Okunma

Gana ilk uydusunu fırlattı!


08 Ağustos 2017 Salı 06:30
Gana ilk uydusunu fırlattı!

GanaSat-1 olarak adlandırılan CubeSat minyatür uydu, Japons Birds programının desteğiyle All Nations University College’da (ANUC) yapıldı. Gana ve Afrika için ilk olma özelliğindeki miyatür uydu, sahil boyunca çevresel etkinlikleri izleyecek ve bir eğitim aracı olarak hizmet etmek için kullanılacak.

Projeyi JAXA destekledi

Resmi olarak hükümet desteği almayan uydu projesi, Japonya Havacılık Araması Ajansı’nın (JAXA) iki yıl boyunca ayırdğı 500.000 dolarlık bütçe ile proje için gereken kaynakların ve eğitimlerin çoğunun sağlandığı bildirdi. GanaSat 1, Uzay Sistemleri ve Teknoloji Laboratuvarı’ndaki yer istasyonuna bir sinyal gönderecek.

Güneş pillerinden ve dahili pillerden güç üreten yaklaşık 1 kg’lık GhanaSat-1, üzerindeki düşük ve yüksek çözünürlüklü kameralar, ülkenin sahil şeridinin fotoğraflarını çekebiliyor. Uzayda çalmak için şarkı isteği alabiliyor, Gana ulusal marşını çalabiliyor.

17-08/08/afrika-uzay-arastirmalari-shiftdelete.jpg

Gana, uydu teknolojisini lise müfredatına entegre etmeyi amaçlıyor. Uzay araştırmalarında Afrika kıtasının öncü ülkelerinden olmayı amaçlayan Gana, yeni uydu geliştirme çalışmaları ile araştırmalarını sürdürecek. Ayrıca bu çalışmanın yerel halkın bilim hakkındaki tutumunu değiştireceği düşünülüyor.

:: Gana’nın uzay araştırmalarında yaptığı bu atılım hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Gana ilk uydusunu fırlattı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Hiç olmamasından iyidir :)))))

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Eyyy GANA…Heykel dikin heykel. Sonra bunları uç uca ekleyip uzaya çıkın. Bu kadar basit. Bak muasır medeniyetler seviyesine biz böyle çıktık.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Eyyy Gana sen kimsin ya? Bu oyuna memleketim gelmez.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  GANA bile gelişiyor, biz hala akçomarların ders müfredatından evrimin çıkarılmasının doğru olduğu safsatalarıyla uğraşıyoruz

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Hani lan bunlar fakirdi… Demekki uzaya uydu göndermek o kadarda büyük bir olay değil. Biz gönderdik diye kendimizi bir halt sanmışız meğer

 6. SDN Okuru dedi ki:

   bir iOS 11 ve Swift 4 kursu %90 indirimde! aracı olarak hizmet etmek için kullanılacak

 7. SDN Okuru dedi ki:

  GANA bile gelişiyor, biz hala yobaz kemalistlerin büst ve heykel dikme safsatalarıyla uğraşıyoruz

 8. SDN Okuru dedi ki:

  uydu müfredatını lisede gösterip naapcaksınız, yok mu sizin de darbe girişimcileriniz? onları öğretin çocuklara.. eeeyyyy Gana, bilimle teknojiyle ilerleyemezsin..

" Gana ilk uydusunu fırlattı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gana ilk uydusunu fırlattı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gana ilk uydusunu fırlattı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "