Football Manager 2013 Ön İnceleme


15 Ekim 2012 Pazartesi 10:00
Football Manager 2013 Ön İnceleme

Her yıl olduğu gibi bu yılın son dönemlerinde de futbola doyduk diyebiliriz. Gerçi futbola doyum olmaz ama yine de FIFA 13, PES 2013 ve ön inceleme sürümü de olsa (ve sizler henüz erişemiyor olsanız da) Football Manager 2013 ile içimiz dışımız futbol oldu.

FIFA ve PES direkt olarak futbol oyunu olarak karşımıza çıksa da, içimizdeki teknik direktör olma aşkını Football Manager 2013 ile bastırıyoruz. Eğer siz de bir teknik direktör olmak istediniz ama aileniz bu talebinizi ciddiye bile almadıysa, buyurun Football Manager 2013 ile bu rüyanızı gerçek kılmaya.

Yeni bir yıl, yepyeni bir Football Manager

Bu yıl Football Manager 2013’e baktığımızda en büyük yeniliğin (biz Türk oyuncular açısından tabii) oyunun direkt olarak Türkçe başlıyor olması. Oyunu açıp da ana menüye girdiğinizde karşınıza hiçbir abuk subuk yama yüklemeden direkt olarak Türkçe seçeneklerin gelişi gözlerimin içini parlatmadı değil.

Tabii yıllardır oyunu İngilizce dil desteği ile oynamaya alışık olduğumdan başta bir garipseme anı yaşadım. “Bu ne ya hiçbir şeyi bulamıyorum!” cümlesiyle başlayan FM 2013 deneyimimde, neyin ne olduğunu çözene kadar geçen sürecin ardından baktım ki Türkçe Football Manager ayrı bir keyif sunuyormuş.

Ana menüde yer alan  yeni seçeneklerimizden devam edelim. Bu yıl Football Manager’ın getirdiği büyük yeniliklerden biri de iki yeni oyun modu. Bunlardan ilki Football Manager Classic olurken, diğeri ise Challenge yani meydan okuma modu.

Meydan okuma moduna girdiğinizde, oyunun sizlere sunduğu hali hazırda senaryolarla karşılaşıyorsunuz. Bunlardan bazıları namağlup biten ligin ilk yarısının ardından, namağlup olarak ligi tamamlamaya çalışmak, en önemli oyuncularınız sakatlanmışken yönetimin ligde olmanızı istediği yerde ligi bitirmek, düşme potasındaki bir takımı yukarı sıralara taşımak gibi senaryolar.

Eğer oyuna başladığınızda size sunulan dört ayrı senaryoyu da oynar ve sıkılırsanız ya da beğenmezseniz, oyun sizlere satın alabileceğiniz yeni senaryolar sunacak. Bu da Football Manager tarihinde bir ilki gerçekleştirerek, belli birkaç ayın ardından canınızı sıkmaya başlayan Football Manager’ı daha da uzun soluklu hale getirecek. Tabii oyunun indirilebilir içerik satma moduna girmiş olması da biraz mide bulandırıcı ama yapacak bir şey yok, oyun sektörü artık DLC yani indirilebilir içeriklerden para kazanır hale geldi ne yazık ki.

Oyunda yer alan diğer bir mod ise az önce de bahsettiğim Football Manager Classic modu. Bu mod hızlıca bir oyun oynamak istediğinizde kullanmak için ideal diyebilirim. Bu modda oyuna başladığınızda gereksiz bulduğunuz tüm detaylar, yapay zeka tarafından hallediliyor ve size yalnızca transfer yapıp kadro ve taktik oluşturma imkanı tanınıyor.

Ne antrenmanları ne de takım çalışmalarını ayarlamak gibi dertleriniz olmuyor. Oyuncu sözleşmeleri otomatik olarak yenileniyor ve takım konuşmaları, hazırlık maçı ayarlamak, basın toplantıları gibi seçenekler de direkt olarak yapay zekanın kontrolüne bırakılıyor.

Aslına bakarsanız bu modu normal oyuna girdikten sonra da neredeyse aktif hale getirebiliyorsunuz diyebilirim. Çünkü yukarıda saydıklarımın neredeyse hepsini normal oyunda da yapay zekanın kontrolüne bırakabiliyorsunuz. Yine de “Ben uğraşmam hacı” diyorsanız, klasik mod sizin için biçilmiş kaftan olacaktır.

Son olarak oyunun 3D maç motorunun da yenilendiğini belirteyim ve yeniliklerin sonuna geleyim. Ardından da oyun deneyimlerimi sizlerle paylaşayım. Değişen maç motorunun en büyük artısının, tribünlerdeki taraftarların animasyonlarına ve topun fiziğine olduğunu belirtmem gerekiyor. Artık maçlar çok daha gerçekçi görünüyor ve bu da maçları izlemeyi daha da keyifli hale getiriyor.

Ayrıca oyunda gereksiz pozisyonlar artık çok az gösteriliyor. Yani gösterilen bir pozisyon ya gol oluyor ya da net bir pozisyon kaçıyor. Saçma sapan top çevirmeleri izlemek zorunda kalmıyoruz. Fakat bu da maçların çok hızlı bitmesine yol açmış. İyi mi kötü mü bilemedim çünkü aslına bakarsanız sezonlar artık çok daha çabuk bittiğinden avantajlı gibi görünüyor.

Oyuna girip de oynamaya başladığınızda ise iki önemli yenilik gözünüze hemen çarpacak. Öncelikle arama kutucuğumuz artık yok! Nerede bu kutucuk diyorsanız, sağ üstte bulunan büyüteç simgesine tıklayarak arama menüsünü açabilir ve çok daha detaylı bir arama motoru ile göz göze gelebilirsiniz.

İkinci büyük yenilik, transfer hedefi belirleyebiliyor oluşunuz. Eğer klasik moda girmeyip de normal modu oynuyorsanız ve transfer yapmak sizi zorluyorsa, yönetiminize çeşitli transfer emirleri vererek bütçenize uygun iyi oyuncuların transferi için sizin yerinize uğraşmalarını isteyebiliyorsunuz. Büyük kolaylık ama oyunun zevkli olan kısmını öldürdüğü de bir gerçek.

Bunun dışında oyuna başlar başlamaz yönetim ve asistanınız sizi bir toplantıya davet ediyor. Bu davetle birlikte, eskiden tek tek ayarlar ya ta takım ayarlarına girerek yapmanız gereken bütün ince ayarları daha oyunun başında soru cevap şeklinde yapabiliyorsunuz. En çok beğendiğim ve oyunu ciddi anlamda pratikleştiren yeniliklerden biri olduğunu söyleyebilirim.

Cristiano Ronaldo ve Lionel Messi kapışması sürüyor

Futbolseverlerin en çok merak ettiği konu tabii ki “Ronaldo mu yoksa Messi mi?” sorusu olacaktır. Bu konuda içinizi rahatlatmak adına aşağıda iki oyuncunun da ekran görüntülerini koyuyorum. Benim oyun tarzıma göre Cristiano Ronaldo daha etkiliyken, Lionel Messi’nin de yadsınamaz bir patlayıcı forvet olduğunu söylemem gerekiyor. Eğer iki oyuncunun üzerine takım kuracak olursanız, her yıl 35 gol ve üzerine çıkacaklarının garantisini verebilirim.


Buraya tıklayarak görselin büyük haline göz atabilirsiniz


Buraya tıklayarak büyük haline göz atabilirsiniz

Bunların haricinde oyunun “Hızı 17 ve üstü olan forvet gol rekoru kırar” sistemi hala devam ediyor. Eğer çok hızlı ve bitiriciliği yüksek bir oyuncunuz varsa, emin olun ki gol rekorları kıracaksınız. Hangi takımda olduğunuzun da pek önemi yok, özellikle küçük takımlarla oynarken ve Türkiye liginde oynuyorsanız, mutlaka hızı çok yüksek forvet oyuncuları aramaya bakın derim.

Eksiler, eksiler, eksiler

Oyunda geçirdiğim 2 sezonun ardından (biri Beşiktaş ile diğeri de Real Madrid ile şampiyonlukla sonuçlandı) fark ettiğim şey sakatlık belasının yine her yıl olduğu gibi Football Manager’ın ilk yamasına kadar başımızı ağrıtacağı oldu. Oynadığım taktikte üçlü orta saha göbeğinin en solundaki pozisyona kimi koyarsam koyayım sakatlandı.

Aynı maçta aynı pozisyonda üç oyuncumun sakatlanması ise bu duruma tuz biber ekmiş oldu. Çıldırmamak elde değil ama ilk yama ile sakatlık sorununun ortadan kalkacağına artık o kadar alıştık ki, belki oyunun tam sürümü piyasaya sürüldüğünde bu problem de giderilmiş bile olabilir diye düşünüyorum.

Bunun haricinde maç motorunun çıldırdığı anlara tanıklık ettim. Bazı anlarda 45 metreden gol yiyen kaleciler olabildiği gibi, bir maçta aynı oyuncunun bana 4 frikik golü atması ve bu gollerin hepsinin birbirinden fantastik noktalardan atılması oldukça ilginç bir deneyim oldu. Frikik puanı 14 olan bir oyuncunun bir maçta 4 frikik golü atması gözümüzle görebileceğimiz bir durum gibi durmuyor zira.

Bunların haricinde oyunun ön inceleme sürümü olmasından kaynaklı olarak bazı hataları olduğu da gerçek. Örneğin çevirilerde bazı cümleler çevrilmemiş ve İngilizce olarak karşımıza geliyor. Bazı cümleler ise yarı Türkçe yarı İngilizce kalmış. Bunlar tabii ki ön inceleme sürümünden kaynaklanıyor ve düzeltilecektir.

Geçtiğimiz yıllarda oyunun 3D maç motorunun duruaksama problemleri olduğunu ve bazı anlarda oyunu kare kare gördüğümüzü hatırlarsınız. Bu yıl bu durum düzeltilmiş olsa da, yönetmen kamerası olarak adlandırılan kameranın bazı hataları var ve pozisyon oluşurken alakasız bölgeleri gösterebiliyor. Çok nadiren de olsa başıma geldi ve düzeltilmesi gereken büyük bir problem olduğunu Sports Interactive’in fark etmesini umuyorum.

Oyunun zorluk seviyesi ise biraz düşmüş gibi. Beşiktaş ile hiç transfer yapmadan lig şampiyonluğunu almam çok kolay oldu. Türkiye liginde en iyi kadro Fenerbahçe’de gibi görünüyor ama Fenerbahçe iki sezonda da ligi 6. sıradan yukarıda bitiremedi. Şampiyon olduğum sezon ikinci sırada Galatasaray, üçüncü sırada ise İstanbul Büyükşehir Belediye vardı.

Kısacası zorluk konusunda biraz daha kolay bir oyun bizleri bekliyor gibi görünüyor. Bakalım oyunun tam sürümü piyasaya sürüldüğünde bu iş ne kadar değişmiş olacak, hep birlikte göreceğiz.

Son sözler

Geldik bir ön incelemenin daha sonuna. Aslında bu yazıyı biraz daha kısa tutmak istiyordum ama ne yazık ki başladık bir kere ve kendimi durduramadım. İnceleme sürümünde neler yazacağımı şimdiden merak etmeye başladım diyebilirim hatta.

Ön inceleme sürümü de olsa, geçtiğimiz yılın ön inceleme sürümüne baktığımızda çok daha iyi bir oyun ile karşı karşıya olduğumuzu ve 20 yıllık ömrünün kesinlikle her yıl olduğu gibi yine en iyi oyununu hazırlamayı başardıklarını söylemeliyim.

Sports Interactive bu işi gerçekten iyi biliyor ve futbolseverlerin vaktini çalmaya devam ediyor. Tam sürüm piyasaya sürüldüğünde düşünmeden alınması gereken bir oyun olduğunu ve özellikle Türkçe piyasaya sürülecek olması nedeniyle Türkiye satış rakamlarının da devasa boyutlara ulaşacağından emin olduğumuzu belirtelim ve ön incelememizi noktalayalım.

İyi oyunlar dilerim.

:: Football Manager 2013’ü almayı düşünüyor musunuz?
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 yorum - “Football Manager 2013 Ön İnceleme”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Oyun on numara ve nerdeyse her mağazada 28 Şubata kadar öğrenci indirimiyle 30 ***** kıyıp alın ligde kalma modu çok zevkli

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  en berbat fm. türkçe yazıları google translate den çevirilmiş.verdiğim paraya yazık . son bir kaç senedir kötüydü zaten fm ama bu sene en berbat oyunu yapmışlar. vereceğiniz paraya yazık .

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  kurulum nasıl oluyor

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Fm en sevdiğim oyundur ya Türkçe olacağını duyunca zaten kesin alcam dedim kendi kendime Ama ne bilim Fm 12 felan oynamadım Fm 8 de hoşuma gitmemişti. En sevdiğim hala da oynadığım oyunu Fm 2005 sene 2027’deyim oyunda çokta güzel gidiyor Merak ediyorum Fm 13 beni ondan vazgeçirebilecek mi?

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Ön sipariş verip aldım ve simülasyondan aşırı memnunum gerçekten çıkardıkları en iyi simülasyon olmuş “Her sene Söylediğim gibi”. Ve arkadaşların dediği gibi ben geçte olsa gidip fm 2012 orjinal olarak almıştım ve bence özelliklede bu oyunu oyanayan tüm arkadaşlarım “orjinal” olarak edinmeliki seneyede oynayabilelim Türkçe olarak.

 6. Ziyaretçi dedi ki:
  Alıntı ndrshn Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  çıksın hemen alıcam

  bende alıcam

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  benim merak ettigim acaba yuksek cozunurluge gore ara yuz ve yazi tipleri ne durumda? 2012de cok berbatti.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Uzun zamandır FM oynamadım fakat türkçe olduğu için indirip denemek lazım.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Türkçe olması çok iyi oldu bazı şeyleri anlamıyordum.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  pre order ettim 10 gün önce. her sene aldığım bir ***** ile çok daha zevkli olacağını düşünüyorum

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Türkçe geldiği için bu defa firmayı ödüllendirip satın alıcamki daha önce niye türkçe yayınlamamışız diye kafasını vursun taşlara 🙂 Lütfen oyunları artık para verip alın hem daha çok zevk alacaksınız (yeni oyunlar multiplayer olmadan hiç bir işe yaramıyor) hemde yeni oyunlar türkçenin potansiyelini görüp oyunları türkçe çıkaracak. Ayrıca insanların hakkını yemeyin.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Kusura bakmada sen burdaki ronaldoya messiden iyi diyorsan bu oyunu hic oynama

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  steam den alınca 3 pcyede yüklenebiliyor arkadaşlar sadece 1 kişi steam den online olabiliyor diğerleri offline olup rahatça oynayabiliyor. biz 3 arkadaş ön siparişten aldık fm13 ü 25tl kişi başı geldi.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  bir forum sitesi 0 türkçe yama yaptı v sonraki çıkacak fm lere uyumlu hale getirecekti oyunu her yıl.
  fm de bunun üzerine resmi olarak türkçe çıkarttı göz boyamak için.
  korsan almak benimde hoşuma gitmiyor fakat benim orjinal alabilmem için yemeden içmeden para biriktirmem gerek.
  40-50 tl civarında olsa 3 pc ye yüklenebiliyor olsa alınır.yoksa korsana devam

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Süperrr

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben de yeni bir FM’ye başlamak için sabırsızlanı***** olması daha güzel.

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  çıksın hemen alıcam

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  sanırım ilk oynadığım fm(cm) sürümü 1999 du. o zamandan bu zamana artık eskisi kadar saatlerimi ayıramasamda her yıl oynuyorum. cm 2010 da türkçe çıktı orjinalini almıştım bu sene de fm türkçe çıkacağını duyunca hemen ön siparişimi verdim. destek vermek gerek her yıl türkçe oynamak istiyorsak.

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  ön siparişi verdim heyecanla bekliyorum.

" Football Manager 2013 Ön İnceleme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Football Manager 2013 Ön İnceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Football Manager 2013 Ön İnceleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 2. 2 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 3. 3 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 4. 4 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 5. 5 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 6. 6 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 7. 7 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 8. 8 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 9. 9 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 10. 10 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?