Fotoğraf makineleri fidye tehlikesi ile karşı karşıya!


12 Ağustos 2019 Pazartesi 13:00
Fotoğraf makineleri fidye tehlikesi ile karşı karşıya!

Ransomware (fidye virüsü) son yıllarda bilgisayar sistemleri için büyük bir tehdit haline geldi. Bu virüsler kişisel bilgisayarlara, hastahanelere, şehir yönetimlerine ve hatta The Weather Channel’a sızarak büyük mağduriyetlere neden oldu.

Güvenlik araştırmacıları fidye virüsü riski ile karşı karşıya olan yeni bir cihaz keşfetti: DSLR fotoğraf makinesi. Güvenlik araştırmacıları bu virüsün artık fotoğraf makinelerini etkileyebilecek kadar tehlikeli olduğunu belirtiyor.

Fotoğraf makineleri fidye virüsü için güvenli hale getirilmeli!

Eyal Itkin isimli güvenlik araştırmacısı bilgisayar korsanlarının kötü amaçlı yazılımları kolayca fotoğraf makinesine yerleştirebileceğini belirtiyor. Bunu gerçekleştirmek için standartlaşan Picture Transfer Protocol‘ü yeterli oluyor.

Hem Wi-Fi hem USB üzerinden gerçekleştirilen fotoğraf aktarımı sırasında virüsün makineye yerleşebileceği belirtiliyor. Wi-Fi üzerinden bunu gerçekleştirmek isteyen korsanların virüslü bir erişim noktası oluşturması yeterli.

Fotoğraf makinesinin o ağa bağlanması yeterli. Bunu kanıtlamak için Canon EOS 80D‘yi kullanan güvenlik araştırmacısı, SD kart içerisindeki görüntülerin kullanıcıların erişemeyeceği şekilde şifrelenebildiğini gözler önüne serdi. Tabi, kameraları hedef alan bilgisayar korsanları farklı zararlarda verebilir.

Fidye virüslerinin amacı para talep etmek. Örneğin, fotoğraf makinesi içerisindeki dosyalar şifrelendiğinde bunlara tekrar erişim sağlayabilmeniz için sizden belirli bir miktarda para talep ediliyor ve ancak bu şekilde dosyalara erişim sağlayabiliyorsunuz. Kişisel verilerin en iyi şekilde korunması gerektiği, fidye virüsleri sayesinde son yıllarda önemini bir kez daha kanıtladı.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Fotoğraf makineleri fidye tehlikesi ile karşı karşıya! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Fotoğraf makineleri fidye tehlikesi ile karşı karşıya! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Fotoğraf makineleri fidye tehlikesi ile karşı karşıya! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
  2. 2 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
  3. 3 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
  5. 5 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
  6. 6 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  7. 7 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
  8. 8 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
  9. 9 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
  10. 10 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?