Ford Otosan, Gölcük fabrikasında üretime ara veriyor


14 Nisan 2021 Çarşamba 22:07
ABONE OL
Ford Otosan, Gölcük fabrikasında üretime ara veriyor

Dünya genelinde yaşanan mikroçip tedarik sıkıntısı üreticileri etkilemeye devam ediyor. Ülkemizde de otomotiv sektörünün öncü şirketleri tedarik sıkıntısından dolayı üretime ara vermek zorunda kaldı.

Oyak Renault, Tofaş ve Ford Oto şirketleri peş peşe üretime ara verdiğini açıklamıştı. Bugün ise mikroçip tedarik sıkıntısının devam etmesinden dolayı Ford, Gölcük fabrikasındaki üretimini 2 ay durdurduğunu bildirdi.

Otomotiv sektörü mikroçip tedarik sıkıntısı yaşamaya devam ediyor

Kamuoyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yaptığı açıklamada Gölcük Fabrikasında 19 Nisan ile 13 Haziran tarihleri arasında üretime ara verirken Yeniköy ve Eskişehir fabrikalarında üretime devam edeceğini duyurdu.

ford

Ford Oto, Gölcük fabrikasında üretime 2 ay ara veriyor.

Ford Otosan’ın Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na yaptığı açıklama şu şekilde:

”29 Mart 2021 tarihli özel durum açıklamamızda belirtilen yarı iletken tedarikinde yaşanan küresel sıkıntıların devam etmesinin yanında, Japonya’daki deprem ve yangının neden olduğu yarı iletken malzemelerde ilave tedarik sorunları ortaya çıkmıştır.

Şu ana kadar ana ortağımız Ford Motor Company’nin aldığı önlemler ve şirketimizin tedarikçileri ile yaptığı planlamalarla küresel çaptaki bu krizin etkileri en aza indirilmiş olmakla birlikte, bu yeni gelişmenin etkisiyle, her yıl yaz aylarında planlı bakım ve yeni yatırımlarımız için üretim hatlarımızın hazırlanması amacıyla yaptığımız rutin duruşumuzun öne çekilmesine ve Gölcük Fabrikamızda 19 Nisan ile 13 Haziran tarihleri arasında üretime ara verilmesine karar verilmiştir. Yeniköy ve Eskişehir fabrikalarımızda ise üretime devam edilecektir.

Üretime ara verilmesinden kaynaklanan üretim kaybı etkisinin izleyen aylarda üretim temposundaki artış sayesinde azaltılmasıyla, kamuya açıklanan 2021 yılı toplam üretim ve satış adet tahminlerimizin açıklanan sınırların içinde kalması beklenmektedir.”

Ford

Gölcük Fabrikasında hafif ticari araç modelleri Transit, Transit Custom ve Tourneo Custom’ın üretimi yapılıyor.

 

2001 yılında açılan Gölcük Fabrikası2004 yılından itibaren Transit modelinin üretim merkezi oldu. Özellikle Avrupa’da önemli başarılara imza atan hafif ticari araç modelleri Transit Custom ve Tourneo Custom’ın üretimine 2012 itibariyle burada başlanmıştı. Ford Otosan Gölcük Fabrikası, şu an Custom modellerinin dünyadaki tek üretim merkezidir.

Peki siz çip sıkıntısı sebebiyle yaşanan üretim sıkıntısı nasıl sonuçlar oraya çıkaracak? Fikirlerinizi yorumlara bekliyoruz.
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
28 gün önce

Bence araç fiyatlarını bir hayli etkiler diye düşünüyorum hem sıfır hem ikinci elde çip bahane edip fiyatları arttırırlar

" Ford Otosan, Gölcük fabrikasında üretime ara veriyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ford Otosan, Gölcük fabrikasında üretime ara veriyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ford Otosan, Gölcük fabrikasında üretime ara veriyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  2. 2 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  3. 3 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması
  4. 4 DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme
  5. 5 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1
  6. 6 Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme
  7. 7 Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme
  8. 8 İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme! İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme!
  9. 9 Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı
  10. 10 Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik! Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik!