Okunma

Ford otonom taksiler mi üretecek?


19 Kasım 2016 Cumartesi 11:00
Ford otonom taksiler mi üretecek?

Otonom otomobillerin piyasaya çıkmasıyla beraber otomobil üreticileri nasıl otomobil satacaklarını kara kara düşünüyorlar.

Bir yandan kendi otonom otomobillerini üretmek için yarışan dev üreticiler bir yandan da otonom otomobillerle beraber halkın büyük kısmının otomobil satın alma ihtiyacının sona ereceğinin farkında.

Kiralamak çok daha ucuzken neden otomobil alalım?

Uber gibi servislerden sürücüsüz bir otomobili evinin kapısına kadar çağırabilecek olan şehir sakinlerinin gideceği yerde indikten sonra park problemiyle hiç uğraşmadan işine devam etmesi ve dönüş zamanı yeni bir robot otomobili ayağına kadar çağırıp, bu araçla evinin kapısına kadar gitmesi mümkün olacak.

Tüm bu ulaşım ihtiyaçları için her ay küçük bir bütçe ayırması yeterli olacak kullanıcıların, artık otomobil satın almak için on binlerce dolarlık satın almalara katlanması gerekmeyecek.

Ford’un CEO’su Mark Fields, 2021’den itibaren yoğun olarak hissedilecek bu sürecin, yerel yönetimlerle ve toplu taşıma organizasyonları ile işbirliği içine çözülebileceğini düşünüyor. 

Ford’a göre, otomobil üreticileri dünyadaki bütün şehir yönetimleri ile sıcak temas halinde bulunacak. Halihazırda polis otomobilleri ve ambülanslar gibi ihtiyaçları için şehirlere araç satan otomobil üreticileri, ayrıca yeni kurulacak otonom taksi servisleri için de artık belediyelerle yakın temas halinde olacak.

Otomobil üreticilerinin müşterileri artık bireysel kullanıcılardan, filo şirketlerine dönüşmeye başlayacak ve üreticiler yoğun dijital yapıya sahip bu otomobiller için satış sonrası teknik servislere büyük ağırlık vermek zorunda kalacaklar.

:: Siz olsanız, sürücüsüz otomobil satın almak yerine ihtiyacınız olunca kiralamayı tercih eder miydiniz?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Ford otonom taksiler mi üretecek?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    elektrikli arabalarla benzin masrafından kurtulsak o bile yeter bana

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Bu iş tutar.

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Bu saçma şeyler yerine sürücüsüz güneş panelli ve elektrikli toplu taşıma araçları yapılmalı. Tıpkı çin de yolun üstünden giden metro gibi.

" Ford otonom taksiler mi üretecek? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ford otonom taksiler mi üretecek? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ford otonom taksiler mi üretecek? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "