Firmalar YouTube’u tek tek terk ediyor!


26 Mart 2017 Pazar 21:00
Firmalar YouTube’u tek tek terk ediyor!

YouTube’un reklam videolarını gidip de nefret söylemleriyle dolu içeriklerinde göstermesi, firmayı büyük bir çıkmaza soktu denebilir. Büyük reklamveren firmalar birbiri ardına reklamlarını YouTube’dan çektiklerini açıklamaya başladılar.

YouTube’un kan kaybı sürüyor!

Son olarak da GM, PepsiCo, Starbucks, FX Networks ve WalMart gibi dev şirketler de yaşanan olaylar üzerine artık YouTube üzerinde reklamlarının gösterilmesini istemediklerini belirtti.

PepsiCo basın sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, “YouTube’un video filtreleme sisteminde yaşanan problemi büyük bir üzüntüyle takip ettik ve ciddi anlamda hayal kırıklığına uğradığımızı söyleyebiliriz. Bizim gibi bir markanın isminin bu tarz videolarla birlikte anılması mümkün dahi değildir.” cümleleri sarfedildi ve reklamların YouTube’da artık yer alamayacağının altı çizildi.

17-03/26/youtubereuters.jpg

Aynı şekilde Starbucks, GM ve FX Networks basın sözcüleri de benzer açıklamalarla birlikte YouTube’dan reklamlarını çekmek zorunda olduklarını söylediler.

YouTube’un hızlıca çözdüğü video filtreleme problemi ne yazık ki beklediği etkiyi yaratamamamışa benziyor. Görünüşe göre bu skandal çığ gibi büyümeye devam edecek.

27 Mart 2017 güncelleme!

Google sözcülerinden Ronan Harris bu konuda geliştirmeler yapılacağını açıklamış, bu açıklamadan kısa bir süre sonra ise Google İş Birimi Başkanı Philipp Schindler söz edilen geliştirmelerle ilgili ilk adımların şimdiden atıldığını duyurmuştu.

İşte Google cephesinden gelen resmi açıklama!

Google İngiltere yöneticilerinden Ronan Harris’in 17 Mart 2017 tarihinde Google Avrupa resmi blogunda yer alan açıklamasını aşağıda bulabilirsiniz:

“Kurulduğumuz günden bu yana Google’daki misyonumuz bilginin evrensel olarak erişilebilir ve kullanılabilir hale getirmek oldu. Web’deki fikir ve ifade özgürlüğüne, ifade edilen görüşlerle aynı fikirde olmadığımız zamanlarda bile kesinlikle inanıyoruz.

Bununla birlikte, Google reklamlarının nerede görüntüleneceğini tanımlayan katı politikalara duyulan ihtiyacın da farkındayız. Bu politikaların amacı reklamların, nefret dolu konuşmalar, rahatsız edici veya saldırgan içerikli sayfalarda ya da videolarda görüntülenmesini yasaklamaktır. Söz konusu politikalarımız durumların büyük çoğunluğunda, amaçlandığı gibi çalışmaktadır. Kötü reklamcılık uygulamalarını engellemek için her yıl milyonlarca dolar yatırım yapıyor ve binlerce kişi istihdam ediyoruz. Sadce geçtiğimiz yıl içerisinde 2 milyar kötü reklamı sistemimizden, 100.000’in üzerinde yayıncıyı ise AdSense programımızdan çıkararak 300 milyondan fazla YouTube videosunda reklam yayınlanmasını engelledik.

Bununla birlikte, ağımızdaki milyonlarca site ve YouTube’a bir dakika içerisinde yüklenen 400 saatlik video söz konusu olduğunda, her zaman hatasız olamadığımızın da farkındayız. Toplamın çok sınırlı bir yüzdesinin söz konusu bazı durumlarda, para kazanma politikalarımızı ihlal eden içeriklerde de reklamlarımız görüntülenebiliyor. Böyle durumlarda ilgili reklamı derhal kaldırıyoruz, ancak daha fazlasını yapabileceğimizi ve yapmamız gerektiğini de biliyoruz.

Reklamverenlerimiz ve ajanslarımızın, reklamlarının tartışmalı içeriklerde gösterilmesini engellemeye yönelik olarak daha basit ve daha sağlam yollar sağlayabileceğimize dair görüşlerini net bir şekilde anlamış bulunuyoruz. Halihazırda k, reklamlarının nerede görüntüleneceğini kontrol etmelerine imkan tanıyan (konu ve kategori istisnaları gibi) geniş çeşitlilikte araçlar sunmakla birlikte, çok az sayıdaki uygunsuz şekilde para kazandıran video ve içeriğin belirlenmesi konusunda ortaya daha iyi bir iş çıkarabiliriz. Bu çerçevede reklam politikalarımız ve marka kontrolümüzle ilgili kapsamlı bir incelemeye başladık ve önümüzdeki haftalarda markaların YouTube ve Google Görüntülü Reklam Ağı’nda reklamlarının nerede görüneceğini daha fazla kontrol altına almalarını sağlamaya yönelik değişiklikler yapacağız.

Hizmetlerimizi hem başarılı hem de güvenli bir şekilde kullanabilmeleri için yayıncılarla, reklamverenler ve ajanslarla birlikte çalışarak bu sorunları çözme ve daimi güvenlerini kazanma konusunda kararlıyız.”

:: YouTube’un bu yaşadıkları hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMurat Sağlam

Medya ve İletişim bölümünde yüksek lisans yapmakta olan Murat; oyun, sinema ve teknoloji dünyasıyla yakından ilgilenmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 yorum - “Firmalar YouTube’u tek tek terk ediyor!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Youtube ayrıca pornu sitesi haline geldi önlem falanda yok.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Valla benim su an tek gelir kaynagim youtube, iyi kazaniyorum diye istende ayrildim eger youtube kan kaybederse bizler icin buyuk sikinti olacak.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  odun gibi millet videolar yapıyor youtube iyicene boş olmaya basladı yok neymiş amcamla bilmem ne yaptık senin amcana 😀

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  waltmart gibi büyük marketler zinciri nedıye reklam verir anlamadım bim reklamsız nerelere geldi

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  google hangi işi doğru yaptı ki bir söyler misiniz ?
  mobil işletim sistemi – berbat dandroid
  Google adwords reklamları – alakasız insanlara gösteriyor
  Chrome- resmen ram canavarı ve berbat
  Youtube – saçma saçma içerikleri saçma insanlara gösteriyor

  daha saysam sabaha kadar bitmez. google bence sen bu işi bırak yiğidim.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Adamlar teror örgütü propagandasına reklam vermen istemiyorlar . Millet gelmiş bedavaya video mu barındıracak diyor.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  piyasa youtube nereye vermiyorlar illa verirler

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Firmalar haklı youtube işid video yüklüyor üzerinde pepsinin reklamı çok yanlış algı o yüzden ben olsam ben de youtube dan çıkarım ama google reklamlardan çıkmamışlar uydurmayın

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Google'ye reklam vermeyecekler mi yani 😀 zuhahah sanki başka bu kadar kişi kitlesini elinde tutan başka bir yer varmış gibi konuşmuşlar 🙂 Seve seve verecekler reklamı 😀

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  anlasildiki YouTube yi ***** anlasmislar

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence çok iyi olmuş özgur internet istiyoruz o ne ya zorunlu reklammis iyi oldu gösterilmesin ben mis gibi videomu izliyim ya

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Zaten Facebook videoları Youtube dan fazla izleniyor. Müzik olarak apple music ve Spotify Youtube un yerini alıyor. Film dizi içinse netflix hbo vb. var. Youtube un sonu iyi gözükmüyor.

" Firmalar YouTube’u tek tek terk ediyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Firmalar YouTube’u tek tek terk ediyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Firmalar YouTube’u tek tek terk ediyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xbox Series S kutusundan çıkıyor! Xbox Series S kutusundan çıkıyor!
 2. 2 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 3. 3 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 4. 4 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 5. 5 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 6. 6 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 7. 7 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 8. 8 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 9. 9 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 10. 10 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!