Okunma

Galeri: Güneş Arabası Boğaz Turunda!


21 Eylül 2010 Salı 12:53
Galeri: Güneş Arabası Boğaz Turunda!

Güneş enerjisi araştırma şirketi Ezinç ve Erciyes Üniversitesi’nin birlikte geliştirdiği “Ezinç-Erü Mobil” 1.232 watt’lık güneş panelinden güç alıyor. 60-70 km. arasında menzile sahip olan ve saatte 90 km. hıza ulaşabilen araç, çeşitli ulusal ve uluslararası yarışmalara katılmak üzere tasarlandı ve hayata geçirildi.

Ezinç  Genel Müdürü Hakan Alaş, “Ezinç-Erü Mobil”in, Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi akademisyenleri ve öğrencilerinin 2 yıl önce yaptığı bir başka araçtaki deneyimlerinden yararlanılarak eksik yanlarından arındırılmış bir versiyon olarak üretildiğini söyledi: “Dünyada ve Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarının etkin kullanımı gittikçe önem kazanıyor. Şu anda Türkiye’de sadece evlerde su ısıtma amaçlı güneş enerjisi kullanılması bile yaklaşık 600 milyon dolarlık petrol ithalatını engelliyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarından güneşin diğer alanlarda da kullanımının çevreye büyük katkısı olacaktır. Ortak bir çalışma ve emekle ortaya çıkan bu aracımızla şimdi de İstanbul’da insanlara ulaşmanın, onları temiz ve çevreci bir enerji türü olan güneş enerjisi ile ilgili bigilendirmenin ve bilinçlendirmenin  mutluluğunu yaşıyoruz.”  ifadelerini kullandı.

“Ezinç-Erü Mobil” güneş arabası 20-30 Eylül 2010 tarihleri arasında Şişli Bilim Merkezi’nde sergilenecek.

 

 

:: Güneş enerjisi, dünyayı petrol bağımlılığından kurtarabilir mi?

http://forum.shiftdelete.net/sdn-haberleri-makaleleri-yeni/172504-galeri-gunes-arabasi-bogaz-turunda.html

 
yazarBarış Terun

Geçmişte pek çok bilişim ve otomobil dergisinde çalışan Barış, Psikoloji Yüksek Lisansı'nı bitirdikten sonra tüm mesaisini, büyük bir zevkle ShiftDelete.Net'e ayırıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Galeri: Güneş Arabası Boğaz Turunda! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Galeri: Güneş Arabası Boğaz Turunda! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Galeri: Güneş Arabası Boğaz Turunda! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "