Okunma

Floppy Disk- Herkes Bilmez #7


08 Ocak 2016 Cuma 20:28
Floppy Disk- Herkes Bilmez #7

İlk olarak 1960’lı yılların başında icat edilen disketler, hayatlarına 8 inç’lik boyutlarla başladılar. 1960 yılında üretimine başlansa da ilk ticari disket, IBM tarafından 1971 yılında üretildi. 1980 yılında 5 inç boyutuna düşen disketler, 1990’lı yıllara gelindiğinde 3 inç boyutuna eriştiler. Disket üretiminin bir numaralı lideri olan SONY, 2014 yılında bu üretimi durdurdu. 

Bir zamanlar veri depolaması için tek çaremiz olan disketler, oyun kurulumundan Windows kurulumlarına kadar birçok farklı alanda kullanıldılar. 

:: Disket’leri ne amaçla kullandınız?
yazarEvren Tepe

Bilgisayar kullanımına "abi silahlı yürümeli bi de araba yarışı oyunu istiyorum" diyerek başlayan şahsım, o zamandan beri oyunlarla sıkı fıkı olmuştur. Oyun oynayınca teknolojiden uzak kalamıyorsun. Eğlendirerek öğretiyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 yorum - “Floppy Disk- Herkes Bilmez #7”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ben hala iş için kullanıyorum o disketleri. Ufak tefek işler için hala çok pratik. Ayrıca ölmedi, Windows 8.1 bile hala disketle yayınlanıyor. Windows 10 da öyle sanırım.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  O sakallı adam ne öyle cami hocasi gibi kovun boyke insanların sdn de ne işi var hardware plus mı izleyelim

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Liseliler bilmez diyordunuz,ne oldu,tepki gelince herkes bilmeze mi çevirdiniz?en azından sizi takip eden kitlenin liseliler olduğunun farkına varmışsınızdır

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Yıl 1989Bilgisayar kursu5/25 lik 2 disket1. Disket sistem A>2. Disket depo B>MS-DOSGWBASICFORTRAN 77MS-COBOL:))Mehmet Can

 5. SDN Okuru dedi ki:

  hey gidi günler ,ms dos kurardık 3 disket sonra windows 3.1 kur 7 disketti sanırım.

  bu arada disketin üzerinde HD yazıyor 😀 tarih tekerrürden ibaret 😀

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Osman bey iyi parlamış diğer editör arkadaşta düşünsün 🙂

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Hey gidi günler; Oyun c sürücüsünde ise önce C: (boşluk) Enter, CD (boşluk) OYUN Enter vb. demeden, kısacası komut satırı yazmadan oyunu bile açamazdık. CD derken duymayan arkadaşlarımız için söylüyorum; bildiğimiz CD'den bahsetmiyorum… 🙂

 8. SDN Okuru dedi ki:

  çoğu kişi bilmez zamında win 3.1'i 6 diske atıyor ununda kurulum yapıyorduk. cd mi oda neydi yıl 94 o zamanlar.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  HD ve DD olarak iki şekilde olurdu. Oyun çekerdik eskiden. 2 – 3 disketlik oyunlar bayağı kaliteli olurdu :)) Ayrıca bir arkadaşın dediği gibi Commodore 64 ile teyp kaseti de kullandık. 5 çeyrek diklerde var bunlardan önce ama ben kullanmadım elimden geçti sadece :)))

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Yarım saat çocuğu niye çıkarttıklarını evirip çevirip defalarca aynı cümleleri tekrar ediyorsunuz iyi güzelde montajda atamı***** sakallı diyorki bunun Hakkı'nda en ufak bir şey bilmiyormusun moron mu o arkadaş

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Disketleri sırayla takarak oyun ve windows kurmuştum hatırlıyorum

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Liseliler bilmez

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Veri merkezlerin de 800 gb lık bunların yeni versiyonları var yaklaşık 2 cm kalınlığında

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Disketler güvenilir demişsiniz (cd ye göre). Kesinlikle değildi. Programlar zamanla okunmaz hale bile gelirdi. Hele bir de manyetik bir şeyin yanında tutun bakalım 🙂

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Disket'mi? Disket yeni. Siz bir de bir dergiden kodları alıp baştan sona yazıp sonrada bu bildiğiniz teyp kasetine kaydetmeyi araştırın. O çocuk kadar şaşırırsınız.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  içine mario atar yanımızda tsşırdık. 1.44mb depolama kapasitesi vardı yanlış hatırlamıyorsam

" Floppy Disk- Herkes Bilmez #7 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Floppy Disk- Herkes Bilmez #7 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Floppy Disk- Herkes Bilmez #7 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "