Okunma

Galaxy S8 iris tarayıcısı ne kadar güvenli?


23 Nisan 2017 Pazar 17:00
Galaxy S8 iris tarayıcısı ne kadar güvenli?

Uzun süredir kullanımda olan ve en çok tercih edilen kimlik doğrulama yöntemi olan parmak izi tarayıcısının yerini iris tarayıcısı mı alacak? Samsung’un Galaxy S8+‘de kullandığı iris tarayıcısını geliştiren şirket, iris tarayıcısının FBI’ın parmak izi okuma teknolojisinden üç kat daha güvenli olduğunu iddia ediyor.

İris tarayıcısı parmak izi okuyucudan çok daha güvenli

Galaxy S8’in iris tarayıcısını geliştiren Princeton Identity şirketinin CEO’su Mark Clifton‘a göre FBI, parmak izi başına 13 farklı tanımlama kullanıyor. Bu yüzden 10 parmağın hepsinde 130 benzersiz tanımlayıcı kullanıyor.

17-04/23/iris-tarayici.png

Galaxy S8’in iris tarayıcısı, tek bir iriste 200‘e kadar tanımlayıcı özelliği kaydedebiliyor. Her iki gözde toplamda 400 tanımlayıcı kaydedebiliyor. Galaxy S8’in kamerası, tanımlamaları doğru bir şekilde kaydetmek için yakın kızıl ötesi filtre kullanıyor.

17-04/23/iris-tarama.jpg

İki farklı teknolojiyi karşılaştırmak belki haksızlık olabilir. Ancak bugünlerde piyasaya çıkan bir akıllı telefonda bulunan tanımlayıcı teknolojinin, FBI’ın parmak izlerini doğrulamak için kullandığı teknolojiden daha güvenli olması gerçekten çok etkileyici. FBI’ın kimsenin bilmediği diğer teknolojileri de kullandığını unutmamak gerek.

Galaxy S8 ile birlikte parmak izi tarayıcısının arka tarafa alınması, muhtemelen iris tarayıcısı kullanımını arttıracak. Yüz tanıma özelliği çuvallasa da iris tarayıcısının parmak izi okumadan daha güvenli olduğunu bilmek güzel. Umarız bu yıl çıkacak olan amiral gemi modelleri iris tarayıcısı özelliği ile gelir.

:: İris tarayıcı özelliği sizce kullanışlı olur mu ?
yazarİlker Çiftçi

2009'dan bu yana akıllı telefonlar üzerine kurulmuş bir çok teknoloji sitesinde yöneticilik ve editörlük yapan İlker, artık bir SDN yazarı.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Galaxy S8 iris tarayıcısı ne kadar güvenli?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bir fotoğraf koyduğumuzda açacak kadar

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Android ve güvenliği bir arada düşünenler varsa rüyalar gerçek olsa.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  androidde hangi sistemi kullanırsan kullan güvenlik diye bir şey olamaz açık kaynak bir sistemde güvenlik olmaz

 4. SDN Okuru dedi ki:

  en güvenlisi adblocker destekleyenler.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  O dediğin en son s4 te oluyodu paşa.şimdiki iris tarayıcı bankacılıkta bile kullanılmaya aşlandı

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Iris tarayıcının uzun vadede körlüğe kadar varan görme bozukluklarına neden olduğu söyleniyor. Eğer S8 alsaydım iris tarayıcı kullanmazdım.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung bu işi iyi yapiyor

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Yüz tanıma özelliği neden çuvalladı dediniz ? Beklenenden daha mı uzun sürede çalışıyor yoksa işe mi yaramıyor?

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Saçma bişey. Gözü tanımlı olan kişinin fotoğrafını göster tarayıcıya telefon açılır. Parmak izi daha güvenli

 10. SDN Okuru dedi ki:

  kör olursak nasıl kullancaz?

" Galaxy S8 iris tarayıcısı ne kadar güvenli? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Galaxy S8 iris tarayıcısı ne kadar güvenli? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Galaxy S8 iris tarayıcısı ne kadar güvenli? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "