Okunma

Galeri: Facebook Bağımlılarına Özel Tarayıcı


09 Kasım 2010 Salı 08:45
Galeri: Facebook Bağımlılarına Özel Tarayıcı

Sonunda bu da oldu ve Facebook’a özel geliştirilen bir tarayıcı ile karşı karşıya kaldık: Rockmelt. Tarayıcı, kullanıcıları Facebook’a zincirlemek gibi bir misyon edinmiş. Chrome 6 temeli üzerine oturtulan Rockmelt’i açtığımızda, sol tarafta online konumda olan arkadaşlarımızı göreceğimiz “Friends Edge”i görüyoruz. Adres sütununun yanında ise “Share(Paylaşım)” imgesi bulunuyor.

 

İşin en ilginç yönü, Rockmelt’i kullanmaya her yeltendiğinizde sorgusuz sualsiz Facebook’a bağlanıyorsunuz. Aslında hoş özellikleri de var: Facebook’taki arkadaşlarınız ile sohbet edebileceğiniz yepyeni pencereler, sayfanın tepesinde bulunan kullanışlı arama kutucukları, kolay paylaşım yapmanızı sağlayacak uygulamalar ve üçüncü parti yazılımları entegre edebileceğiniz bir yapı.

Güvenliğe Dikkat!

Aslına bakılırsa bunların hiçbiri çok gerekli değil zira sıradan bir Chrome’da doğru eklentileri edinirseniz, yukarıdakilerin hepsini yapabiliyorsunuz ve Chrome sizi, Facebook’a bağlanmak için zorlamıyor. Üstelik Rockmelt’in kaynak kodu yayınlanmadı ve dahili uygulamalar, güvenlik açıkları için fazlasıyla müsait.

 

Yani, yakında bir “sıfır günü” saldırısı gerçekleşebilir ve bu da Facebook’ta, pek çok kişisel verisini paylaşan kullanıcılar için hayırlı olmaz. Her şeye rağmen tarayıcı indirmek isterseniz, bağlantıya tıklayıp, yönergeleri izleyebilirsiniz. 

Rockmelt

 

Rockmelt


Rockmelt


Rockmelt


Rockmelt


Rockmelt


Rockmelt


Rockmelt


Rockmelt


Rockmelt


Rockmelt


Rockmelt


Rockmelt


Rockmelt


:: Bu ilginç tarayıcı hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarBarış Terun

Geçmişte pek çok bilişim ve otomobil dergisinde çalışan Barış, Psikoloji Yüksek Lisansı'nı bitirdikten sonra tüm mesaisini, büyük bir zevkle ShiftDelete.Net'e ayırıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Galeri: Facebook Bağımlılarına Özel Tarayıcı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Galeri: Facebook Bağımlılarına Özel Tarayıcı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Galeri: Facebook Bağımlılarına Özel Tarayıcı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "