Okunma

Geçmişten Günümüze iPhone


09 Ocak 2017 Pazartesi 20:15
Geçmişten Günümüze iPhone

İlk olarak 9 Ocak 2007’de Steve Jobs tarafından tanıtılan ve döneme göre bir devrim olan ilk iPhone üzerinden tam 10 sene geçti. 

10. yaşını dolduran iPhone ailesi, iPhone 7 ailesine kadar geldi. 

10 yıllık bir mazisi olan iPhone ailesi, iPhone 7‘ye kadar nereden nereye geldi? Bu makalemizde ona değineceğiz.

Geçmişten günümüze iPhone

Steve Jobs‘ın, yeni bir devir başlatan duyurusundan sonra ilk iPhone’un ne zaman satışa çıkacağı merak ediliyordu. Ve o gün gelmişti.

Bundan tam 8 yıl önce, ilk iPhone modeli satışa sunulmuştu. 29 Haziran 2007 tarihinde satışa sunulan iPhone modelinin üzerinden ise çok sular aktı, geçti.

Hayat hızlı geçiyor. 2007 yılı yakın geçmiş olmaya başladı bile. Hatta ilk çıkan iPhone’u ve nerelerden bugünlere geldiğini de unutmaya başladık ya da bilmiyoruz.

Biz de değerli takipçilerimiz için yakın geçmişten günümüze uzanıyor ve iPhone’un tarihine bakıyoruz.

İşte akıllı telefon kullanım alışkanlıklarımızı değiştiren iPhone’un dünü ve bügünü.

Akıllı telefon yeniden icad edildi! Karşınızda ilk iPhone

2007 yılında Steve Jobs‘ın mükemmel sunumuyla tanıtılan iPhone, belki bazı donanımsal özellikler bakımından mevcut rakiplerinin gerisinde de olsa, o zamana kadar sunulmamış bir dünya kullanıcılara sunuyordu.

O zamanın güçlü ismi Nokia’nın tuşlu ve uzun zamandır herhangi bir yenilik yapmadığı Symbian tabanlı akıllı telefonlar ve Windows Mobile ekosistemlerinden kullanıcılar oldukça sıkılmışlardı. Bu sistemler hem yavaştı hem de kendilerini tekrar edip duruyorlardı.

2007 yılında ilk defa kapasitif dokunmatik ekran kullanan Apple, o zaman için oldukça geniş bir ekran boyutu olan 3.5 inç’i tercih etmişti. Tamamen ekrandan oluşan iPhone, sadece bir tane fiziksel tuşa sahipti. 

Arayüzü tamamen dokunmatik odaklı hazırlanan iPhone OS, o zaman şimdiki gibi iOS adına sahip değildi. Hatta gelişmiş bir uygulama marketi bile yoktu. 3G bile desteklemiyordu.

(iOS adı o zaman Cisco tarafından patentlenmişti. Cisco’nun network cihazlarında çalışan bir sistemdi. Daha sonra iPhone OS adı, iOS’e çevrildi)

iPhone, o zamana kadar hiç bir akıllı telefonun sunamadığı müzik deneyimini bizlere sunuyordu. iPod olarak adlandırılan müzik çalarıyla beraber, eşsiz bir iTunes senkronizasyonu sunuyordu.

Bunun haricinde tamamen dokunmatik ekran için hazırlanmış olan arayüz, ekran kilidini açmayı bile o zaman eğlenceli hale getirmişti. İnsanlar “swipe” adı verilen sürükleme işlemini oldukça sevmişti.

14-09/19/iphone-2g.jpg

WiFi üzerinden hızlı bir şekilde WEB deneyimi sunan ürün, 2G bağlantıya sahip olmasının eksikliğini de ilk çıktığında çok hissettirmemişti. Zaten o dönemlerde 3G inanılmaz yaygın değildi.

İlk iPhone’un özellikleri ne?

11.6 mm kalınlığında ve 135 gram ağırlığında olan ilk iPhone, şimdiki telefonlarla karşılaştırdığımızda kalın gibi gözüküyor. Fakat bu telefonun döneminde en büyük rakibi Nokia N95′e bakarsak, iPhone’un ne kadar ince olduğunun farkına varıyoruz.

320 x 480 piksel çözünürlüğünde TFT LCD kapasitif ekran kullanan firma, dönemine göre yüksek sayılabilecek çözünürlük ve ekran kombinasyonunu, fark yaratan kapasitif ekranla bizlere sunuyordu.

Gücünü 412 MHz hızında çalışan tek çekirdekli ARM 11 işlemciden alan telefonun grafik işlemcisi ise PowerVR MBX’di.

128 MB eDRAM, 4/8 ve 16 GB dahili hafıza seçenekleri, LED flaş desteği olmayan 2 Megapiksel kamera gibi özelliklere sahip olan ürün, 8 saat konuşma süresi sunabiliyor, 24 saatte müzik dinletebiliyordu.

Ne Kadar Sattı?

9 Ocak 2007’de satışa çıkan iPhone, 6.1 milyon satış rakamıyla dikkat çekti.

 

iPhone 3G

Apple’ın 9 Haziran 2008′de WWDC etkinliğinde tanıtılan iPhone 3G, esasında 3G destekleyen ve biraz daha ilerletilmiş bir iPhone modeli oldu diyebiliriz. 

Pek çok önemli avantajını iOS güncellemesiyle alan ürün, tasarım olarak ve teknik özellikler olarak keskin bir farklılık sunmuyordu.

14-09/19/iphone-3g.jpg

İlk iPhone modelindeki metal kaplamaya yer verilmeyen iPhone 3G, arka tarafında parlak ve sert plastik malzemeyi kullanıyordu. Siyah ve beyaz seçeneği olan cihazın sadece arka kasa rengi değişiyordu. Yani beyaz iPhone 3G alsanız bile ön yüzü siyah kalmaya devam ediyordu. Bu yüzden siyah sürüm daha çok satılmıştı.

Teknik özellikler neler?

İlk nesil iPhone’daki 412 MHz hızındaki işlemciyi kullanan iPhone 3G, 4 GB’lık hafıza seçeneğine sahip değildi. İlk olarak 8 ve 16 GB seçenekleri daha sonra 16 GB beyaz modeli satışa sunulmuştu.

3G desteği ile beraber GPS desteğine de kavuşan iPhone 3G, yine 2 Megapiksellik ana kameraya sahipti. 

iPhone 3G, ilk nesil iPhone’a göre daha kalındı. En kalın noktası 12.3 mm seviyesindeydi.  128 MB RAM ile beraber düşük bir donanım sunan ürün iOS 4.2.1’e kadar güncelleme aldı.

App Store ile beraber artık uygulama dünyasının da entegre olmaya başladığı ilk iPhone olarak dikkat çeken ürün, eleştiri alsa da hızlı bir şekilde benimsenmişti.

Fakat daha hızlı ve daha özellikli bir iPhone’a ihtiyaç vardı. O yüzden ilk iPhone ve iPhone 3G modelleri çok güncelleme de almadılar ve hızlı bir şekilde tozlu raflardaki yerlerini aldılar.

 

iPhone 3GS

8 Haziran 2009‘da üçüncü nesil iPhone olan iPhone 3GS Apple WWDC etkinliğinde tanıtıldı. iPhone 3G ile aynı fiziksel özelliklere sahip ürün, sadece donanımsal değişimler sebebiyle 2 gram kadar daha ağırdı.

iPhone 3GS, iOS 3 ile beraber piyasaya sunulmuştu. Daha sonra iOS 6.1.6 sürümüne kadar güncelleme almaya devam etti. Hala aktif olarak epey kullanıcı iPhone 3GS kullanmaya devam ediyor.

14-09/19/iphone-3g_3.jpg

Eskimiş ARM11 mimarisi yerine zamanına göre güncel olan ARM Cortex A8 mimarisini kullanan tek çekirdekli 600 MHz hızında çalışan işlemci, grafik birimi olarak da PowerVR SGX535‘i kullanıyordu.

Yılına ve kullanıldığı ekran çözünürlüğüne göre güçlü bir donanıma sahip olan iPhone 3GS, RAM seviyesini de iki katı yukarıya taşıdı. 128 MB yerine 256 MB RAM ile gelen ürün, 32 GB‘lık depolama seçeneğiyle de farkını ortaya koymuştu.

Yine 3.5 inçlik 16 milyon renk destekli 320 x 480 piksel çözünürlüğündeki kapasitif ekranın kullanıldığı cihazda, kamera 2 Mepapikselden 3.2 Megapiksel seviyesine çıkarıldı.

iPhone ve iPhone 3G modellerinde ilk çıktığı zaman video kayıt özelliği bulunmuyordu fakat iPhone 3GS, 480p 30 FPS video kayıt yapabiliyordu.

Pil ömründe de iyileştirmeler sunan cihaz, konuşma süresini 12 saate, müzik oynatma süresini ise 30 saat seviyesine kadar çıkartmıştı.

 

İlk büyük değişim… iPhone 4

iPhone 3GS dahil ekran özellikleri ve tasarım olarak birbirine benzeyen iPhone modelleri, dördüncü nesil telefon yani iPhone 4 ile büyük bir değişime imza attı.

7 Haziran 2010 yılında Steve Jobs tarafından tanıtılan iPhone 4, geçtiğimiz yıla kadar 8 GB sürümüyle satışa kalmayı başarmıştı. Firmanın en çok satan modellerinden biri olan iPhone 4, hala kullanılabilen güncel bir model.

Özellikle Retina ekran kavramını hayatımıza sokan Apple, yine 3.5 inç ekran büyüklüğünü benimsedi fakat ekran çözünürlüğünü çok ciddi seviyede yukarı taşıdı.

640 x 960 piksel çözünürlüğündeki ekran, 3.5 inçte 330 ppi seviyesine tekabül ediyordu. Steve Jobs’a göre insan gözü 300 ppi’dan sonra pikselleri algılayamıyordu. O yüzden de adı Retina ekran olarak kaldı.

Gerçekten zamanına göre çok ileride olan ekran teknolojisi sayesinde iPhone, uzun bir süre bu konuda referans olarak kabul edildi. Pikselleri görmek çok zor, görüntü pürüssüzdü.

Tasarımını tamamen değiştiren Apple, cihazın hala bir iPhone olduğunu bizlere hissettirmeyi başarıyordu. Tamamen metal çerçevenin kullanıldığı cihaz, ön ve arka kısmındaki cam kaplamayla bence hala en şık iPhone modeli olmayı başarıyor. 

Anten sorunu yaşamış olan iPhone 4, Apple’ın en çok destek alan modellerinden bir tanesi. iOS 4 ile çıkan cihaz, geçtiğimiz yaz dağıtılan iOS 7 sürümünü de almıştı. En son iOS 7.1.1 sürümüne kadar da desteği devam etti.

14-09/19/iphone-4.jpeg

Hem incelik hem de yükseklik açısından tasarımsal olarak kült olarak kabul edilen iPhone 4, donanım açısından da ciddi geliştirmeler içeriyor.

256 MB seviyesindeki RAM’i 512 MB‘a çıkartan Apple, 3GS’teki 600 MHz hızında çalışan ARM Cortex A8 mimarisindeki işlemciyi 1 GHz‘e çıkarttı. PowerVR SGX535 grafik işlemcisini kullanan model, geliştirilmiş arka kamera ve serideki ilk ön kameraya sahip olma ünvanını da eline aldı.

1/3.2′‘ sensöre sahip 5 Megapiksel + LED flaşlı ana kamera, 720p video kaydı yapabiliyorken ön taraftaki kamera ise VGA çözünürlüğündeydi. Ön kamerada da 480p video kaydı mevcuttu.

16 / 32 ve 64 GB dahili hafıza seçeneklerine sahip olan iPhone 4, ilk defa tam anlamıyla beyaz renk seçeneğine de kavuşan iPhone modeli oldu. Telefonun artık ön tarafı da beyaz gözüküyordu.

 

iPhone 4S ile iPhone çift çekirdek oldu!

Apple’ın 5. jenerasyon iPhone modeli iPhone 4S, iPhone 3G – 3GS modellerindeki gelişimi andırıyor. Anten sisteminin değişmesi neticesiyle oluşan görsel farkların haricinde pek tasarım farkı bulunmayan cihazlarda, ekran tarafında da farklılık bulunmuyor. Değişim cihazın sadece teknik özelliklerindeydi.

iPhone 4S, 4 Ekim 2011’de Cupertino, California’da “Let’s Talk iPhone” etkinliğinde Tim Cook tarafından tanıtılmıştı.

14-09/19/iphone-4s.jpeg

2011 yılına dönecek olduğumuzda Apple’ın Siri adlı sesli asistanı ile yazılımsal olarak yenilikler ortaya koyan Apple, çift çekirdekli A5 işlemcisiyle dikkat çekiyordu.

Retina ekranla artan çözünürlük ve oyunlardaki yükselen görsel kalite, daha güçlü bir grafik işlemciye ihtiyaç duyuyordu. Apple A5, ARM Cortex A9 mimarisini temel alan 1 GHz hızındaki çift çekirdekli işlemciden ve PowerVR SGX543MP2 grafik işlemciden gücünü alıyordu. Cihaz yine 512 MB RAM’e sahipti.

Güçlenen işlemcisiyle beraber gelişmiş 8 Megapiksel çözünürlüğündeki ana kamera, Full HD video kaydı yapabiliyordu. Ayrıca cihaz HDR fotoğraflar da kaydedebiliyordu.

Yenilenen işlemci yüzde 10 daha az güç tüketiyordu. 1420 mAh bataryaya sahip olan cihaz 3G’de 8 saat konuşma süresi sunuyordu.

İlk olarak iOS 5 sürümüyle beraber tanıtılmıştı. 

 

iPhone 5

Kişisel görüşümü söylemem gerekirse iPhone 4 ve 4S gibi iki şık modelden sonra ilk çıktığında yadırgadığım bir tasarım karşımdaydı.

İnce, sadece yukarı doğru uzayan ekranlı bir telefon, ilk olarak aklıma kumandayı getirmişti. Zaten iPhone 5 ilk çıktığında da kumanda şakaları sürekli yapılmaya başlanmıştı. iPhone 6‘da ekranın hiç kalınlaşmadan daha da uzayacağı esprilerini bir kenara koyarsak, zamanla göz daha da alışmaya başlamıştı.

14-09/19/iphone-5.jpg

iPhone 5, 12 Eylül 2012‘de Tim Cook tarafından tanıtıldı. Kasa tasarımı tarafında değişikliklere uğrayan telefon, artık daha ince ve hafifti. 123.8 x 58.6 x 7.6 mm, ağırlığı 112 gram olan iPhone 5, iPhone 4S’e göre %18 daha ince, %20 daha hafifti.

Ekranı daha uzayan ve böylece 4 inç olan akıllı telefonun çözünürlüğü ise 640 x 1135 oldu. PPI değeri ise iPhone 4 ve 4S ile neredeyse aynı seviyede kaldı. (326ppi)

Çift çekirdekli Apple A6 işlemcisiyle ARM Cortex A15 mimarisinin geliştirilmiş bir sürümünü kullanan Apple, işlemciyi 1.3 GHz hızında piyasaya sürdü. 1 GB RAM geliştirmesini üzerinde bulunduran cihazın grafik işlemcisi de yenilendi. PowerVR SGX 543MP3 grafik işlemcisiyle başarılı bir oyun deneyimi sunan cihaz, ayrıca LTE / 4G desteği sunan da ilk iPhone modeli.

Yine 8 Megapiksel kamerayla gelen iPhone 5, lenste bir takım yenilikler sunmuştu. Ön kamera ise 1.2 Megapiksel seviyesine çıkartılmıştı. 

1440 mAh’lik bataryanın kullanıldığı iPhone 5, 3G‘de 8 saat konuşma süresi ve 40 saate kadar müzik oynatma süresi bizlere sundu. Cihaz iOS 6 sürümü ile tanıtıldı.

 

iPhone 5S

Dünyada ilk 64 bit işlemcili akıllı telefon!

Tüm “S” serilerinde olduğu gibi iPhone 5S‘te de işlemci ve kamera özellikleri üzerinde geliştirmeler yapan Apple, 20 Eylül 2013’te iPhone 5S’i tanıttı.

iPhone 5S, ilk iPhone’un işlemcisine göre 40 kat daha hızlı olan ve dünyada ilk kez 64 Bit tasarıma sahip olan A7 işlemciden gücünü alıyor. Ayrıca cihazda M7 kod adlı hareket işlemcisi de bulunuyor. 

iPhone 5S‘in OpenGL ES 3.0 destekli yeni grafik işlemcisi PowerVR G6430, cihazın en önemli performans artışı olarak dikkat çekiyor. Hala iPhone 5S, stabil bir kullanım deneyimi sunan ve iOS 10 ile güncel bir telefon.

14-09/19/iphone-5s.jpg

Apple, iPhone’a siyah ve beyaz rengi haricinde altın rengini de ekledi

İki LED flaş ve yeni iSight kamera

Kameradaki diyafram açıklığını iPhone 5S‘te f2.4‘ten f2.2′ye düşüren Apple8 Megapiksel çözünürlükteki yeni iSight kamerası ile gelişmiş bir fotoğraf deneyimi sundu.

İki adet LED flaşın bulunduğu iPhone 5S‘in, fotoğraf konusunda dikkat çeken bir diğer özelliği ise flaşın ortamdaki renklere ve ışığa göre otomatik olarak algılaması ve daha kaliteli fotoğraflar çekebilmesi olarak göze çarpıyor.

iPhone 5S parmak izi okuyucusu ile daha güvenli!

Birçok sızıntı haberlerinden hatırlayacağınız gibi iPhone 5S’te parmak izi sensörünün (Touch ID) kullanılması konuşuluyordu. Apple etkinliğinde bu özellik sonunda resmiyet kazandı.   

Mobil güvenliği iPhone 5S ile bir adım daha ileriye taşıyan Apple, anaekran tuşuna yerleştirdiği Touch ID ile kullanıcıların telefonlarına şifre koymasınaApp Store ve iTunes Store‘a şifre girmek yerine parmak izleri ile giriş yapabilmelerine ve uygulamalara yine parmak izleri ile şifrekoyabilmelerine imkan tanıyor.

 

iPhone 5C

Apple, 20 Eylül 2013’te iPhone 5S modeliyle beraber daha uygun fiyatlı iPhone 5C modelini tanıttı. Tamamen parlatılmış dayanıklı polikarbon malzemeden üretilen iPhone 5C, donanım olarak da iPhone 5 seviyesindeydi14-09/19/iphone-5c-2.jpg

Sertleştirilmiş polikarbon kasasıyla darbelere karşı daha dayanıklı yapıda olan iPhone 5Cfarklı renk seçeneğine de sahip. Bu renkler ise beyazmavikırmızıturuncu (kavuniçi) ve yeşil olarak sıralanıyor.

AppleiPhone 5C’yi çok uygun fiyata satışa sunmuyor fakat kendi kar marjını daha da yukarı çekiyor. iPhone 5’e göre maaliyeti epey azalan cihazın, satış fiyatı daha uygun olsa bile firmanın daha çok işine yaramış gibi gözüküyor.

iPhone 5‘e göre daha ağır ve daha kalın olan iPhone 5C, 9 mm kalınlığıyla dikkat çekiyor. iPhone 5‘in kalınlığını hatırlayacak olduğumuzda 7.6 mm rakamı karşımıza çıkıyor. Arada azımsanmayacak fark olduğu bir gerçek. Ürünün ağırlığı da 130 gram seviyesinde.

iPhone 5C’nin satış rakamlarına baktığımızda da çok başarılı olmayan bir model olduğunu söyleyebiliriz.

 

iPhone 6

2014 yılında 9 Eylül’de tanıttığı iPhone 6 ile Apple, iPhone 7’de bile kullandığı güncel kasa tasarımına gelmiş durumdayız.

9 Eylül 2014‘te iki yeni iPhone modelini tanıtan Apple, iPhone 6′da oldukça radikal değişimler yaptı.

Tek el kullanım rahatlığını benimseyen daha önceki iPhone modelleri, iPhone 6 ile 4.7 inç seviyesine çıkmış oldu. Ayrıca yeni nesil işlemci ve NFC teknolojileri de yenilikler arasında.

iPhone 6 4,7 inç modelde Retina HD ekran olacak ve önceki modele (iPhone 5S) oranla yüzde 38 daha fazla piksel bulunacak. Ekran çözünürlüğü ise 1334 x 750 olarak açıklandı.

14-09/19/iphone6p-select-2014.png

iSight kamerada 8 MP çözünürlük ve f/2,2 diyafram olanı yer alıyor. Panoramik çekim konusuna odaklanan kamerada 43 megapiksele kadar panoramik çekim yapılacak. 30 ve ya 60 fps hızda 1080p video kaydı da iPhone 6’da mümkün olacak. Ayrıca yavaş çekimde 120 fps ve 240 fps videoları da yeni kamera ile kaydedebileceksiniz.

iPhone 6‘nın yenilenen tasarımında en fazla dikkat çeken şey inceliği. Sadece 6,9 mm kalınlıkta olan cihaz önceki modelden (5S) 0,7 mm daha ince. 

1.4 GHz hızında çalışan çift çekirdekli ve 64 bit destekli A8 işlemcisini kullanan iPhone 6, grafik tarafında kendini geliştiriyor. 6 çekirdekli PowerVR GX6650 GPU’sunu kullanan ürün, yeni nesil 20nm üretim teknolojisini kullanıyor.  2 milyar transistör bulunan ve önceki yongadan (A7) daha küçük olan A8 işlemci ile 50 kata varan işlemci gücü ve grafik işlemlerinde yüzde 84‘e varan performans artışı iddia ediliyor. Cihazın RAM’i yine önceki modeller gibi 1 GB.

Apple operatörler açısından büyük bombayı ise WiFi üzerinden görüşme özelliği ile patlattı. 3 kat hızlı kablosuz ağ bağlantısı sunacak olan cihaz 20 bant destekli LTE kullanımına da açık. 

NFC’yi sadece Apple Pay‘de kullanabilecek olan iPhone 6, 1810 mAh gücünde bataryaya sahip. Bu da cihaza 3G’de 14 saate kadar konuşma süresi sağlıyor.

 

iPhone 6 Plus

Apple, 9 Eylül 2014 tarihinde iPhone 6 ile beraber yeni phablet modeli iPhone 6 Plus’ı da duyurmuştu.

iPhone 6 Plus, Apple’ın 5.5 inçlik yeni amiral gemisi. Böylece büyük telefon isteyen kullanıcılar artık Apple seçeneğini de masaya yatıracaklar.

14-09/19/336-iphone-5s-iphone-6-iphone-6-plus.jpeg

Apple‘ın “phablet” sınıfındaki ilk cihazı olan iPhone 6 Plus, temelde yeni model iPhone 6‘nın üzerine inşa edilliyor. Kısaca slogan “Büyük ekran, fazladan kullanım alanı”

Teknik özellikleri birçok noktada kesişen iki cihaz arasında ekran büyüklüğü ve buna bağlı olarak boyut değişikliği söz konusu. 

iPhone 6 Plus‘ın 5.5 inç büyüklüğündeki ekranı Apple tarafından “Retina HD” olarak adlandırılıyor. Apple‘ın birçok bilinen özelliğe kendine has isimler bulma alışkanlığı burada da devreye girmiş. Aslında “Retina HD” ekran ifadesiyle kast edilen çözünürlük 1080×1920 HD çözünürlüğü.

14-09/19/iphone-6-plus-2.jpg

iPhone 6 Plus‘ın en boy oranını ise önceki model iPhone 5s de olduğu gibi 16:9 olarak dikkat çekiyor. Ekranın sağladığı inç başına piksel değeri ise 401 olarak açıklanmış durumda. iPhone 6 Plus‘ın geniş ekranı özellikle yatay modda kullanılırken birçok uygulamada iPad ve iPad Mini benzeri detaylı arayüz sunuyor.

Yüzde 185 daha fazla piksel

iPhone 6 Plus‘ın Retina HD çözünürlüklü ekranını önceki modellerlekıyaslayacak olursak, iPhone 5‘in ve 5S‘in 4 inç‘lik ekranlarına göre yüzde 185 oranında daha fazla piksel sunduğu söylenebilir. Hatırlanacağı gibi, geçtiğimiz yıl tanıtılan iPhone 5s‘in ekran çözünürlüğü 1136×640çözünürlüğündeydi.

Anodize edilmiş aluminyum kasa

iPhone 6 Plus‘ın kasasına göz atacak olursak, Apple‘ın birçok ürününde tercih ettiği anodize edilmiş aluminyum kasayı yeni cihazda da kullandığı görülüyor. Klasik elma logosu ise paslanmaz çelik malzemeden üretilmiş.iPhone 5s‘ten 0.5 mm daha ince olan yeni cihaz 7.1 mm kalınlığa sahip. Bu alandaki rekoru iPhone 6‘ya bırakan iPhone 6 Plus, küçük ekranlı kardeşinden sadece 0.2 mm kalın. Yeni cihazın ağırlığı ise 172 gram.

Yeni kamera özellikleri

iPhone 6 Plus’ın 8 megapiksellik iSight kamerası, 1080p video yakalama özelliğine sahip. Yeni cihaz saniyede 30 ve 60 kare hızlarında video yakalayabiliyor. Ağır çekim özelliğinde ise saniyedeki kare hızı 240’a kadar yükseliyor. True Tone Flash destekli merceğin diyafram açıklığı ise öncekimodellerde olduğu gibi 2.2 olarak belirtilmiş durumda. Daha hızlı odaklanma ve geliştirilmiş görüntü stabilizasyonu kaliteli fotoğraflara olanak sağlıyor. iPhone 6 Plus‘un ön kamerası da özçekim akımından nasibini almış. FaceTime HD kameranın merceği 2.2 diyafram açıklığına sahip ve yüzde 81 daha fazla ışık alıyor.

Pil ömründe iPhone 6 Plus önde

iPhone 6 Plus‘ın küçük ekranlı kardeşine fark attığı alanlardan birisi ise pil. Bu alanda iPhone 6 Plus‘ın 5.5 inç ekran ile genişleyen boyutu pile de olumlu yansıyor. iPhone 6 Plus 80 saat müzik, 14 saat video, 12 saat Wi-Fi, LTE ve 3G internet deneyimi sunuyor. 24 saat 3G konuşma süresi sağlayan yeni cihazın bekleme süresi ise 16 gün. 

 

iPhone 6s ve iPhone 6s Plus 

iPhone 6 ailesinin performansı ve özellikleri geliştirilmiş sürümü olan iPhone 6s ailesi, aynı kasa üzerine zenginleştirilmiş donanım özellikleriyle geldi.

3D Touch ile tanışın

AppleiPhone 5 ile mevcut ekran boyutunu değiştirmiş iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modelleri ile tüm tabularını yıkmıştı. 

4.7 inç boyutunda iPhone 6 ve 5.5 inç boyutunda iPhone 6 Plus modelleri ile geçtiğimiz yıl karşımıza çıkan Apple, ilk etapta olumsuz tepkiye maruz kalmış ancak daha sonra büyük ekranda iOS deneyimi kullanıcılar tarafından beğenilmişti.

Apple’ın bu yıl da 4.7 inç boyutunda iPhone 6s ve 5.5 inç boyutunda iPhone 6s Plus modeli ile karşımıza çıkması pek de sürpriz olmadı.

Yani ekran tarafında iPhone 6s ve iPhone 6s Plus, iPhone 6 ve 6 Plus ile benzer bir yapıda diyebiliriz. Tabi 3D Touch özelliğini saymazsak.

3D Touch özelliğiyle beraber artık iPhone kullanıcıları, ekrana uyguladıkları baskının şiddetine göre açılan seçeneklerden birini tıklayabilecek. Örneğin Twitter uygulama ikonuna sert bastınız ve karşınıza çıkan menüden yeni tweet özelliğini seçtiniz. Yani uygulamaya girmeden, yeni tweet atacak alana girebildiniz.

3D Touch kullanım deneyimini olumlu yönde etkileyen bir yenilik olmayı başardı.

iPhone 6s ile 2 GB RAM’e geçiyoruz!

Donanıma baktığımızda 1.84 GHz hızında çalışan çift çekirdekli Apple A9 işlemcisinin kullanıldığı cihazdaki grafik birimi ise PowerVR GT7600 olarak dikkat çekiyor. En önemli detay kullanılan grafik işlemci 4 değil 6 çekirdekli yapıda!

15-09/07/iphone-6s-1441585074.jpg

iPhone 6s Plus, donanımıyla ön plana çıkıyor diyorduk. Bunun en önemli hamlesi ise 2 GB’lık RAM. 

iOS 9 güncellemesi ile çıkışını gerçekleştirecek olan iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modellerinde Apple radikal bir karar alıp 2 GB RAM kullanmış. 

iPhone 6s Kamera Özellikleri

Son dönemlerde firmalar telefonlarının kamera özelliklerini ön plana çıkarmaya başladı. Apple’ın da bu furyaya katılması ve Phone 6s ve iPhone 6s Plus modellerinde Megapiksel’i yükseltmesi bekleniyordu.

iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modellerinde f/2.2 değerinde 12 Megapiksel arka ve 5 Megapiksel çözünürlüğünde ön kamera bulunuyor. 

iPhone 6s kamerası ayrıca 4K video kaydı da yapabilecek. iPhone 6s Plus modelinde yine OIS destekli bir kamera bulunuyor. OIS desteği düz iPhone 6s modelinde bulunmuyor.

Batarya

Apple, bu zamana kadar üretmiş olduğu iPhone modellerinde batarya konusunda hep cimri davranmıştı. Sadece iPhone 6 Plus modelinde kullanılan 2915 mAh kapasiteli batarya rahatlıkla 1 ile 1.5 gün arasında kullanım sunuyor. Ancak bu durum iPhone 6 için böyle değil. iPhone 6’nın 1810 mAh kapasiteli bataryası, yoğun kullanımda 1 günü anca tamamlayabiliyor.

15-09/07/iphone-6s-1441620657.jpg

Apple’ın iPhone 6s ile batarya konusunda bir hamle yapması bekleniyordu. Ancak beklenen olmadı. Apple iPhone 6s’te batarya boyutunu küçülterek 1715 mAh gücünde bir bataryayla karşımıza çıktı.

 

iPhone SE

iPhone 6 ile beraber 4.7 ve 5.5 inç ekran çözünürlüklerine çıkan Apple, hala 4 inç boyutlarına sadık kalan kullanıcı kitlesini de unutmadı.

iPhone 5S ile aynı kasa özelliklerine sahip olan iPhone SE, pek çok donanım özelliğini de iPhone 6s‘ten alıyor.

iPhone SE; 4 inç ekranApple A9 işlemci, 2 GB RAMNFC çipiLive Photos ve 4K video kayıt destekli 12 Megapiksel arka kamera, 1.2 megapiksel ön kamera1.642 mAh kapasiteli batarya ve 16 ve 64 GB depolama seçenekleri ile geliyor.

iPhone SE’nin ön kamerasında ise retina flaş yer alıyor. iPhone SE‘de yer alan Siri, aynı iPhone 6s‘te olduğu gibi sürekli açık olacak.

iPhone SE sahipleri iPhone 5s’e kıyasla iki kat daha hızlı CPU ve üç kat daha hızlı GPU performansının yanı sıra, enerji verimliliği sayesinde daha iyi bir pil ömrü de elde ediyor.

Apple A9 çipe entegre olarak gelen Apple’ın yeni nesil yardımcı hareket işlemcisi M9, iPhone’unuzu tutmanıza gerek kalmadan “Hey Siri” özelliğini kullanma ve adımlarınızı ve mesafeyi ölçmeye yarayan çeşitli fitness izleme özellikleri gibi daha fazla özelliğin her zaman daha düşük güç tüketerek çalışmasını sağlıyor. 

iPhone SE kullanıcıları, iPhone 5s’e kıyasla üç kata kadar daha hızlı Wi-Fi ve %50’ye kadar daha hızlı LTE ile içeriklere daha da hızlı ulaşabiliyor, indirebiliyor ve yayınlayabiliyor.

16-03/21/iphone-se-1458582284.JPG

iPhone SE modelinde iPhone 6s ile gelen 3D Touch teknolojisi maalesef ki yer almıyor.

iPhone SE tasarımı itibari ile iPhone 5S modeline çok benziyor. iPhone SE,space gray, silver, rose gold ve gold renk seçenekleri ile geliyor.

 

Günümüz: iPhone 7 ve iPhone 7 Plus

7 Eylül 2016 tarihinde düzenlenen etkinlikle beraber iPhone 7 ve iPhone 7 Plus tanıtıldı.

iPhone 6 ile benzer kasa tasarımına sahip olan iPhone 7 ailesi, ufak detay değişiklikler haricinde özellikle önden bakıldığında iPhone 6 ile birebir benzer durumda.

Özellik tarafında iddialı yenilikler yapan Apple, bir iPhone ailesinde ilk defa 4 çekirdekli işlemci kullanımına geçmiş oldu.

Suya Dayanıklı ilk iPhone

Android tarafında yıllardan beri kullanılan suya dayanıklılık nihayet iPhone modellerinde yer aldı. Apple’ın suya dayanıklı ilk telefonu iPhone 7 oldu. Yeni nesil iPhone, Apple Watch akıllı saat gibi IP67 sertifikasına sahip. Bu sertifika telefonun maksimum 1 metre derinlikte 30 dakika boyuncu su sızıntılarına karşı dayanıklı olacağı anlamına geliyor.

16-09/07/id530902.jpg

4 çekirdekli A10 Fusion işlemci!

iPhone 7’ye dört çekirdekli Apple 10 Fusion işlemcisi güç veriyor. 16 nm üretim sürecine sahip dört çekirdekli işlemci ilk gelen bilgilere göre yoğun iş gücü altında 2.4 GHz hıza erişebilecek. 

Apple göre yeni işlemci selefine göre CPU tarafından %40, GPU tarafından ise %50 daha güçlü.

Yeni iPhone ile birlikte nihayet depolama tarafında önemli bir yükseltme gerçekleştirildi. Artık 16 GB’lık iPhone modellerini görmeyeceğiz.

Giriş modelde 32 GB dahili depolama kullanılacak. Telefonun diğer depolama seçenekleri 128 GB/256 GB  şeklinde olacak.

iPhone 7 Plus’ta 3 GB RAM’e geçen Apple, iPhone 7’de 2 GB RAM ile yetindi.

Kamera

iPhone 6s’ten iPhone 7 modeline geçişte kamera tarafında önemli bir yükseltmenin yaşandığını söyleyebiliriz. iPhone 7 selefi gibi 12 megapiksel çözünürlüklü bir kameraya sahip. Daha büyük bir sensörün yer verildiği yeni iPhone artık OIS özelliğini donanımsal anlamda destekliyor.

OIS desteği sayesinde iPhone 7 ile çekilecek görüntülerde kayma ve bozulmalarının önemli ölçüde önüne geçilecek.

16-09/07/apple-iphone-watch-20160907-4975.JPG

iPhone 6s’te 1/3 inç büyüklüğünde kamera sensörü kullanan Apple, iPhone 7’de daha büyük bir sensöre yer veriyor.

Yeni iPhone’da yer alan 1/2.6 inç büyüklüğündeki sensör, selefine göre daha iyi renk ve alan derinliği sağlayacak. Arka kameraya bu defa çift LED flaş yerine dört LED’li True Tone Flash eşlik ediyor.

iPhone 7’de ayrıca daha büyük bir lens kullanılıyor. iPhone 6s serisinde arka kameralarda f/2.2 lenslere yer veren Apple, yeni nesil iPhone’da ise  f/1.8 diyafram açıklığına sahip lens kullanıyor.

iPhone 7 bu sayede selefine göre özellikle karanlık ve düşük ışık koşullarında daha iyi çekimler gerçekleştirecektir. Telefonun ön bölümünde ise f/2.2 lense sahip 7 megapiksel kamera yer alıyor.

iPhone 7 Plus modeli ise çift kamera ile geliyor. Çift kamera 2x optik zoom özelliği sunarken, geniş açılı fotoğraflar çekebilme ve yüksek derinlikli fotoğraflar çekebilme özelliklerini bizlere sunuyor.

Batarya

iPhone 6s’te 1.715 mAh büyüklüğünde bir pile yer veren Apple, iPhone 7 modelinde 1.960 mAh kapasiteli bir pil kullanıyor.

Kapasite noktasında gerçekleşen artış kayda değer görünmese de, A10 işlemcisinin çalışma verimliliği ve diğer yeni nesil donanımların pil kullanımına pozitif etki yaratıyor. Fakat pil olarak iPhone 7 ailesi, 6s’e göre pil süresinde ciddi bir artış sunmuyor.

Siyah, simsiyah, altın roze altın ve gümüş renk seçenekleri ile satışa sunulacak olan telefonun, 32 / 128 ve 256 GB depolama alanı seçeneği bulunuyor. Ayrıca, simsiyah olan modelin sadece 128 GB ve 256 GB depolama alanı ile sunulduğunu belirtelim.

:: iPhone tarihinde sizi en çok etkileyen model hangisi oldu?


yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

“Geçmişten Günümüze iPhone” üzerine 176 yorum

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ilk ıphone müthiş

 2. SDN Okuru dedi ki:

  iphone 4 candır ilk iphonem 2017 de geçti elime 😀

 3. SDN Okuru dedi ki:

  5S candır bea

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Yazılımsal olarak gelişme çoktur ancak İphone 7 ve Plus'ın tiplerine baktığımda sanki sanki evrim tersine işliyor gibi..

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Iphone güzel ama nokia Android'e girerse ve iyi bir telefon yaparsa alırım.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Nokia umarım geri döner Türkiyeye şu anda 5s kullanıyorum daha önce 4s ve 3GS kullandım ama Nokia yı özlüyorum şöyle bomba gibi gelse…

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Seviyoruz seni tolga reis hepsini okudum cok guzel bir yazi olmuş tebrikler

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Ben nokia 5110 dan başliyarak neredeyse urunlerinin 10 da 7 sini kullanmiş biri olarak
  n95 kullanoyordum
  Ve nokidan şaşmiayacsın felsefesinin benimsemiş birisiydim
  Taki işyerinde bir arkadaşta iphone 2 yi gorene kadar tabi
  Teli bir aldim elime aman Allahim o nasil bişeydi öyle çocuk teli benden alamiyordu
  3.5 inch ekrani bana kocaman gelmişti çözunürluğu muhteşşemdi 2 mgapiksel kamerasi oldugunu soylemisti arkadas inanmamostim
  Cumku koca ekranda fotolar cok deheset bir guzelliğie sahip gelmisti gozume
  En cokda safari sini sevmistim
  Bir pc girergibi google ye giroyor ve neredeyse butun sitelere sorunsuz girebiliyordu
  Bu telefon degil banbaşka biseydi
  En cokda 2g şebekesiyle internete girerken sayfalari pc gibi aciyor ama yavaş yavaş aciyordu ona ragmen sikici gelmiyordu
  Iphone benbeyaz ekrani gostermek yerine siyah beyaz kare seklinde çok tatli bir bos ekran gorunuyordu bu bile bana cok tatli gelmişti

  Ya degil alarim bolumune giriyorum alarim kurmak bukadarmi guzel gelir insana rehbere giriyiyorum alfabe harflerini ekranin yantarafini dizmis hangi harfe dokunsan o harfdeki isimleri diziyordu gozlerinin onune
  Yok yok bu telefon degil pc di
  Cep bilgisayariydi

  neyse ben odonde iphone 3gs alacaktim onun sifirini alacak durumum yoktu onun icin 2 elini alacaktim ama bir gittim iphone 4 gorunce ona vuruldum ve oanda kredi kartina taksite baglayip aldim 8-9 ay sonra 4s cikti 4 sattim 4s aldim 4s de 1.5 yil falan kullandim nezaman iphine 5 cikti iste ozaman sogudup iphone den ve ogundur bugundur samsuncuyum

  ama ban o guzel ilkleri yassatigi icin minnettari apple'ye halada yeni cikan urunleri takip ederim
  iphine 7 iyi ama cooooool pahali

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Ümmetin telefonu 🙂

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Yazinin sonunu degistirirseniz iyi olur kopyala yapistir yapmissiniz

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Boreyvoing

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Abi emeğine sağlık ama bu haber eskimi yenimi çözemedim. Haberde İphone 7 fiyatı belirlenmedi diyor şuan 2.999TL birde 2014-2015 tarihli yorumlar var.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  4s, 5s, 6s ve umarım 7s ya da 8ile de güzel bir şey yaparlar

 14. SDN Okuru dedi ki:

  9.3.5 li SE , 7.1.2 li 5S candır.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  7 ve 7 Plusta çok yanlış taptı tasarım değişmesi lazımdı

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Duygulandım :')

 17. SDN Okuru dedi ki:

  iPhone SE tabikide

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Beni en çok etkileyen 4s olmuştur çünkü ilk iPhone la o zaman tanıştık

 19. SDN Okuru dedi ki:

  4s kullanıyorum ve mutluyum değiştirirsem tek seçenek var o da yine küçük ekranlı SE modeli olur.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  bir an duygulandım sanki

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Bi kere kapasitif ekranı ilk kez kullanan Lg'dir eksik bilgi vermeyin lütfen

 22. SDN Okuru dedi ki:

  ama halaa iki uygulama aynı anda çalıştırılamıyor..

 23. SDN Okuru dedi ki:

  iPhone SE den merhabalar.. 🙂

 24. SDN Okuru dedi ki:

  jailbreak diyen arkadaşlar ios 9 çıktıktan kaç ay sonra geldi jailbreak haberiniz var mı? Daha yenş tethered jailbreak çıktı ondada ios 10 çıktı yine bekleyeceksiniz

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Hala samsung diyenler var.. Yeni galaxy – note serileri çıkarken bu kadar haberi yapılmadı.. Kalite farkı ortada.

 26. SDN Okuru dedi ki:

  En son 4 tanıttı iyi sallion hatta 7 yi de o tanıttı dimi

 27. SDN Okuru dedi ki:

  2011 de iphone 4s tim tarafından değil steve jobs tarafından tanıtıldı..

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Abiler şu telefonun fiyatını 3800 den yazmayın. Resmen piyasa yokluyorsunuz. 3200 den satılması gereken telefon için 600 lira fazla yazıyorsunuz. Cidden söyleyin size bunun için ne kadar para veriyorlar. Ya dolar kuru belli aşşağı yukarı alınacak vergi belli 3200 e denk geliyor. Israrla ve inatla 3800 diyorsunuz. Apple da inadına fiyatları açıklamıyorki insanlar kafalarında 3800ü kabul etsinler ondan sonra açıklayalım. Ne kadar yüksekten satarsa o kadar iyi

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Bence serinin en beğenilmeyen telefonu iPhone 5 olmuştur. Çünkü insanlar 3.5inç ekrana çok alıştığı için 4 inç ekrana geçmek gereksiz görülmüştü bu yüzden bile hala iPhone 4s kullanan vardır. Ama şimdiki zamanı düşündüğümüzde mecburen 4 inç bir iPhone kullanmak zorunda olacağız çünkü iPhone 4s'de iOS 10 almayacağı için güncelliğini yitirecek. Küçük ekran sevenler şimdi iPhone SE'ye geçiş yapmaya başlayacaktır.

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar ilk iphone çıktığında eşsiz bir telefondu. Yani yığınla eksiği vardı ama öyle bir telefon icat edilmemişti. Şuan ki telefon alışkanlıklarımızın hepsi o günün icadı. Şuan şu telefon daha iyi falan diyebilirsiniz bu kişisel görüştür. Fakat bu telefon üretilmeseydi şuan ki telefonlar olmazdı veya belki başka birisi daha ilginç bir icat yapardı. Kısacası ilk iphone piyasaya yön verdi. ipad modeli de tablet piyasasını çıkarttı. macbook air da notebook piyasasında yeni bir kulvar yarattı.

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Aypon 5s aypon 7 den daha iyiymiş

 32. SDN Okuru dedi ki:

  yorum tarihleri neden 2014'ü gösteriyor ???

 33. SDN Okuru dedi ki:

  5s adamdır

 34. SDN Okuru dedi ki:

  Samsungu seven biri tarafından hazırlanan güzel bir yazı olmuş tebrik ederim

 35. SDN Okuru dedi ki:

  5s efsane

 36. SDN Okuru dedi ki:

  iphone 7, 7+ in cok iyi satis rakamlarina ulasacagini zannetmiyorum…

 37. SDN Okuru dedi ki:

  İphonenun en şıkı olan iphone 3

 38. SDN Okuru dedi ki:

  S serilerini tercih ederim yeni çıkan bir modelin oturmuş hali s oluyor

 39. SDN Okuru dedi ki:

  7 plusta 3 gb ram çift kamera varken 7 de 2 gb ram ve çift kamera yok ? 🙂 insanlar özellikle 6s ten 7 ye geçmesi için hiçbir fark yaratılmamış jetblack için mi geçicek o da çiziliyor 🙂 yine bir fiyasko sıfır yenilik seneye 7s te çift kamera ve 3gb ram normal 7s e gelir. Resmen düz model bir sene geriden plusı takip ediyor o kadar büyük telefon kullanmak istemeyenleri neden düşünmez bu apple

 40. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung yapın 300 sayfa tüm teller anca sıgar

 41. SDN Okuru dedi ki:

  tolganın mukemmel haberi gercekten cok guzel bi haber tebrik ediyorum seni tolga.

 42. SDN Okuru dedi ki:

  iphone 4 deki fotoraf 4s fotorafı anten çizgileri yanda değil üstte olmalı düzletin be kardeşim

 43. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel makale, bilmediklerimi de öğrenmiş oldum. Teşekkürler tolga bey.

 44. SDN Okuru dedi ki:

  Dokunmatiği apple buldu diyenler dokunmatik telefonların tarihini araştırsın ayrıca iphone modelini nokia tasarladı satılmayacağını düşünüp apple a sattı şimdi nokia nın sahibi nerde iphone görsem üzülüyorum diyor

 45. SDN Okuru dedi ki:

  şimdi gidip iphone 1 veya 2g alasım geldi. bulabilirsem 🙂

 46. SDN Okuru dedi ki:

  nokia iyidi be,hele o karizma telefonları.efkar bastı 🙁

 47. SDN Okuru dedi ki:

  5s ten 6 ya geçmek için neden 1ekran büyük 2biraz daha hızlı 3batarya 1 saat daha fazla dayanıyo 4ağır çekim 240 5 bi sene daha fazla güncelleme genel olarak fark bunlar fark var sonuçta iki aynı tel değil 5 5s de aynı değil sonuçta farklar var yok diyemez kimse

 48. SDN Okuru dedi ki:

  Fanboylar Değilim 3 Yıldır Apple kullanıyorum ama telefon olarak "Android Forever"

 49. SDN Okuru dedi ki:

  Len hepsi ÇÖP diyorsunuzda akıllı telefonu büyük ekran çılgınluğını dokunmatiği herşeyi apple buldu siz çalıyosunuz Tek bir telefonda bazı çalıntıları var doğru ama len ömrü çalıntı o telefonların

 50. SDN Okuru dedi ki:

  Belgesel tadında olmuş

 51. SDN Okuru dedi ki:

  tasarım olarak 5s derim ve başka bişey demem.

 52. SDN Okuru dedi ki:

  2007 yılından beri tasarım aynı aynı çöp…
  +
  boşuna demedik iSheep yazarların işi iPhone ve Apple reklamı yazmak…

 53. SDN Okuru dedi ki:

  Tasarýmsal devrim Iphone 4’te var gibi. Aralarýnda tasarýmýný en çok beðendiðim model Iphone 4 ve 4S.

 54. SDN Okuru dedi ki:

  herşeye rağmen hala en şık en sağlam olanı 4S kesinlikle

 55. SDN Okuru dedi ki:

  3G kullandım sonra 4s sonra 5s boyle okuyunca eski telefonlar aklima geldi guzel hazirlanmis…hep s serisi ile devam ettik simdi sira 6s …

 56. SDN Okuru dedi ki:

  tolga helal olsun öyle bir yazı yazmışsın ki 85bin defa okunmuş. bu da belki bi rekordur. yazının kalitesi buradan belli valla helal olsun.

 57. SDN Okuru dedi ki:

  2008de başladı benim maceram. O zamandan beri S modelleri pas geçip her modeli aldım kullandım. Böyle de devam ederim herhalde. Apple a güvenim tam.

 58. SDN Okuru dedi ki:

  apple kullanmıyorum ama çok güzel yazmışsın ***** 5 e kadar olan yer özellikle ilk 3 telefon benim en sevdiğim ***** 1 bi efsane yani dünyayı değiş***** alsam diyorum ama 3gs alsam hiç değilse kullanmı oluyor diyorum sonra vazgeciyorum çünkü ilk telefonun o basitligi eksiklikleri ve steve jobs onu özel kılan şeyler

 59. SDN Okuru dedi ki:

  Valla Makale On Numara Olmuş.Eline Sağlık Tolga Reis….

 60. SDN Okuru dedi ki:

  Fourch touch işte ekran teknolojisi ii tamamda ne işe yarıyo ? Parmak izi bile gereksiz bence

 61. SDN Okuru dedi ki:

  valla gidip iphone alasım geldi

 62. SDN Okuru dedi ki:

  Abi şu jailbreak yazanları hiç anlamıyorum ya İphone a jailbreak yapmanın anlamı nedir yani İphone nu iphone yapan tüm o güvenirliği sistem stabilliğini alıp götürüyorsun hayır maden bir telefonda özgürlük çeşitlilik istiyon o zamanda niye iphone alıyorsun git piyasada birsürü çok iyi android telefon var al rahat et

 63. SDN Okuru dedi ki:

  bizi bilgisayar, fotoğraf makinası, dijital kamera, televizyon ve mp3 çalar almaktan kurtaran iphonu, yapan ve alan herkese teşekkür ediyorum

 64. SDN Okuru dedi ki:

  iyice ***** lumia 1020 fotograf makineleriyle karsilastiriyordi bile sen nasil bu telefon bile tolaklatdi ***** iyi salla bari.

 65. SDN Okuru dedi ki:

  Elinize sağlık. Güzel bir yazı olmuş. Yarın 6S tanıtıldığında, bu yazının son sayfasını da güncellerseniz, tadından yenmez.

 66. SDN Okuru dedi ki:

  cidden steve reyiz olsa nasıl olurdu bende çok merak ediyorum artık denilen gibi geriden geliyorlar kapitalizmmidir nedir azar azar ıstıp ısıtıp veriyorlar gibime geliyor amerikadaki milliyetçilikten vs den dolayı satabilirsin ama rakiplerde çok dişli be hacı

 67. SDN Okuru dedi ki:

  Android bilgisayar demi� iphone de jailbrek yap sen ozaman g�r hangisi bilgisayar

 68. SDN Okuru dedi ki:

  Önemli olan ram'in bize ne kadar kullanım alanı verdiğidir. 4gb ram diyolar telefon o ram'in yarısından çoğunu yiyo ancak Iphone kullanılmayan uygulamaları arka planda öldürdüğü için 1gb ram hayli hayli yetiyo

 69. SDN Okuru dedi ki:

  ÇOK GÜZEL ÖTESİ BİR YAZI TEŞEKKÜRLER TOLGA CEM .

 70. SDN Okuru dedi ki:

  Tesekkurler elinize saglik

 71. SDN Okuru dedi ki:

  Apple'ın iPhone'dan kurtulması şart adı üstünde telefon bu sonuçta Android telefonlar ise bir ***** alıp cüzdanını boşaltırsan pahalı bir telefon almış olursun Android alırsan cebinde bir bilgisayar almış olursun.

 72. SDN Okuru dedi ki:

  iPhone 5S tasarımda en iyisi

 73. SDN Okuru dedi ki:

  Okumaya üşenip okuduğum bir haber teşekkürler

 74. SDN Okuru dedi ki:

  iPhone 6 Plus için IS özelliğinden bahsedilmemiş mi? ben mi gözden kaçırdım…

 75. SDN Okuru dedi ki:

  Siyah 5s en iyisidir

 76. SDN Okuru dedi ki:

  Iphone şahane bir telefon bence bir kullanıcı olarak öneriyorum

 77. SDN Okuru dedi ki:

  iPhone de en iyi model 3 GS tir. Ondan sonra iPhone çöp olmaya başladı.

 78. SDN Okuru dedi ki:

  Tim gitse Apple a bir tane daha Steve gelse ne kadar güzel olur herşey :/ ios un rengarenk suluboya paletinden kurtulup o eski oturaklı haline kavuşsak çok şey mi istemiş oluruz :/ tat vermese de kullanıyoruz işte.

 79. SDN Okuru dedi ki:

  N9 vardı N9 :))))

 80. SDN Okuru dedi ki:

  Onceleri onlarla yetiniyorlarmış şimdibirinin 1 bilgisayari 1 tablet/aypedi falan filan var insanla r çook şımardı teknolojiden yaa
  ama bazende yorgunluk atmaya gerekiyor :^))

 81. SDN Okuru dedi ki:

  yıllarca samsung kullandım 6 plus ile apple firmasına transfer oldum şu an buradaki yorumları okudumki elimizdeki telefonları çok bilinçsizce kullanıyoruz bende yıllarca aaa 4gb rem aaa zibilyon megapixel kamera diye bir sürü paralar dökmüşüm samsunga arkadaşlar elinizin altında internet var açık kaynaklı sonu bucağı olmayan bir bilgi bankası buradan 8 mp kameraya laf söyleyen arkadaşlara özellikle sesleniyorum lütfen açın araştırın ve okuyun mp aslında pekte bir işe yaramadığını anlayacaksınız hatırlarsınız nokia 41mp'li telefon çıkarttı emin olsun elinizde 16mp kameralı samsung bile tokatladı onu çekim kalitesinde ayrıca şuda bir gerçekki yıllarca note 3 ve S3 ile çekimler yaptım (S3,8mp Note 3, 13Mp) yarı amatör fotoğrafçılımda şu gerçeğe ulaştım elimdeki 6 plus şuan 41mp li nokia 13mpli note 3 dahil olmak üzere hepsini tokatlıyor telefonunda 1,2 diyafram olsun isterse 41mp kamerası olsun hiç bir halta yaramaz, samsung kullanan arkadaşlar ayrıca çok iyi bilirlerki güncelleme sıkıntısı ciddi boyutta ayrıca şu an s6 modeli sizce daha kaç güncelleme alır? her samsung kullanıcısının bilgisayarında bir odin programı bulunur yeni güncellemeleri kaçak olarak rusyadan çekmek için peki soruyorum arkadaşlar o kadar paralar vermişken neden güncellemeleri sıcağı sıcağına almıyıp rusyadan çekiyim? ayrıca 4gb lik ram li telefonlarınıza bir bakin arka planda uygulamalar kapalı olduğu halde neden 2gb yakın ram yiyor telefonunuz? ve 6 plus da 1 ram ile hiç bir sıkıntı yaşamıyorum teknik hizmet olsun yazılımsal hizmet olsun kullanıcısını ülke farkı olmadan ayırt etmeyen bir marka varken neden gereksizce para sokağa atayım? bu sitede yazın note3 lolipop güncellemesi diye samsung madurlarını bir okuyun ne demek istediğimi bir kez daha anlayacaksınız samsung atlet değiştirir gibi size telefon değiştirirken neden apple kullanıcıları aldığı telefonlarda sabit kalıyor? bu bir satış politikası olabilirmi sizce her modelinde extreme özellikler sunarak bir öncekini çöpe attırıyor atmassanız bile desteğini kesip bir şekilde bir üst modele zorluyor sizi bence verdiği hizmeti ön planda tutun tabi bu benim şahsi görüşüm 🙂

 82. SDN Okuru dedi ki:

  Steve Jobs tan sonra apple efanesi sonmeye mahkum. 4s ten sonraki modellerde ikişer ikişer oyuncak yaptılar güzelim seriyi

 83. SDN Okuru dedi ki:

  İlk kullandığım iPhone 2G idi. Babam bana doğum günü hediyesi olarak Amerika'dan iPhone 2G almıştı. Tabi Nokia'nın o kapasitif tuşarına o kadar alışmıştım ki iPhone 2G'ye ilk olarak baktığımda Japonca dili gibi hissetmiştim. Japonca yazıya bakarsın da birşey anlamazsın ya, bende öyleydim. Tabi sonrasında kullandım ve alıştım. O günden bu güne, Apple benim için değişmez bir marka oldu.

 84. SDN Okuru dedi ki:

  Çok güzel bir yazı olmuş keyifle okudum doğrusu

 85. SDN Okuru dedi ki:

  Iphone efsanedir diger markalar onu takıp eder

 86. SDN Okuru dedi ki:

  Abi bi de samsung u yapar misin

 87. SDN Okuru dedi ki:

  Abi bi de samsung u yapar misin

 88. SDN Okuru dedi ki:

  Abi bi de samsung u yapar misin

 89. SDN Okuru dedi ki:

  efkarlandım be

 90. SDN Okuru dedi ki:

  2g o efsane ya…

 91. TheFame dedi ki:

  Pil konusunda her yil rakiplerinden geri kaldi

 92. SDN Okuru dedi ki:

  Ön dizaynı neredeyse hiç değişmedi. Muazzam bir istikrar.

 93. SDN Okuru dedi ki:

  Sayfa 4teki iphone 4 yanlış yazılmış ''Apple, 3GS'teki 600 MHz hızında çalışan ARM Cortex A8 mimarisindeki işlemciyi 1 GHz'e çıkarttı.'' Orada hata var 800 mhz olacak 1 ghz değil.

 94. cleet dedi ki:

  Turkiye de ilk iphone u ben kullandim
  n
  nNasil oldu derseniz kisaca anlatayim..
  n
  nGunlerden bugun iphone cikti cikacak bizde arkadasima siki siki tembihledim ilk kuyruga sen gir diye..Amerikada burslu okuyordu..Ve sabah girdigi kuyruktan elinde 4 adet Iphone 2g 8gb ile cikmis..Oglen de ucakla Turkiye ye dondu ve direk telefonlari kullanmaya basladik sok olduk..Hic tusu olmayan bir ekran var sadece..Bir tek tus ile nasil ne yapicaz sokunu atlattiktan sonra o zaman app store degilde baska bir ismi olan uygulama magazasindan indirdik bir kac uygulamayi..Turkce yoktu tabi 3g ile ilk kez Turkce dil geldi…Mukemmel bir deneyimdi iyi ki kullanmisim..2 sene kadar kullanip teyzemin ogluna verdim..Onda duruyordur muhtemelen..

 95. SDN Okuru dedi ki:

  n95 vardı ozamanlar apple neymiş

 96. SDN Okuru dedi ki:

  iphone eskiden yenilikçiydi şimdi çok geride kaldı bence

 97. SDN Okuru dedi ki:

  O zaman blackberry çok meşhurdu iphone sonradan çıktı ve yeni bir dönem başladı : )

 98. romantikbiodun dedi ki:

  3gs den sonra kenarlarý sivrileþtirilmiþ, Iphone 4 beni çok etkilemiþti.

 99. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar ben bi gsm firmasında çalışıyorum iphone 4s 16 gb lar bu gün elimize ulaştı türkcell iphone 4s ler ile güzel bi kampanya yapacak

 100. SDN Okuru dedi ki:

  iPhone 5s performans, fiyat ve boyut açısından alınabilecek en iyi telefon

 101. SDN Okuru dedi ki:

  5s MÜKEMMEL

 102. SDN Okuru dedi ki:

  Steve Jobs’tan son izler taşıyan iPhone 5 kullanıyorum pil hariç memnunum.

 103. SDN Okuru dedi ki:

  ufak bir hata var yalnız iphone 4 64gb lik versiyonu yok. 64Gb 4s ile hayatımıza girdi..

 104. SDN Okuru dedi ki:

  çok güzel bir yazıydı keyifli 🙂

 105. SDN Okuru dedi ki:

  Steve Jobs olsaydı keşke

 106. SDN Okuru dedi ki:

  araştırmanız da güzel olmuş. ellerinize sağlık Tolga Bey 🙂

 107. SDN Okuru dedi ki:

  Apple her zaman tercihim. hem telefon da, hem de bilgisayarda.

 108. SDN Okuru dedi ki:

  5s ten 6 ya geçmemiz için bize bi neden bile sunanadılar. Samsung vs firmalar geçmiş modellerin 8 mp kamera 1 gb ram kullandıkar ve geliştikçe geliştiker apple tekrarlamaya devam ediyo adeta bug a girmiş gibiler teknoloji devi yenilikçi apple nerde kaldı onu merak ediyorum iphone artık çevrede şekil gözükmek ve hava atmak isteyen insanların aldığı pahalı telefon olma konumunda hızla ilerliyolar Ama yeni teknoloji çıkarmak konusun gerilemeye devam ediyor.

 109. SDN Okuru dedi ki:

  Burada insanlarin yorumlarini gorunce, Cem Yilmaz’in dile getirdigi (benim gibi yasi yetenlerin ) hatirlattigi soyle bir hikaye aklima geliyor… Renkli tv’lerin yurduma ilk geldigi zamandan bahseder Cem Yilmaz. -benimki daha renkli! -Benimki daha renkli! Al ulan!.. Sozun ozu, Tabiki ureticiler donanimsal anlamda daha guclu urunler yapabilir, ***** sorulmasi gereken soru su: O dananimi calsitiracak sistem ne kadar iyi.? Yada soyle orneklendirsek; Gomlek giydiginde (rengi ne ise) ona uygun kravat ister o gomlek.. Dolayisiyla, Apple’in en buyuk avantaji , yazilimida donanim ile beraber satiyor olmasi. Bu bir tek iphone icin gecerli *****, Mac sistemleri, Apple Tv , ipod.. O yuzden Samsung’u takdir ***** sistemlerini gelistirmeye calistiklari icin.

  Bir slogan aklima geldi simdi.. “Kontrolsuz guc , guc degildir..” Android sisteme sahip donanimlarin ana sorununubu slogan tam olarak yansitiyor.

 110. SDN Okuru dedi ki:

  Appleın akıllı telefon tarihi güzelce anlatılmış. Bu yazıdan çıkaracağımız sonuç ise apple bir çok şeyde öncü konumundayken takip eden konumuna geçmiş. Bir iphone kullanıcısı olarak söyleyeceğim rakiplerinden önde olduğu tek bir konu varsa o da yazılım ve donanım uyumudur.

 111. SDN Okuru dedi ki:

  Cok teşekkurler

 112. SDN Okuru dedi ki:

  Sonuç çok saçma daha iphone6 çıktığında artık apple eskisi gibi lider özellikler sunan firma değil dediniz şimdide steve jobs dan sonra daha iyi bence tam tersi apple herzaman geriden geldiki sadece isim yaptı okadar 3 sene önceki özellikleri sunuyorlar bide gelip çığır açtık diyorlar kamera 8megapixel şimdi bazı zekiler boyut değil işlev önemli diyecek ama 8 megapixel kamerayı daha nekadar geliştireceksiniz ki? işlemci çift çekirdekli hernekadar ekosistem iyi olsada günümüz oyunlarını karşılasada bence androidin gelişmesinide göz önüne alırsak artık apple çok stabil demek saçma olur birçok android modelleri applı geçti güncelleme diyorsunuz iphone4s 3 sene oldu ama şuanki ios 8 de kasıyor ben kasan telefonu napayım eski androidden ne farkı kaldı? 4s 4 çöp oldu. adamlar 8megapixeli devrim diye nitelendiriyor hiç kimse kusurabakmasın apple ın devrim felan yaptığı yok daha görüntülü konuşma bile yapmayan (farklı programlar yardımı olmadan) bluetooth ile paylaşım yapılamayan telefona telefon denmez 5 vs 5s çıktığında büyük erkan saçmalıktır diyen kişilere söylüyrom ne olduda şimdi büyük ekran iyi oldu gerçi bunu 5ile bozdularda hernesye 0.5 inch ten bişi olmaz dedik ama buna ne demeli apple dönemi bitiyor artık birçok firma rekabet içinde apple nokia gibi geride kalıcak bizlere 3 4 sene öceki özellikleri sunmayın bizlere yenilik sunun yenilik not:tasarımda s3 ile neredeyse birebir oval bir tasarıma sahip ekran boytuda aynı s3ü n tasarımını beğenmeyenler hadi bunuda eleştirin

 113. SDN Okuru dedi ki:

  apple steve jobs tan sonra saçmalamaya başladı bence çünkü o apple farkını yaratamadılar bunu yapamadıkları gibi de piyasayı takip edebilme telaşına kapıldılar ve fiyatı pahalı olursa 2014 hatta 2015 amiral gemisi diye tanıttığın telefon 2-2,5 yıl öncenin telefonu ile aynı donanımda gelirse bu kadar eleştirilmen doğaldır bence

 114. SDN Okuru dedi ki:

  Teşekkürler güzel bi yazıydı.

 115. SDN Okuru dedi ki:

  Akıllı telefonların babası 🙂

 116. SDN Okuru dedi ki:

  iPhone 6 sanki iPhone 6 plus’un gölgesinde kaldı gibi; hangi haberi okusam “iPhone 6 Plus stokları şimdiden tükendi” benzeri yazılara rastlıyorum. Bir çoğumuzun belki de çok büyük radikal değişiklikler getiremeyen Apple’ı göremememizin sebebi dahiyane pazarlama stratejisidir; mağaza önünde kuyruklar, mistik lansmanlar, Johhny Ive’nin otantik aksanıyla her seferinde “şöyle güzel, böyle 10 numara teknoloji, dizayn” falan filanları.. Kim ne derse desin, Apple artık liderlik tahtını kaptırdı.
  *Muhtemelen yazıma cvp verecek olan iPhone trollerine şimdiden yanıt vereyim: 3G’den beri iPhone kullanıcısıyım.

 117. SDN Okuru dedi ki:

  Apple ucuz telefon çıkartınca kimse almaz. (5c)çünkü uygun fiyatlı diye dünyanın parasına satıyor be. nokia sony samsung firmaları bu konuda piyasayı ele geçirmiş durumda. uygun fiyatlı bir telefon alacağımız zaman apple bize 4-5 sene önceki telefonları karşımıza sunuyor. ve biz diğer firmaların güncel telefonunu almak varken niye eski bir teknoloji alalım ?

 118. SDN Okuru dedi ki:

  Çok güzel detaylı anlaşılabilir bir yazı emeğe sağlık . Geçmişe yolculuk yapmak güzel oldu …

 119. SDN Okuru dedi ki:

  ekranının 640p’den 720p/1080p ye çıkarılmasına yenilik diyorsanız hatta 2300-2500 liraya satılacak bir cihazda yenilik diyorsanız… (daha bunun NFC’si,pil ömrü ve özelleştirme gibi detaylarına girmiyorum bile). Cidden korkutucu bir ***** içlerinde yenilik yapmış olabilirler ona sözüm yok ama piyasanın 1-1,5 yıl gerisinden ***** pahalı cihazlardan biri olan HTC One bile daha fazla özelliği daha ucuza sunuyor.

 120. SDN Okuru dedi ki:

  Sonuç steve jobs olsaydı keşke

 121. SDN Okuru dedi ki:

  tolga bey çok iyi bir yazı olmuş teşekkürler eline sağlık

 122. SDN Okuru dedi ki:

  Cok güzel ve net bir yazı olmuş. Elinize sağlık.

Yorum yazın

Geri bildirim