Galatasaray Sosyal Medya’da Lider


22 Ekim 2012 Pazartesi 06:38
Galatasaray Sosyal Medya’da Lider

Bir transfer haberini ilk defa gazetelerde okumayışımın, ilk kez TV’de izlemeyişimin üzerinden sanırım yıllar geçmiştir. Ben biraz internetle içli dışlı olduğumdan mıdır, yoksa spor sevgimizi sosyal medyaya yansıttığımızdan mıdır bilinmez, yeni haberleri, yeni transferleri, maç skorlarını hatta maçların gidişatını bile internetten takip eder olduk.

Twitter‘da hashtag’ler havada uçuşuyor. Futbol kulüpleri ile ilgili etiketler bir an olsun Twitter gündeminden düşmüyor. Spor ile, hatta özellikle futbolun içinden bir şeyler her zaman var. Biz de tüm bunları Galatasaray‘la konuşmak için, Türk Telekom Arena‘nın yolunu tuttuk ve Galatasaray‘ın sosyal medya hesaplarını yöneten Nurkan Kırkan ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Sami Eyidilli: Merhaba Nurkan. Sanıyorum sosyal medyada en çok Facebook’Ta aktifsiniz, rakam olarak da orası ön plana çıkıyor. Türkiye’de açık ara lider konumdasınız ancak dünyadaki durum nasıl? Galatasaray, dünyada da ön plana çıkıyor mu?

Galatasaray: Gerek resmi Facebook sayfamız, gerekse Twitter hesabımızla sosyal medyada aktifiz ancak rakamsal olarak Facebook’ta 7.5 milyon takipçi sayımızla açık ara öndeyiz. Türkiye’de en yakın rakibimizle aramızda 1.5 milyona yakın fark var.

Dünyadaki futbol takımları arasında Facebook’ta ilk 10 içerisindeyiz. Facebook ile belli yenilikler ve geliştirme çalışmaları konusunda görüşüyoruz, bu projelerin hayata geçmesinin ardından ilk 5 içerisine girmeyi hedefliyoruz.

Sami Eyidilli: Mobil tarafa da ciddi bir önem verdiğinizi görüyorum. Hangi akıllı telefonlarda var uygulamalarınız? Belki bunların indirilme rakamlarını da paylaşırsın bizimle.

Galatasaray: Sizin de belirttiğiniz gibi mobil alanda son derece aktif ve güçlüyüz. Galatasaray olarak iPhone, iPad, Android ve Bada için resmi uygulamalarımız bulunuyor. Taraftarlarımız, Google Play ve Apple Store’dan bu uygulamaları indirebiliyor. Rakamlardan bahsedecek olursak tüm uygulamalar toplamda 150.000’in üzerinde kullanıcıya sahip. Mesela GSTV’yi iPhone üzerinden takip eden yaklaşık 10.000 taraftarımız var.

Sami Eyidilli: Facebook’tan canlı yayın yaptığınız bir platform var, yine buradan yarışmalar yapıyorsunuz sürekli olarak. Katılım nasıl bu tarz yarışmalara?

Galatasaray: Evet, Facebook üzerinden GSTV’yi canlı olarak yayınlıyoruz. Türkiye’de ve Avrupa’da bunun başka bir örneği henüz yok. Aylık yaklaşık olarak 50.000 taraftarımız Facebook üzerinden GSTV’yi izliyor. Ayrıca Dailymotion ve Galatasaray.com üzerinden de kanalımız canlı olarak yayınlanıyor. Böylece üç platform üzerinden taraftarlarımızın canlı olarak GSTV’yi izlemelerini sağlıyoruz. 

Bahsettiğiniz yarışmaları gerek Facebook gerekse Twitter üzerinden belirli periyotlarla gerçekleştiriyoruz. Katılım oranı inanılmaz yüksek. Özellikle forma ya da bilet hediye ettiğimiz yarışmalara taraftarımızın ilgisi çok büyük oluyor.

Sami Eyidilli: Sadece Facebook ve Twitter’da değil, diğer alternatif kanallarda da mevcutsunuz. Google+ ya da Foursquare mesela. Hepsi de aktif olarak kullanılıyor öyle değil mi?

Galatasaray:  Kesinlikle. Google+ Hesabımız Türkiye’de onaylı olan ender hesaplardan bir tanesi. Aynı zamanda onaylı tek spor kulübü hesabı. Geçtiğimiz günlerde “Galatasaray” adını da Google+’ta aldık. Şu an plus.google.com/Galatasaray+ adresinden taraftarlarımız hesabımıza ulaşabilmekte. 55.000 taraftarımız bizi +1’emiş durumda. Google+’ın Türkiye’deki popülaritesi göz önüne alındığında önemli bir rakam. Yine Foursquare’de onaylı hesabımız bulunmakta. Diğer mecralarda olduğu kadar Foursquare’de aktif değiliz ancak şu anda geliştirdiğimiz birkaç projeyle önümüzdeki günlerde buradaki etkinliğimizi de arttıracağız.

Dailymotion ise ayrıca övündüğümüz işlerden birisi.Dailymotion’da hem Galatasaray hem de GSTV olarak sayfalarımız bulunuyor. Galatasaray adlı alanımıza, daha önce Galatasaray.com’da bulunan ve şu an resmi YouTube sayfamızda yer alan tüm videolarımız ekleniyor. GSTV tarafında ise 7/24 online yayın yapıyoruz. Daha önce de bahsettiğim gibi Türkiye’de ve Avrupa’da hiçbir spor kulübü ücretsiz ve canlı olarak hiçbir platform üzerinden yayın yapmıyor. Galatasaray Spor Kulübü olarak her zaman ilklerin kulübü olduk, olmaya da devam edeceğiz.

Sami Eyidilli: Son zamanlarda tüm dünyada özellikle futbolcuların Twitter’a yazdıkları şeyler olay oluyor. Galatasaray oyuncuları arasında sence Twitter hesabını en aktif şekilde kullanan isimler kimler?

Galatasaray: Oyuncularımızın pek çoğu Twitter’da son derece aktif. Twitter hesabını en etkin şekilde kullanan ilk aklıma gelen isimler; Felipe Melo, Yekta Kurtuluş, Tomas Ujfalusi, Mertan Caner Öztürk, Fernando Muslera. Tabi sadece futbolcularımız değil, basketbolcularımız ve voleybolcularımız da gayet aktif. Örneğin, yeni transfelerimizden David Hawkins.

Sami Eyidilli: Son yaptığınız bir anlaşma ile resmi arama motorunuzu Yandex olarak seçtiniz ve GSYandex ortaya çıktı. Çok ciddi ve bu da dünyada bir ilk. Bununla ilgili neler söylemek istersin?

Galatasaray: Bir spor kulübü ile bir arama motoru arasında ilk defa imzalanan stratejik işbirliği anlaşması sonucunda, Galatasaray taraftarları aradıkları tüm soruların cevaplarını, kendileri için özel hazırlanan gsyandex.com web sitesi üzerinden bulma imkanına sahip oluyorlar. Dijital ve sosyal medyaya ne kadar önem verdiğimizin de bir göstergesi aslında bu. Hala çalışmalarımız devam ediyor GSYandex üzerinde. Güzel proje. Taraftarlarımız memnun, biz memnunuz ve Yandex memnun. Güzel gidiyor her şey.

Ay sonunda umarız  Yandex teknolojileri ile hazırlanan galatasaray.net uzantılı e-mail adresleri de kullanılmaya başlanacak. Taraftalarımız, @galatasaray.net uzantılı e-posta hizmeti için Ekim ayı sonunda ön kayıt yaptırabilecekler. Galatasaray.net uzantılı e-posta adresine sahip taraftarlar, Yandex’in teknolojik altyapısı sayesinde sınırsız kapasiteli e-posta kutularına sahip olacak ve 3GB’a kadar boyutta dosya iletileri gönderebilecekler. Taraftarlarımız zaten biliyorlar ama bir kez daha vurgulamakta fayda var gsyandex.com arama motoru ve e-mail hizmetlerini kullananlar bu uygulamalar üzerinden kulüplerine maddi katkıda bulunmuş olacaklar.

Sami Eyidilli: Son olarak, sosyal medya alanında aldığınız ödüller de var. Bu konuda Türkiye’de lider spor kulübü olarak sadece futbola değil, diğer dallara da ilgi göstermeniz bence çok güzel. Gelecekte neler planlıyor Galatasaray sosyal medyada ve internet tarafında?

Galatasaray: Türkiye’de sosyal medya alanında düzenlenen ilk ve tek ödül töreni olan Sosyal Medya Ödülleri’nde 2011 yılı Spor Kulübü Kategorisi’nde 1. seçildik. Ayrıca İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Kulübü tarafından düzenlenen Sosyal Medya Ödülleri’nde “Sosyal Medyayı En Etkili Kullanan Spor Kulübü Ödülü” de Galatasaray’a ait.  Almanya’nın Wolfsburg kentinde Volkswagen Arena’da düzenlenen II. Sosyal Medya ve Spor Zirvesi’ne Türkiye’den katılım gösteren tek Türk takımı da yine Galatasaray’dı. Sosyal medya alanında hayata geçirmeyi planladığımız pek çok projeyle ödüllerimize her geçen gün yenilerini ekleyeceğimize inanıyoruz. Bu bağlamda şuanda projelerimizi açıklamaktan ziyade taraftarlarımıza bizleri takip etmelerini ve kendilerini çok keyifli yeni işbirliklerinin beklediğini söylemek istiyorum.

Sami Eyidilli: Bu güzel röportaj için teşekkür ederiz.

Galatasaray:  Ben teşekkür ederim.

:: Galatasaray ve diğer kulüplerinin internet ve sosyal medyadaki varlığını nasıl değerlendiriyorsunuz? Sosyal medyada spor ve futbolun bu kadar çok konuşulması hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Galatasaray Sosyal Medya’da Lider”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  boş işler bunlar.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Sizin stadinizda sampiyon olduk fenevbahceliler ne konusuonuz ayrica elinizde super kupayida aldik

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  çekemeyenler gelmiş yine konuya. onlara tavsiyem bunu taksınlar:

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Kedi ciğer ilişkisi.

 5. Ziyaretçi dedi ki:
  Alıntı muratteas Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Bak kardo geçen sezondan.

  Geçtiğimiz sezon Şükrü Saraçoğlu’nda oynanan 22 resmi maça, 735 bin 221 seyirci geldi.

  konuyu çarptırma şimdi en başta dedin hangi maçınız tam dolu şimdi 22 maçın toplamını yazıyorsun bana
  Ayrıca son maçtaki taraftarları da sayıyorsun demi.Hani şu şampiyonluk maçında şampiyon olmayı bekleyipte sonradan eve dönenler

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Şükrü Saraçoğlu’nda oynanan 22 resmi maça, 735 bin 221 seyirci geldi.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  son olarak ***** da devereye girdi

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Ya ne olacaktı?Suçlu oldukları halde, Türkiye futbolunu kirlettkileri halde bizi suçlayan (bkz: suçlu psikolojisi) arkadaşlar düşünsün…

 9. Ziyaretçi dedi ki:
 10. Ziyaretçi dedi ki:
  Alıntı ua23ua Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  doğru Türkiye rekoru Kombine satışınıda klavye başında yaptık

  Şu stadın inşası başlamadan satılan ve bu seneye kadar olan kombineleri bu yıl satmış gibi gösterip, Türkiye rekoru kırdığınızı sanıyorsunuz ?

  Derbi harici hangi maçlarda tam kapasite çekti ?

 11. Ziyaretçi dedi ki:
  Alıntı muratteas Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Klavye başı taraftarları olduğundan dolayı.

  doğru Türkiye rekoru Kombine satışınıda klavye başında yaptık

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Klavye başı taraftarları olduğundan dolayı.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  oda bişey mi 4 haftadır yeniliyoruz berabere kalıyoruz yeniyoruz yine Lideriz

" Galatasaray Sosyal Medya’da Lider konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Galatasaray Sosyal Medya’da Lider ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Galatasaray Sosyal Medya’da Lider ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı! Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı!
 2. 2 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 3. 3 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 4. 4 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 5. 5 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 6. 6 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 7. 7 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 8. 8 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 9. 9 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 10. 10 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!