren Eklenti: Firesheep)

Eklenti hakkında artan şikayetler üzerine bir açıklama yapan Mozilla yetkilileri, Firesheep’i engellemeyi düşünmediklerini belirtti.

 

Firesheep, başkalarının hesaplarını görmeyi sağlıyor

 

Sorun Firefox’ta Değil

Firefox bölümün yöneticisi olan Mike Beltzner, eklentinin Firefox ya da diğer web tarayıcılarındaki bir açıktan faydalanmadığını, bunun yerine popüler web sitelerinin açıklarını kullandığını belirterek, Mozilla’nın Firesheep’i kara listeye almayacağını açıkladı.

Mozilla’nın Firesheep’i bilerek mi engellemediği yoksa engelleyemediği mi konusuna ise bir açıklık getirilmedi. Mozilla’nın resmi eklenti sitesinde yer almayan Firesheep’in mevcut yasalara da aykırı olmadığı iddia ediliyor.

Nasıl Engelleniyor?

Beltzner, yaptığı açıklamada Firesheep’in etkisinden kurtulmanın bir yolu olduğunu da dile getirdi.

Beltzner, kullanıcıların Force-TLS adlı eklentiyi kurmaları halinde, Firesheep’in hesapları göremediğini iddia etti. Force-TLS, tarayıcının şifreli HSTS bağlantısı kurmasını sağlayan bir eklenti olarak biliniyor.

 

Force-TLS adlı eklentinin Firesheep’i engellediği belirtiliyor

 

En Popüler Eklenti

Ortaya çıkmasının üzerinden bir hafta geçmeden 300 binden fazla kez indirilen Firesheep, günde ortalama 79 bin kere indirilerek, en popüler Firefox eklentilerinden biri haline geldi.

En popüler Firefox eklentisi olan AdBlock Plus, günde 80 bin kez indirilme oranına sahip.

:: Mozilla’nın bu eklentiyi yasaklayamaması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Firesheep Nasıl Engellenecek? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Firesheep Nasıl Engellenecek? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Firesheep Nasıl Engellenecek? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "