Okunma

Galileo’dan Takip Başlıyor


25 Ağustos 2009 Salı 13:30
Galileo’dan Takip Başlıyor

Siemens, gelecekte trenin konumunu uyduyla belirleyecek olan navigasyon sistemi Galileo’yu Almanya’daki Weberg-Wildenrath Test Merkezi‘nde test etmeye hazırlanıyor. Gelecekte trenlerin uydudan sağlanacak konum bilgisi ile çalışan sistemlerle donatılmasını sağlayacak olan Galileo’nun testlerinin 2010 yılında başlaması, 2013 yılında da faaliyete geçmesi planlanıyor.

RWTH Aachen Universitesi tarafından yürütülmekte olan ‘railGate’ adlı proje, Alman Aerospace Centre (DLR) tarafından Federal Ekonomi ve Teknoloji Bakanlığı’nca (BMWi) sağlanan fonlarla finanse ediliyor. Siemens de projeye, testlerini gerçekleştirerek destek veriyor.

railGATE projesi, gerçek Galileo sinyali kullanılabilir duruma gelmeden önce potansiyel müşterilere demiryolu taşımacılığı alanında yenilikçi uygulamaları test etme imkanı vermek için başlatıldı. Amaç, gelecekteki Galileo uydu sisteminin demiryolu taşımacılığındaki potansiyel uygulamalarını araştırmak ve daha da güvenilir hale getirmek.

Siemens de bu nedenle Wegberg-Wildenrath‘ta demiryolu malzemeleri için, dünyanın en modern test merkezinde bir test ortamı oluşturuyor. Burada, ‘psödolit’ adı verilen sekiz sinyalli jeneratörler 50 metre yüksekliğindeki iletim direklerinin üzerine monte edilecek ve kısa süre sonra lokal olarak sınırlı bir alanda Galileo sinyallerini iletmeye başlayacak. Alıcı aygıtlarla donatılmış trenler yakındaki psödolitlerden sinyalleri alabilecek.

::
Konu hakkındaki düşüncelerinizi buradan paylaşın.
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Galileo’dan Takip Başlıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Galileo’dan Takip Başlıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Galileo’dan Takip Başlıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "