Okunma

Ford, Hıza Müdahale Eden Araç Üretiyor


24 Mart 2015 Salı 18:15
Ford, Hıza Müdahale Eden Araç Üretiyor

Neredeyse her birimizin kendini kaptırdığı ve hayati tehlikeye girmemize sebep olan aşırı hız alışkınlığına Ford adlı üretici son vermeyi planlıyor. Şirketin yaptığı açıklamaya göre, geliştirdikleri yeni bir teknoloji sayesinde sürücüler hız limitlerini aştıkları an uyarılacaklar ve hatta sistem sürüşe müdahale ederek bir bakıma hayat kurtaracak.

:: Cenevre Otomobil Fuarı’nın Yıldızları 

Intelligent Speed Limiter adlı yeni projenin ilk olarak yeni Ford S-Max’te karşımıza çıkacağı söylenirken, otomobilin Avrupa’da satışa sunularak trafik güvenliği için yeni bir dönemi başlatabileceği dile getiriliyor. Sistemin işleyiş mantığı ise oldukça basit ve bir o kadar da güvenli görünüyor. Özel bir tarayıcı kamera ve şirketin hazırlayacağı bir yazılım her şeyi hallediyor.

:: Ford MoDe: Pro Akıllı ve Elektrikli Bisiklet

Açıklamaya göre rüzgarlık bölümüne yerleştirilen kamera sistemi düzenli olarak yol işaretlerini tarayacak, sistem üzerinden kuralları takip edip olması gereken en makûl hızı sürücüsüne sunacak. Aşırı hıza girildiğinde ise ilk olarak en üst hız limiti aşağı çekiliyor.  Direkt olarak müdahale yerine alternatifler sunan sistem arzu edilirse kullanımdan kaldırılabiliyor.

İptalden sonra şayet sürücü limitleri aşar ve tehlike yaratmaya başlarsa, otomobil sesli alarm ile uyarı vermeye başlıyor.

Projenin ne derece etkili olacağını ise zaman gösterecek gibi.

:: Ford’un bu ilginç çalışması sizce verimli olur mu?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “Ford, Hıza Müdahale Eden Araç Üretiyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Trafik kurallarında en yüksek hız limiti kaç ise arabaya o rakamın üstünde ibre koymasınlar

 2. SDN Okuru dedi ki:

  "Sollamalarda direk ölüm sebebi eğer yapcaklarsa böyle bişey" iptal edilebilir bir sistem yazmışlar görmediniz herhalde, cruise kontrolde aynı mantıkta ekstrem bir durum olursa iptal ediyon.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Sollamalarda direk ölüm sebebi eğer yapcaklarsa böyle bişey

 4. SDN Okuru dedi ki:

  aslında söylenemesi çok söz var tamam kimse kazalarda ölmek istemez içimizde trafik canavarı her yerde geziyor bazen yanımızdan bazen arkamızda bazen önümüzde allah kimsenin tekerine taş dokundurmasın kimsenin ailsine acı göstermesin kimse istemez trafik kazasımal yerine bir şekilde geliyor ama giden canlar sakat kalnlar hayattı mahfollanalar ford iyi hoş güzel demişde nasıl olur böyle bir sistem tamam teknoleji gelişiyor araç belli bir hıza gelince sollama yapınca hızın sistem tarfından düştüğünü arkadan başka araba gelince sollama yaparken kendi şeridimize geçemediğimizi düşünün arakadan yine kazalar olur bu sistemi yapacaklarına araç kilometre hızını düşürsünler ibre 240 gösteren araçlar var şimdiki araçalr kâğıt gibi bence arka tampon kısmı ve ön tampon kısımları çelik gibi sağlam yapılsa daha iyi olur çamurluklar kaput desen kâğıt gibi aracı vurdunmu ön gidiyor
  bence bu sistem yerine başka şeyler düşünsünler hızı kimse düşüremez gaz pedalına basınca nasıl sistem düşürecek daha çok kazalar olur sistem kendini belli bir hıza ayarlayacak gaz pedalı tepki vermez o zaman yol bilgisayarında hız sabitleyici bir şeye yaramaz ozaman bu sistek kalkıp otomatik çalışan bir sistem korlar bence işie yarayacağını sanmıyorum sizce sayın arkadaşalar kazaları ve ölümleri azaltacı başka şeyler yapsınlar

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Manuel olarak seçenek koymayacaklar herhalde özellik hep aktif kalacak.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  "Ford adlı üretici "
  nasıl bir tanımdır bu 🙂

 7. SDN Okuru dedi ki:

  TEKNOLİJİ ÇOK İRELİ GİDİYOR SONUMUZ HAYIRLI OLSUN İNŞALLAH

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Benden dahamı iyi bilecek araba kaçla gideceğini 🙂

 9. SDN Okuru dedi ki:

  bizim ustalar onu da modifiye eder sesli uyarı "hadi abi bas gaza abi" diye gaza bile getirir aman diyim 🙂

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Ford adlı üretici ne demek ya? Adamları dünya üzerinde duymayan yoktur.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Araba alacağım ve belli bir hızdan sonra gitmeyecek haaa 🙂

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Foto render.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  bu şekilde satılmaz

" Ford, Hıza Müdahale Eden Araç Üretiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ford, Hıza Müdahale Eden Araç Üretiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ford, Hıza Müdahale Eden Araç Üretiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "