Full HD mi 4K mı? TV alırken nelere dikkat edilmeli?


20 Nisan 2021 Salı 13:45
ABONE OL
Full HD mi 4K mı? TV alırken nelere dikkat edilmeli?

Hayatımıza renk katan teknolojik ürünlerin başında şüphesiz televizyonlar geliyor. Kullanım süresi en uzun olan elektronik cihazlardan biri olan televizyonlar 6 ila 10 yıl arasında ömre sahip. Kullanıcılar uzun süre değiştirmeden kullanacakları için yeni televizyon almadan önce ciddi araştırmalar yapıyor. Burada bütçenin de önemli olduğunu belirtelim. Peki televizyon alırken nelere dikkat edilmeli, Full HD mi 4K mı almalı? Detaylı bir şekilde masaya yatırdık.

Full HD mi 4K mı, TV satın alırken dikkat edilmesi gerekenler

Televizyon satın alırken dikkat edilmesi gereken birçok kriter vardır. Bunların başında şüphesiz panel teknolojisi, görüntü kalitesi ve yazılım gibi detaylar geliyor. Satın almadan önce iyice araştırılması gereken bu konu, kullanıcıların televizyondan alacağı verimin üst seviyede olması için oldukça önemli. TV satın almadan önce dikkat edilmesi gereken diğer detaylar şöyle:

 • Panel teknolojisi
 • Ekran çözünürlüğü
 • Boyutu
 • Hertz değeri
 • İşletim sistemleri
 • Ses sistemi

Panel teknolojisi

Full HD mi 4K

Televizyon satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta panel teknolojisidir.

Belki de TV satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli detay olan panel teknolojisi, kullanıcıların en çok gözden kaçırdığı hususlardan biridir. Piyasada LCD, LED, OLED ve QLED gibi panel teknolojilerine sahip olan yüzlerce TV modeli varken bu teknolojiler fiyatlarına göre değişiklik göstermektedir.

Uygun fiyatlı televizyonlar genellikle LCD panel teknolojisine sahiptir. Sıvı kristal ekran anlamına gelen bu panel teknolojisi, düşük güç tüketimi olan televizyonlarda kullanılır. Bu teknoloji, görüntü üretmek için floresan lambaya ihtiyaç duyar.

Full HD mi 4K

OLED panel teknolojisi genellikle amiral gemisi televizyonlarda mevcuttur.

Bir diğer ekran teknolojisi de LED panellerdir. Bu paneller LCD’lerle aynı teknolojiyi kullanır. Aralarındaki fark ise LCD’ler floresan aydınlatma kullanırken LED paneller ise LED aydınlatma kullanır. Bu panel teknolojisi, genellikle orta seviye televizyonlarda mevcuttur.

En çok tercih edilen panel teknolojilerinden biri de QLED‘dir. Bu teknoloji, LCD ve LED panellerdeki gibi arkadan aydınlatma kullanır. QLED, OLED panellere göre daha uygun fiyatlı olduğu için kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilir. QLED panellerde de renkler oldukça canlı ve gerçekçidir.

Bir de adını bu yıl televizyonlarda sıklıkla duyacağımız Mini LED panel teknolojisi var. Üst düzey parlaklık ve netlik konusunda oldukça başarılı olan teknoloji, LCD ekranları aydınlatmak için küçük LED modüllerine sahip.

Üst düzey televizyonlar ise genellikle OLED panel teknolojisine sahiptir. OLED paneller kendi ışıklarını ürettikleri için LED, LCD ve QLED panellerdeki gibi arkadan aydınlatma kullanmaz. Bu nedenle OLED televizyonlar, oldukça ince ve şık durur. OLED teknolojisi, ışık yayan pikseller sayesinde görüntü oluşturur. Bu nedenle OLED panellerdeki renkler oldukça canlı ve gerçekçidir. OLED panellerin üretiminin oldukça zor olmasından dolayı, fiyatları oldukça yüksektir.

Ekran çözünürlüğü

Full HD mi 4K

Full HD mi 4K mı en çok merak edilen konulardan biridir. Televizyon piksel sayısı ne kadar fazlaysa elde edilen görüntü de aynı oranda detaylı olur.

Televizyon satın alırken dikkat edilmesi gereken detaylardan biri de ekran çözünürlüğüdür. Full HD, 4K (UHD) ve 8K olmak üzere ekran çözünürlükleri, fiyatlarına göre değişiklik göstermektedir. Genellikle düşük seviyeli televizyonlar Full HD çözünürlüğe sahipken, orta seviye televizyonlar 4K ve üst seviye televizyonlar ise 8K çözünürlüğe sahiptir.

Full HD çözünürlüğe sahip televizyonlarda 2.073.600 adet piksel, 4K çözünürlüğe sahip televizyonlarda 8.294.400 adet piksel ve 8K çözünürlüğe sahip televizyonlarda ise 33.177.600 adet piksel vardır. Piksel sayısı ne kadar fazlaysa elde edilen görüntü de aynı oranda detaylı olur.

Ekran boyutu

televizyon

Televizyon ekran boyutu izleme mesafesine uygun seçilmelidir.

Ekran boyutu, tamamen kişinin kendi tercihine kalmış. Ancak burada televizyonu izleme mesafenize göre karar vermeniz gerektiğini belirtelim. Aynı zamanda televizyonu koyacağınız odanın büyüklüğü gibi detaylar da oldukça önemli.

Ekran yenileme hızı

Gerçek ekran yenileme hızı 100Hz’nin altında olmamalıdır.

Televizyonlarda ekran yenileme hızı, telefonlar ve bilgisayarlarda da dahil olmak üzere oldukça önemli bir detaydır. Eğer üst seviye bir televizyon satın alacaksanız, gerçek ekran yenileme hızının 100Hz’nin altında olmaması gerekir.

İşletim sistemi

televizyon

En çok tercih edilen televizyon işletim sistemi Android TV’dir

Tıpkı telefonlar ve bilgisayarlarda olduğu gibi televizyonlarda da işletim sistemi vardır. TV tarafında en çok kullanılan işletim sistemi şüphesiz Android TV‘dir. Bu nedenle televizyon satın almadan önce ilk yapmanız gereken şey, TV’nin hangi işletim sistemini kullandığını öğrenmektir.

Ses sistemi

televizyon

Televizyon satın alırken Dolby Atmos gibi teknolojileri kullanan modelleri tercih edin

Televizyon satın alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer detay ise kesinlikle ses sistemidir. Özellikle bazı televizyonlar, yüksek fiyatlara satılmasına rağmen kullanıcılara yeterli düzeyde ses deneyimi sunamazlar. Bu nedeni içerisinde bulunan ses teknolojisinin yeterli kalitede olmamasıdır. Özellikle Dolby Atmos gibi ses teknolojileri kullanan televizyonları tercih etmenizi öneririz.
yazarTunahan Karakış

İlk bilgisayarını 7 yaşında edinen Tunahan, o günden itibaren teknolojiye ve video oyunlarına karşı hep ilgili oldu. Yakın zamanda yolu SDN ile kesişen Tunahan, edindiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
14 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

Siz geriden takip ediyorsunuz sanırım .mini led teknolojisi çıktı .full HD mi diyon abla sen

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

hz yenileme hızından bahsedilmemiş,o da çok önemli bir detay

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

Ben okuduğumda niye görünüyordu? Bidaha oku bence

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

4k tabikide full hd mi kaldı artık yeni bir tv almak isteyenler de samsung dan başka marka bir marka önermiyorum doğru düzgün marka yok ne yazikki piyasa lideri samsung dünya genelinde

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

5 senedir 4k kullanıyorum bir dahakine 8k

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

Ben 100hz panelli bir tv görmedim dlgamı geçiyorsunuz

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
25 gün önce

100Hz TV var araştırabilirsin sadece çok pahalılar ama onu dışında varlar

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

Neden çift tünerden bahsetmediniz 2018 in yarı yılında ARÇELİK 4K TV piyasa degerlerinin üst seviyelerinde bu TV yi çıkardı bizlere sundu kullanıyorum vede memnunum hem maçı aynanda dizimi seyrediyorum tv almak isteyenlerin DİKKATİNE. SAYGILAR

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

Dahili uydu nasil olmali onuda belirtseydiniz.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

Q led Çok iyi Full Array Direk Arkadan Aydınlatma VA panel TV ler..Kalitesi ortayaya çıkıyor. Full Array 16 x Samsung Q55″ 95T 4 K .. Full Array 8X Samsung Q55″ 80T 4K . Tv Tavsiyemdir.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

Kuantum led

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

Arkadaş kaç kere yazdım “oldukça” belirteci “çok” anlamına gelmez daha düşük bir seviye olan “olabildiğince, yeterince, epeyce” anlamlarına gelir diye. Hala ısrarla aynı yanlışı yapıyorsunuz. Açıp bir sözlüğe bakmak bu kadar mı zor? Türkçe öğrenmek zor mu geliyor?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

Android olsun gerisi teferruat

Can Gorur
Can Gorur
26 gün önce

Baslik ve icerik birbirinden bagimsiz, sadece tanimlari netlestirmissiniz. Tavsiye niteliginde bilgi yok

" Full HD mi 4K mı? TV alırken nelere dikkat edilmeli? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Full HD mi 4K mı? TV alırken nelere dikkat edilmeli? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Full HD mi 4K mı? TV alırken nelere dikkat edilmeli? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
 2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
 3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
 4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
 5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
 6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
 7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
 8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
 9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
 10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!