FP: Karabağ Savaşı ABD Ordusu İçin Okul Oldu


01 Nisan 2021 Perşembe 21:04
ABONE OL
FP: Karabağ Savaşı ABD Ordusu İçin Okul Oldu

Foreign Policy dergisinde yayınlanan bir makalede Karabağ Savaşı’nda Azerbaycan’ı zafere götüren SİHA’lar analiz edildi. Uzman görüşlerine de yer verilen haberde Karabağ Savaşı’nın ABD Ordusu için bile dersler çıkarttığı belirtildi.

Habere göre, ABD ordusunun eğitmenleri, savaşın görüntülerini izleyerek edindikleri bilgileri öğrencilere aktarıyor. İnsansız hava araçları ve dolanan mühimmatların fazlaca kullanıldığı, “bileşik silah savaşı” olarak tanımlanan muharebede Azerbaycan’ın kesin zaferi ve zaferin ucuz maliyetli oluşunun hava savunma üstünlüğü tartışmasız olan ABD’yi neden ilgilendirdiği üzerine uzman görüşlerine yer verildi.

SİHA’lar Sayesinde Daha Az Parayla Daha Etkili Savaşlar

Makalede eski ABD Ordusu Asimetrik Harp Grubu Başkanı Albay Scott Shaw: “Bu çatışmada açık olan şey, daha az finanse edilen bir ulusun bileşik silahlı savaşlar yapabileceğidir” diyor. Ayrıca Shaw: “Amerika Birleşik Devletleri veya Rusya olmanıza gerek yok. Bileşik silah savaşına girişin maliyeti sanıldığından daha düşük hale gelmiştir. Potansiyel olarak havadan yere veya havadan havaya bir faaliyet yürütmek için mükemmel eğitimli, muhteşem bir yetenek olan Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri gibi bir şeye ihtiyacınız yok.” ifadesini kullanıyor.

Azerbaycan’ın Türkiye’den aldığı Bayraktar TB2 ve diğer dolanan mühimmatların savaşta ne kadar etkili kullanıldığı, bu sistemlerin konvansiyonel silahlarla yığınak yaparak savaşa giren Ermenistan’ı ikmal dahi yapamaz hale getirdiği, ayrıca Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in savaşta yaklaşık 250 tank, 50 zırhlı savaş aracı ve 4 Rus yapımı S-300 hava savunma sisteminin de içinde olduğu imha edilen ve ele geçirilen kabarık bir listeyi medya ile paylaştığına da yer veriliyor.

Haberde bazı uzmanlara göre; insansız hava araçlarının ülkeler için saldırıyı mı savunmayı mı kolaylaştırdığı hâlâ net değil. Bazıları ise ABD’nin Irak’taki “şok ve dehşet” saçan silah üstünlüğünün artık söz konusu olamayacağını bu nedenle eskiden olduğu gibi ABD’nin yeniden yıpratma savaşlarına yönelmesi gerektiği görüşünü paylaşıyor.
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" FP: Karabağ Savaşı ABD Ordusu İçin Okul Oldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere FP: Karabağ Savaşı ABD Ordusu İçin Okul Oldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda FP: Karabağ Savaşı ABD Ordusu İçin Okul Oldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu? Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu?
  2. 2 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  3. 3 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  4. 4 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  5. 5 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  6. 6 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  7. 7 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  8. 8 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  9. 9 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  10. 10 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?