Okunma

Fransa, Microsoft’u Vurdu


18 Mayıs 2008 Pazar 21:00
Fransa, Microsoft’u Vurdu
Hâlihazırda, Fransa‘da bilgisayar yanında verilen yazılımların geri alınmamasının yasak olduğunu belirtmeliyiz. Bunun içinde, her bilgisayarla beraber verilen Windows işletim sisteminden tutun da çoklu ortam oynatıcılarına kadar birçok yazılım mevcut. Tabii ki arada en çok dikkati çeken ürün, yer yer birkaç yüz YTL’ye kadar lisanslama bedelleri bulunan Microsoft’un Windows işletim sistemi. Üreticiler de bu konuda sorun çıkartmayı oldukça seviyor.

Geri Almazsanız, Mahkeme Aldırır

Fransa’da bilgisayarının yanında gelen Windows işletim sistemini iade etmek isteyen kişiye, alacağı geri ödemeden fazla masraf çıkartan Asus, mahkemenin kararına göre temiz bir şekilde 130 € (250 YTL) geri ödeme yapmaya mahkum edildi. Bu olay, son zamanlarda Fransa’da gündeme gelen ve kullanıcıların haklı bulunduğu birkaç yazılım geri iade davasından sadece bir tanesi. Eğer iade miktarları büyürse, Microsoft’un canı epey yanacak.

Bilgi için: AFUL
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Fransa, Microsoft’u Vurdu”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  microsoft hayranlarına atıfta bulunan bir arkadaş, askeriye trt ve birkaç kurumun linux kullandığından bahsetmiş, jandarma genel komutanlığının genelgesini okusun o arkadaş, windows 2000 kullanılmasını söylüyor, sonuçta askeriyenin de kullandığı bir sürü yazılım var ve bunlar hep windows tabanlı. ha diyince linux e geçilmiyor, linux e geçince gerek donanım, gerek yazılım konusunda çekilecek sıkıntının herkes farkında. linux kullanıcıları da son 11 yıldır (ki daha öncesini ben bilmiyorum sektörün içinde değildim) hep windowsun biteceğini, linux un windowsun yerini alacağını söylüyorlar. ama ben daha bir adım ilerleme görmedim linux de…..

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Niye taş devrine dönelim kardeş. Linux’un ne eksiği ***** fazlası bile *****

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Mikrosoft tabi ki işletim sistemleri için büyük bir itici güçtür (kimse aksini iddia etmesin M$ dan nefret eden ben dahil). Ancak şu da bir gerçektir ki yavaş yavaş büyük birader sizi gözlüyor tarzı bir tekelleşme oluştu , bunun kırılması lazım. Eliniz mikrosofta mahkum değil arkadaşlar !!! Pardus’umuz var, ubuntu var ve niceleri de yolda. Tek sorun donanım üreticilerini açık kaynak sürücü çıkartmaya zorlamak… Buolduktan sonra gerisi kolay. Henüz Linux veya BSD veya MacOS veya Beos görmemiş olanlar tek işletim sisteminin Windows olduğunu (ya da en iyisinin o olduğunu) düşünmesinler sakın. M$ sadece elindeki fırsatları çok iyi değerlendirdi…….

 4. SDN Okuru dedi ki:

  doğru karar diyen arkadaşların tamamına yakınının kopya windows kullandığına bahse girerim :)…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  microsoft hayranı olan arkadaşa iki çift sözüm var: askeriye, trt ve birkaç kurum pardus kullanıyor. acaba taş devrinde miyiz, bence at gözlüğünü çıkarıp etrafı görmek gerekir. hatta sdn bile php ile yazılmış muhtemelen linux işletim sistemi ile çalışıyor. sdn de mi taş devrinde 🙂

  sıradanlaşan, kulaktan dolma cümleleri bir kenara bırakıp kendi cümlelerinizi kurmanızı tavsiye ederiz yada güncel sıradan cümleleri kullanın 🙂

  saygılar……

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Nedende hiçkimse Microsoftu sevmez ama bu sevmeyenlerin ezici bir çoğunluğuda başka işletim sistemi yerine windows u tercih ***** kendimizi kandırmayalım MS Windows olmasa hepiniz taş devrine dönersiniz :)…

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bencede bir PC satın alındığında kişiye danışılıp windows gibi bir işletim sistemi yüklenmeli
  belki ben Linux gibi ücretsiz alternatif bir sistem kullanacağımdır bu onları enterese etmemeli. son derece doğru bir karar verilmiş mahkemede :)…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  adamlar tekeli koymuşlar bir kere, laf olsun diye açılıyor bu davalar, eli mahkum herkesin microsofta……

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Pahalı dandik ve dayatmacı işletim yazılımın sonu
  ( Tabii bu vista için)…

" Fransa, Microsoft’u Vurdu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Fransa, Microsoft’u Vurdu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Fransa, Microsoft’u Vurdu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "