Okunma

Gartner’a Göre PC Pazarı Küçülüyor


15 Ocak 2013 Salı 08:50
Gartner’a Göre PC Pazarı Küçülüyor

Gartner, 2012 yılının son çeyreğine ait bilgisayar satış raporlarını yayınladı. Lider HP‘nin son çeyrekteki sevkiyat sayısına baktığımızda 14.645.041 olduğunu görüyoruz. Pazarın yüzde 16.2‘sini elinde tutan firma, geçtiğimiz yıl pazarın yüzde 15.5′ini tutuyordu.

Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0.5 sevkiyat oranı azalan HP, PC pazarının azalması ile doğru orantılı olarak, pazar payını arttırıyor.

Lenovo‘nun ciddi bir yükselişte olduğu gözüküyor. Geçtiğimiz yıla göre daha iyi durumda olan iki firma görülüyor. Lenovo ve Asus, geçtiğimiz yıla göre daha iyi bir konum yakalamışlar.

Daha çok kurumsal alana kayan Dell, ciddi bir düşüş içerisinde. 2012 ile 2011 farkına baktığımızda yüzde 20.9′luk bir kayıp gözüküyor. 2011 yılında 11.633.387 adet sevkiyat yapan Dell, bu yılın son çeyreğinde 9.206.391 seviyesinde kalmış. Diğer bir üretici Acer‘ın da satışlarındaki yüzde 11.0′lik azalma da dikkatlerden kaçmıyor.

Gartner‘ın raporunun toplamına baktığımızda, geçen yılın aynı dönemine göre PC satışları yüzde 4.9 yani yüzde 5 oranında gerilemiş durumda. Her geçen gün daralan PC sektörü, akıllı telefon ve tablet pazarına kaymakta. Bakalım ileride bu durum ne olacak?

:: Sizce düşüşün sebebi tam olarak ne?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

16 yorum - “Gartner’a Göre PC Pazarı Küçülüyor”

 1. tambjk dedi ki:

  ***** />

  Kimse zaten konsollar pc’lerden daha güçlü demiyor ki, nereden çıkarttın bunu. Kendin sorup kendin cevaplamışsın, komik olmuş.

  Yukarıdaki mesaj ile sen kendini avutmuşsun;

  Nasıl oluyorda aynı performans ortaya çıkıyor?

  deyip, sonrada bakmayın oyunlarda aynı performansı aldığımıza, benim sadece 1400TL lik ekran kartım bile sizin uyduruk ps3’ünüzden daha pahalı ve güçlü diyerek resmen kendini avutuyorsun 90lar ve 2000lerin başındaki PClerin hegemonyasını ve zamanla konsolların yükselişine tanıklık etmemiş olabilirsin yaşın itibariyle belki bilemiyorum, o nedenle sektörhakkındaki öngörülerin gidişatın tam tersi yönünde ***** />

  Konsolların pc gibi parçaları değiştirilebilir hale gelmesi ise felsefesine ters bir kere

 2. freewill dedi ki:

  Sabah sabah iyi güldürdün ***** />

  HD 3000 işlemcinin içinde entegre olarak geliyor ondandır pentium cihazım var evet. Bence oyunları iyi analiz et. Crysis 3 bile pcdekinden farklı değil.

  anladığım kadarıyla oyundan beklentilerimiz farklı

 3. windows7seven dedi ki:

  Gördüğün resimden laptop kullandığım sonucu mu çıktı ortaya?

  Laptop kullansam GTX 680M yada 680MX ***** />

  i7 2600K işlemcilerin içinde İntel 3000 serisi grafik birimi var. Anlatabildim mi?
  Yani ben işlemciyi değiştirmediğim sürece orada intel 3000 serisi grafik birimi yeralacak.

  Bakınız:

 4. tambjk dedi ki:

  Uzun yıllar sonra pc oyunculuğundan konsol oyunculuğuna terfi ettim

 5. seoloji dedi ki:

  tabletler varken kimse pcye ihtiyaç duymuyor ki.

 6. Connections dedi ki:

  Sabah sabah iyi güldürdün ***** />

  HD 3000 işlemcinin içinde entegre olarak geliyor ondandır pentium cihazım var evet. Bence oyunları iyi analiz et. Crysis 3 bile pcdekinden farklı değil.

 7. windows7seven dedi ki:

  yep yeni bi laptobun var , angry birdisdemi 680 nvidiayla açıyosun yoksa Sabah sabah iyi güldürdün ***** />

  HD 3000 işlemcinin içinde entegre olarak geliyor ondandır freewill Nickli Üyeden Alıntı

  aynı kalite derken herhalde oyunları pentium cihaz da oynuyordun zira konsoldaki oyunları grafik kalitesi rezalet bunu hem konsol hemde high end pc kullanıcısı olarak söylü*****

  *****

 8. Connections dedi ki:

  ***** />

  yep yeni bi laptobun var , angry birdisdemi 680 nvidiayla açıyosun yoksa

 9. freewill dedi ki:
 10. windows7seven dedi ki:

  Tek bir soru sorucam konsol destekçileri: Konsollar 1000 lira, benim sadece ekran kartım 1400 lira. Nasıl oluyorda aynı performans ortaya çıkıyor?

  Şöyle izah edeyim: Oyun üreticileri konsollarıda pcleride düşündükleri için ikisinede aynı görüntüyü işlemek zorundalar. Oyunlar eğer xbox ps3 gibi konsollara çıkacaksa ve pc içinde yayınlamayı düşünüyorlarsa ilk önce konsollara göre oyunlar tasarlanır. Sonra aynı grafikler pclere aktarılarak programlanır. Sende kendini avutursun bak ben 1000 lira verdim 10 binliralık pcden akıcı oynatıyorum dersin. Ama durum öyle değil. PCdeki oyunların kasma sebebi tasarımcılar oyunun çalıştırabilecek yeteri düzeyde akıcı oynatabilecek şekilde pcye aktarılır. Bu farklılıklarda şişmelere neden olur. Eğerki pc ekran kartlarıda tek tip yılda bir kere sadece üst seviye çıksaydı ona göre tasarlanırdı.

  Sonuç olarak Oyunlar artık pclere özgür tasarlanmaya başlayacaktır. Konsollarda artık pclere dönüşecek parçaları değiştirilebilir hale ***** />

  Benim sistemim biraz dandik ama şimdilik yetiyor. O aşağıda gördüğün çoğu oyunu aynı anda açıp oynayabiliyorum. Gerisini sen düşün. Bazıları açılmıyor aynı anda ama oda engellemedn yoksa sistemin kötülüğünden değil. Daha masaüstündekinin iki üç katı oyunda harici diskte mevcut. Resmide küçültüp ***** />

  Resim link:

 11. foz54 dedi ki:

  fatihcamli Nickli Üyeden Alıntı

  anca konuşmuşsun beyaa

  biraz Türkçe konuşursan dediğini anlayabiliriz

 12. fatihcamli dedi ki:
 13. windows7seven dedi ki:
 14. foz54 dedi ki:

  PC den bıktık artık. oyun ve genel kullanıcı işlemlerini telefon ve tabletler fazlasıyla görü***** />
  oyun manyakları bin liraya konsol alıyor, aynı kalitede gamer pc ler 3-5bin ***** />
  artık PC sadece kurumsal işlemler CAD/cam yazılım programlama için gerekli

 15. windows7seven dedi ki:

  PC için donanım üreten şirketlere sormak lazım.
  Her yıl hızaşırtmalı cihaz piyasaya sürü***** />

  ve ben mükemmel pcye 4 – 5 bin lira harcarken konsollara bin lira verip aynı kalitede oyun ***** />
  Artık oyunlar pcleri zorlasın ve pclere özel çıksın.

" Gartner’a Göre PC Pazarı Küçülüyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gartner’a Göre PC Pazarı Küçülüyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gartner’a Göre PC Pazarı Küçülüyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "