Okunma

iPhone satışları ile Foxconn’un kasası doldu!


31 Mart 2017 Cuma 17:00
iPhone satışları ile Foxconn’un kasası doldu!

Apple’ın en büyük iş ortaklarından birisi olan ve yıllardır iPhone modellerinin üretimini gerçekleştireln Foxconn, son zamanlarda finansal anlamda oldukça iyi bir dönem geçiriyor.

Dünyanın en önemli panel üreticilerinden birisi olan Sharp’ı 6.2 milyar dolar karşılığında satın alan Foxconn, 2016 yılının son çeyreğine ait mali raporları kamuoyu ile paylaştı.

Foxconn, finansal anlamda iyi bir dönem geçiriyor!

Bloomberg uzmanları, iPhone 7‘nin satışa sunulması ile birlikte gelirlerinde ciddi bir artış yaşayan Foxconn’un, 2016 yılının Aralık ayında elde ettiği net gelirin yüzde 30 artış ile 2.3 milyar dolar seviyesine ulaştığını belirtiyorlar.

17-03/31/foxconn-robots.jpg

Citigroup analisti William Yang ise, iPhone 8 cephesinde yaşanacak olan gelişmeler ile bağlantılı olarak Foxconn gelirlerinin, 2017 yılının ikinci yarısında yüzde 43 oranında artış gösterebileceğini özellikle vurguluyor.

Tabi, Foxconn gelirlerinde yaşanan artışın tek sebebi iPhone değil.

Üretim hatlarını yenileyerek firma giderlerini ciddi oranda düşüren ve son dönemde robot satışlarını artıran Foxconn, ürettiği robotların bir kısmını kendi fabrikalarında kullanarak işçi maliyetini azaltıyor.

:: Foxconn’un gelirlerinde yaşanan artış hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “iPhone satışları ile Foxconn’un kasası doldu!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Bir zamanlar batmak üzere olan firma küllerinden doğdu adeta

" iPhone satışları ile Foxconn’un kasası doldu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPhone satışları ile Foxconn’un kasası doldu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone satışları ile Foxconn’un kasası doldu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "