Okunma

Gazı Siz Verin! Palit 8500 GT Super


30 Ocak 2008 Çarşamba 22:00
Gazı Siz Verin! Palit 8500 GT Super
Her ne kadar giriş seviyesi ve orta seviye birbirine hafifçe karışıyorsa da, orta seviye grafik kartı dediğimizde cüzdanınızdan 200-300 YTL arasında bir para çıkıyor. Hatta, grafik kartlarında fiyat aralığını 500-700 dolar seviyesine çıkartırsanız o kartlar da giriş seviyesi kalıyor diyebiliriz ama burada böyle bir açıklama yapıp başımıza bela almak istemiyoruz. 🙂

Olmuşken Bol Olsun

Esasen, Palit’in 8500 GT Super 1 GB üzerinde fazla fazla koyulmuş belleğin pek fazla etkisi yok. Ancak yüksek sayıda örnekleme yapılan yerlerde devreye girip performansa etkisi oluyor. Biz daha ziyâde overclock performansına değinmek istiyoruz. Çünkü bu seviyedeki kartların gücünü bu tarafta görüyoruz.

Elinizi Korkak Alıştırmayın

Açıkçası önceleri Riva Tuner ile adım adım gitmeye çalıştık; fakat çok vakit yediğini görünce açıkçası daha uçarak sınırları bulmaya çalıştık. Açıkçası bir noktadan sonra güvenli olduğunu düşündüğümüz ve son kullanıcı için de tatminkâr bir noktada daha fazla maceraya atılmayı bıraktık.
Yaptığımız denemelerde varsayılan olarak 459 MHz çekirdek, 918 MHz shader (gölgelendirici) ve 400 MHz bellek (800 MHz etkin) hızlarıyla gelen Palit 8500 GT Super 1GB grafik kartını, hiçbir takılma yaşamadan 599 MHz çekirdek, 1198 MHz shader ve 498 MHz bellek (996 MHz etkin) hızlarına çıkartabildik. Aşağıda göreceğiniz testlerdeki artışları yakaladığımız bu hızaşırtma girişimi, daha da ileri taşınabilir nitelikte. Biz bu seviyeye kadar hiç takılma, donma veya ısınma görmedik.

Testler sırasında, çekirdekteki ısıölçer 40-45 dereceden yük altında 55 derece civarına çıkıyordu ve hızaşırtma işi boyunca bu değerler pek aşılmadı. Dışarıdan yaptığımız ölçümlerde ise, tam yük altında, kartın arkasında 35, önünde ise 40 derecenin altında değerler gördük. Biz bu yazıyı yayına hazırlarken grafik kartını ulaştığımız yükseltilmiş değerlerle birkaç saatlik bir “Yanar mısın, döner misin?” testine soktuk. Bu satırlar yazılırken kart hâlâ tek parçaydı.

ShiftDelete.Net olarak, Palit 8500 GT Super 1 GB ürününü, overclock işine biraz vakit ayıracak ve grafik kartına 150 YTL’den daha az bütçe ayırmış herkese öneriyoruz. Ürün üzerindeki soğutucu fan overclock esnasında işlemciyi gayet serin tutuyor, fakat yüksüz durumdayken de duyulabilir düzeyde ses çıkarttığını belirtmek isteriz.


Hız artışlarının seviyesini gösteren tablo. Sonic’e biraz yaklaştık sanki. 🙂


3D Mark 2006, Varsayılan ayarlarla
Crysis 1.1, Medium,1024×768
3D Mark 2005, Varsayılan ayarlarla

Palit 8500 GT Super 1 GB
Grafik Kartı

Grafik işlemcisi: 8500 GT
Grafik belleği: 1 GB DDR2
Bağlantı arabirimi: PCI Express 16x
Görüntü çıkışları: DVI, D-Sub ve S-Video

Saat Hızları:

Grafik işlemcisi:   459 MHz
Bellek: 800 MHz
Gölgelendirici (shader): 918 MHz

Önerilen son kullanıcı fiyatı: 89 dolar + KDV

Bilgi için: Palit
Yazan: Berkin Bozodoğan
SDN –
http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Gazı Siz Verin! Palit 8500 GT Super”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Bu ekran kartının aynı saat hızları değişmeden
    bellekte işlemcide ***** mıkronla hazırlanmışı
    çok satar,hem ucuz olur hemde herkez alabilir
    niye bu mantıkla haraket ***** mantığı ve üretim mantığı günümüzde ki müşteri isteklerine uygun değil insanlar ekonomık ekran kartları istiyor…

" Gazı Siz Verin! Palit 8500 GT Super konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gazı Siz Verin! Palit 8500 GT Super ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gazı Siz Verin! Palit 8500 GT Super ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "