Okunma

Fren pedalsız otomobiller geliyor!


24 Temmuz 2017 Pazartesi 11:00
Fren pedalsız otomobiller geliyor!

Nissan Leaf aracı, yüzde 100 elektrikle olmakla kalmayıp, hızlanma ve yavaşlamanın tek pedaldan yapıldığı bir otomobil olacak. Yeni sistem, sürücüleri şehir içinde iki veya üç pedal arasında geçiş yapmaktan kurtararak sürüş konforu sunacak.

E-Pedal nedir?

E-Pedal siteminde aracın hızlanmasını ve yavaşlamasını sağlamak için tek pedal kullanılmaktadır. Sürücü otomobilin yavaşlamasını istediğinde yapması gereken tek şey ayağını pedaldan yavaşça çekmek. Rejeneratif frenleme teknolojisi denilen bu sistem sayesinde daha konforlu bir ulaşım sağlanabilecek. Ayrıca frenleme esnasında kaybolan kinetik enerji, aküyü şarj etmek için kullanılacak ve böylece akünün daha az şarj edilmesine yardımcı olur. Nissan’ın E-Pedal sistemi ile çok dik yokuşlarda bile herhangi bir şey yapmaya gerek kalmadan araç, bulunduğu konumda durabilir.

17-07/24/e-pedal-nasil-calisir-shiftdelete.jpg

Sürüşleri daha güvenli, daha verimli ve daha rahat hale getirecek olan E-Pedal teknolojisi, aslında yeni bir teknoloji değil. E-Pedal teknolojisi daha önce BMW i3, Volkswagen Golf ve Chevrolet Bolt EV araçlarında kullanılmıştı. Ancak Nissan, kendi sisteminin daha kararlı çalıştığını iddia ediyor.

::Elektrikli otomobiller kullanılan E-Pedal sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Aşağıdaki videodan E-Pedal sisteminin nasıl çalıştığını izleyebilirsiniz.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

29 yorum - “Fren pedalsız otomobiller geliyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Şu anda böyle bir şey yapılsa bile henüz genel olarak kullanılacak bir şey olduğunu düşünüyorum. Dünyanın tek pedal sistemine geçmesi için henüz çok vakti var…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Gelişimi ilerleticek dal bulamayınca,pedallara göz ***** düşkün insanlar bile ***** otomatik vitesli aracı kullanmayan binlerce insan tanı***** bende ***** bu yüzden almak istediğim model ve markadan vazgeç***** gelişim istiyorlar ***** üzerine odaklansı***** ve ya mazot olmaksızın ciddi başarı ve depolama sunucak sistem ü***** bunuda yapmaz malum petrol göz bebeği dünyada öyle bi motor çıkarsalar bianda kendileriyle birlikte tüm sahip olduklar herşey yok olur.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  otomatik vitesle elimizden alınan kontrolü artık komple elektronik bir devreye aktardılar. çok saçma

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Şu an için pek mantıklı bir şey değil, daha zamanı var bunun

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Tesla dat bile bu var ki adamlar normal fren de koymuş

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Ayağın kaşınsa, aniden ayağını kaldırsan?

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Saçma ayağım hep pedalda mı olcak ayağımızı kaldırsak ani fren oluyor bu mantıkla

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Ben sevmedim bu isi, 3 pedalda olmali yoksa benden uzak olsun. Ben daha otomatik vitesi kabbulenemedim. Otomatik vites olunca bir eksik hissediyorum simdi birde fren pedali gidecek diyorsun.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Saçmalık, motor çalışma prensibine aykırı, bilmediğimiz başka bir şey varsa o başka ki sanmam. Start-stop gibi lüzumsuz birşey şimdilik

 10. SDN Okuru dedi ki:

  önüne birşey çıkarsa

 11. SDN Okuru dedi ki:

  98 model E30 var tek pedal nissan yenimi keşfetmiş

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Peygamber vitesi ne olacak?

 13. SDN Okuru dedi ki:

  beyler motorun yakıtı çok yüksek olur böylesi durumda

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Bunun benzeri turkiyede var firma yazacam derindere toyota elektriklerseBen kullanıyorum ani fren harici mesafeyi korursan fren yapmadan güzelliklerin

 15. SDN Okuru dedi ki:

  ani frende ne yapıcaz

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten var böyle araçlar yokmuş gibi başlık atmanız cahilliğinizden mi?

 17. SDN Okuru dedi ki:

  peki fren elektronik bir arızadan dolayı tutmadı o zaman kaza olunca sürücü mü suçlu olacak ? nissan mı ?

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Elektronik fren pedalına güvenmekmi ? Hemde nissan diyelim sensör bozuldu veya sistem çalışmadı hidrolik fren den daha güvenlisi var mı ? Bmw I8 de bile kullanmadı bu teknolojiyi

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Yani sadece gaza basarken mi araç gidiyor?

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim ülkede tutmaz.. Bizde yaylar kendini aracın önüne atıyor…

" Fren pedalsız otomobiller geliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Fren pedalsız otomobiller geliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Fren pedalsız otomobiller geliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "