Fujitsu 16 Bin SAP Kullanıcısı ile Rekor Kırdı


23 Haziran 2010 Çarşamba 09:49
Fujitsu 16 Bin SAP Kullanıcısı ile Rekor Kırdı

Fujitsu, sanallaştırma projelerindeki başarısı ile rakip tanımayan PRIMERGY sunucu ailesiyle rekor üstüne rekor kırıyor. Fujitsu mühendislerinin modellediği son SAP testi şaşırtıcı sonuçlarıyla PRIMERGY’nin üstün performansını bir kez daha kanıtladı.

Bu alanda yaygın olarak kullanılan SAP SD Benchmark testiyle yapılan ölçümlemelerde PRIMERGY sunucular, 16.000 kullanıcıyı taşıyacak performansı ve 87,800 SAPS derecesiyle çarpıcı bir rekora imza attı. Bu oran, bugüne kadar sanal ortamda gerçekleştirilen en yüksek SAP performansını gösteriyor (Toshiba ve Fujitsu Güçlerini Birleştirdi).

 

Sertifikalı ilk sanal SAP testi

Fujitsu mühendisleri sanallaştırılmış SAP kullanımı için yaptıkları bu testte, Intel Xeon 5500 serisi işlemcileri kullanan PRIMERGY sunucularıyla birlikte sadece genel ayarları yapılmış vSpehere işletim ortamını kullanarak bu iddialı sonuca ulaştılar. Bu test aynı zamanda sanallaştırılmış ortamda sertifikalandırılmış ilk üç katmanlı SAP SD Benchmark olarak da tarihe geçti.

Bu arada MaxDB veritabanı ve SuSE Enterprise Linux işletim platformu kullanılan test ortamında, sanallaştırılmış üç katmanlı SAP uygulamalarının, Linux platformlarında çok yüksek bir performans sergilediğini de kanıtlıyor.

 

 Fujitsu PRIMERGY sunucular üzerindeki  sanal SAP uygulamaları, verimlilik ve performans anlamında yeni bir dönemi başlatıyor.

 

Üç Katmanlı SAP Testi Nedir?

İki katmanlı testlerin yapılandırılmasında uygulama ve veritabanı aynı sistem üzerinde çalışır. SAP uygulamasının oluşturduğu yazılım kopyaları (instance) mikroişlemciyi (CPU) tam kapasite kullanırken, veritabanı ise işlemci kapasitesinin sadece % 10’unu meşgul eder. Üç katmanlı yapılandırmada ise uygulama ve veritabanı, farklı veri yüklerine sahip ayrı sistemler üzerinde çalıştırılır.

Bu modelde çok geniş bir sabit disk alanı kullanan veritabanı yazılımı, yüksek kapasiteye sahip paylaşımlı geniş bellekten faydalanırken, mevcut tüm işlemci kapasitelerini kullanmaya çalışır. Ancak bu yolla çok fazla sayıda SAP kullanıcısını destekleyebilir.

Üç katmanlı SAP modelinde ayrı sunucular üzerinde çalıştırılan SAP uygulaması ve veritabanı, sürekli birbirleriyle iletişim kurmak zorunda olduğu için bilgisayar ağı üzerinde yoğun bir veri trafiği oluşturur. Dolayısıyla böyle bir model üzerine kurulan testte, sadece sunucu işlemcileri değil, aynı zamanda sunucular üzerindeki diskler ve ağ trafiğini yönetmek zorunda olan arabirimler de şiddetli bir stres altında çalışır.

 

PRIMERGY’nin Ateşle İmtihanı

Fujitsu mühendislerinin modellediği üç katmanlı SAP testinde uygulama katmanın Fujitsu’nun yedi adet PRIMERGY BX900 blade sunucusu kullanıldı. Bu sunucuların her birinde iki adet Intel Xeon x5560 dört çekirdekli 2.8 GHz işlemci ve 36 GB RAM bellek bulunuyordu.

Veritabanı katmanında ise iki adet dört çekirdekli 2.9 GHz Intel Xeon x5570 işlemcisi ve 96 GB RAM belleği olan PRIMERGY RX300 S5 server kullanıldı. Veritabanı kayıtlarını ve veriyi saklamak için ise 78 adet sabit disk kullanan veri depolama sistemi kullanıldı (Fujitsu’dan Avrupa Çıkartması).

Veritabanı sunucusu, veri depolama sistemindeki iki özel işlemciye çift çıkışlı 4-Gbit fiber kanal adaptörle doğrudan bağlandı. Test istemcileri, uygulamayı 4 soketli PRIMERGY RX600 üzerinde sunum (presentation layer) katmanında çalıştırdı.

:: Sunucu sistemlerinde hangi marka ve modeli tercih edersiniz?

 
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Fujitsu 16 Bin SAP Kullanıcısı ile Rekor Kırdı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Fujitsu 16 Bin SAP Kullanıcısı ile Rekor Kırdı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Fujitsu 16 Bin SAP Kullanıcısı ile Rekor Kırdı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
  2. 2 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  3. 3 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  4. 4 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  5. 5 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
  6. 6 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  7. 7 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  8. 8 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  9. 9 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  10. 10 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)