Okunma

Galaksimizin müziği yapıldı!


04 Mayıs 2018 Cuma 23:00
Galaksimizin müziği yapıldı!

Bir bilim insanı olan Greg Salvesen tarafından, astronomik veriler kullanılarak galaksimizin müziği yapıldı. Galaksimizin müziği için akustik bas, piyano, saksafon gibi farklı enstrümanlar ile kullanıldı.

Galaksimizin müziği: “Milky Way Blues”

Santa Barbara California Üniversitesi’nden Greg Salvesen tarafından oldukça ilginç bir çalışmaya imza atıldı. Salvesen, gerçek astronomik verileri kullanarak galaksimizin dönüşünü müziğe dönüştürdü ve “Milky Way Blues” (Samanyolu Blues) parçasını yaptı.

AstroSoM adı verilen bu projede dünyamız, müzik için başlangıç noktası gibi düşünüldü. Daha sonra radyo teleskobundan elde edilen veriler kullanıldı. Bu veriler, galaksimizdeki gazların bize yaklaşma ve bizden uzaklaşmasını içermekteydi.

Bize doğru gelen gazlara yüksek bir nota ve mavi bir renk verilip, uzaklaşan gazlara düşük nota ve kırmızı renk verildi. Bu, genellikle caz, rock ve blues müziğinde sıklıkla kullanılan ve oktav başına beş nota içeren pentatonik ölçek oluşturmak için kullanıldı.

galaksimizin müziği

Daha sonra gazın farklı fazlarını belirtmek için farklı araçlar kullanıldı. Atomik faz için akustik bas, moleküler evre için piyano, iyonize faz için saksafon kullanılarak ortaya galaksimizin müziği çıkarıldı. Bilim ve müziğin buluştuğu bu çalışma, uzaya oldukça farklı bir şekilde bakış açısı getirmesiyle dikkat çekiyor.

Aşağıdaki video ile bu müziği dinleyebilirsiniz.

Samanyolu müziği hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Galaksimizin müziği yapıldı!”

  1. MMuxtar dedi ki:

    Uygulama guncellendikten sonra link halinde oluyor sadece, video izlemek imkansiz

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Müziğin yapımında VST dediğimiz sanal enstrumanlar kullanığmış, keşke daha kaliteli bir VST veya gerçek enstruman kullanılsaymış daha da iyi olurmuş.

" Galaksimizin müziği yapıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Galaksimizin müziği yapıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Galaksimizin müziği yapıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "