Okunma

Fotoğraflarımızı Bulut ile Saklıyoruz


22 Aralık 2014 Pazartesi 09:00
Fotoğraflarımızı Bulut ile Saklıyoruz

Bulut hizmetleri her ne kadar yıllardır bizlerle birlikte olsa da bazı kullanıcılar Bulut depolama çözümlerine mesafeli yaklaşabiliyor. Bunlar arasında güvenliklerini düşünenler olduğu kadar, bahsini ettiğimiz teknolojiden haberdar olmayanlar da bulunuyor.

Bir araştırma şirketi olan Suite 48 Analytics ise gerçekleştirdiği bir çalışma ile birlikte, akıllı telefonlarımız ile çektiğimiz fotoğraflarımızı nasıl depoladığımızı paylaşıyor. Araştırmada 25 ve 44 yaş arasında kimlerin telefonları ile fotoğraf çektiği detaylandırılırken, 25 ile 29 yaş arasında bu işlemi yapanların oranı yüzde 34 olarak belirlenmiş.

Rapora göre katılımcıların yarısı, bazı fotoğraflarını Bulut ile sakladığını söylerken, yüzde 16’lık kısım akıllı telefonları ile çektikleri fotoğrafların tamamını bu teknoloji ile depoladıklarını söylemiş. Katılımcıların yüzde 43’ü ise bu işlemi “fotoğrafları silinirse” diyerek gerçekleştirmiş.

14-12/21/cloud-storage-820x420.jpg

Yüzde 28’lik kısım fotoğraflara birden çok cihazdan ulaşabilmek için, yüzde 20’si ise ücretsiz depolama seçeneği adına bu yola başvurmuş. Sadece “en özel ve en önemli” fotoğraflarını saklayanların oranı ise yüzde 37.

Bulut depolama hizmeti veren isimler ise Google Drive (yüzde 30), Dropbox (yüzde 29) ve iCloud (yüzde 22) olarak sıralanmış. Flickr’ı tercih edenlerin oranı yüzde 7 iken, Microsoft servisi SkyDrive sadece yüzde 6’lık kesime desteğini sunabilmiş.

Son olarak katılımcıların yüzde 39’u mahrem diye tanımladıkları fotoğraflarının çalınması ihtimaline karşı Bulut depolamayı tercih etmediklerini söylerlerken, yüzde 32’si bu servislerin ne gibi artıları olduğunu bilmediklerini dile getirmişler.

Kısacası akıllı telefon sahiplerinin büyük kısmı, özel olsun ya da olmasın, fotoğraflarını Bulut ile saklamayı tercih etmiş.

:: Sizin Bulut ile aranız nasıl?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Fotoğraflarımızı Bulut ile Saklıyoruz”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bilgi çok kotu

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bu konuda dropbox derim

 3. mr_rain dedi ki:

  Bilgisayar çöktü, HDD yandý, derdi yok. Her an senkronize. Belge ve foto için birebir. Mobil eriþim de cabasý. Onedrive 25 GB alan þimdilik yetiyor.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Fotoğraf ve video saklayacaksanız Flickr dışında bulut hizmeti tanımam. Yahoo güvencesiyle 1TB alan, daha nolsun..

 5. ffgul dedi ki:

  >>Bulut demek bilgi hýrsýzlýðýna davetiye demektir…
  >>Yaþasýn harici hdd…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Google fotoğraf zorla sakliyo zaten

 7. Nemre dedi ki:

  Ben yýllardýr kullanýyorum, gayet ***** kurtarma derdi *****, yandex, mail ru,one drive var

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Google Drive abicim.. Android için Box… (50 gb ile mükemmel!)

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Sadece önemli olanları bazende hepsini yedekleyenlerdenim.
  Lakin kafam karışık Google’da 15GB , Box ‘da 50GB Yandex’de ise 250GB alana sahibim. Hangisine neyi yedekleyeceğimi şaşırdım.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Evet onedrive kullaniyorum ilk kullanicisi oldugum icin 75 gb verdi ilk isni skydrive

 11. mstfanar dedi ki:

  Son zamanlarda ben de kullanýyorum. Çeklien fotolar direk google hesabýma gidiyor, böylece telefonumdan silinen olursa eþleþmiþ diðer cihazým ile fotoðraf kurtulmuþ oluyor. Çektiðiniz fotolara dikkat edin yeter.

 12. dash dedi ki:

  Ondan sonra bizde ifþa olalým..

" Fotoğraflarımızı Bulut ile Saklıyoruz konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Fotoğraflarımızı Bulut ile Saklıyoruz ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Fotoğraflarımızı Bulut ile Saklıyoruz ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "