Okunma

Fosilleşmiş dinozor beyni bulundu


30 Ekim 2016 Pazar 12:00
Fosilleşmiş dinozor beyni bulundu

Dinozor fosilleri yüz milyonlarca yıl önce dünyadaki hayat hakkında önemli ipucu veren bilimsel bulgular olarak kabul ediliyor. 

Büyük bir meteorun dünyaya çarpmasıyla yaşanan zor koşullar nedeniyle tarihten silindikleri düşünülen dinozorların ne kadar zeki oldukları da bilim dünyasının en büyük tartışmalarından biriydi.

Büyük beyinlere sahip olan dinozorların diğer hayvanlara göre çok daha zeki oldukları düşünülse de bu durumu kanıtlayacak bulgular bulunmuyordu.

Bilim dünyasının en büyük keşfi

Bilim insanları şimdi, yeni keşfedilen dinozor fosili içinde bozulmadan kalmayı başarmış büyük bir beyin parçası buldular. 

Asitli bir göl ortamı içinde ölmüş olan dinozorun kafatası içindeki beyninin bakterilerden korunarak fosilleştiği ve bu güne kadar geldiği düşünülüyor.

133 milyon yaşında olduğu tespit edilen beyin dokusunun scan edilmesi sonucunda ilk bulguların, dinazorların en az kuşlar kadar zeki olabileceğini ortaya koyuyor.

Bu arada kuşların zekasını küçümsememek lazım, kuşların çok karmaşık problemleri çözebilen ileri düzey bir zekaya sahip olduğu artık biliniyor. Yani kuş beyinli sözü eskisi gibi kötü bir anlam taşımıyor.

Bu arada bilim insanları fosil beyin üzerinde farklı tarama işlemleri yapmak üzere de hazırlanıyorlar. Böylece dinozorların zekası ve beyin yapıları hakkında çok daha detaylı sonuçlar elde etmek mümkün olacak. 

Bilim insanları ayrıca, bir daha hiç dinozor beyni bulunamayabileceğinin de altını çiziyorlar. Son derece büyük tesadüfler eseri bugüne kadar kalmayı başarmış bu dinozor beyninin, insanlığın görebileceği tek dinozor beyni olabileceği düşünülüyor. Dolayısıyla bilim dünyası için paha biçilemez bir değeri var.

:: Sizce dinozorlar yaşasaydı insanlar soylarını tüketir miydi?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Fosilleşmiş dinozor beyni bulundu”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  sesli güldüm dinazor yok diyen arkadaşa, trolluyor mü anlamadım ama 😀

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Dinazor diye bir şey yoktur. Bunlar insanımızı dinden soğutmak isteyen batının uydurması! Hurafe bunlar. Dünya 6500 yaşındadır diyor gerçek alimler.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  dinazorun beyninden cok daha çok şeye benziyor 😀

 4. SDN Okuru dedi ki:

  nerden bulmuşlar onu da yazaydınız

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Ne kadar hoş bir beyin omen tanrem..

 6. SDN Okuru dedi ki:

  yakında dinazor Da…. da çıkar

" Fosilleşmiş dinozor beyni bulundu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Fosilleşmiş dinozor beyni bulundu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Fosilleşmiş dinozor beyni bulundu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "