Okunma

Ford Sync ile Otomobillerle Konuşacağız


07 Ekim 2011 Cuma 16:30
Ford Sync ile Otomobillerle Konuşacağız

Halen kısmen de olsa kullanımda olan otomobillerle sesli iletişim teknolojisinin geliştirilmiş bir versiyonu olan ve Ford tarafından geliştirilen Sync, önümüzdeki yıldan itibaren Türkiye‘deki araçlarda da kullanılmaya başlıyor. 

Firmanın Sync adını verdiği teknoloji yardımı ile Ford otomobiller 10 bin farklı sesli komutu tanıyacak. Türkçe dil desteği olan sistem ilk olarak Focus modellerine entegre edilecek. Ardından firmanın -ticari araçlar da dahil olmak üzere- bütün modellerinde kullanılmaya başlanacak.

Sistem hayata geçtiğinde örneğin ‘Ajda Pekkan‘ dediğiniz zaman telefonunuzla iletişimde olan sistem hafızadaki Ajda Pekkan müziklerini çalmaya başlayacak. Ya da ‘İstanbul Muallim Naci Sokak’ dediğinizde navigasyon sistemi sizi otomatik olarak o noktaya yönlendirecek. Temel amacı daha güvenli bir sürüş sistemi oluşturmak olan Sync, cep telefonu ile otomobilin sisteminin entegrasyonunu sağlayacak. 

Konuyla ilgili olarak Ford Otosan Pazarlama, Satış ve Satış Sonrasından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Aykut Özüner ile bir röportaj gerçekleştirdik. İşte birinci ağızdan Ford Sync sistemi ve detayları:

:: Akıllı otomobil fikrini nasıl buluyorsunuz?
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Ford Sync ile Otomobillerle Konuşacağız”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Patent Tecavüzü
  Cybernorth Robotics ve Ocak Korhan Özduru olarak; 2002-2003 senesinde bilfiil üretip, 2003/02118 tescil numarası ile 20 yıl korumaları olarak “Incelemeli Patent” belgesini aldığımız buluştur. Firma ismi, şahıs ismi ve/veya patent numarasını google’dan aratarak bile buluşun incelemesini yapabilirsiniz
  4. Fikri ve Sinai haklar mahkemesinde Ford , Borusan ve Doğuş otomotive açtığımız davalar devam etmekte.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bu özelliğin patenti Türkiyede 2003 yılında zaten alındı.

  *****

  Sesle kumanda ilk değil.

 3. uygar2580 dedi ki:

  Ford focusun yeni kasası tanıtılmadan önce ford touch sistem tanıtılmıştı, daha sonra focusun tanıtımında bu sistemde araçta donanım olarak gösteriliyordu, fakat türkiyeye gelen araçlarda göremeyince gıcık olmuştum. o kadar teknolojik bir iç tasarımda bu sistem olmazsa bütün havası kaçıyor bu tasarımın.

 4. mylife.eg dedi ki:

  Çok iyi düşünce ve sistem.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  video eklenmemiş sanırım..
  07/10/2011-20:24

" Ford Sync ile Otomobillerle Konuşacağız konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ford Sync ile Otomobillerle Konuşacağız ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ford Sync ile Otomobillerle Konuşacağız ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "