Okunma

Flappy Bird Hakkında Şok İddia


11 Şubat 2014 Salı 08:49
Flappy Bird Hakkında Şok İddia

Fenomen haline gelen mobil oyun Flappy Bird’ün öyküsünü duymayan kalmadı. Kısa sürede büyük bir ivme yakalayan oyun, kendisine günde yaklaşık 50 bin dolar kazandırdığı söylenen geliştiricisi tarafından “baskılara dayanamıyorum” ifadesiyle birlikte önceki gün yayından kaldırıldı. İronik olarak, oyunun kaldırılmasının ardından geliştirici Dong Nguyen‘e kurulan baskı daha dramatik hale geldi.

Ne var ki söylenenlere göre işin aslı çok farklı. Sosyal medyada da sıklıkla bölüm tasarımları Super Mario ile kıyaslanan Flappy Bird’ün, nostaljik oyunun geliştiricisi Nintendo tarafından yasal yollarla ihtar edildiği söyleniyor. Nguyen’in iki arkadaşı tarafından Reuters‘a verilen bilgiye göre, Japon oyun geliştiricisi bölüm tasarımlarının Super Mario’ya fazlaca benzediği gerekçesiyle Flappy Bird geliştiricisine uyarı gönderdi.

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/basliksiz-113918572281391893746.jpg

Taraflardan her ikisi de bu iddiayı bir dedikodu olarak değerlendiriyor. Ancak resmi bir uyarı gerçekleşmemiş olsa bile, Nguyen’in bu oyunun fazla popüler hale geldiğini ve Nintendo’nun bu benzerliği gözünden kaçırmayacağını düşünmüş olma ihtimali hiç de zayıf değil.

:: Yılan hikayesine dönen Flappy Bird’ün sonu ne olacak?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

21 yorum - “Flappy Bird Hakkında Şok İddia”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  insanların hayatında ne kadar boş zaman var

 2. ConfickerBelasi dedi ki:

  sonuç olarak dandik oyun tarih oldu insanlık kurtuldu hemde çalıntı.

 3. DumDumaq dedi ki:

  8 bitle yapıan oyun mu olur neyini savunuyor bu moderatörler 8 bit karanlık çağlarda kaldı fantezidir o , 8 bitle oyun yapılmaz sırf farklı yorum olsun diye her 8 bite marıo mu denir diyorlar bana 1 tane 8 bitle yapılan fps oyunu söyleyin günümüzde hatta 10 yıl öncede yok

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Özenti tost makinesi oyunu. İyi ki kaldırılmış milletin elinde yeter sizin telefonlarınızı alıp silerim oyunu

 5. LittleMonster dedi ki:

  Benzerlik var ama kopya denecek bir durum yok sonuçta 8bitlik bir oyundan bahsediyoruz muhteşem farklılıklar beklememek gerek

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Oyuna ilk başladığımda marionun kuş versiyonu gibi olmus dedim cünkü grafikler çizimler çok ***** bu konuda hem haklı hem haksız,haklı olduğu taraf grafik ve çizimlerdir haksız olduğu taraf ise marionun hikayesi var bu oyunda bir hikaye yok

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Adam valla iyi düşünmüş oyunu. İnsan kendini durduramıyor bi başladımı oyuna 🙂

 8. SDN Okuru dedi ki:

  vay eran başladın mı yazmaya

 9. SDN Okuru dedi ki:

  la uyduruk bişey işte marioyada bal gibi benziyo update öncesi bildiğin marioydu o borular platform falan. ama uydurukluğubu bilerek oynandığında bişeye benziyo kalkıp yüzyılın başarısı muamelesi çekmek yeni smartphone görmüş veletlerimizin özenti gençlerimizin modası 🙂

 10. SDN Okuru dedi ki:

  benzerlik oranı dıyebılır buda gayet normal unutmayınkı hıc bır sey yoktan varedılmez:..::

 11. SDN Okuru dedi ki:

  dandik bir oyun amma abartıldı 🙂

 12. LeaveNhA dedi ki:

  gördüğü her 8 bit düzeyinde oyuna mario diyen bi nesil var ortada, yazık…

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Bu oyun grafikleri iyi olmamasına karşın bağımlılık yapan iyi bir oyundu. Apple da her yaptığıyla birsürü eleştiri alıyor. Yani meyve veren ağaç taşlanır. Ben bu oyunun geliştirilip tekrar sürüleceğini düşünüyorum ki öyle olmalıda. Basitleştirilmemelide ama çünkü zor olduğu için bu kadar tuttu. Teli atıp kıran insanlarında sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. O zaman her zor oyunu kaldırsınlar. Asphalt 8 dede para çok zor kazanılıyo 1 sene 1 arabayla oynuyorsun ve birçok kötü yorum oldu adamlar kaldırmadı. Yazık şimdi o teli atıp kıranlar eminimki arıyorlar oyunu. Ama gitti arkasından el sallaaaa. (Vasfiye teyzeden alıntı.:)

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Resmi ihtar olsaydı kaldırma nedeninin bu ihtar olduğunu kanunen açıklamak zorunda olurdu. Ortada resmi olmayan bir ihtar varsa bilemem tabi. Mario ya benzemeyen diyenler olay sadece boru değil ses de mariodan alınma hatırlatırım.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Seslerde marioya benziyor

 16. SDN Okuru dedi ki:

  line birds adlı oyunda aynı tadı veriyor ve çok daha önce geliştirilmiş bir oyundur eksikliğini hissedene tavsiye edebilirim.

 17. aloisnebel dedi ki:

  Ne kuşmuş arkadaş

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Mantıksız… Öyle olsa bir gunceme ile boruları oduna vs biseye çevirirdi…

 19. pesimist dedi ki:

  Mario ile ne alakası var? Adam oyuna bir boru koydu diye Mario’ya mı benziyor yani oyun?

" Flappy Bird Hakkında Şok İddia konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Flappy Bird Hakkında Şok İddia ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Flappy Bird Hakkında Şok İddia ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "