Ford, kaza verilerini diğer üreticilerle paylaşıyor


21 Ocak 2021 Perşembe 16:57
ABONE OL
Ford, kaza verilerini diğer üreticilerle paylaşıyor

ABD merkezli otomotiv devi Ford, Avrupa’da karayolu güvenliğini iyileştirmek amacıyla hayata geçirilen ‘Data for Road Safety’ projesinin bir parçası olarak, kendi araçlarına dair kaza ve güvenlik verilerini diğer otomobil üreticileriyle paylaşmaya başladı.

Güvenlik verileri buluta gönderildikten sonra diğer sürücülere iletiliyor

Otomobil üreticilerinin, trafik bilgi hizmeti sağlayıcılarının, otomotiv tedarikçilerinin ve kamu otoritelerinin katılımıyla gerçekleşen ‘Data for Road Safety’ projesi; ulaşım, mobilite ve trafik verileri alanındaki herhangi bir endüstri ortağının ve kamu yetkililerinin, güvenlikle ilgili trafik verilerini ve bilgilerini paylaşmak için katılabileceği ve kullanabileceği ölçeklenebilir bir ekosistem sunuyor.

Amerikalı otomotiv devi Ford da, bu ekosistemin en önemli üyelerinden biri. Engadget‘ın haberine göre Detroit merkezli köklü marka, hava yastığı etkinleştirmeleri, acil frenleme ve sis lambası kullanımını içeren kendi otomobil verilerini diğer üreticilerle paylaşmaya başladı.

Data for Road Safety projesi ford

Bu bilgiler buluta gönderildikten sonra, verilerin geldiği ilgili araçla benzer bir rotayı izleyen diğer sürücülere aktarılıyor. Ford, bu bilgilerin acil servislere de gönderilebileceğini ve böylece kazalara müdahale sürelerinin önemli ölçüde azalabileceğini düşünüyor.

Ford, söz konusu verilerin paylaşımına ilk olarak yeni Puma modelinde başladı. Şirket ayrıca binek araç serisinin yüzde 80’inden fazlasının yıl sonuna kadar veri paylaşım hizmeti alacağını da açıkladı.

Ford dışında Volvo, Mercedes ve BMW de projeye destek veriyor

Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen ve tüm sürücülere fayda sağlamayı amaçlayan Güvenlikle İlgili Trafik Bilgileri Ekosistemi (SRTI), geçen ay bir dizi otomobil üreticisi, parça tedarikçisi ve konum teknolojisi sağlayıcısı ile beş yıllık bir anlaşma yapıldığını duyurmuştu.

Proje geniş bir katılımla devam ettiği takdirde, Avrupa’daki yol ağının güvenliğini önemli ölçüde artırabilir. Ayrıca sürücülerin olayları manuel olarak bildirmesine veya doğrulamasına gerek olmaması, sistemi çok daha etkili kılıyor. Projede Ford dışında Volvo, Mercedes ve BMW gibi üreticiler de bulunuyor.
yazarBerk Baylançiçek

1993 yılında Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Tamindir'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Burada geçirdiği iki yılın ardından Webtekno’da 1 yıl yazarlık ve editörlük yaptı. Şimdi SDN'de yoluna devam ediyor...
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Ford, kaza verilerini diğer üreticilerle paylaşıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ford, kaza verilerini diğer üreticilerle paylaşıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ford, kaza verilerini diğer üreticilerle paylaşıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AliExpress'te ihracat nasıl yapılır? AliExpress'te ihracat nasıl yapılır?
  2. 2 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi
  3. 3 Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık
  4. 4 C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi! C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi!
  5. 5 Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor!
  6. 6 MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme
  7. 7 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  8. 8 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  9. 9 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  10. 10 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme