Okunma

Fransa’da çalışanlara dijital kopma hakkı


01 Ocak 2017 Pazar 16:00
Fransa’da çalışanlara dijital kopma hakkı

Teknoloji ve internet çağı sayesinde artık işlerimiz ofiste kalmıyor, eve kadar bizi takip ediyor.

Günün her saatinde e-mail atabilen müdürlerimiz, patronlarımız, iş arkadaşlarımız nedeniyle, evimizde bile sürekli e-mail kutumuzu açıp cevap yazmak, işleri, raporları kontrol etmek zorunda kalıyoruz.

İşte Fransa bu yeni 24 saat kölelik düzenine bir süredir savaş açmıştı. Çalışanlar, mesai saatleri dışında iş konulu e-maillere bakmak ve cevap vermek zorunda kalmaktan çok rahatsızdı.

İş saatleri dışında çalışanların evden çalışmasını isteyemezsin

Şimdi Fransız yargısı da bu konuda son sözünü söyledi ve işverenlerin, mesai saati dışında çalışanlardan internete bağlanmasını ve evde iş yapmasını istemesini yasakladı.

Buna göre artık mesai saati bittiğinde, çalışanlar gelen e-postalara cevap vermek zorunda değiller.

Yeni yasa 35’ten fazla çalışanı olan şirketleri kapsıyor ancak yakın zamanda daha küçük şirketler için de yeniden düzenlenecek gibi görünüyor.

Fransa’da 2000 yılından beri resmi çalışma saatleri haftada 35 saate indirilmişti. Türkiye’de ise resmi çalışma saatleri haftada 45 saat olarak uygulanıyor.

Öte yandan Fransa’daki bu kararın, diğer ülkelere örnek olması beklenmiyor zira Fransa her zaman çalışanların daha rahat yaşam bir sürmesini hedeflerken, diğer ülkelerde rekabet gücünü düşürecek, Fransa’dakine benzer çalışma yasalarının benimsemediği biliniyor.

:: Mesai saati dışında e-maillere cevap verme zorunluluğu hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Fransa’da çalışanlara dijital kopma hakkı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  onlarda bu şekilde icraat yapmış gibi görünüyorlar.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Uygar dünya nereye biz nereye doğru gidiyoruz. Bunu Türkiye'de uyguladığın an tekmeyi yersin. Üstüne birde tazminat bile alırlar.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bize de gelmeli bu yasa. 7/24 laptopu yanında taşımamızı istiyorlar. Ama o çalışmalar mesaiye eklenmiyor. Yapmayınca sen kötü oluyorsun. Birde yalakalar var buna ses etmeyen. Onlara da ayrı gıcığım. Piyasanın değerini düşürüyorlar.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Koleliligin kitabini yazmis bir ulke olan Fransa icin kolelik duzenine savas acti demek ilginc :). ayrica bu yasa, yakin zamanda calisma sartlariyla gilgili cikarmis olduklari, genis kitleler tarafindan protesto edilen yasa icin bir goz boyama gibi duruyor.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Keşke gelse.. Telefonu kapamaya gelmiyor ard arda mailler birikiyor

 6. SDN Okuru dedi ki:

  he canım he. Bakmada görelim postaya.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye ye de gelsin evde iş mi olur. Misafirlikte bile laptopu yanında taşımak zorunda kalıyorsun. Misafirlerle düzgün konuşamıyorsun yeter artık böyle iş mi olur?

 8. SDN Okuru dedi ki:

  sonuç olarak türkiye'de yaptığımız zaman işimizden olmamıza yol açacak hadisedir bu.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  İşçinin ne zaman hakı olduki?

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Darısı Türkiyeye

" Fransa’da çalışanlara dijital kopma hakkı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Fransa’da çalışanlara dijital kopma hakkı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Fransa’da çalışanlara dijital kopma hakkı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "