Galaxy Note 10 işlemci üretimi ticari engele takıldı


16 Temmuz 2019 Salı 09:36
Galaxy Note 10 işlemci üretimi ticari engele takıldı

Güney Kore ve Japonya arasında bir süredir ticari sorunlar yaşanıyor. Bu ticari sorunlardan en fazla etkilenen de büyük şirketler oluyor. Son olarak, Samsung Galaxy Note 10 işlemci üretiminin bu sorunlardan etkilendiği ortaya çıktı. Çıkan haberlere göre, Galaxy Note 10 işlemci üretimi yavaşladı.

Galaxy Note 10 işlemci üretimi yavaşladı

Samsung cephesinden ortaya çıkan haberlere göre şirket Exynos işlemci için hedef üretimini yüzde 10 oranında azalttı. Galaxy Note 10 işlemcisi olacak olan bu işlemci için yaşanan kaybın önümüzdeki ay kapatılacağı düşünülüyor.

Samsung konuyla ilgili resmi açıklama yapmaktan kaçınsa da pazar araştırmacıları üretimin yavaşladığının altını çiziyor. Japonya hükümeti kimyasal ürünlerin tükenmesinden çekindiği için teknoloji devinin üretim hattında düzenleme yapmış olabilir. İşlemcilerin ve ekranların üretiminin temeli olarak kabul edilen florlanmış poliimid ve hidrojen florür gibi kimyasallardan Japonya’nın elinde kısıtlı miktarda bulunuyor.

Samsung, bir amiral gemisi modelini satışa çıkarmadan önce işlemci ve ekran dahil olmak üzere üretim tesislerinde tam kapasite olarak çalışmayı tercih ediyor.

Galaxy Note 10 işlemci üretimi ile ilgili aksamalara rağmen 7 Ağustos’ta tanıtılacak. Akıllı telefon New York’ta düzenlenecek olan lansmanın ardından ABD ve Güney Kore’de 23 Ağustos günü satışa çıkacak.

Güney Kore ve Japonya ticari savaşı

Daishin Securities isimli araştırma şirketinden Lee Su-bin, Güney Kore ve Japonya arasındaki ticari sorunlara dair açıklamalarda bulundu. Su-bin, Japon hükümetinin bir ihracat yasağı planlamadığının altını çizdi. Ancak, Japon teknoloji endüstrisinde Güney Koreli teknoloji şirketlerinin önemli birer oyuncu olduğu göz önüne alınınca, ticari kısıtlamaların söz konusu şirketleri olumsuz yönde etkileyeceğini kabul etmek gerekiyor. Ticari kısıtlamalar, küresel açıdan elektronik endüstrisine zara veriyor.

Japonya aldığı kararlar bazı yüksek teknoloji ürünleri üzerinde kısıtlama getirdi. Güney Koreli şirketlerin yönünü ABD’ye çevirmesine neden olan bu kısıtlamalar, Güney Kore cephesinde tedirginlikle karşılandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Güney Kore Devlet başlanı Moon Jae-in, bu kısıtlamaların Japonya’yı daha derinden etkileyeceğine dikkat çekti.

İki lüke arasında uzun yıllardır devam eden ekonomik iş birliğini baltalayan bu karar, Japonya’nın geçmişteki olaylar nedeniyle Güney Kore‘yi cezalandırmak istediği şekilde de yorumlandı.

Güney Kore de konuyla ilgili karşı hamle yapmakta gecikmedi. Japon mallarını boykot eden ülke, Japonya’ya seyahat yasağı kararı da aldı.

Güney Kore şimdilerde Japon menşeili ürünlere ve ekipmanlara olan bağımlılığı azaltmak için yeni yollar arıyor. Bunun için yakın zamanda Güney Kore Dışişleri Bakanı Kang Kyung-wha, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüştü. Kyung-wha görüşmesinde, Japonya’nın bu kararının üç ülke arasındaki ilişkileri olumsuz etkileyeceğini belirtti.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Galaxy Note 10 işlemci üretimi ticari engele takıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Galaxy Note 10 işlemci üretimi ticari engele takıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Galaxy Note 10 işlemci üretimi ticari engele takıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  2. 2 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  3. 3 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  4. 4 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  5. 5 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  6. 6 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  8. 8 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  9. 9 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  10. 10 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti