Geçmeyen koronanın sırrı çözüldü


14 Aralık 2020 Pazartesi 10:13
Geçmeyen koronanın sırrı çözüldü

Bilim insanları dünyayı kasıp kavuran Kovid-19 pandemisi ile ilgili çok çarpıcı bir keşfe daha imza attı. Bazı insanlarda koronavirüsün neden uzun süre etkilerinin görüldüğünü araştıran Yale Üniversitesi’nden araştırmalar, bu vakaların kan değerlerinde ‘oto-antikor’ seviyesinin düşmediğini tespit etti.

Bağışıklık hücreleri saldırıyor

ABD’nin önde gelen üniversitelerinden Yale’de “Semptomu geçmeyen, iyileşmeyen uzun Covid-19 hastaları” üzerinde araştırma yapıldı. Hastalığı normal atlatan insanlar ile uzun süre korona belirtileri görülen hastaların kan değerlerinin karşılaştırıldığı araştırmada oto-antikorların vücudun Covid-19’a karşı antikor geliştirmesini engellediği ve başta beyin olmak üzere vücudun bazı noktalarına saldırdığını belirlendi.

Yale Üniversitesi’nde görevli uzmanlar Covid-19 tespit edilen 194 hastane çalışanı ve hastanın kan değerlerini inceleyerek bunları 30 sağlık çalışanının kan değerleriyle karşılaştırdı. Hastalanmayan kişilerde oto-antikor değerlerinin daha düşük olduğunu tespit eden bilim insanları, “Oto-antikorlar Covid-19 hastalarının hasar görmüş organlarına hücum ediyor. Bu da Covid-19 semptomlarını daha kötü bir hale sokuyor” değerlendirmesini yaptı.

Yarardan çok zarar veriyor

Normalde SARS-CoV-2 corona virüsü ile bulaşan Covid-19 enfeksiyonunun kısa dönemli bir hastalık olarak biliniyor ve yaklaşık 2 hafta sürüyor. Fakat bazı hastalarda semptomların uzun haftalar boyunca geçmemesi bilim dünyasında tartışma yaratmıştı. Araştırmayı yürüten Aaron Ring, İngiliz The Guardian’a yaptığı açıklamada “Covid-19 hastaları bağışıklık sistemine karışan oto-antikorlar üretiyor ve bu oto-antikorlar da hastalara yarardan çok zarar veriyor. Çünkü antikorlar daha uzun bir süre vücutta kalıyor ve uzun Covid olarak adlandırdığımız sürece götürüyor” değerlendirmesinde bulundu.

Oto-antikor nedir?

Oto-antikor vücudun hastalıklara karşı kendiliğinden ürettiği antikorlara denir. Eğer bu sağlıklı hücre ve dokulara yönelik bir antikor üretimi ise buna otoimmünite adı verilir. Böyle anormal bir bağışıklık tepkisinden kaynaklanan herhangi bir hastalık, bir “otoimmün hastalık” olarak adlandırılır . Tanınmış örnekleri arasında çölyak hastalığı gelir.
Abone ol
Bildir
guest
7 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
ikspi
ikspi
1 ay önce

Kendimize bile söz geçiremiyoruz…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Korna?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

İLAÇ BULCAKSANIZ BULUN

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

İnsta storye korna yazmissiniz 🙂

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Otoimmün hastalıklara en çok sebep olan şey nedir acaba? 🤔

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Haberi en anlaşılır şekilde sizde okudum teşekkürler. Bu haberi bütün haber siteleri verdi, sayfalarca ama hiç bir şey anlaşılmıyordu. Otoantikor nedir anlamoş olduk.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

OLDU

" Geçmeyen koronanın sırrı çözüldü konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Geçmeyen koronanın sırrı çözüldü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Geçmeyen koronanın sırrı çözüldü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  2. 2 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  3. 3 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  4. 4 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  5. 5 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  6. 6 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  7. 7 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  8. 8 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  9. 9 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  10. 10 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?