Okunma

Gboard iletişim sınırlılıklarını ortadan kaldırıyor!


09 Mayıs 2018 Çarşamba 14:00
Gboard iletişim sınırlılıklarını ortadan kaldırıyor!

Google I/O 2018 etkinliği ile duyurulan Gboard yeniliği büyük ilgi görmüş durumda. Tania Finlayson tarafından geliştirilen ve makine öğreniminin gücünden faydalanan Gboard Mors kodu desteği ile iletişim sınırlılıkları karşısında önemli bir başarı elde ediliyor.

Gboard Mors kodu desteği nasıl çalışıyor?

Rahatsızlığı sebebiyle baş hareketlerini Mors koduna çeviren ve bunları da konuşma haline getiren bir yazılım geliştiren Tania Finlayson, erişilebilir iletişim için Google ile gerçekleştirdiği iş birliği sayesinde Mors kodunu Gboard uygulamasına getiriyor.

Gboard için Mors kodu, kullanıcıların klavyelerini eşsiz kullanım ihtiyaçları için özelleştirebilmesine izin veren ayarlar da barındırıyor. Ayrıca yenilik, Anahtar Erişimi ve Nokta Tarama gibi Android Erişilebilirlik özelliklerle uyum içinde çalışabiliyor.

Gboard mors kodu

Gboard’un yapay zeka etkin tahmin ve önerilerine erişim sağlayan yenilik, yapay zekadan gücünü alan Google Asistan gibi ürünler için de bir giriş noktası olacak. Harici cihazlar ile Gboard üzerinden kullanıcıların etkileşim sağlaması açısından önemli bir adım atıldığının altını önemle çizmek gerek.

Google kullanıcıların Mors kodu ile iletişim kurmayı öğrenmesi için çeşitli eğitimler hazırlamayı da ihmal etmemiş. Hatta bunun için Selman Design ve Google Creative Lab eliyle piktograf detaylı basılabilir poster ve kartlar bile hazırlanmış. Bunlarla beraber Mors kodu kapsamında metni konuşmaya çeviren bir uygulama da sunuluyor. Tüm bu deneylere bu adresten ulaşmanız mümkün. Hatta şirket, başkalarının da kendi Mors kodu koleksiyonunu Experiments sitesine eklemesini istiyor.

Gboard için Mors kodu betası, Android kullanıcıları için hazır durumda. Bu adresten ise kurulum işlemini nasıl gerçekleştirebileceğinizi inceleyebilirsiniz.
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Gboard iletişim sınırlılıklarını ortadan kaldırıyor!”

  1. Furkan dedi ki:

    Bizde ot gibi yaşamaya devam edelim

" Gboard iletişim sınırlılıklarını ortadan kaldırıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gboard iletişim sınırlılıklarını ortadan kaldırıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gboard iletişim sınırlılıklarını ortadan kaldırıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "