Okunma

Fotoğraf Makinelerine Soğutma Sistemi


08 Temmuz 2013 Pazartesi 06:53
Fotoğraf Makinelerine Soğutma Sistemi

Fotoğraf makineleri son yıllarda aynı zamanda video kamera olarak da kullanılmaya başlandı. Hatta bazı dizi, film ve kısa videolar artık dijital SLR adı verilen objektifi değiştirilebilir fotoğraf makineleri ile kayıt ediliyor.

Dijital SLR cihazlarla video kayıt edildiğinde en büyük sorun belli bir süre sonra sensörün ısınması. Bu yüzden birçok üretici fotoğraf makinelerindeki video moduna zaman sınırlaması koyuyor. Bazılarında 10, bazılarında 20 bazılarında ise 50 dakikaya çıkan bu süre sınırlaması sensörü korumak için geliştirilen bir önlem.

Bu sorunu çözmeye karar veren Nikon, fotoğraf makinelerine takıp çıkarılabilen yeni bir soğutma sisteminin patentini aldı. Pil ya da bellek kartı gibi takılabilen sistem sensörde oluşan ısıyı absorbe edecek şekilde tasarlandı. Sistem aynı zamanda kompakt fotoğraf makinelerine de uyarlanabilecek.

Yeni teknolojinin önümüzdeki yıllarda piyasaya sürülecek fotoğraf makinelerinde kullanılması bekleniyor.

:: Sizce bu teknoloji kullanışlı olur mu?   

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Fotoğraf Makinelerine Soğutma Sistemi”

 1. marancı dedi ki:

  Dk sınırı yerine bu daha makul.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Yazi da fanla ilgili bir sey yok ki. Nerenizle okuyorsunuz?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  patenti çoktan almış yapmıştır bile tüm firmalar bö***** stok hazır.al vatandaş erit elimdekini sonra sıra ***** reklam.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  fanlı ve gürültülü olacağını nereden çıkardınız hemen?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Aslında Çok Güzel Bir Sistem…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  fanlı foto makinesi güleceğim yoktu

 7. SDN Okuru dedi ki:

  o ses yapmayacak mi ?!

" Fotoğraf Makinelerine Soğutma Sistemi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Fotoğraf Makinelerine Soğutma Sistemi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Fotoğraf Makinelerine Soğutma Sistemi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "