Okunma

Ford’dan Yazılım Şirketine Dev Yatırım!


05 Mayıs 2016 Perşembe 13:30
Ford’dan Yazılım Şirketine Dev Yatırım!

Teknoloji ve otomobil sektöründeki dev firmaların “geleceğin otomobilleri” olarak değerlendirilen sürücüsüz otomobil teknolojileri konusundaki çalışmaları devam ediyor.

Ford daha önceki süreçte sürücüsüz otomobil teknolojilerinde Google ile anlaşmış; bu anlaşma ikilinin otomobil teknolojileri ve yazılım gücünü birleştirmeye yönelik olduğu belirtilmişti.

Ford şimdiki süreçte ise, San Francisco merkezli yazılım şirketi Pivotal Company’ye yönelik olarak 182.2 milyon dolar değerinde yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Geliştiricilere daha kolay yazılım sağlamak için bir bulut yazılım şirketi işlevinde olan Pivotal Company, Ford’un sürücüsüz otomobil teknolojileri konusundaki yazılım desteğini sağlamayı hedefleyecek.

Reuters’da yer alan habere göre ayrıca anlaşmanın bir parçası olarak Ford ve Pivotal şirketlerinin mühendisleri ABD ve Avrupa’da ortak laboratuvarlar açacaklar.

16-05/05/ford-autonomous-testing-image-1.jpg

Yazılım Desteği Sadece Sürücüsüz Otomobillerde Olmayacak

Ford Motor Company(F.N.) CEO’su Mark Fields, Pivolat şirketi ile gidilen anlaşma çerçevesinde şirket tarafından Ford bünyesine sağlanacak yazılım desteğinin yalnızca sürücüsüz otomobil teknolojileri ile sınırlı olmayacağını, şirketin her alanda kendilerine destek vereceğini ifade etti.

Mark Fields ayrıca, yıl sonuna kadar 30 Ford sürücüsüz otomobil filosunun meydana geleceğini sözlerine ekledi.

16-05/05/10bl_auto_markfiel_2147914f.jpg

Ford’un kendine yazılım sağlama olarak görülen hamlesinin daha önce anlaşmaya vardığı Google ile olan etkileşimini nasıl etkileyeceği bilinmez; fakat serbest piyasa koşulları göz önüne alındığında kimse tarafından söylenecek bir söz kalmıyor.

:: Ford’un yazılım şirketi Pivotal’a 182.2 milyon dolar değerinde yatırım yapmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Ford’dan Yazılım Şirketine Dev Yatırım!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Microsoftla bir işbirliği yapmışlardı sync olayında sıkıntısızdı umarım bundada aynen böyle devam ederler

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ford güzel bir hamle yapmış

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ford için küçük meblalar bunlar

 4. SDN Okuru dedi ki:

  ben olsam yakıt olayına yatırırım parayı 1 senede harcadığım yakıt fiyatına 2 el araba alabiliyorum.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  bizim yerli arabanında sürücüsüz özelliği olması lazım

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Serbest piyasa sonucta maaslari google odemiyır adamlar kendilerini saglama almaya calismislar aferin cocuklar bole devam

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Ford için çerez parası. Öyle dudak falan uçuklatmaz.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Yazılım çok önemli donanımı vezir de eder rezil de

" Ford’dan Yazılım Şirketine Dev Yatırım! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ford’dan Yazılım Şirketine Dev Yatırım! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ford’dan Yazılım Şirketine Dev Yatırım! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "