Foxconn İntiharlar İçin Çözüm Buldu


10 Haziran 2010 Perşembe 10:30
Foxconn İntiharlar İçin Çözüm Buldu

Dünyanın en büyük teknoloji üretim fabrikalarından biri olan Foxconn Çin‘de geçtiğimiz günlerde dünyayı sarsan bir dizi intihar olayı gerçekleşmişti. Olayların nedeni araştırdılığı ise işçilerin maruz kaldıkları zor koşulların onları intihara sürüklediği ortaya çıkmıştı.

Foxconn olayı kapatmak işin önce tüm işçilere zam yaptı daha sonra ise psikolojik durumu kötü olan çalışanlarına maddi olarak destekte bulundu. 800 bin çalışanlı fabrika ayda 132 dolara çalışan işçilerinin maaşlarını 172 dolara yükseltmişti. Bir süre önce yaşanan bu gelişme kamuoyunun Foxconn üzerine kurduğu baskıyı azaltmaya başlamıştı.

İşçiler robotlarla mı değiştirilecek?

Firma gündemden düşmek üzereyken Foxconn‘un intiharları engellemek için geliştirdiği yeni çözüm ortaya çıktı. Şirket yöneticileri işçilerine verdiği zamanları iptal etme kararını açıkladı. Bu hamlesinin en büyük nedeni ise personel bazlı kaynak değişimi yapmak. Foxconn işçi yapısını insandan robota çevirmeyi planlıyor.

Çin‘de bulunan Foxconn fabrikasının ortaklarından Terry Gou basına verdiği demeçte yaşanan intihar olaylarını ne kadar da küçümsediğini göstermiş oldu. Gou açıklamasında intiharlarının yarısının haberler yayınlandıktan sonra yaşandığını, işçilerin medyada yer almak için böyle bir eylem gerçekleştirdiğini söyledi.

Gou bu kadar işçiye zam yapmak yerine bu kaynağı robot montaj makinelerine yatırmaya karar verdiklerini de sözlerini etkiledi. Apple‘den HP‘ye kadar en büyük teknoloji firmalarının ürünlerinin montajlarını yapan fabrika verdiği kararla sektörde yeni akımların ortaya çıkmasına neden olabilir.

:: Sizce bu olay diğer büyük fabrikalar için de bir örnek olacak mı? Yaşam koşullarının zor olduğu ülkelerde robotlar insanları işsiz mi bırakacak?

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Foxconn İntiharlar İçin Çözüm Buldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Foxconn İntiharlar İçin Çözüm Buldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Foxconn İntiharlar İçin Çözüm Buldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Xbox Series S kutusundan çıkıyor! Xbox Series S kutusundan çıkıyor!
  2. 2 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
  3. 3 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
  4. 4 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
  5. 5 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
  6. 6 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
  7. 7 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
  8. 8 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  9. 9 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  10. 10 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!