Okunma

Geçmişten Günümüze Oyun Konsolları


11 Şubat 2014 Salı 08:00
Geçmişten Günümüze Oyun Konsolları

İnsanoğlu tarih boyunca kendini eğlendirmek için çeşitli oyunlar bulmuştur. Teknolojinin gelişimi ile elbette oyunlar ve oyun yöntemleri de gelişmiştir. 1950’lerde ilk oyun konsollarının temeli atılsa da ev tipi oyun konsolu olarak nitelendirebileceğimiz ilk ürünler 70’li yılların başlarında oyun severlerin karşısına çıkmaya başlamıştır.

Günümüze kadar 8 nesil üretilen oyun konsollarını, birinci nesilden başlayarak hazırladığımız makalemize lafı çok uzatmadan başlayalım.

Magnavox Odyssey 1972

Magnavox Odyssey birinci nesilin ilk oyun konsolu olması ile birlikte bir çok otoriteye göre ev tipi oyun konsollarının babasıdır. İçerisinde bulunan tenis benzeri bir oyun, zamanında büyük heyecan uyandırmış ve ilk oyun konsoluna göre iyi bir satış rakamı olan 330.000’e ulaşmıştı. Cihaz televizyon ekranını ortadan ikiye bölüyor ve arkadaşınızla iki elin parmaklarını geçmeyen sayıda oyunu oynamanızı sağlıyordu.

Atari Pong 1975

Magnavox Odyssey‘in tenis benzeri oyununu alıp geliştiren Atari, firmanın ilk ev içi oyun konsolu olan Pong’u duyurdu. Tarih ise 1975. 1972 yılında büyük boyutuyla sadece oyun salonlarında yer alan Pong 1975 yılına gelindiğinde oturma salonlarına gelmiş ve aileleri ekrana kilitlemeyi başarmıştı. Konsol savaşlarını başlatan cihaz olarak bilinen Pong yüzünden Magnavox firması Atari‘ye dava açmış ve uzun uğraşlar sonucunda kazanmıştı.

Atari Video Pinball 1977

Magnavox davası yüzünden piyasaya sürülmesi bir sene ertelenen Video Pinball adındanda anlaşıldığı gibi Pinball’u temel alan bir konsoldu. İçerisinde 4 farklı Pinball oyunu, 1 basketbol ve 2 breakout barındıran Video Pinball Apple’ın kurucuları Steve Jobs ve Steve Wozniak’ın içinde bulundukları ve kendi prototiplerini yaptıkları bir Atari projesiydi.

Atari 2600 1977

80’lerin ortasında ülkemizde de satışa sunulan Atari 2600 piyasaya çıktığında konsol piyasası alt üst olmuştu. 1000’den fazla oyunu ile oyunculara döneminin çok üzerinde oyun seçeneği sunan Atari 2600 30 milyona yakın bir satış rakımına ulaşmış ve Atari’nin en çok satan konsollarından birisi olmuştu. Bu konsol ile birlikte Dünya ikinci nesil oyun sistemleri ile tanışmaya başlamıştı.

Nintendo Color TV 1977

Nintendo’nun oyun piyasasına ilk ciddi girişi olan Color TV sadece Japonya’da satışa çıkmış, kısa zamanda 3 milyon satış rakamına ulaşmıştı. Atari Pong klonu olan cihaz renkli yapısı ile dikkat çekiyordu.

Mattel İntellivision 1980

Atari konsollarına gerçek anlamda rakip olabilen ilk oyun konsolu olan Mattel İntellivision 8 bitten 16 bite geçişi başlatmış olan konsol olarak bilinir. 3 milyon satış rakamını kısa sürede elde eden Mattel İntellivision, ikinci nesilde Atari’nin tek egemenliğe sahip olamayacağını kanıtlamıştı.

Atari 5200 1982

Nintendo ve Mattel’in piyasaya girmesi ile birlikte tahtı sallanmaya başlayan Atari özellikle İntellivision’a cevap niteliğinde olan Atari 5200’ü geliştirmişti. Konsolun öncülü Atari 2600 gibi çok satması bekleniyordu ancak sadece 1 milyon ünite satarak 1.5 sene sonrasında piyasadan kaldırıldı. Cihazdaki başarısızlığın bir sebebi de tüm konsol üreticilerini etkileyen ekonomik krizdi.

Sega SG-1000 – Sega Mark 3 1983

Eski oyun devi Sega’nın ilk oyun konsolu olan SG-1000 3. Nesil konsolların ilki olarak kabul edilir. İstenilen başarıyı elde edemeyen cihaz 1985 yılına kadar her sene temmuz ayında yenilenmiş, daha da güçlenerek Sega Mark 3 adını almıştır. Sega Mark 3 ile ilk defa Dünya’ya açılan Sega 13 milyon satış rakamını yakalayarak üçüncü neslin önemli konsollarından birisi olmuştu.

Nintendo Entertainment System 1983

Nostaljik oyun konsolu dediğimizde akla ilk gelen cihaz olan Nintendo Entertainment System yada daha çok bilinen kısaltılmış adı ise “NES“. Özellikle Android telefon kullanıyorsanız Google Play Store’da yüzlerce NES emulatörünün olduğunu görebilirsiniz. Günümüzde hala daha oyunları severek oynanan NES üçüncü nesil yarışının şüphesiz kazananı oldu. Dünya çapında 70 milyon satış rakamına ulaşan NES’in onlarca klonu yapılmıştı.

Atari 7800 1984

2600 ile elde ettiği başarıyı tekrar kazanmak isteyen Atari 7800 ile şansını tekrar denemişti. Donanımı ve konsol tasarımını en baştan yapan çok Atari yine istediği başarıyı elde edemedi. Cihazın içerisine yazıcı gibi oyun konsolunda olması beklenmeyen donanımlar da koyan Atari, 8 yıl boyunca ürettiği 7800’den dünya çapında 4 milyon adet satabildi.

Sega Megadrive 1988

Megadrive ile başlayan 4. Nesil günümüz oyuncularının ilk konsollarına ev sahipliği yapmıştı. NES gibi yüksek satış rakamları elde eden Megadrive günümüzde bile sevilen Sonic the Hedgehog oyunu ile beraber gelmişti. Cihaz için hala daha oyunlar yapılıyor

Super Nintendo Entertainment System 1990

NES’in büyük başarısından 7 sene sonra Nintendo bir diğer oyun konsolu Super Nintendo Entertainment System yani SNES ile aynı başarıyı tekrarlamak istedi ve amacına ulaştı. Dünya çapında 60 milyon ünite satan SNES hala daha zevkle oynanan Süper Mario World, The Legend Of Zelda ve Street Fighter 2 oyunlarını beraberinde getiriyordu. Konsol 4. Nesil yarışının galibi oldu.

SNK Neo Geo CD 1990

4. Nesilin donanımsal olarak en güçlü konsolu olan SNK Neo Geo CD zamanının çok üzerinde olan 12 MHz saat hızında çalışan Motorola işlemcisi ile göz kamaştırsa da fiyatının pahalılığı sebebiyle sadece 1 milyon adet satılabilmişti. Cihazın kendisi gibi oyunları da oldukça pahalıydı. Cihaz için çıkartılan en uygun fiyatlı oyun 50 USD civarındayken ortalama oyun fiyatları 200 – 300 USD arasındaydı.

Commodore Amiga CD32 1993

Efsane bilgisayar Commodore 64’ün üreticisi Commodore’un ev tipi oyun konsolu Amiga CD32 sadece 100.000 adet satabilmişti. İçerisindeki CD sürücüsü zamanının önünde bir teknoloji olsa da fiyatı düşürmek amacıyla yapılan donanım kısıtlamaları ürünün satılamamasına neden olmuştu.

Atari Jaguar 1993

Atari’nin 5. Nesil oyun konsolu denemesi olan Jaguar firmanın sonunu hazırlayan oyun konsollarından oldu. Jaguar’dan sonra bir kaç başarısız deneme daha yapan Atari 1996 yılında kapanmak zorunda kaldı. Sadece 250.000 adet satan Jaguar için hala daha oyun geliştiren Atari severler mevcut.

Sony Playstation 1994

Modern oyun konsollarını oyun konsolu yapan cihaz, zamanında çoğumuzun televizyonlarını işgal eden Sony Playstation. Oyun konsolu piyasasına ilk defa giriş yapan Sony çıkarttığı tek cihaz ile tüm konsol savaşlarını bitirerek pazarı tekeli haline getirdi. İlk çıktığında tüm oyun severlerin yüreklerini hoplatan Playstation, CD sürücüsü sayesinde oyunlar için devasa bir yer oluşturuyor, bu sayede de grafikleri çok daha gelişmiş oyunlar üretilebiliyordu.

Playstation ile birlikte duyurulan oyun kolu Playstation Controller 1997 yılında piyasada devrim yaratan Dualshock oyun kolu ile değiştirildi. Şuanki modern konsollarda dahi oyun kolları Dualshock benzeri yapıda üretilmektedirler. 2000 yılında tasarımı değiştirilen Playstation PSOne adını alarak 2006 yılına kadar üretilmeye devam etti. Dünya çapında her iki versiyonu için 100 milyondan fazla satış yaptığı tahmin edilen Sony, Playstation 4 ile seriyi hala devam ettiriyor.

Apple Pippin 1995

Apple ve oyun konsolu birbirinden ayrı sözcükler gibi gelse de 1995 yılında Apple bir ev içi eğlence cihazı üretmiş ve bu cihaz oyun yetenekleri sayesinde bir oyun konsolu olarak görülmüştü. Apple bu cihazın telif haklarını farklı firmalara verip farklı ülkelerde farklı isimlerde piyasaya sürse de temelde Apple işlemci mimarisi ve işletim sistemini içerisinde barındırıyordu.

Sega Saturn 1996

Sony Playstation karşısında durmaya çalışan Sega Saturn, 10 milyon satış rakamını yakalamasına rağmen 5. Nesil’de Playstation’ın gölgesi altında kalmış ve Sega döneminin yavaş yavaş sona erdiğini oyun severlere bildirmişti. Oyunun çift işlemcisi oyun yapımcılarının işini oldukça zorlamıştı.

Nintendo 64 1996

Oyun devi Nintendo’nun 5.Nesil’de Sony Playstation ile yarışacak olan konsolu, 64 bitlik işlemcisi ile dikkat çekiyordu. 30 Milyonun üzerinde satılan konsol Nintendo’nun oyun kartuşu kullanma konusundaki ısrarcılığını kanıtlar nitelikteydi. Konsolun oyun kolu, şekli ile efsane olmayı başarmış, hala daha nostaljik oyun kolu dendiğinde akla ilk gelen oyun kolları arasında yer almakta.

Sega Dreamcast 1998

6. Neslin başlangıcı yine Sega ile olmuştu. Önceki konsolu Saturn istenen başarıyı elde edemeyince 1998 yılında Dreamcast isimli yeni konsolunu tanıtan Sega yine 10 milyon satış barajını aşmayı başaramamıştı. Crazy Taxi gibi sevilen oyunları bu konsol ile birlikte satışa sunan Sega daha sonrasında konsolun Hello Kitty versiyonu gibi farklı modellerini satışa sunmuştu. Konsol 2001’de üretimden kalksa da 2007 yılına kadar mağazalarda bulunabilir durumdaydı.

Sony Playstation 2 2000

Playstation 1 ile tahmininden daha büyük bir başarı elde eden Sony 2000 yılına gelindiğinde yeni milenyuma yakışan bir cihaz tanıtmıştı. Çağının ötesinde donanımı ve DVD sürücüsü ile büyük yankı uyandıran Playstation 2 Dünya çapında 160 milyon satış rakamına ulaşmayı başarmıştı. Slim modeli ile aynı donanımı daha küçük bir kasada toplamayı başaran Sony, 2012 yılı sonuna kadar Playstation 2 ‘yi üretmiş ve 6. Nesil konsol yarışının galibi olmuştu.

Microsoft Xbox 2001

Sony’nin konsol piyasasındaki büyük başarısını gören Microsoft, bu pazara ilk adımını Xbox ile 2001 yılında atmıştı. Playstation 2’nin en büyük rakibi olan Xbox, Microsoft’un beklediği satış rakamlarına ulaşamasa da 30 milyon barajını aşmayı başarmıştı. Dvd sürücüsü ve güçlü donanımı ile oyun severlerin dikkatini çeken Xbox asıl patlamayı sonraki nesil Xbox 360 ile yaşadı.

Nintendo GameCube 2001

Oyun devi Nintendo, Sony karşısında ilk büyük yenilgisini GameCube ile aldı. Donanımsal olarak oldukça güçlü olan GameCube sadece 20 milyon adet satabilmişti. Nintendo bu cihazında da DVD kullanmamış onun yerine alternatifi Mini DVD’yi tercih etmişti. Cihazın 20 milyon satışa ulaşmasının en büyük sebebi çizgi filmler ile ünlenen Pokemon oyununun yeni sürümünü barındıraması olmuştu.

Microsoft Xbox 360 2005

Günümüzde hala daha üretilen ve satılan Xbox 360, Microsoft’un oyun konsolu dünyasında asıl patlamasını yaşatan cihaz olarak bilinir. 7.Nesli başlatan konsol olan Xbox 360 daha sonra eklenen Kinect isimli hareket algılama cihazı ile devrim yaratmış, oyuncuları herhangi bir oyun koluna ihtiyaç duymadan vücut hareketlerini kullanarak oyun deneyimi yaşamasını sağlamıştı. Xbox live servisi sayesinde oyuncular için online oyun platformu oluşturan Xbox 360, aynı platform üzerinden film, müzik ve oyun indirilebilmesini sağlıyordu.

Sony Playstation 3 2006

Sony’nin efsane Playstation serisi bu konsol ile devam ediyor. Yakaladığı başarılı çizgiyi bu konsol ile devam ettiren Sony yaklaşık 120 milyon adet Playstation 3 satmayı başardı. Blue-Ray disk desteği ile oyunlarda boyut sınırlamasını iyiden iyiye azaltan Sony, bu konuda rakipleri Microsoft ve Nintendo’nun önüne geçmeyi başardı. Piyasaya sürüldüğünden beri 3 farklı versiyonu ile git gide incelen Playstation 3, hala daha en güçlü oyun konsollarından birtanesi.

Nintendo Wii 2006

Hareket konrolünü ön planda tutan Nintendo Wii, ilk çıktığında rakiplerinden belirgin biçimde ayrılıyordu. HD grafikler sunabilen güçlü donanıma sahip rakiplerine karşı düşük özelliklere sahip olan Wii’nin gücü, hareket sensörü ile ister direksiyon, ister golf sopası, isterseniz de tenis raketi olabilen oyun kumandasından geliyordu. Çeşitli spor oyunlarının yanı sıra yoga ve fitnessta yapılabilen Wii Dünya çapında 100 milyona yakın bir satış rakamı elde etti.

Nintendo Wii U 2012

Wii ile yakaladığı başarıyı tekrarlamak isteyen Nintendo 2012 yılında 8. Nesil konsol savaşlarını başlatmış oldu. Şuana kadar sadece 5 milyon satabilen Wii U, televizyon başkası tarafından kullanıldığında oyunları oynayabileceğiniz oyun kolu şeklinde bir ekran ile geliyor.

Playstation 4 2013

Sony’nin yeni nesil Playstation’ı Playstation 4, piyasaya hızlı bir giriş yaptı. Kasım ortasında satışa sunulan cihaz 2014’ün ilk günü 4 milyon barajını aşmıştı. Oldukça güçlü bir donanıma sahip olan cihaz, üzerinde dokunmatik algılayıcı bulunan Dualshock 4 ile geliyor. Cihaz ülkemizde şuanda satın alınabilir durumda.

Microsoft Xbox One 2013

Microsoft’un yeni nesil oyun konsolu Xbox One, Playstation 4’te olduğu gibi piyasaya hızlı bir giriş yaptı. Bazı kısıtlamalar ile kullanıcıların tepkisini çeken Xbox One, Microsoft’un bu kısıtlamalardan bazılarını kaldırması ile normal satış rakamları elde etti. 2014’ün ilk gününde 3 milyon barajını aşmış olan Xbox One, dahili kinect algılayıcısı ile geliyor.

:: Hangi oyun konsollarını kullandınız?
yazarAtakan Sayın

Mobil teknoloji tutkunu olan Atakan, yıllardır Android kullanıyor. PC mi Mac mi sorusuna ise kesinlikle Mac cevabını veriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

28 yorum - “Geçmişten Günümüze Oyun Konsolları”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Wii U alınmaz mı?Ne 5 milyon satışı Wii tekrarı demeyin bana Ps 1/2/3/4'de tekrar o zaman..

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Snes Kraldır

 3. SDN Okuru dedi ki:

  hmmm

 4. SDN Okuru dedi ki:

  oyun konsollarındaki silahın çalışma prensibi hakkında bir bilginiz var mı

 5. SDN Okuru dedi ki:

  bence en iyi konsol ps1 yeteri kadar da oyunu var üstelik pc için emulatörüde mevcut

 6. SDN Okuru dedi ki:

  çok güzel bi yazı olmuş teşekkürler sdn 😀

 7. SDN Okuru dedi ki:

  4. sayfadakı Sega SG-1000 – Sega Mark 3 1983 sanki playstation 2 ye benziyor yani sony bundan esinlenmiş galiba 😀

 8. SDN Okuru dedi ki:

  dreamcast ps2 den daha kaliteli

 9. SDN Okuru dedi ki:

  snk neo geo

 10. SDN Okuru dedi ki:

  nes :3

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Bir kaç tane konsol es geçilmiş ama olsun güzel haber olmuş ,ellerinize sağlık.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Çok başarılı olmuş teşekkürler, eski konsolları da öğrenmiş oldum sayenizde 🙂

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Playstation bütün konularını kullandım inş yakın zamanda 4 üde devam edicem

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Sega Dreamcast belli bir sure kullandim. 2004 yilinda almistim ve o zamanlar ps2 de olmasina ragmen ps1 de ciddi oranda oynaniyordu. Dreamcast o donemde gercekten ps2 kalitesini tasiyordu ve konsol cok iyi iscilige sahipti. Gamepad kullandigim en iyi gamepadlerden biridir. Ne yazikki kiymeti bilinmedi.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  iyi bir çalışma teşekkürler sdn

 16. SDN Okuru dedi ki:

  playstation ps2 ps3’ü kullandım üçüde muhgteşem

 17. SDN Okuru dedi ki:

  96li olmama rağmen atari 2600 nes oynadım. Sonra ps1 ve ps2 ile devam ettim. Şimdi konsol kullanmıyorum. Ama alıcam.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  en kisa zamanda tasinabilir konsaollarida boyle bir tanitimdan gecirmenizi bekliyorz gercekten cok cok iyi olmus(psp,gameboy advance….)

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Sega Megadrive ilk konsolum 🙂

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Çok güzel olmuş Teşekkürler.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  güzel bir başlık zevkle okudum.

 22. haqy dedi ki:

  Atari 2600’lü günler aklıma geldi. O kalas joystic ile ne boğuşurdum bea

 23. SDN Okuru dedi ki:

  atari 2600 comodore amiga 500 ps 1 ps2 ps3 xbox 360

 24. SDN Okuru dedi ki:

  daima Xbox…

 25. SDN Okuru dedi ki:

  ve yeni sistem oculus rift yeni sistem konsol şimdi yogunluk bu oyun konsolu üzerinde bakalım daha neler çıkacak 😀

 26. SDN Okuru dedi ki:

  güzel bir çalışma…bu arada atari 2600 ilk konsolumdu arkasından commodore 64 ve efsane amiga 500 ü hatırlamış olduk….

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Muhteşem bir zaman yolculuğuydu tesekkur SDN

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Sony farkı

" Geçmişten Günümüze Oyun Konsolları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Geçmişten Günümüze Oyun Konsolları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Geçmişten Günümüze Oyun Konsolları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "