Okunma

Fotoğrafınıza Konum Bilgisi Ekleyin


17 Nisan 2009 Cuma 11:11
Fotoğrafınıza Konum Bilgisi Ekleyin

Symbian os9 arayüzü ile tam olarak uyumlu çalışan yazılım kamera uygulamanıza tam olarak entegre oluyor. Uygulamayı kurduktan hemen sonra yazılım doğrudan çalışmaya başlıyor. Cihazınızın ön belleğinde kayıtlı bir geçmiş GPS bilgisi mevcutsa konum bu bölge olarak belirleniyor. Tabi bu esnada uygulama GPS kullanarak imkanların el verdiği ölçüde konumunuzu belirlemeye de çalışıyor.


Kameranın GPS ile uyumlu çalışması sayesinde fotoğraflar etiketlenebiliyor

Kameranızı aktif hale getirdiğinizde Sol üstte kamera simgesinin yanındaki yeşil ikon uygulamasının aktif olduğunun ifadesi. Konum belirlendikten sonra uygulama çektiğiniz tüm fotoğraflara konum bilgilerini de ekliyor. Bu fotğrafların bilgilerine ve fotğraflara uygulamanın “logs” sekmesinden ulaşabilirsiniz. Fotoğraflarınızın konum bilgileri EXIF olarak JPG dosyasına ekleniyor. Bu bilgiyi silmediğiniz sürece istediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz.

Uygulama Nokia tarafından geliştirilmiş olmasının faydalarını da dibine kadar kullanıyor tabiri caizse. Buna kanıt en güzel örnekse şüphesiz Nokia maps ile uyumlu çalışması. Çektiğiniz fotoğraflara ve fotoğrafların bilgilerine ulaştığınız “logs” sekmesi ile cihazınızda yer alan NokiaMaps uygulamasına doğrudan erişim sağlanarak çektiğiniz konum harita üzerinde anlık gösteriliyor.


Location Tagger sol üstte kamera simgesinin yanında belirdi

Bu sayede uygulamanın kullanışlılığı tavan yapmış oluyor. Buradan indirebileceğiniz beta aşamasındaki uygulama geliştirilmeye devam ediyor. Tüm os9 serisi ile uyumlu çalışabilen uygulamayı Nokia N82 ile test ettik.

:: Fotoğraflarınıza konum bilgisi eklemek ne zaman işinize yarar?

 

Ahmet Gözütok (Forum: alabula)
yazarCem Sünbül

TV'de çeşitli kanal/programlarda sunuculuk yapan Cem, SDNtv'nin de ilk sunucusudur. Daha çok tüketici elektroniği, mobil ve kurumsal teknolojilere dair haberlere ağırlık veren Cem, uzun yıllardır görsel ve basılı teknoloji medyasında yer alan bir isim.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Fotoğrafınıza Konum Bilgisi Ekleyin konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Fotoğrafınıza Konum Bilgisi Ekleyin ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Fotoğrafınıza Konum Bilgisi Ekleyin ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "