Okunma

Geçmişten Günümüze Xbox Sitesi


15 Mart 2012 Perşembe 09:30
Geçmişten Günümüze Xbox Sitesi

Microsoft’un 2001 yılında piyasaya çıkardığı Xbox oyun konsolunun üzerinden tam 11 sene geçti. Yıl 2012 oldu ve Xbox’dan sonra çıkan Xbox 360 ve hareket sensörü Kinect piyasaya hareket katarak bir anda seyrin değişmesini sağladı. Nintendo Wii’nin daha geniş kesime hitap etmesinden dolayı ayrı bir kenara koyup ezeli rakipler PlayStation ve Xbox’ı karşı karşıya getirirsek Xbox 360‘ın tüm dünyada PlayStation 3‘den daha çok sattığını çok rahat bir şekilde söyleyebiliriz.

Peki Xbox bu başarıyı nasıl yakaladı? Yılların oyun aleti PlayStation’ı nasıl geçti? Xbox için en önemli anlar hangileriydi? Bu tarz soruları merak ediyorsanız Microsoft sizin için güzel bir site yayınladı. Resmi Xbox sitesinde açılan sayfa bir süredir beta aşamasındaydı. Ancak son hali tamamlanarak bütün kullanıcılara sorunsuz bir şekilde açıldı.

Xbox hakkında rakamlar

Xbox’ın zaman tüneli ismindeki site, ilk yılından Mart ayına kadar Xbox hakkındaki en önemli gelişmeleri ve baktığınız ayda, o güne kadar toplamda kaç Xbox satıldığını, kaç Live üyesi olduğunu ve toplamda kaç Gamerscore toplandığını gösteriyor. Örnek vermek gerekirse 2012 Mart ayına baktığımızda bugüne kadar 108 milyon Xbox‘ın satıldığını, 40 milyon Live üyesi olduğunu ve toplam 196,802,201,400 Gamerscore puanının toplandığını görüyoruz.

Bir küçük not daha. Bugüne kadar toplamda 24 milyon Xbox, 66 milyon Xbox 360 ve 18 milyon Kinect satılmış durumda.

Xbox Timeline sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

:: Xbox 360 kullanıyor musunuz? Memnun musunuz?

 
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Geçmişten Günümüze Xbox Sitesi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Geçmişten Günümüze Xbox Sitesi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Geçmişten Günümüze Xbox Sitesi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "