Okunma

Foxconn’da Yeni Bir İntihar


21 Temmuz 2011 Perşembe 06:30
Foxconn’da Yeni Bir İntihar

Foxconn fabrikalarında geçtiğimiz sene yaşanan intihar olaylarını hatırlıyorsunuzdur. Üst üste yaşanan bu olaylar, Çin’deki çalışma şartlarını gündeme getirmiş ve Foxconn ile çalışan markaları da rahatsız etmişti.

Foxconn fabrikalarından ne yazık ki bir intihar haberi daha geldi. AFP’nin haberine göre 21 yaşındaki bir Foxconn çalışanı Shenzen üretim tesislerinde bulunan evinin penceresinden atlayarak intihar etti.

Foxconn’un fabrikalarında yaklaşık 1 milyon işçi çalışıyor

1 Milyon İşçi

Tayvan’da yayın yapan Commercial Times gazetesine bir açıklama yapan Foxconn sözcüsü, intiharın çalışma şartlarıyla ya da baskıyla alakalı olmadığını, ölen gencin çalışmaya başladığından beri sadece 2 saat fazla mesai yaptığını belirtti.

Dünyanın en büyük bilgisayar bileşeni üreticisi olan Foxconn’un Çin’de yaklaşık 1 milyon işçisi var. Apple, Sony ve Nokia gibi markalara üretim yapan Foxconn’un işçi ordusunun yarısı devasa Shenzen üretim tesislerinde çalışıyor.

Geçtiğimiz sene 13 kişinin intihar ettiği Foxconn’da Mayıs ayında Chengdu fabrikasındaki patlamada da 3 işçi hayatını kaybetmişti.

Firma, yaşanan bu olaylar üzerine çeşitli önlemler almış, hatta bir fabrika gezisi düzenlemişti. Elbette, yaşanan bu son olay için Foxconn’u doğrudan suçlamak da doğru olmayabilir fakat geçmişte yaşanan olaylar akıllara hemen çalışma şartlarını getiriyor.

:: Fabrikalardaki çalışma şartları sizce nasıl olmalı?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Foxconn’da Yeni Bir İntihar”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  İnsanları köle olarak çalıştıran foxconn değil çin’in devlet politikalarıdır.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bir de bu fabrika shenshen’deymiş, yani sincan bölgesinde.. e ordaki fabrikaya herhalde civardaki uygur türkleri gider, onları da çin zaten bitirmek istiyor…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  çalışan sayısı binler değilki işçileri çok iyi kontrol altında tutabilsinler 1milyon çalışanı bugün kaç şirket elinde tutabiliyor? kaldıki çinde psikolojik problemlerin hat safhada olduğu bir ülke hangi bir işçiyi kontrol altında tutabilirler ki?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  çalışan sayısı binler değilki işçileri çok iyi kontrol altında tutabilsinler 1milyon çalışanı bugün kaç şirket elinde tutabiliyor? kaldıki çinde psikolojik problemlerin hat safhada olduğu bir ülke hangi bir işçiyi kontrol altında tutabilirler ki?

 5. rtsbora dedi ki:

  allah cezalarını versin hepsinin. köle işçi çalıştırıyorlar!

 6. SDN Okuru dedi ki:

  haberin kısa açıklamasında geçen “….yaşanan olayın sebebi ne?” sorusuna cevap bulma umuduyla haberin detayını okudum. fakat cevap içinde yok… madem böyle bir durum var neden sebebi ne? yazmış editör?

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Çinde intahar olayı zaten normal karşılanıyor insanlar o konuda özgür İngiltere de intahar etmek yasak mesela olduda intahardan kurtuldun soruşturma başlatıyolar hakkında zaten adam okadar sıkıldıysa çalışmasın kimse nin zorla tuttuğu yok. Belliki dertleri varmış.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  sadece çinde çalışan personel 1 milyon tabii ki çalışan sayısı fazla olunca burada ki 1 yada 13 kişinin intiharı şirketle alakalı olacağını düşünmüyorum başka sebepler …

 9. SDN Okuru dedi ki:

  o zaman yeni model çıkı***** üstü örtülüyor D:

 10. acer dedi ki:

  Adamlar çin işkencesi uyguluyorlar heralde, bu intihar olayları birbirinden bağımsız olamaz. Ama orası Çin tabi, işgücünden ucuz birşey olmadığı için sonuna kadar kullanıyorlar. Çorludaki Foxconn böyle olmaz ama hemen aklıma burası geldi..

" Foxconn’da Yeni Bir İntihar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Foxconn’da Yeni Bir İntihar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Foxconn’da Yeni Bir İntihar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "