Okunma

Fobilerinizi yamalatmak ister misiniz?


19 Aralık 2016 Pazartesi 07:00
Fobilerinizi yamalatmak ister misiniz?

ABD, İngiltere ve Japonya’dan nörologların geliştirdiği geçici bir teknik sayesinde, fobilerinizin tespit edilmesi ve değiştirilmesi mümkün hale gelebilir. İşte, Jim Carrey’in Sil Baştan filmini hatırlatan çalışmanın detayları.

Fobilerinizden kurtulmak ister misiniz?

Bilim insanlarınca geliştirilen teknik, gerçek zamanlı beyin tarama teknolojisi ve yapay zeka örüntü tanımlama araçlarıyla beyindeki korku belleği aktivitesinin tespit edilmesi ve pozitif hislerle değiştirilmesine dayanıyor.

Beyin aktivitesini akıllı ve ilerleme gösteren yollarla değiştirmek için yöntemler bulmaya çalıştıklarının altını çizine nörologlar, çalışmalarıyla hedeflerinin fobiler veya korku anıları olduğunu ifade ediyorlar.

Genel olarak insanların korkularının kaynağı olan şeyleri yeniden yaşatılarak tedavi edildiği, öte yandan bunun tatsız bir deneyim olduğu belirtilirken, araştırmacılar insanların farkına varmadan korku belleğini ortadan kaldıracak veya bu korkularını azaltacak bir yöntem için yola çıkıldığını ifade ediyor.

16-12/18/fm02.jpg

Yapılan bir deneyde, 17 deneğe bilgisayarda belirli resimler gösterilerek verilen kısa elektrik şokları ile bu deneklerde korku belleği oluşturulması sağlanmış. Bu örüntü tanımlanıp belirlendikten sonraysa deneklere az miktarda para ödül olarak verilmiş ve örüntünün üstüne yazma sağlanmış.

Üç gün boyunca süren deneyde, deneklere paranın beyin aktivitelerine dayalı bir ödül olduğu belirtilmiş. Deneyin daha önce ağrılı şoklarla ilişkili anıların, olumlu bir şekilde yeniden programlanabileceğini önerdiği ifade ediliyor.

Daha oldukça başlarında olduğu belirtilen araştırmanın, bir bilgisayardan gösterilen resimlerle oluşturulan korkular yerine, gerçek yaşamdan daha derin korkular ile karşılaşıldığında daha oldukça zorlu bir süreçten geçmesi gerektiğinin altı çiziliyor.

:: Korkularınızdan kurtulmak mı, yoksa bunların birer ders olarak belleğinizde kalmasını mı tercih edersiniz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Fobilerinizi yamalatmak ister misiniz?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ucuz cep telefonu fobimden kurtulacakmıyım .İphone bana pahalıya mal ***** telefon kullanmak istiyorum.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Yanikorkuyu korkuyla yenmek tedavi süreci çok sıkıntılı tabi uçak fobisi vs olanlar için iyiyde bunu kötüye kullanmak sakıncalı

 3. SDN Okuru dedi ki:

  hortlak korkumdan kurtulabilecek miyim yani?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bunlar korkuyu, acimayi ve insani degerleri tamamen silip manyak bir ordu uretirler. Bkz: Nazi SS subaylari v0001

" Fobilerinizi yamalatmak ister misiniz? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Fobilerinizi yamalatmak ister misiniz? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Fobilerinizi yamalatmak ister misiniz? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "