Okunma

2009’da Kaç Bilgisayar Satıldı?


16 Nisan 2009 Perşembe 09:48
2009’da Kaç Bilgisayar Satıldı?

Araştırma firması Gartner, 2009’un ilk çeyreğinde dünya genelindeki bilgisayar satış rakamlarını ve en çok satan firmaları açıkladı. Ekonomik krizin etkisinin hissedildiği sektör dünya genelinde yüzde 6.5’lik bir düşüş yaşarken; ilk 5 içerisindeki firmalardan HP ve Acer satışlarını arttırmayı başardı.


Yılın ilk 3 ayında satışlar yüzde 6,5 düştü.

Toplam 67.2 milyon bilgisayar ve x86 tabanlı sunucunun satıldığı 2009’un ilk 3 ayında en çok satış yapan firmalar HP, Dell, Acer, Lenovo ve Toshiba olarak sıralanıyor. Bu beş firma pastadan yüzde 53.4’lük pay kapmayı başarırken diğer tüm firmalar yüzde 42’de kalıyor. Diğer firmaların payının bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 4’lük düşüş yaşaması da raporun bir diğer dikkat çeken noktası.

Satışlar Düşüyor, Bölgemiz Hariç

Raporun bir diğer dikkat çeken başlığı ise Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu EMEA bölgesine ait. Bölgedeki toplam bilgisayar satışı 3 ayda 22.7 milyonu bulurken bir önceki yıla göre yüzde 10’un üzerinde artış yaşanması firmaların bu bölgeye daha fazla önem verdiğinin de bir göstergesi olarak kabul ediliyor.


ABD’de yılın ilk 3 çeyreğinde satışan bilgisayar adedi 15 milyonu geçiyor.

ABD’deki duruma baktığımızda ise, firmaların toplam satışlarının dünya genelindeki değişime ayak uydurduğu gözleniyor. ABD’de hangi firmanın yüzde kaç pay aldığına bakıldığında, HP yaklaşık yüzde 28’lik payla ilk sırada yer alıyor. Bu yıl ikinciliğe düşen Dell’i geçen HP, ilk 3 ayda ABD’de 4 milyonun üzerinde bilgisayar satmayı başarmış durumda. HP ve Dell’i Acer, Apple ve Toshiba takip ediyor.

:: 2009’da bilgisayarınızı yenilemeyi düşünüyor musunuz?
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “2009’da Kaç Bilgisayar Satıldı?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    apple nin son durumu ne merak ediyorum

" 2009’da Kaç Bilgisayar Satıldı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 2009’da Kaç Bilgisayar Satıldı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 2009’da Kaç Bilgisayar Satıldı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "