Okunma

Fotosentez yapan lastik geliştirildi!


07 Mart 2018 Çarşamba 11:00
Fotosentez yapan lastik geliştirildi!

Fotosentez yapan lastik, araçlar için çevre dostu yolculuk sağlanacak. Ayrıca fotosentez yapan lastik ile üretilen enerji, araç bileşenleri için kullanılabilecek.

Fotosentez yapan lastik: Goodyear

Goodyear, Cenevre’de yeni lastik konseptini tanıttı. Daha önce ısıyı ve hareketi elektrik enerjisine dönüştüren lastik çalışmalarına imza atan Goodyear, bu kez oldukça inovatif bir çalışmayı duyurdu. Yeni lastik, havadan ve nemden topladığı karbondioksit ile fotosentez yaparak oksijen üretebiliyor. Yani havayı temizleme görevini de üstleniyor.

Goodyear’ın bu lastiklerinin Paris’te 2.5 milyon araçta kullanılmasıyla yılda 3000 ton oksijenin üretilebileceği ve 4000 tok karbondioksitin emilebileceği belirtiliyor.

Fotosentez yapan lastik

En önemli teknik ayrıntı, bu lastiklerin fotosentez ile üretilen enerjiyi elektrik enerjisi olarak kullanılabilir hale getirmesi. Böylelikle araç içi emniyet ışıkları, yapay zeka gibi birimler buradan üretilen enerjiyle çalıştırılabilir. Lastik hakkındaki ayrıntılar için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Fotosentez yapabilen lastik hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Fotosentez yapan lastik geliştirildi!”

 1. Bir Düşünen dedi ki:

  İyi güzel hoş da, bu lastiğin üretimi sırasında çevreye verilen zarar ile kullanımı sırasında çevreye sağladığı fayda arasındaki oran nasıl? Doğaya geri kazandırılabilirlik durumu? Sonuçta düşünce güzel ancak bu düşünce gerçekleştirilirken asıl amaçtan, doğaya verilen zararı en aza indirmek düşüncesinden uzaklaşılıyorsa, ne kadar manası kalır ki!

  1. düsünür dedi ki:

   videoyu izlersen sorularının cevaplarını alabilrsin

 2. Kerim dedi ki:

  Ben videodaki tek kisilik araba dizaynini sevdim. Zaten tek kisiyim, boyle bir araba neden almiyayim diyorum.

" Fotosentez yapan lastik geliştirildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Fotosentez yapan lastik geliştirildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Fotosentez yapan lastik geliştirildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "