Okunma

Fotosentez yapan duvar kağıdı geliştirildi!


08 Kasım 2017 Çarşamba 23:00
Fotosentez yapan duvar kağıdı geliştirildi!

Fotosentez yapan duvar kağıdı hayal edebiliyor musunuz? Üstelik bu fotosentez yapan duvar kağıdı ile odanızdaki lambayı yakabildiğinizi… Evler güneş paneline gerek kalmadan aydınlatma için kendi enerjisini üretebilir.

Fotosentez yapan duvar kağıdı: Biyo-panel

Imperial College London’daki araştırmacılar tarafından yürütülen çalışma özel bir bakterinin duvar kağıtlarında kullanılmasını temel alıyor. Hem pil hem de güneş paneli gibi davranan basılı kağıdın küçük bir bölümü bile bir LED ampulü çalıştırmak için yeterli güç üretebiliyor.

Püskürtmeli yazıcının kullanıldığı fotosentez yapan duvar kağıdı için siyano bakterilerden yapılmış bir mürekkep, karbon üzerine basılıyor. Canlı bakteriler, duvar kağıdının elektrik enerjisini toplamasına olanak tanıyacak şekilde fotosentez yapabiliyor. Enerji dönüşümü için kullanılan bir dizi teknoloji ile de üretilen enerji aydınlatma için elektrik enerjisine dönüştürülebiliyor.

Fotosentez yapan duvar kağıdı

Mümkün olan enerjiyi toplaması çok uzun sürse de geliştiriciler bunun geniş kapsamlı uygulamalar olabileceğini düşünüyor. Özellikle tıbbi sensörlerde biyo paneller pilleri şarj etme ihtiyacını ortadan kaldırabilir. Biyo paneller görevini tamamladıktan sonra çevreye zarar vermeden, herhangi bir atık oluşturmadan çevreye karışabilir.

:: Duvar kağıdının enerji üretebilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Fotosentez yapan duvar kağıdı geliştirildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Fotosentez yapan duvar kağıdı geliştirildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Fotosentez yapan duvar kağıdı geliştirildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "