Okunma

Fiyatına Göre Akıllı Telefon Satışları


18 Ağustos 2014 Pazartesi 05:40
Fiyatına Göre Akıllı Telefon Satışları

Rakip mobil platformlar Android, iOS ve Windows Phone arasındaki rekabet tüm hızıyla devam ederken, akıllı telefon pazarına yönelik ilginç bir araştırma yapıldı. Üç platformun toplam satış adetleri, fiyatlarına göre sınıflandırıldı.

Android giriş sınıfıyla zirvede

0 – 200 dolarlık giriş sınıfı telefonlar, 200 – 400 dolarlık orta sınıf telefonlar ve 400 dolar üzeri üst sınıf telefonlar olmak üzere üç ana kategoride ele alınan çalışma ilginç sonuçlar ortaya koydu. Araştırmayı yapan IDC‘nin elde ettiği verilere göre, Android platformunda gerçekleşen akıllı telefon satışlarının yarısından fazlası 200 dolar ve daha düşük fiyat etiketine sahip cihazlardan oluşuyor.

5 cihazdan sadece 1’i üst sınıf

2014 yılı 2. çeyreğinde satılan Android işletim sistemli telefon sayısı 255 milyon olarak belirlenmiş. Bu sayının yüzde 58.2‘si 200 dolar ve daha ucuz telefonlardan geliyor. 200 ve 400 dolarlık cihazlar toplam satışın yüzde 21.52‘sini oluştururken, 400 dolar ve daha pahalı Android telefonlar sadece yüzde 19.82 oranına sahip. Bir diğer değişle, satılan her 5 Android telefondan sadece biri üst sınıfa giriyor.

14-08/18/chart.jpg

iPhone tamamen farklı

iPhone‘da durum tahmin edildiği gibi ağırlıklı olarak üst sınıf kategorisinden yana. 200 dolar ve daha ucuz bir modeli bulunmayan iPhone, orta sınıfta iPhone 4’ün ABD dışı satışları ile temsil ediliyor. Toplam satışın yüzde 85‘ine yakını 400 dolar ve üzerindeki üst sınıf modeller olan iPhone 4s, 5c ve 5s‘ten geliyor.

Windows Phone da giriş sınıfında iddialı

Windows Phone cephesinde de veriler oldukça ilginç. 200 dolar ve daha düşük etiketli giriş sınıfında yüzde 61.4‘lük pay dikkat çekiyor. Bu büyük oranda Lumia 520 / 525 gibi oldukça uygun fiyatla sahip ve satış rekorları kıran cihazların katkısı büyük. Satılan her 4 Windows Phone’dan 1’i ise orta sınıf kategorisinde yer alıyor. Üst sınıf cihazların payı ise yüzde 13.7 olarak belirlenmiş durumda.

:: Tabloyu nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce bu tablo iPhone’un değerini artırıyor mu?
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Fiyatına Göre Akıllı Telefon Satışları”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Hiç güzel deyildi anca iyi yaziyosun

 2. SDN Okuru dedi ki:

  eeeyyyy applecılar.. her şeyden önce sanata saygımız var adamlar yapmış yapıyor.. el emeği ve göz nuruyla bir şeyler üretiyor.. sağlam ve iyi iş.. fakat işin cem yılmaz edasıyla tamammen duygusal boyutuna gelelim.. amerika her zamanki gibi sömürgelerinin özgürlüğünü kısıtlayıp onlardan daha çok şeyler koparmayı biliyor 😀 iphone iyi güzel de yok arkadaş özgürlük elinde olacak.. şimdiden 6 için bir dünya şikayet gelmeye başladı.. hafıza kartı yok paylaşım zor itunese mahkümluk yok yok.. özgürlük diyorsak samsung s ve note serisi.. uzun süre kullanayım telefon yeter diyorsan biraz daha güvenlik arıyorsan iphone.. her şeyi kopyalayan yedekleyen i cloud un da istihbarat için çalışmadığını kimse söylemesin bana 😀

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Android telefonlar en iyisi fiyat olarak çeşiti çok

 4. SDN Okuru dedi ki:

  ABD DE KERİZ ÇOK.. gerçi türkiyedekilerde çok farklı değil. tel dedinmi lg g2

 5. SDN Okuru dedi ki:

  faceye girsin alo desin bana yeter.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Halen apple donanımını orta seviye sananlar var.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Apple orta seviye android telefonunun donanımıyla en iyi telefonunu çıkarıyor bizde bunu daha pahalı bir fiyada alıyoruz. Üst seviye android telefonun donanımını yapsa heralde 3000/3500 gibi fiyata satar :))))))

 8. SDN Okuru dedi ki:

  apple ın kazığını gör. halbuki istersen işini görecek daha uygun fiyatlı telefon alabiliyorsun.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Sanane yahu appleın karından kullanıcısın sen! Kendi karına bak!

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Yani üst sınıf cihaz yapmak ve satmak apple ın işi 🙂

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Bu sayfa okuyucuları için bu bilgi bir anlam ifade edebilir ama emin olun kimsenin üst seviye telefona ihtiyacı yok. Biraz iddialı bir söz oldu ama bir bakarsanız kimse o eciş bücüş ekranlarda oyun oynamak için kendini paralayanlarla aynı durumda değil ve sıradan bir akıllı telefonun verdiği şeyler bir çok kişi için fazlasıyla yeterli, işlemci gücü grafik işlemci hatta ram bile sonraki kriterler günlük hayatta tek ihtiyaç daha uzun pil süresi temiz bir ses rahat bir dokunmatik birde toplum içinde kullanılan telefonun nuh zamanından kalmış gibi görünmemesi ki zaten asıl yeni telefon alımlarının sebebi de bu oluyor bu nedenle Iphone 5s veya galaxy 5 alınacaksa alınıyor.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Sonra Androidçiler android IOS u geçti diye haberlere yorum yapıyor. Al sana veri. Apple neden kar ettiğini gör.

" Fiyatına Göre Akıllı Telefon Satışları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Fiyatına Göre Akıllı Telefon Satışları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Fiyatına Göre Akıllı Telefon Satışları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "